1909.04.18 Wisła Kraków - Cracovia 1:1

Z Historia Wisły

1909.04.18, mecz towarzyski, Kraków, Tor wyścigowy, 16:00
Wisła Kraków 1:1 (-:-) Cracovia
widzów:
sędzia: Radwanek
Bramki
Stanisław Szeligowski
Wisła Kraków
2-3-5
Franciszek Brożek
Wilhelm Cepurski
Franciszek Pustelnik
Ludwik Stolarski
Włodzimierz Polaczek
Jan Weyssenhoff
Witold Rutkowski
Jan Cudek
Bruno Luska
Jan Górski
Antoni Poznański

trener: brak
Cracovia
2-3-5
Józef Lustgarten
Wiliam Calder
Franciszek Jachieć
Izydor Markheim
Józef Schwarzer
Mieczysław Pollak
Józef Rysiak
Stanisław Szeligowski
Tadeusz Zabża
Bernard Miller
Karel Just

trener: brak

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Galeria

Relacje prasowe

Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.7, 1909, nr 88 - 1909.04.18

Match footballowy. W niedzielę dnia 18 b. m. odbędzie się pierwszy w tym sezonie match footballowy, urządzony staraniem Sekcyi sportowej krajowego Związku turystycznego. Walczyć będą ze sobą dwie doborowe drużyny krakowskie „Cracovia“ i „Wisła”. W jesiennym sezonie ubiegłego roku tesame drużyny popisywały się w naszem mieście, lecz z powodu niekorzystnej pogody zawody nie zostały rozstrzygnięte. Match niedzielny niezawodnie pokaże, która z dwóch drużyn uchodzić będzie faktycznie za pierwszą w naszem mieście. Dziś ocenić tego nie można, gdyż obie drużyny pozyskały w tym roku nowe siły zapaśnicze i obie już od miesiąca oddają się z zapałem ciągłemu treuningowi. Zbliżający się match rozstrzygnie również, która z tych drużyn będzie mogła stanąć w jesieni do matchu o pierwszeństwo między Krakowem a Lwowem. — Sekcya sportowa uzyskała na match tor wyścigowy, na który prowadzić będzie w tym celu postawiany na Rudawie most, tuż za parkiem dra Jordana. Początek punktualnie o godz. 4 po południu



Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.7, 1909, nr 89 - 1909.04.20

Match footballowy, rozegrany wczoraj między dwiema najsilniejszemi drużynami krakowskiemi: „Wisłą” i „Cracovią”, wykazał, iż sława najlepszego krakowsk. klubu biało-czerwonych („Cracovii“) poczyna gasnąć. „Wisła” natomiast, jakkolwiek ma słabe siły, stale się rozwija i jest nadzieja, że dorówna przeciwnikowi, jeśli sprostuje mu w brutalności. Należy bowiem zaznaczyć, że „Cracovia” ładnie bije się jedynie z obcemi drużynami, wobec krakowskich stosuje brutalne sztuczki. Wczoraj właśnie wskutek stłuczenia silnego w nogę przez biało-czerwonego, straciła na jakiś czas „Wisła” dobrego gracza, uniezdolnionego brutalnem kopnięciem. Mimo to stosunek zdobytych bramek był 1:1, t. zn., że „Cracovia“ nie zdobyła mistrzostwa. Z „Wisły”, jako dzielni gracze byli oklaskiwani p. Stolarski i p. Poznański, z „Cracovii” p. Calder i dzielny bramkarz Lustgarten. Tłumnie przybyła na match publiczność, z żywem zaieciem śledziła przebieg gry.


Gazeta Powszechna. 1909, nr 96

Football. Piłka nożna należy u nas w Krakowie do najbardziej umiłowanej przez młodzież gry. Nie tylko młodzież ale nawet i starsi chętnie uprawiają ten zdrowy sport, a każdy match może liczyć na pewne powodzenie. Dowodem tego choćby ostatnie zawody niedzielne w piłkę nożną między „Cracovią“ (biało-czerwonymi), a „Wisłą“ (czerwonymi). Oba te kluby, szlachetnie rywalizujące od dłuższego czasu ze sobą o pierwszeństwo, otwarły niedzielę 18 bm. wiosenny sezon sportowy w Krakowie piękną i interesującą grą, aczkolwiek ten pierwszy publiczny ich występ wykazał wiele braków tak pod względem kombinacji jak i zgrania.

Jak nam donoszą „Cracovia“ założyła protest przeciw wynikowi niedzielnych zawodów, gdyż sędzia p. Radwanek uznał bramkę zrobioną przez „Wisłę“, mimo że nastąpiła ona bezpośrednio z rzutu wolnego, co absolutnie sprzeciwia się regułom gry.

W nadchodzącą niedzielę t. j. d. 25 bm. odbędą się na torze wyścigowym zawody „Wisły“ z lwowskim klubem piłki nożnej „Pogoń I”, znanym Krakowianom z zeszłorocznej gościny. Przypominamy, że „Pogoń I” w jesieni ubiegłego roku przegrała partję z „Wisłą“ w stosunku 2:1.



