„Nigdy nie zginie”

Z Historia Wisły

Spis treści

„Nigdy nie zginie” w Galerii Bronowice

Pamiętacie sierpniowe spotkanie w Galerii Bronowice? Nasze wspomnienia z tego wydarzenia wciąż są żywe! Startując z nową kampanią karnetową, postanowiliśmy ponownie zaprosić Was do wzięcia udziału w evencie, który pomoże jeszcze bardziej zjednoczyć naszą wiślacką społeczność, bo to właśnie dzięki niej Wisła „Nigdy nie zginie”!


14.01.2020r.

Redakcja


Sobota będzie doskonałą okazją, aby wybrać się do Galerii Bronowice, która w ten dzień zamieni się w wielką wiślacką strefę, i dobrze bawić się w gronie Wiślackiej Rodziny. Oczywiście, podczas takiego wydarzenia nie może zabraknąć najważniejszych aktorów piłkarskiego spektaklu - piłkarzy, z którymi będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, zapytać o przygotowania do rundy wiosennej lub zgrupowanie w Turcji czy podpisać wiślackie gadżety, które dostępne będą na stoisku Wiślackiego Świata.

Co bardzo ważne, w tym dniu będzie można dołączyć do kampanii karnetowej „Nigdy nie zginie” i zaopatrzyć się w karnety na rundę wiosenną, pokazując tym samym, że podopieczni Artura Skowronka nadal mogą liczyć na wsparcie kibiców w kolejnej części sezonu.

Podczas wydarzenia, które rozpocznie się o godzinie 12.00 będziecie mogli skorzystać z przygotowanych dla Was atrakcji i wziąć udział w konkursach z nagrodami tak, by odpowiednio przygotować się i rozgrzać przed przybyciem zawodników o godzinie 16.00, którzy tuż przed wyjazdem na obóz chcieli spotkać się z fanami.

Na stoisku, które zlokalizowane będzie na I piętrze będziecie mieli możliwość, m.in.: - spróbować swoich sił w wirtualnym pojedynku w FIFĘ, - wziąć udział w interaktywnych grach, - zrobić zdjęcie w fotobudce ze specjalnymi wiślackimi motywami, - wziąć udział w konkursach na scenie.

Już dzisiaj opowiedz swojej rodzinie i znajomym o swoich planach na sobotę i przyjdź wraz z nimi do Galerii Bronowice, by pożegnać Wiślaków przed wyjazdem na obóz!


Źródło: wisla.krakow.pl

„Nigdy nie zginie” on tour!

Kampania karnetowa „Nigdy nie zginie” trwa w najlepsze. Przybywa nowych kibiców, którzy decydują się na dołączenie do grona karnetowiczów, jednak jesteśmy, że aktualne tempo można podkręcić i razem, po raz kolejny, zrobić coś wielkiego. Dlatego postanowiliśmy, że tym razem to my przyjdziemy do Was! A właściwie przyjedziemy! Sprawdź, kiedy wiślacka Smoczyca zawita do Twojego miasta!


21.01.2020r.

Redakcja


Przez najbliższe dwa weekendy, a dokładnie w sobotę 25 stycznia, niedzielę 26 stycznia oraz sobotę 1 lutego, będziemy odwiedzać wybrane miasta, aby jeszcze aktywniej wyjść w Waszą stronę i skrócić dystans!

Źródło: wisla.krakow.pl

Nowe możliwości inwestycyjne w Wisłę Kraków SA

W związku z potrzebami ekonomicznymi ukierunkowanymi na rozwój Wisły Kraków SA, przy jednoczesnej poprawie jej ogólnej sytuacji ujawnionej w sprawozdaniu finansowym za 2019 rok, a także w nawiązaniu do bieżącej sytuacji w Polsce i w Europie, Władze Klubu podjęły decyzję o nowych możliwościach inwestycyjnych w Wisłę Kraków.


12.03.2020r.

Redakcja

Poznaj nowe możliwości inwestycyjne w Wisłę Kraków SA!

