1910.06.12 Wisła Kraków - Smichov Praga 1:4

Z Historia Wisły

1910.06.12, mecz towarzyski, Kraków, Błonia, niedziela, 17:30
Wisła Kraków 1:4 (0:1) Smichov Praga
widzów:
sędzia: Stoeger
Bramki

Witold Rutkowski0:1
1:1
1:2
1:3
1:4
Wisła Kraków
Wisła w zwykłym składzie
grał Witold Rutkowski
Smichov Praga
2-3-5
Hajny
Jirasek
Hajny
Kovažewicz
Resz
Krzonek
Kavażewicz
Milka
Kozet
Rida
Cziżek

trener:
Obie drużyny nie wykorzystały rzutów karnych. Rożne: Wisła - Smichov 2:8

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.8, 1910, nr 131 - 1910.06.10

„Smichow” klub footballowy z Pragi w Krakowie. W niedzielę dn. 12 bm. rozegra klub sportowy „Smichow” z Pragi match footballowy z „Wisłą l.“. Silne zainteresowanie, jakie match ten budzi w najszerszych kołach sportowych naszego miasta, uzasadnia w zupełności długoletnie istnienie klubu czeskiego i cały szereg poważnych zwycięstw jego w matchach z klubami angielskimi, węgierskimi, „Slavią“ pragską i wielu innymi. Sam fakt, że jest to jedyny klub na kontynencie, który rozegrał roku zeszłego w walce o prymat w Czechach zwycięski match ze „Slavią” pragską (w stosunku 2:0) daje poważną miarę jego siły. Wprawdzie „Slavia“ w bieżącym roku zdołała w matchu rewanżu odebrać gro źnej rywalce mistrzostwo Czech, bijąc „Smichow” w stosunku (5 :2), ale gdy zauważymy, że „Slavia“ bezprzecznie jest pierwszym klubem footballowym na kontynencie Europy, to klęska ta „Smichowowi” wcale nie uwłacza i poziomu jego siły nie obniża. Match ten stanowi punkt kulminacyjny bieżącego sezonu, daje bowiem krakowskim sportsmenom sposobność zobaczenia jedynej w swoim rodzaju precezyjnej gry, jaką się poszczycić może jedna z najświetniejszych drużyn footballowych. Celem uniknięcia natłoku przy kasie na błoniach będą bilety wstępu na match sprzedawane po znacznie zniżonych cenach w magazynie sportowym „Auto” przy pl. Szczepańskim, zaś w dzień matchu od godziny 4-tej przy kasie na błoniach. Bilety dla członków wydawane będą tylko w kraj. Związku turystycznym w Pałacu Spiskim codziennie od godz. 4—6 wiecz. po cenach niższych, niż w kasie na błoniach. Początek matchu punktualnie o godz. 5 30 po południu. Skład drużyny czeskiej podany będzie w programach.Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.8, 1910, nr 133 - 1910.06.12

„Smichów” w Krakowie. Skład drużyny footballowej „Smichów”, która rozegra w niedzielę na Błoniach match z „Wisłą I” jest następujący: bramkarz: Richter; obrona: Jirasek, Hajny ; pomoc: Kowarowic-Resz, Krzemek ; atak : Kowarowic K., Milka, Kozel, Rida, Ciźek. Gracze pp.: Jirasek, Kowarowic-Resz, Kowarowic K. i Ciźek, grali w reprezentacyjnej drużynie „Czeskiego Swazu Footballowego” w Anglii i Francyi. Początek matchu o godz. 4 30.Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.8, 1910, nr 134 - 1910.06.14