Naprzód, 17.04.1909
Ze sportu. Sekcya sportowa przy krajowym związku turystycznym rozpoczyna tegoroczny sezon wiosenny w niedzielę 18 bm. wielkim matchem footballowym. Match ten rozegrają między sobą dwie krakowskie drużyny „Cracovia“ (biało czerwoni) i „Wisła” (czerwoni), a budzi on o tyle zainteresowanie, że obydwie to drużyny mają za sobą cały szereg zwycięstw i obydwie wysunąwszy się w Galicyi na pierwszy plan od dawna rywalizują o pierwszeństwo. Matchem tym poprzedza sekcya sportowa cały szereg zawodów sportowych z drużynami zakrajowemi.


Nowa Reforma, 17.04.1909
Match footballowy. - Sakcya sportowa kraj. związku turystycznego w Krakowie zapowiada na niedzielę godz. 4 pn południu pierwszy w tym sezonie match footballowy na torze wyścigowym między dwoma najlepszemi krakowskiemi klubami „Cracovia" i ,,Wisła”. Match ten, który będzie niejako zapasami między obu drużynami o pierwszeństwo, wzbudzi niewątpliwie wielkie zaciekawienie i zgromadzi na torze licznych widzów. Bliższe szczegóły znajdują się na afiszu.


Czas, 17.04.1909
"Match" footballowy. W niedzielę d. 18 b.m. odbędzie się pierwszy w tym sezonie match footballowy, urządzony staraniem sekcyi sportowej Krajowego Związku turystycznego. Walczyć będą ze sobą dwie doborowe drużyny krakowskie "Cracovia" i "Wisła". W jesiennym sezonie ubiegłego roku te same drużyny popisywały się w naszym mieście, lecz z powodu niekorzystnej pogody zawody nie zostały rozstrzygnięte. Match niedzielny niezawodnie pokaże, która z dwóch drużyn uchodzić będzie faktycznie za pierwszą w naszym mieście. Dziś ocenić tego nie można, gdyż obie drużyny pozyskały w tym roku nowe siły zapaśnicze i obie już od miesiąca oddają się z zapałem ciągłemu treningowi. Zbliżający się match rozstrzygnie również, która z tych drużyn będzie mogła stanąć w jesieni do matchu o pierwszeństwo między Krakowem a Lwowem. Sekcya sportowa uzyskała na match tor wyścigowy, na który prowadzić będzie w tym celu postawiony na Rudawie most, tuż za parkiem Dra Jordana. Początek punktualnie o godz. 4 po południu. Bilety można nabywać wcześniej w biurze Krajowego Związku turystycznego (Rynek, pałac Spiski, I p., a w dniu matchu od godz. 3 przy kasie po cenie 1 kor. 50 hal. za miejsce siedzące, a 50 hal. za stojące. - Studenci tylko w mundurkach płacą wstęp 30 hal., zaś członkowie sekcyi sportowej za miejsce siedzące 1 kor. tylko za okazaniem legitymacyi z fotografią.


KRONIKA.
Czas, 18.04.1909
Kraków, niedziela, dn. 18 kwietnia.
Dziś:

"Match" futbolowy między "Cracovią" a "Wisłą" o godz. 4 po południu na torze wyścigowym za Parkiem Jordana.



Gazeta Powszechna, 19.04.1909
Zawody w piłce nożnej, rozegrane wczoraj przez dwie najlepsza drużyny krakowskie „Cracovia“ (biało-czerwonych) i „Wisłą“ (czerwonych) nie przyniosły rozstrzygającego rezultatu. Wynik uzyskanych punktów 1:1.


Nowa Reforma, 19.04.1909
Zawody w piłkę nożną. Wczoraj po południu przy pięknej wiosennej pogodzie odbyły się w Krakowie na obszernem boisku na torze wyścigowym zz rogatką wolską zawody w piłkę nożną, zainicyowane przez sekcyę sportową krajowego związku turystycznego. Do zawodów stanęły dwa najlepsze w Krakowie kluby gry w piłkę nożną „Cracovia” (biało-czerwoni) i „Wisła” (czerwoni), każdy w sile jedenastu graczy. W czasie blisko dwugodzinnych zapasów obserwowała licznie zebrana publiczność oraz młodzież szkół średnich nadzwyczajną niejednokrotnie zręczność zapaśników, którzy całą precyzyą walczących o zręczność dwóch grup, przemieniali się z atakujących w broniących bramki przed piłką nacierających przeciwników.

