1908.05.31 Wisła Kraków - Pogoń II Lwów 2:0

Z Historia Wisły

1908.05.31, mecz towarzyski, Kraków, Błonia, 17:00
Wisła Kraków 2:0 (0:0) Pogoń II Lwów
widzów: wiele / 600 / parę tysięcy
sędzia: Wiliam Calder
Bramki
Jan Górski 65'
Jan Górski 80'
1:0
2:0
Wisła Kraków
2-3-5
Franciszek Brożek
Jan Górski
Pogoń II Lwów

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Relacje prasowe


Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.6, 1908, nr 126 - 1908.06.02

Match footballowy odbył się wczoraj na boisku na błoniach. W zawodach wzięli udział lwowiacy, których klub „Pogoń” przed kilku dniami zwyciężył we Lwowie krakowską „Cracovię”, oraz krakowski klub „Wisła”. Od samego początku gry krakowiacy zazna czyli swoją wyższość nad lwowiakami; gra była nad zwyczaj interesującą. Zwyciężyli krakowiacy, którzy zrobili dwie bramki, podczas gdy lwowiacy nie zrobili ani jednej


Program zawodów

KOŁA FOOTBALL’U i LEKKIEJ ATLETYKI
Sekcyi sportowej przy kraj. Związku turystycznym

PZD, 15.04.1908
Dnia 26 kwietnia : Otwarcie sezonu match’em między I drużyną koła „Cracovia” (biało-czerwoni) a I drużyną lwowskiego klubu piłki nożnej „Pogoń.

Ponadto zawody w lekkiej atletyce, mianowicie:
1) bieg rozstawny na 400 m. po dwóch ;
2) rzut dyskiem ;
3) „ oszczepem ;
4) skok wolny w dal ;
5) „ o tyczce.
Dnia 3 maja : Match „Cracovii” przeciw Opawie.
Dnia 10 maja : Match „Cracovii” przeciw „Pogoni” I we Lwowie. – Match „Pogoi” II ze Lwowa przeciw „Wiśle” (II drużynie koła football’u i lekkiej atletyki „Sekcyj Sportowej”) w Krakowie.
Dnia 17 maja : Match „Wisły” przeciw „Pogoni” II we Lwowie.
Termin „Krakowskich Cross-Country” zostanie ustalony po uzyskaniu na ten cel toru wyścigowego w Krakowie.




Czas, 29.05.1908
Ze sportu - "Match" footballowy "Pogoni" lwowskiej z "Wisłą" (czerwoni) drużyną sekcyi sportowej, odbędzie się jutro o godz. 5 po południu na boisku na Błoniach. Boisko zostanie ogrodzone i zostaną wystawione miejsca siedziące. "Match" zapowiada się interesująco, gdyż obie drużyny są równie, silne i zgrane. Bilety na miejsca siedzące po 1 k. Stojące po 50 hal. I stydencki po 30 hal., można nabywać wcześniej w krajowym Związku turystycznym (Rynek główny, pałac Spiski).


Czas, 31.05.1908
Match footballowy na Błoniach o g. 5 po południu.


Nowa Reforma, 30.05.1908
Match foorballowy. Jutro o godzinie 3 po południu odbędzie się na sportowem boisku na Błoniach, staraniem sekcyi sportowej krajowego Związku turystycznego match footballowy między drużyną lwowską „Pogoń”, a drużyną krakowską „Wisła”.


Nowa Reforma, 31.05.1908
Match footballowy na Błoniach o godz. 5 po południu.


PZD, 01.06.1908
„Pogoń II” z „Wisłą” drużyną sekcyj sportowej, spotkała się w Krakowie dnia 31 maja na boisku na Błoniach. Rezultat : 2 : 0 na korzyść „Wisły”. Sędziował p. Calder.


Nowa Reforma, 01.06.1908
Zawody w piłce nożnej. Wczoraj po południu rozegrał się na boisku sportowem na Błoniach krakowskich match footballowy między klubem lwowskim „Pogonią”, a krakowskim oddziałem sekcyi sportowej związku turystycznego „Wisła”. Do zawodów stanęło z obu stron po 11 zapaśników. Członkowie „Pogoni” przybrani byli w niebieskie koszulki sportowe, a Krakowiacy w czerwone. Czas gry oznaczony był 1 ½ godziny. Początkowo szanse obu stron były niepewne, atak zaś przeważał po stronie „Pogoni”. Po pauzie walka przybrała zupełnie inny obrót. „Wisła” przeszła do forsownego ataku i dzięki niezwykle sprawnej grze członków zdobyła 2 : 0, czyli odniosła zupełne zwycięstwo. Wogóle cała walka z obu stron toczyła się z niezwykłym spokojem i umiejętnością. Licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała gorąco zawody, a szczególnie świetną obronę bramki „Wisły’ przez p. Brożka i grę p. Gorskiego. – Młodzież urządziła zwycięzcom gorącą owacyę. Zapasy zakończyły się o godz. 7 wieczór.