Ostatnie miesiące upłynęły przy Reymonta na konstruktywnej pracy, która dzięki zaangażowaniu fanów poprawiła zarówno sytuację ekonomiczną, jak i sportową Klubu. Sprawozdanie finansowe Wisły Kraków SA, które zaprezentowano opinii publicznej, ukazuje realny stan Klubu. W minionych 12 miesiącach 13-krotny mistrz Polski zanotował zmniejszenie wymagalnych zobowiązań o ponad 14 mln złotych i blisko 10 mln złotych w ujęciu bilansowym w stosunku do stanu na 31.12.2018 roku. W 2019 roku Klub wygenerował zysk netto w kwocie ponad 6 mln złotych, w tym 5,5 mln złotych zysku z działalności transferowej.

W 2020 roku odnotowujemy wzrost potencjału biznesowego i sportowego, co pozwoli na wypracowanie podobnych wyników finansowych i konsekwentną dalszą redukcję zadłużenia. Na sytuację Klubu mogą jednak wpłynąć siły wyższe, jak na przykład rozprzestrzeniająca się aktualnie pandemia SARS-CoV-2, wpływając na funkcjonowanie społeczeństwa i powoduje odwoływanie imprez masowych. W związku z tym mecze piłkarskie będą odbywać się bez udziału publiczności, co uderza w płynność finansową Białej Gwiazdy. Jednocześnie cele strategiczne na 2020 rok - wcielenie Akademii pod skrzydła Wisły Kraków SA i dalsza minimalizacja długu poprzez wypracowanie zysku, bazując na rozwoju strony komercyjnej, sportowej oraz optymalizacji kosztów - pozostają niezmienne. Do ich realizacji niezbędne jest jednak finansowanie pomostowe.

Z tego też powodu i w odpowiedzi na głosy wiślackiej społeczności deklarującej chęć wsparcia Klubu w obliczu konieczności rozgrywania meczów przy pustych trybunach, Biała Gwiazda w najbliższych godzinach umożliwi Kibicom zainwestowanie w Wisłę. Udowodnione wynikiem za 2019 rok możliwości zarobkowe Klubu pokazują potencjał dla wzrostu wartości Klubu i bezpieczeństwa tej inwestycji.


Źródło: wisla.krakow.pl

Wbrew wszelkim przeciwnościom - Wisła Nigdy Nie Zginie! #Milion

Wiślacka społeczność ponownie pokazała swoją siłę! W niecałe 6 godzin po starcie nowej edycji emisji akcji, konto Klubu zostało zasilone kwotą miliona złotych! Wciąż możesz zostać Akcjonariuszem Wisły Kraków.


13.03.2020r.

Redakcja


ZOSTAŃ AKCJONARIUSZEM

W odpowiedzi na głosy Wiślackiej Społeczności, deklarującej chęć wsparcia Klubu, Biała Gwiazda uruchamia nową emisję akcji serii F, których łączna wartość wyniesie 4 280 000 zł. Wartość jednej akcji ustalono, podobnie jak przed rokiem, na poziomie 100 zł. Osiągnięty wynik za 2019 rok potwierdza możliwości rozwojowe Klubu i potencjał wzrostu wartości akcji lub, w przypadku osiągnięcia trwałej rentowności, rozpoczęcia w perspektywie 3-5 lat dobrowolnego (na życzenie Akcjonariusza) wykupu akcji przez Spółkę z zyskiem dla Akcjonariuszy na poziomie WIBOR + 2 p.p.


Źródło: wisla.krakow.pl

Nowa kolekcja „Nigdy nie zginie” już dostępna!

Obrazek Wiślaków wykrzykujących z całą mocą i przekonaniem, że Wisła nigdy nie zginie podbił serca wszystkich kibiców! Właśnie ukazała się nowa kolekcja „Nigdy nie zginie”, dzięki której Kuba i jego drużyna na stałe mogą zagościć w Twoim domu.


23.03.2020r.

Redakcja


W ramach kolekcji do sprzedaży trafia stylowa koszulka wykonana z wysokiej jakości materiałów, mięciutka poduszka, która umili każdą drzemkę, a także smycz, podkładka pod mysz, szalik, czy worek na najpotrzebniejsze produkty.

Co ważne, w trosce o Twoje bezpieczeństwo, wszystkie te produkty możesz dostać bez wychodzenia z domu.

Sprawdź naszą nową kolekcję „Nigdy nie zginie” w sklepie internetowym!