Po skończonej grze ogłosił prowadzący zawody p. Radwanek wynik, który się przedstawia 1 : 1, czyli ze żaden z walczących klubów nie został pokonany. Na ogół walczące wczoraj ze sobą kluby wykazują, że gdy klub „Wisła" posiada całość pięknie zgraną, to klub „Cracovia” ma w swoim gronie kilku poszczególnych graczy, odznaczających się nadzwyczajną zręcznością w grze, co umożliwia im wyzyskanie odpowiednich momentów w walce za stroną przeciwną. - Na wczorajszych zapasach szczególnie oklaskiwanymi byli przez widzów pp. Calder, Suligowski, Cypurski j inni.
Jeden z uczestników zawodów doznał w czasie gry dotkliwego obrażenia prawej nogi, tak, że się musiał natychmiast wycofać z boiska.
W przyszłości odbędzie się w Krakowie staraniem sekcyi sportowej krajowego związku turystycznego cały szereg zawodów w piłkę nożną różnych krakowskich i zagranicznych klubów gry w piłką nożną. Publiczność krakowska będzie się mogła przypatrywać nader zdrowemu sportowi, jaki od lat kilku rozwinął się wśród młodzieży krakowskiej dzięki zorganizowaniu stałych zabaw w miesiącach letnich W parku dra Jordana.



Czas, 19.04.1909
"Match" footballowy. Sezon wiosennych ćwiczeń na Błoniach krakowskich otworzył >match< footballowy, urządzony przez sekcyę sportową krajowego Związku turystycznego. Publiczność zebrała się bardzo licznie i otoczyła boisko zwartym pierścieniem. Do zawodów stanęły dwie dziarskie drużyny: >Cracovia< (biało-czerwoni) i >Wisła< (czerwoni; każda w sile 11 uczestników. Publiczność oklaskiwała gorąco najlepszych i najzręczniejszych. Wyniku oczekiwano z rosnącą niecierpliwością; ogłoszony przez p. Radwanka przedstawia się w stosunku 1:1.

W najbliższym czasie sekcya zorganizuje dalsze zawody z piłką nożną przy udziale nietylko krakowskich i krajowych, ale i zagranicznych klubów.



Głos narodu nr 119, 20.04.1909
Tegoroczny sezon wiosenny sportowy rozpoczął się zawodami w piłkę nożną między najlepszymi drużynami krakowskiemi: "Cracovią" i "Wisłą I."; o mistrzostwo Krakowa. Zawody te obudziły niezwykłe zainteresowanie wśród młodzieży i zwolenników sportu . Match odbył się na torze wyścigowym, w niedzielę, dnia 18 b. m. Walka jednakże nie dała rozstrzygającego wyniku (1:1), atoli stwierdzić można, że obie drużyny krakowskie wykazały znaczne postępy. Zwłaszcza "Wisła I.", klub młody, zyskała sobie ogólne uznanie za zręczne przeprowadzenie planów i niemniej za grę spokojną, pełną wykwintności. Przeciwnie, "Cracovia" z wyjątkiem kilku wybornych graczy, utrzymujących klub na stanowisku pierwszorzędnem, odznacza się pewną szorstkością w wykonywaniu ataków. Ta nierówność członków "Cracovii" stwarza w grze ich pewien chaos, brak spójności, t. j. zespołu, który znów jest główną zaletą "Wisły I.". Dlatego zrozumiałem było dla tych wszystkich, którym znany jest sposób walki, czemu "Wisła I." nietylko oparła się "Cracovii", lecz i okazała sposobem walki wyższość nad nią, tem niebezpieczniejszą dla przeciwników, że wynikającą ze znakomitego "ensemblu".

Dla tych powodów można śmiało przypuszczać, że w niedługim czasie mistrzostwo miasta Krakowa przypadnie "Wiśle I." w udziale”.



Nowości Ilustrowane, 24.04.1909
Match Footballowy. Spóźniona bardzo w tym roku wiosna, spowodowała i opóźnienie w rozpoczęciu sezonu zabaw i gier sportowych.

Dopiero w ostatnich dniach powietrze ociepliło się o tyle, że zabawy pod gołym niebem są możliwe. Skorzystała też z tego sekcya sportowa krajowego związku turystycznego i urządziła na torze wyścigowym za rogatką Wolską w Krakowie match footballowy między dwoma drużynami, a to „Wisłą” i „Cracovią”.
Zawody odbyły się w ubiegłą niedzielę popołudniu. Z obu stron stanęło 11 graczy. „Cracovia” biało-czerwoni, „Wisła” czerwoni. Publiczności przybyło dosyć sporo. Z zajęciem i zaciekawieniem przypatrywano się pięknej i wprawnej walce dwu najlepszych krakowskich drużyn footballowych. Kierownictwo matchu spoczywało w reku p. Radwanka. Walka trwała dwie godziny, a rezultat jej wykazał równe siły po obu stronach, gdyż obie drużyny zrobiły po jednej bramce. Obie też walczyły z równą precyzyą i zręcznością. Zdaniem fachowców, „Wisła” posiada całość pięknie zgraną, natomiast „Cracovia” ma w swem gronie kilku graczy, odznaczających się nadzwyczajną zręcznością w grze, a przytem śmiałością i impulzywnością. Umieją też wyzyskać odpowiednie momenty w walce ze stroną przeciwną.
Jedno z naszych zdjęć przedstawia grupę uczestników matchu, drugie interesującą chwilę walki przy jednej z bramek.