Ze sportu. Match niedzielny, rozegrany pomiędzy „Smichovem“ i „Wisłą I“ był najpiękniejszemi zawodami, jakie widziano w Krakowie nie tylko w bieżącym sezonie sportowym, ale wogóle dotychczas. Match wykazał, źe Smichov nie ustępuje „Krykierom“ w kombinacyi rzutów i sprawności, a przewyższa ich spokojem, wskutek czego gra jest delikatną, piękną, doskonałą. Toteż podziw, jaki wzbudziła w sportsmenach krakowskich (zwłaszcza młodszych) gra „Krykieterów” osłabł i zmalał po niedzielnym matchu, podczas którego widzowie przekonali się, że doskonała gra nie polega na pędzie, gwałtownem tempie, ale na spokojnej a celowej kombinacyi, której doskonałość można było śledzić podczas niedzielnych zawodów do najdrobniejszych szczegółów. Sportsmeni i widzowie przekonali się dowodnie w niedzielę, że podczas doskonałej gry niema rąk w „robocie , co miało miejsce U „Krykieterów i nie ma ustawicznego koziołkowania graczów. A więc nie „Krykieterzy będą dla graczy krakowskich wzorem doskonałej gry, ale „Smichov“. Niedzielny match przekonał ostatecznie wątpiących w sprawność „Wisły 1“, że drużyna ta, zyskująca sobie po każdych zawodach coraz większą sympatyę i uznanie, jest rzeczywiście dzielną. Brakuje jej jeszcze tylko umiejętniejszego wyćwiczenia w kombinacyi (krótkich, szybkich rzutów, tak mistrzowskich u Smichova), śmiałości i pewności strzałów przy bramce przeciwnika, a podczas całej gry, spokojnej przytomności. „Wisła” broni się dzielnie i śmiało atakuje, ale środek napadu i pomoc pozostawia jeszcze bardzo wiele do życzenia, toteż match w niedzielę rozgrywał się przeważnie po stronie „Wisły-. Doskonałymi graczami w „Wiśle” są pp.: Cepurski, Polaczek, Elgin, Rutkowski, Adamski, a zwłaszcza Brożek, który jako bramkarz miał w niedzielę nie lada pracę. Ze Smichova zwracali powszechną uwagą pp.: Kozel (środkowy napastnik), Resz, Jiraschek i Kovazovicz K. Match zakończył się przegraną „Wisły” w stosunku 4:1. Wynik to jednak bardzo piękny dla „Wisły”, jeśli się zważy, że Smichov jest w Czechach drugim z rzędu klubem sportowym pośród 80 innych, które rozporządzają 500 drużynami footballowymi. Publiczność nie dopisała, a szkoda! „Cracoria” została we Lwowie pokonaną przez „Pogoń” w stosunku 1 : 0. Telefon doniósł wczoraj, że gra „Pogoni” była wielce brutalną, czego jednak nie zauważyliśmy podczas matchu z „Wisłą” w Krakowie.


Ze sportu
Czas, 09.06.1910
W niedziele dn. 12 bm. Rozegra na Błoniach klub sportowy "Śmichów” z Pragi match footballowy z "Wisłą I”. Silne zainteresowanie, jakie mach ten budzi w kołach sportowych, uzasadnia w zupełności długoletnie istnienie klubu czeskiego i cały szereg poważnych zwycięstw jego w machach z klubami angielskimi, węgierskimi "Slawią” praską i wielu innych. Sam fakt, że jest to jedyny klub na kontynencie, który rozegrał roku zeszłego w walce o prymat w Czechach zwycięski match ze "Slawią” praską (w stosunku 2:0) daje poważną miarę jego siły. Wprawdzie "Slawia” w bieżącym roku zdołała w machu rewanżu odebrać groźnej rywalce mistrzostwo Czech, pokonując "Smichow” (w stosunku 5:2), ale wobec tego, że "Slawia” praska uchodzi z pierwszy klub footballowi na kontynencie, porażka "Smichowa” poziomu jego siły nie obniża. Match ten stanowi punkt kulminacyjny bieżącego sezonu "Wisły” i daje sposobność zobaczenia precyzyjnej gry, jaką się poszczycić może tylko pierwszorzędna drużyna footbalowa. Celem uniknięcia natłoku przy kasie na Błoniach będą bilety wstępu sprzedawane po znacznie zniżonych cenach w magazynie sportowym "Auto” przy placu Szczepańskim, zaś w dzień machu od godziny 4 przy kasie na Błoniach. Bilety dla członków wydawane będą tylko w krajowym Związku turystycznym w Pałacu Spiskim codziennie od godziny 4-6 wieczorem po cenach niższych niż w kasie na Błoniach. Początek matchu punktualnie o godz. 5.30 po południu.


Ze sportu.
Głos Narodu, 11.06.1910
"Smichow" klub footbalowy z Pragi w Krakowie. W niedzielę dniu 12 bm. rozegra klub sportowy "Smichov" z Pragi match footbalowy z "Wisłą I".