Źródło: wisla.krakow.pl

Bogdan Zając ambasadorem emisji akcji Wisły Kraków!

Niezmiernie miło nam poinformować, że pierwszym Ambasadorem emisji akcji Wisły Kraków został Bogdan Zając. Były zawodnik naszego klubu otworzył tym samym to jakże zaszczytne grono!


01.04.2020r.

Jakub Sumera


Bogdan Zając jest wychowankiem JKS 1909 Jarosław. Barwy Białej Gwiazdy reprezentował w latach 1995-2002. W czasie gry pod Wawelem dwukrotnie wywalczył tytuł mistrza Polski oraz triumfował w krajowym pucharze. Jako zawodnik Wisły zadebiutował również w reprezentacji Polski w trakcie towarzyskiego spotkania ze Słowacją w 1998 roku.


W późniejszym czasie występował w takich klubach, jak Zagłębie Lubin czy Widzew Łódź. Swoich sił spróbował także za granicą, występując w austriackim FC Kärnten, cypryjskim Nea Salamina Famagusta, a także w lidze chińskiej, gdzie był piłkarzem zespołu Shenzen Ruby.


W 2009 roku zakończył piłkarską karierę, by spróbować swoich sił na trenerskiej ławce. W latach 2013- 2018 pełnił funkcję asystenta selekcjonera reprezentacji Polski, z którą wywalczył awans na Euro 2016 oraz na Mistrzostwa Świata w 2018 roku.


Cała wiślacka społeczność po raz kolejny udowadnia, że Wisła Kraków to coś więcej niż zwykły klub. Na chwilę obecną akcje klubu zakupiło 6445 inwestorów, a zebrany kapitał wynosi 1986100 złotych! Do końca zbiórki pozostało 12 dni. Pokażmy wspólnie, że Nigdy Nie Zginie!


Dziękujemy!

Źródło: wisla.krakow.pl

Denis Popović ambasadorem emisji akcji Wisły Kraków!

Grono Ambasadorów emisji akcji Wisły Kraków zostało zasilone przez kolejnego byłego zawodnika, tym razem zagranicznego! Niezmiernie miło nam jest przedstawić drugiego Ambasadora, którym został Denis Popović.


06.04.2020r.

Jakub Sumera


Denis Popović urodził się 15 października 1989 roku w słoweńskim mieście Celje. Tam również zaczynał swoją przygodę z futbolem, występując w lokalnym zespole NK Celje, którego jest wychowankiem i w barwach którego zadebiutował w seniorskiej piłce. W 2014 roku trafił do Polski, gdzie bronił barw pierwszoligowych zespołów: GKS-u Tychy oraz Olimpii Grudziądz. Dobre występy na zapleczu Ekstraklasy spowodowały, że zainteresowanie Słoweńcem zaczęły wyrażać kluby z najwyższej klasy rozgrywkowej w naszym kraju. Ostatecznie pomocnik postanowił kontynuować swoją karierę pod Wawelem i w czerwcu 2015 roku podpisał kontrakt z Wisłą Kraków. Popović szybko zaaklimatyzował się w nowej drużynie i stał się jej ważnym elementem, a także ulubieńcem kibiców. W koszulce z białą gwiazdą na piersi rozegrał 46 spotkań, w których czterokrotnie umieszczał piłkę w bramce rywali.


W lutym 2017 roku Słoweniec postanowił spróbować swoich sił w lidze rosyjskiej, po czym związał się umową z występującym w tamtejszej Premier Lidze zespołem FK Orenburg. Urodzony w Celje zawodnik po dobrych występach w rosyjskiej Ekstraklasie przeniósł się do szwajcarskiego FC Zürich, gdzie spędził pół roku, po czym zdecydował się na powrót do Rosji, podpisując kontrakt ze swoim obecnym klubem - KS Samara.


Jego dobra boiskowa postawa nie umknęła uwadze również selekcjonera reprezentacji Słowenii, który w 2019 roku powołał go na eliminacyjne starcia z Austrią oraz z Łotwą, a Popović zadebiutował w kadrze narodowej swojego kraju. Wystąpił również podczas spotkania przeciwko Polsce, które zakończyło się zwycięstwem Słoweńców 2:0.