Głos Narodu, 02.06.1908
- MATCH FOORBALLOWY’ jaki rozegrał się wczoraj popołudniu na błoniach na specyalnie do gry tej urządzonem boisku, przyniósł zwycięstwo krakowskiej drużynie „Wisła”. Po stronie przeciwnej walczyła lwowska „Pogoń”. Krakowianie zdobyli 2 bramki, lwowianie żadnej. – Zawodom przyglądało się wiele publiczności, u której z dniem każdym zrasta zainteresowanie się tym sportem.


Ze sportu.
Match piłki nożnej w Krakowie
Czas, 02.06.1908
Ciekawie wyglądały wczoraj Błonia. Młodzież, nie mająca dotychczas odpowiedniego terenu sportowego, urządziła wczoraj rano prowizoryczne boisko, ogrodzone sznurami od reszty błoń. Wzdłuż obu bocznych linij ustawiono po jednym rzędzie ławek, za niemi miejsca stojące. Młodzież krakowska wzorowała się w tym wypadku na Opawie, gdzie matche odbywają się na podobnie urządzonem boisku. Uwydatniła się jednak różnica między publicznością krakowską, a opawską. Członkowie "Cracovii: opowiadali, że gdy byli w ubiegły czwartek w Opawie, nikt z widzów nie usiłował ani podejść pod sznur, ani dostać się na boisko bez biletu, nawet nikt nie stał koło ogrodzenia boiska, aby go przypadkowo nie posądzono, że chce sie przypatrywać grze, nie zapłaciwszy wstępu. A u nas? Wczoraj parę tysięcy osób stało naokoło sznurów okalających boisko i młodsi i starsi usiłowali dostać się do wnętrza, bez biletów i jedynie dzięki komitetowi organizacyjnemu zdołano utrzymać porządek. Wewnątrz ogrodzenia nie znajdowało się więcej nad 600 osób. Niesforny tłum młodzieży szkolnej urządził w ciągu drugiej połowy gry formalny atak na główne wejście, tak, że odpierać go musiała aż policya. Zainteresowanie sportem, objawiające się w formach nieprzyzwoitości i niesumienności, nie przynosi zaszczytu mundurkowi szkolnemu.

Wczorajszy "match" był istotnie interesującym widowiskiem sportowem. Nikt z widzów nie pożałował drobnej kwoty, wydanej na bilet. O godz. 5 po południu zjawiły się obie drużyny: lwowska i krakowska na boisku. Po małym treningu wstępnym rozpoczęto grę. "Pogoń" (czerwono-niebiescy) grała bardziej zdecydowanie i podprowadziła parę ataków pod bramkę "Wisły" (czerwono-czarni). Było kilka "strzałów" w bramkę, strzałów dość niebezpiecznych, ale bramkarz krakowski ratował sytuacyę, zdobywając oklaski widzów. "Wisła" grała z wielką rezerwą, nie lekceważąc sobie przeciwników. To też do pauzy żadna partya nie zrobiła bramki. Po pauzie "Wisła" rozpoczeła grę bardziej stanowczo. "Pomoc" jej trzymała się bliżej swego napadu, dzięki czemu napad mógł się stale przy piłce utrzymywać. Po drugie: prawe skrzydło ataku rozruszało się a "łącznik" prawy w napadzie grał w drugiej połowie dobrze. W 20 minut po pauzie "Pogoń" zawaliła rzut z rogu (corner). Piłka ładnie kopnięta odbita została głową i położenie stawało się dla gości ze Lwowa jaśniejsze, gdy nagle p. Górski, dostawszy piłkę pod nogi, "strzelił" w bramkę wtedy właśnie, gdy bramkarz lwowski najmniej się tego spodziewał. Burza oklasków towarzyszyła temu sukcesowi krakowian. W kwadrans póżniej z corneru wywiązała się podobna sytuacya jak za pierwszym razem i p. Górski rzucił drugi raz piłkę w bramkę "Pogoni". Match zakończył się ładnem zwycięstwem "Wisły" w stosunku 2:0.
Jako sędzia funkcyonował p. Calder.
Wieczorem odbyła sie wspólna kolacya, w ciągu której hr. Rostworowski podziękował gościom za przybycie do Krakowa i zapowiedział rewanż na 14 b. m. We Lwowie. Wieczorem odjechali goście lwowscy z powrotem, odprowadzeni licznie przez krakowian na dworzec.



Słowo Polskie, 04.06.1908
- Match foorballowy, odbył się ub. niedzieli w Krakowie na Błoniach wobec paru tysięcy widzów między lwowską „Pogonią” a tamtejszą „Wisłą” zakończył się wygraną 2:0 tej drugiej. Rewanż we Lwowie 14 bm.


KJPL, 1908
Na widowni zjawiała się w tym roku „Wisła” krakowska. Pierwsze jej kroki są skromne, zaczyna bowiem od spotkania z „Pogonią” II (w Krakowie 2 : 0, we Lwowie 3 : 3), co wyraźnie dowodzi, jaką powagą cieszyliśmy się wtedy w b. Galicji.14 bm.