Silne zainteresowanie jakie match ten budzi w najlepszych kołach sportowych naszego miasta, uzasadnia w zupełności długoletnie istnienie klubu czeskiego i cały szereg poważnych zwycięstw jego w matchach z klubami angielskimi, węgierskimi, "Slavią" praską i wielu innymi. Sam fakt, że Jest to jedyny klub na kontynencie, który rozegrał roku zeszłego w walce o prymat Czechach zwycięski match ze "Slavią" praską (w stosunku 2 : O), daje poważną miarę jego siły. Wprawdzie "Slavia” w bieżącym roku zdołała w matchu rewanżu odebrać groźnej rywalce mistrzostwo Czech, bijąc "Smichow" w stosunku 5 : 2 ale gdy zważy się, że "Slavia" bezsprzecznie jest pierwszym klubem footbalowym na kontynencie Europy, to klęska ta "Smichowowi” wcale nie uwłacza i poziomu jego siły nie obniża.
Match ten stanowi punkt kulminacyjny bieżącego sezonu, daje bowiem krakowskim sportsmenom sposobność zobaczenia jedynej w swoim rodzaju precyzyjnej gry, jaką się poszczycić może jedna z najświetniejszych drużyn footbalowych.
Celom uniknięcia natłoku przy kasie na Błoniach będą bilety wstępu na match sprzedawane po znacznie zniżonych cenach w magazynie "Auto" przy placu Szczepańskim, zaś w dzień matchu od godz. 4 przy kasie na Błoniach.
Bilety dla członków wydawane będą tylko w Krajowym Związku Turystycznym w Pałacu Spiskim codziennie od godz. 6-8 wieczorem po cenach niższych niż w kasie na Błoniach. Początek matchu punktualnie o godz. 5•30 po południu. Skład drużyny czeskiej podany będzie W programach.Naprzód, 11.06.1910
Zawody w piłkę nożną. W niedzielę dniu 12 bm. rozegra klub sportowy "Smichov" z Pragi match footbalowy z "Wisłą I". Silne zainteresowanie jakie match ten budzi w najlepszych kołach sportowych naszego miasta, uzasadnia w zupełności długoletnie istnienie klubu czeskiego i cały szereg poważnych zwycięstw jego w matchach z klubami angielskimi, węgierskimi, "Slavią" praską i wielu innymi. Sam fakt, że Jest to jedyny klub na kontynencie, który rozegrał roku zeszłego w walce o prymat Czechach zwycięski match ze "Slavią" praską (w stosunku 2 : O), daje poważną miarę jego siły. Wprawdzie "Slavia” w bieżącym roku zdołała w matchu rewanżu odebrać groźnej rywalce mistrzostwo Czech, bijąc "Smichow" w stosunku 5 : 2 ale gdy zważy się, że "Slavia" bezsprzecznie jest pierwszym klubem footbalowym na kontynencie Europy, to klęska ta "Smichowowi” wcale nie uwłacza i poziomu jego siły nie obniża. Match ten stanowi punkt kulminacyjny bieżącego sezonu, daje bowiem krakowskim sportsmenom sposobność zobaczenia jedynej w swoim rodzaju precyzyjnej gry, jaką się poszczycić może jedna z najświetniejszych drużyn footbalowych. Celom uniknięcia natłoku przy kasie na Błoniach będą bilety wstępu na match sprzedawane po znacznie zniżonych cenach w magazynie "Auto" przy placu Szczepańskim, zaś w dzień matchu od godz. 4 przy kasie na Błoniach. Bilety dla członków wydawane będą tylko w Krajowym Związku Turystycznym w Pałacu Spiskim codziennie od godz. 6-8 wieczorem po cenach niższych niż w kasie na Błoniach. Początek matchu punktualnie o godz. 5•30 po południu. Skład drużyny czeskiej podany będzie W programach.


Nowa Reforma, 12.06.1910
MAtch footballowy między "Smichowem" z Pragi a "Wisłą I." o godz 5 1/2 po południu.


Ze sportu.
Głos Narodu, 12.06.1910
"Smlchow" i "Wisła". Skład drużyny footballowej "Smichow” mającej jutro rozegrać matcb z "Wisłą I" jest następujący:

bramkarz: Richter.
obrona: Jirasek*, Hajny
pomoc: Kowarowic*, Res, Kremek
atak : Kowarowic K* , Milka, Kozel, Rida, Ciżek*.
Gracze oznaczeni gwiazdką grali w reprezentacyjnej drużynie "Czeskiego Swazu Footballowego" w Anglii i Francyi. Kolory "Smichowa" są czarne w białe prążki.Ze sportu
Czas, 13.06.1910
Wczorajszy match na Błoniach "Wisły” ze "Smichowem”, będącym po "Slavii” obecnie drugą drużyną w Czechach, nie obudził takiego zainteresowania w Krakowie, jakiego należało się spodziewać. Ci, co w dniu wczorajszym nie widzieli gry "Smichowa” powinni żałować, bo nie często w Krakowie można oglądać grę fair i tak pod względem kombinacyjnym piękną. Ma się rozumieć, że pod względem karności i śmiałości z jaką "Śmichów” przeprowadzał ataki, nie dorównywali goście czescy "Krykieterom”, na ich plus należy jednak zapisać niezwykłą delikatność, z jaką grali. Jeden zarzut możnaby zrobić "Sichowowi”: że napad jego "strzela” nie dość pewnie przed bramką, i że niektórzy napastnicy, umiejący prowadzić piłkę nadzwyczaj umiejętnie, zbyt powoli decydują się na "strzał”. "Wisła” z natury rzeczy skazaną była wobec silniejszego przeciwnika na obronę i z tej wywiązała się na ogół dobrze. Z gości czeskich wybili się p. Reš (Środkowy pomocnik), p. Kovařowič (prawy pomocnik), p. Jirasek (prawy bok), i p. Milka (prawy łącznik). Ostateczny rezultat 4:1 dla "Smichowa”. Sędzia nie posiadał nawet dobrze idącego zegarka, wskutek czego pierwsza połowa została przedłużona o 3 minuty, a druga połowa gry skrócona o 4 min. Stosunek rzutów z rogu 8 dla "Smichowa” 2 dla "Wisły”.