Serdecznie dziękujemy!

Źródło: wisla.krakow.pl

Arkadiusz Głowacki ambasadorem emisji akcji Wisły Kraków!

Kolejny były zawodnik naszego Klubu zasilił zaszczytne grono Ambasadorów emisji akcji Wisły Kraków. Tym razem jest to postać szczególna. Wieloletni kapitan, ostoja defensywy, prawdziwa Legenda Białej Gwiazdy, czyli Arkadiusz Głowacki!


07.04.2020r.

Jakub Sumera


Arkadiusz Głowacki urodził się 13 marca 1979 roku w Poznaniu. Przyszły kapitan krakowskiej Wisły swoją przygodę z futbolem rozpoczynał w zespole TPS Winogrady, skąd przeniósł się do popularnej „trzynastki”, czyli SKS-u 13 Poznań, by następnie trafić do poznańskiego Lecha. W klubie z ulicy Bułgarskiej młody obrońca czynił regularne postępy, co zaowocowało debiutem na najwyższym ligowym szczeblu. Miał on miejsce 7 maja 1997 roku, kiedy Kolejorz podejmował zespół Amiki Wronki, a spotkanie zakończyło się remisem 1:1.


W trakcie sezonu 1999/2000 defensor związał się umową z Wisłą Kraków. W wiślackich barwach zadebiutował 4 marca 2000 roku, podczas spotkania z Odrą Wodzisław Śląski, które zakończyło się zwycięstwem krakowian 3:1. Kolejne dobre występy sprawiły, że w 2002 roku uczestniczył z reprezentacją Polski w Mistrzostwach Świata rozegranych w Korei i w Japonii. „Głowa” z każdym kolejnym sezonem dowodził swojej boiskowej wartości i coraz mocniej utożsamiał się z Białą Gwiazdą, stając się prawdziwym liderem, zarówno na boisku, jak i poza nim. W 2005 roku wiślacka szatnia zdecydowała, że to właśnie on powinien przejąć kapitańską opaskę. Jako kapitan poprowadził drużynę do dwóch tytułów mistrzowskich, wywalczonych w sezonach 2007/2008 oraz 2008/2009.


W 2010 roku postanowił kontynuować swoją karierę poza granicami Polski, trafiając ostatecznie do tureckiego Trabzonsporu. W Turcji spędził dwa sezony, w trakcie których zdobył wicemistrzostwo kraju oraz Superpuchar, a także zdołał wystąpić w upragnionej Lidze Mistrzów.


Po wypełnieniu kontraktu zdecydował się na powrót do Krakowa, by ponownie móc bronić barw ukochanego klubu. Po powrocie ponownie stał się liderem wiślackiej defensywy i niekwestionowanym autorytetem w szatni. Wraz z końcem sezonu 2017/2018 „Głowa” zakończył piłkarską karierę. W barwach Białej Gwiazdy zanotował łącznie 461 oficjalnych występów, strzelając w nich 18 bramek. Sześciokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski, dwukrotnie sięgał po Puchar Polski, a raz triumfował w Pucharze Ligi. Wystąpił również w 29 spotkaniach reprezentacji Polski.


Po zakończeniu kariery pełnił w krakowskim klubie posadę Dyrektora Sportowego, by w czerwcu 2019 roku objąć stanowisko Dyrektora Działu Skautingu, które sprawuje do dnia dzisiejszego.

Dziękujemy!

Marek Motyka Ambasadorem emisji akcji Wisły Kraków!

Niezmiernie miło nam poinformować, że grono Ambasadorów emisji akcji Wisły Kraków wciąż się powiększa! Tym razem do tej elitarnej grupy dołączył były zawodnik Białej Gwiazdy, Marek Motyka!


12.04.2020r.

A. Warchał


Marek Motyka urodził się 17 kwietnia 1958 w Żywcu. Swoje pierwsze kroki w futbolu stawiał w miejscowej Sole Żywiec, skąd później przeniósł się do innego lokalnego klubu - Koszarawy. Następnym krokiem w karierze tego zawodnika była przeprowadzka do Krakowa. Tym razem wybór padł na Hutnik, w którym to występował w latach 1976-1977. Po stosunkowo niedługim czasie spędzonym w tym zespole, Motyka został piłkarzem Wisły Kraków.

