1907.10.13-20 Turnieje jesienne Wisły

Z Historia Wisły

Prasa krakowska donosiła w październiku o mających się odbyć w Parku Jordana turniejach piłkarskich organizowanych przez Wisłę. Najprawdopodobniej były to dwa odrębne turnieje stoczone w tygodniowym odstępie: 13 i 20 października, choć nie można wykluczyć, że mecze te odbywały się w ramach jednych rozgrywek.

W pierwszym turnieju oprócz pierwszej drużyny Wisły (Czerwoni) miały brać udział trzy drużyny rezerwowe Wisły (Niebiescy, Biało-niebiescy, Zielono-czerwoni) oraz Wawel i Czarni Bochnia.

Turniej miał się rozpocząć 13 października 1907 meczami:

Kolory koszulek podane w artykule z Nowej Reformy oraz brak w zestawieniu drugiej drużyny Wisły, każe sugerować, że redaktor się pomylił. Jedna z drużyn opisanych jako "III drużyna" była w rzeczywistości drugą drużyną.


Z kolei 20 października 1907 jak donosił „Głos Narodu” w Parku Jordana miały się odbyć "wielkie jesienne zawody w piłce nożnej kółka miłośników sportu „Wisła”.

Tym razem rywalizować miały:

  • Zieloni - Niebiescy
  • Różowi - Różowo-niebiescy z Wieliczki

Niestety nie znamy wyników żadnego z planowanych spotkań. Nie jesteśmy więc pewni, czy w ogóle do tych spotkań doszło…

Artykuły prasowe

Głos Narodu, 12.10.1907
- Match footballowy odbędzie się jutro w niedzielę o godzinie pół do 3 w parku Jordana.

Uczestniczyć będą trzy drużyny klubu: „Wisła”, klub „Wawel” i klub „czarnych” z Bochni.
Sądzić będzie p. Łopuszański.
Wstęp 40 halerzy. Dla studentów i dzieci 20 halerzy.Nowa Reforma, 13.10.1907
Wielkie zawody jesienne w piłkę nożną urządza klub sportowy „Wisła” dziś o godzinie pół do 3 po południu w parku dra Jordana. Do zawodów stają: III drużyna „Wisły” (kolor niebieski) przeciw IV drużynie „Wisła” (biało-nieb.); I drużyna „Wisły” (czerwoni przeciw klubowi „Wawel”; III drużyna „Wisły” (zielono-czerwoni) przeciwko klubowi „Czarnych” z Bochni. – Podczas „matchu” przygrywać będzie muzyka. Wstęp 40 h. Młodzież szkolna i dzieci płacą 20h.


Nowa Reforma, 19.10.1907
- Zawody w piłce nożnej. W niedzielę 20 października w parku Dr. Jordana odbędą się zawody w piłce nożnej. Program: I. Od godz. Wpół do 3 klub Zielonych przeciw klubowi Niebieskich . – II. od wpół do 4 - 5 klub Różowych przeciw klubowi Różowo-niebieskich. (z Wieliczki). Przygrywać będzie muzyka wojskowa 56 pułku. Wstęp 40 h. Studenci i dzieci 20 h. – Członkowie klubów: terminatorzy 10h. Początek o godz. 2-giej. W razie niepogody zawody odbędą się w następną niedzielę.

Park Jordana. Wielkie jesienne zawody w piłce nożnej kółka miłośników sportu „Wisła”