Sport.
Nowa Reforma, 13.06.1910
Match footallowy. Wczoraj spotkała się "Wisła I." z drużyną czeską "Smichov I." z Pragi. — Match, rozegrany na błoniach w Krakowie, ściągnął licznych miłośników tego sportu. — "Wisła" miała zwykły skład. "Smichcya składał się z następujących graczy: Kavażewicz, Milka, Kozet, Rida i Cziżek — napad; Kovažewicz, Resz, Krzonek — pomoc; Jirasek i Hajny — obrona; Richter

— bramkarz. Kilku z wymienionych graczy brało udział w matchach przeciw drużynom angielskim i francuskim; "Smicbov" jest jedną z najlepszych w Austryi drużyn. Nic dziwnego, że "Wisłę" spotkała klęska. Goście czescy zdobyli 4 bramki, "Wisła" tylko 1. Znakomite wyćwiczenie w grze i dobre zgranie stawiają drużynę czeską znacznie wyżej od "Wisły”. — Sędzią w czasie gry był p. J. Stoeger.Ze sportu.
Głos Narodu, 13.06.1910
Natch footballowy rozegrany wczoraj na Błoniach między drożyną "Smiehow" z Pragi, a krakowską "Wisłą", zakończył się porażką ostatniej w stosunku 1:4. Bliższe szczegóły

podamy w numerze wieczornym.Match "Wisły" z "Smichowem".
Głos Narodu, 14.06.1910
Zawody niedzielne pomiędzy klubem praskim "Smichow" a "Wisłą I." rozegrały się wczoraj na błoniach wśród najpiękniejszej pogody, po ulewnym deszczu, który oczyścił atmosferę i

zwilżył spieczoną ziemię. Klasa drużyny smiechowskîe] jest wyższa niż "Wisły". Wyborna kombinacya gry połączona v niezwykłą przytomnością umysłu zapewniła Czechom odrazu widoczną przewagę. Jednakże w pierwszej połowie wiślanie trzymali się dzielnie a zwłaszcza obrona odpierała bardzo zręcznie i energicznie częste ataki "Smichova". Natomiast napad okazał się niewystarczającym. Kilka razy powiodło się "Wiśle" poprowadzić piłkę do bramki przeciwników, ale wszystkie rzuty chybiały celu. Co prawda, rzuty "Smiechowa" były również niezbyt celne — ale przy każdym ataku Czesi tak wybornie wzajemnie się wspierali, że pozycya "Wisły" była prawie ciągle niebezpieczna. Przed pauzą "Wisła" dostała tylko jedną bramkę. Rzuty karne przyznane obu drużynom nie daty rezultatu. Po pauzie "Wisła” znacznie osłabła. Powiodło się wprawdzie p. Rutkowskiemu zgrabnym "wózkiem" poprowadzić piłkę pod bramkę "Smichowian” i uzyskać jeden "goal" — ale "Smichow” odpowiedział trzema bramkami tak wykombinowanemi, że odparowanie było prawie niemożliwe.
W ogóle przyznać trzeba, że gra drużyny "Smiechowskiej” była nietylko zręczna, ale także zupełnie poprawna i niepozbawiona finezyi. Z klubem tej klasy naszym drużynom trudno jeszcze się mierzyć.Gazeta Poniedziałkowa, 13 czerwca 1910


Relacje w prasie czeskiej

Walne zgromadzenie klubu Smichov
Čas, 24 stycznia 1911
[...] Starosta dr. Filip s povděkem akcentoval úspěchy klubu (Wisla, Krakov. Pardubice, č. A. F. K., Kolín) [...]

[...] Prezes dr Filip z wdzięcznością podkreślił sukcesy klubu (Wisła, Kraków. Pardubice, A. F. K., Kolín) [...]Národní listy, 23 kwietnia 1910
SH Smichov uzupełnił swój terminarz: [...] 12 czerwca TS Wisła w Krakowie.Národní listy, 30 kwietnia 1910Intimní Praha, 16 czerwca 1910
SK Smichov - TS Wisła w Krakowie 4:1


Galeria

Plakat meczowy.
Plakat meczowy.