W zespole krakowskiej Wisły w tym czasie występowało mnóstwo piłkarzy o niesamowitych umiejętnościach i obrońca wchodzący dopiero na najwyższy poziom musiał walczyć o miejsce w składzie z prawdziwymi perłami futbolu. Jak się później okazało, udowodnił, że jest piłkarzem zdecydowanie zasługującym na to, by grać z białą gwiazdą na piersi.

Marek Motyka podczas swojej przygody z Wisłą odznaczał się nie tylko umiejętnościami, ale także niesamowitym zdrowiem, co pozwoliło mu regularnie występować w krakowskim zespole. Z Białą Gwiazdą zdobywał tytuł mistrza Polski, ale także spadał z ligi. Po jednym ze spadków miał możliwość przenosin do innych zespołów, jednak odpowiedział wtedy: „Uważałem, że skoro Wisła ze mną w składzie spadła, to ja muszę przywrócić jej blask. Pamiętałem dumę po mistrzostwie, tym bardziej nie mogłem odejść, gdy było źle. Czułem się odpowiedzialny za powrót Wisły na właściwe jej miejsce”.

Motyka łącznie reprezentował klub spod Wawelu w 370 meczach, z czego 328 rozegrał od pierwszej do ostatniej minuty. 25 listopada 1989 roku wystąpił w Wiśle po raz ostatni, mówiąc: „Odchodzę z czystym sumieniem, opuszczam Wisłę, gdy nic jej nie grozi”.

Dziękujemy!

Grzegorz Pater Ambasadorem emisji akcji!

Grono Ambasadorów emisji akcji Wisły poszerzyło się o kolejną ważną dla Białej Gwiazdy postać. Dołączył do niego Grzegorz Pater - wychowanek krakowskiego Klubu, który swoimi występami na krajowym podwórku oraz na arenie międzynarodowej zapisał się na kartach historii 13-krotnego mistrza Polski.


20.04.2020r.

K. Biedrzycka


Grzegorz Pater urodził się 5 maja 1974 roku w Krakowie. Od początku swojej piłkarskiej kariery postawił na Wisłę, wybijając się podczas turnieju dzikich drużyn. Pomocnik od samego początku wykazywał się nieprzeciętnymi umiejętnościami, ogromnym sercem do gry oraz wolą walki. Na debiut z białą gwiazdą na piersi musiał czekać do 6 listopada 1993 roku. Wówczas to 19-letni pomocnik zameldował się na murawie w starciu z Wartą Poznań, otrzymując od szkoleniowca cenne 21 minut.

W kolejnym sezonie, który przyszło spędzić krakowskiemu klubowi na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej, Pater wywalczył sobie miejsce w podstawowej jedenastce, będąc kluczowym graczem w układance trenera Marka Kusto. Co ciekawe, miejsca na prawym skrzydle Wisły nie oddał prawie przez dekadę.

Grzegorz Pater był jednym z zawodników odpowiedzialnych za powrót Białej Gwiazdy do ówczesnej I ligi. „Grzela” - już jako dojrzalszy piłkarz - co rusz pokazywał swoje piłkarskie walory i cieszył oczy sympatyków pod Wawelem. Jednak ze skrzydłowym wiążemy nie tylko krajowe wspomnienia, ale także te międzynarodowe. Dość wspomnieć chociażby o trafieniach zanotowanych w rywalizacjach ze słynną Barceloną, AFC Newtown czy NK Maribor.

Udana postawa i konsekwentna praca pomocnika zaowocowała powołaniem do kadry narodowej na towarzyskie starcie z Islandią. Pater rozegrał wtedy 45 minut, a Polacy zremisowali z przeciwnikiem 1:1. Dla skrzydłowego ze stolicy Małopolski było to jednak nie lada przeżyciem i ogromne wyróżnienie.

Wiślacka „8” może pochwalić się łącznie 336 występami w barwach Wisły, podczas których zaliczył 57 trafień. Ostatni mecz w swoim ukochanym klubie Pater rozegrał w listopadzie 2003 roku przeciwko Valerendze Oslo. Rozstanie krakowian z Pucharem UEFA przyniosło także koniec wiślackiej - jakże pięknej - przygody Patera z Białą Gwiazdą. Nie oznacza to jednak, że zawodnik zawiesił buty na kołku. Wręcz przeciwnie, swoją grą radował fanów Górnika Polkowice czy Podbeskidzia Bielsko-Biała. W kolejnych latach miłością do futbolu zarażał swoich młodszych kolegów, a także podopiecznych, pełniąc rolę trenera.

Dziękujemy!

Grzegorz Kaliciak Ambasadorem emisji akcji Wisły Kraków!

Grono Ambasadorów emisji akcji Wisły Kraków poszerzyło się o kolejną ważną postać. Miło nam poinformować, że do tej elitarnej grupy dołączył były zawodnik Białej Gwiazdy – Grzegorz Kaliciak.


27.04.2020r.

Redakcja


Grzegorz Kaliciak urodził się 10 marca 1975 roku w Kędzierzynie-Koźlu. W rodzinnym mieście stawiał również swoje pierwsze piłkarskie kroki, reprezentując barwy lokalnej drużyny Chemika, skąd w 1992 roku przeniósł się do Wisły Kraków. W wiślackich barwach zadebiutował 29 sierpnia 1992 roku, a Biała Gwiazda pewnie pokonała wtedy zespół Śląska Wrocław 5:0.

W 1994 roku Wiślacy zmuszeni byli opuścić najwyższą klasę rozgrywkową i przez następne dwa sezony przyszło im występować na jej zapleczu. Na drugoligowych boiskach „Kali” dał się poznać jako niezwykle skuteczny zawodnik i swoimi bramkami mocno przyczynił się do powrotu krakowian na ekstraklasowe boiska w 1996 roku. Napastnik postanowił jednak, że swoją dalszą karierę będzie kontynuował w lidze belgijskiej, zasilając szeregi klubu Koninklijke Sint-Truidense VV.

W Belgii występował przez 1.5 roku, po czym zdecydował się na powrót do Krakowa, by ponownie móc wystąpić w koszulce z białą gwiazdą na piersi. Po tym, jak zespół objął trener Franciszek Smuda, Kaliciak zaczął występować na lewej stronie obrony, gdzie musiał udowodnić swoją przydatność dla drużyny. Dla gracza urodzonego w Kędzierzynie-Koźlu była to zupełna nowość, jednak ze swoich obowiązków wywiązywał się bardzo dobrze. Rozgrywki 1998/1999 zakończył zdobyciem z drużyną mistrzostwa, a rok później wicemistrzostwa Polski.

Kaliciak sezon 2000/2001 spędził w Pogoni Szczecin, by po jego zakończeniu po raz kolejny powrócić na Reymonta. Przygodę z Wisłą zakończył w 2003 roku, kiedy po raz drugi w swojej karierze wywalczył tytuł mistrzowski. W następnych latach reprezentowała barwy takich klubów, jak Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Garbarnia Kraków czy Zagłębie Sosnowiec. Piłkarską karierę zakończył w 2014 roku.

Grzegorz Kaliciak w barwach Białej Gwiazdy rozegrał łącznie 209 spotkań, zdobywając w nich 40 bramek. Wywalczył dwa mistrzostwa Polski oraz dwa krajowe puchary. Wiślak ma na swoim koncie również trzy występy w reprezentacji Polski, w której zadebiutował podczas starcia z Japonią w 1996 roku.

Dziękujemy za wsparcie!

Kazimierz Kmiecik Ambasadorem emisji akcji Wisły Kraków!

Niezmiernie miło nam poinformować, że do grona Ambasadorów emisji akcji Wisły Kraków dołączyła kolejna, bardzo ważna postać w historii Białej Gwiazdy - Kazimierz Kmiecik!


05.05.2020r.

Redakcja


Kazimierz Kmiecik urodził się 19 września 1951 roku w Węgrzcach Wielkich. Swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w zespole LZS Węgrzcanka Węgrzce Wielkie, skąd później przeniósł się do Cracovii. Kolejnym krokiem w karierze była już krakowska Wisła, w której występował od 1968 do 1982 roku – z przerwą na grę w belgijskim Charleroi. W 1981 roku Kmiecik podpisał z tym klubem trzyletni kontrakt, jednak do Krakowa wrócił już po roku gry dla „Les Zèbres”, gdyż klub z Beneluxu splajtował.

Niewątpliwie największe sukcesy w swojej piłkarskiej karierze świętował grając dla Wisły Kraków. W koszulce z białą gwiazdą rozegrał 304 ligowe spotkania, w których udało mu się aż 153 razy pokonywać bramkarzy rywali, co do dzisiaj jest bezsprzecznie najlepszym wynikiem w całej historii Klubu. Kmiecik aż czterokrotnie zdobywał tytuł Króla Strzelców w polskiej lidze.

Kazimierz Kmiecik swoją skutecznością błyszczał zarówno na boiskach ligowych, jak również podczas meczów w europejskich pucharach. Przekonała się o tym chociażby Zbrojovka Brno, Brugge KV czy Malmö FF. Bramkarze wszystkich tych klubów musieli wyciągać piłkę z siatki po strzałach „Suchego”. Pseudonim ten wziął się stąd, że piłkarz Białej Gwiazdy wyróżniał się niezwykle szczupłą sylwetką. Jeden z jego kolegów z wiślackiej szatni, po zobaczeniu Kmiecika powiedział nawet: „Taki suchy i w piłkę chce grać".

Po zakończeniu swojej przygody z krakowską Wisłą, Kmiecik przeniósł się do greckiej Larissy, z którą zdobył mistrzostwo oraz puchar kraju. Kolejnymi przystankami w karierze były Stuttgarter Kickers, a także OFV Offenburg.

Kmiecik grał również w reprezentacji Polski. Rozegrał w niej łącznie 34 mecze w których strzelił osiem bramek. Był uczestnikiem Mistrzostw Świata, które w 1974 roku rozgrywane były w RFN, a także Igrzysk Olimpijskich z 1972 oraz 1976 roku, które miały miejsce odpowiednio w RFN oraz Kanadzie.

Piłkarskim wzorem dla Kazimierza Kmiecika był jeden z najwybitniejszych piłkarzy ubiegłego wieku – Johan Cruyff. Holender najczęściej występował z numerem „14” na koszulce. Dokładnie taki sam numer podczas kariery w krakowskiej Wiśle chciał przywdziać Kmiecik, jednak ówczesne przepisy na to nie pozwalały. Piłkarze musieli występować wyłącznie z numerami od 1 do 11. Sprawiło to, że napastnik wybrał numer 10.

Po zakończeniu piłkarskiej kariery, Kazimierz Kmiecik postanowił spróbować swoich sił na ławce trenerskiej. Podczas swojej dotychczasowej przygody z trenowaniem, były zawodnik Białej Gwiazdy prowadził takie kluby jak chociażby Dalin Myślenice czy Garbarnia Kraków, ale przede wszystkim Wisłę Kraków. Najskuteczniejszy piłkarz w historii Białej Gwiazdy cały czas pracuje w sztabie szkoleniowym pierwszej drużyny, dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodszymi zawodnikami.


Leszek Lipka Ambasadorem emisji akcji Wisły Kraków!

Niezmiernie miło nam poinformować, że grono Ambasadorów akcji Wisły Kraków po raz kolejny się powiększyło! Tym razem do grona osób wspierających Białą Gwiazdę dołączył jeden z byłych zawodników krakowskiej Wisły – Leszek Lipka!


12.05.2020r.

Arek Warchał


Leszek Lipka urodził się 4 czerwca 1958 w Krakowie. Swoją piłkarską karierę rozpoczął właśnie w krakowskiej Wiśle, w której spędził blisko 20 lat! Po zakończeniu swojej przygody z Białą Gwiazdą, Lipka przeniósł się jeszcze do Błękitnych Kielce, by tam zakończyć piłkarską karierę. Ale od początku...

Nowy Ambasador emisji akcji Wisły Kraków, Leszek Lipka, trafił do Białej Gwiazdy dzięki swojej dobrej dyspozycji na turnieju dzikich drużyn, który był swego czasu cyklicznie organizowany przez klub z Reymonta. Talent Lipki dostrzegł wówczas Adam Grabka. To właśnie ten człowiek zaproponował młodemu piłkarzowi oraz jego kolegom treningi w krakowskim zespole. „Za Wisłą byłem od dziecka, tata był jej kibicem, zabierał mnie na mecze. To był dla nas najlepszy klub w Polsce” – stwierdził Lipka.

Na swój debiut w Wiśle Kraków krakowianin musiał zaczekać do sezonu 1976/1977, by już w 1978 roku móc cieszyć się z mistrzostwa Polski. Był to o tyle niezwykły tytuł, że Wiślacy zostali najlepszą drużyną w kraju po raz pierwszy od 28 lat!

Biała Gwiazda święciła sukcesy nie tylko na arenie krajowej, ale także w rozgrywkach międzynarodowych, jak wtedy, gdy mierzyła się chociażby z belgijskim Clube Brugge. „Najmilej wspominam starcie z Club Brugge w Pucharze Europy. W pierwszym meczu przegraliśmy 1:2, a w rewanżu pokonaliśmy rywala 3:1, a ja strzeliłem jedną z bramek. Takich meczów się nie zapomina, pełne trybuny, ogromny doping. Te spotkania kibice Wisły wspominają do dziś, daliśmy ludziom wiele radości. Młodzież żyje sukcesami klubu z ery trenera Henryka Kasperczaka, ale dla ich rodziców nie mniej ważne są mecze Wisły z Club Brugge, Zbrojovką Brno, Malmoe czy Fortuną Sittard” – powiedział swego czasu Lipka.

Podczas swojej kariery w Wiśle Kraków, były zawodnik doświadczył nie tylko sukcesów. Zdarzały się także porażki, jak wtedy, gdy w 1985 roku krakowski klub musiał opuścić najwyższą klasę rozgrywkową. Mimo swojej dobrej dyspozycji, Lipka nie chciał rozstawać się z klubem, mimo tego, że oznaczało to dla niego grę w II lidze. „A ja nie chciałem kibicom zostawiać po sobie wrażenia, że uciekłem w trudnym momencie. Wstyd mi było, że spadliśmy! Wziąłem sobie na ambicję, że muszę z Białą Gwiazdą wrócić do ekstraklasy. No i się udało!” – wspominał były piłkarz.

W 1990 roku Lipka przeniósł się do Błękitnych Kielce, by tam zakończyć piłkarską karierę. Później zajął się trenowaniem. Pracował między innymi z juniorami Wawelu, Dąbskim Klubem Sportowym, Libertowem, Orłem Iwanowice oraz Startem Brzezie.

Dziękujemy za wsparcie!

#WisłaNigdyNieZginie - dziękujemy za wsparcie!

Druga edycja emisji akcji Wisły Kraków SA przeszła już do historii! 8880 Kibiców zdecydowało się zainwestować w Klub, nabywając akcje za kwotę 3 086 300 zł. To dzięki Wam słowa #NigdyNieZginie wciąż są aktualne - wspólnie jesteśmy w stanie kontynuować odbudowę 13-krotnego mistrza Polski!


14.06.2020r.

Redakcja


W piątek 13 marca Wisła Kraków uruchomiła emisję akcji serii F, dając swoim fanom możliwość inwestycji w Klub. Środki zebrane w ciągu 3 miesięcy stały się formą finansowania pomostowego w trudnym dla Białej Gwiazdy okresie, jakim jest pandemia koronawirusa, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie, w tym rozgrywanie meczów z udziałem publiczności.


Druga edycja emisji akcji przyjęła nową formułę. Zakup akcji Wisły stanowił rodzaj inwestycji - w przypadku osiągnięcia trwałej rentowności przez Klub - i pod tym warunkiem - planowane jest w okresie 3 lat, lecz nie dłuższym niż 5 lat, od momentu publicznej emisji rozpoczęcie dobrowolnego (na życzenie Akcjonariusza) wykupu akcji przez Spółkę z zyskiem dla Inwestora wynoszącym WIBOR 1R + 2%.


Dziękujemy Wam za wsparcie, po raz kolejny pokazaliście, jak wielką siłę stanowią Sympatycy Wisły Kraków, którzy nigdy nie zawodzą! To Wy tworzycie historię Białej Gwiazdy, jej dalszą część będziemy pisać razem!


Źródło: wisla.krakow.pl