1910.06.29 Wisła Kraków - RKS Kraków 4:0

Z Historia Wisły

1910.06.29, mecz towarzyski, Błonia, 17:00
Wisła Kraków 3:0 (0:0) RKS Kraków
widzów:
sędzia: Stoeger
Bramki
60'
Wilhelm Cepurski
Ludwik Stolarski
Jan Weyssenhoff
1:0
2:0
3:0
4:0
Wisła Kraków
Wilhelm Cepurski
Ludwik Stolarski
Włodzimierz Polaczek grafika:kontuzja.png grafika:zmiana.PNG ?
Jan Weyssenhoff
RKS Kraków

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Relacje prasowe

Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.8, 1910, nr 148 - 1910.07.01

Match R. K. S. z „Wisłą”. Inauguracyjny match Robotniczego Klubu Sportowego zgromadził wczoraj mimo niepewnej pogody dość znaczną liczbę publiczności na Błoniach. Silny wiatr i oślizły z powodu deszczu teren uniemożliwił tak jednej jak i drugiej stronie cały szereg, w innych warunkach skutecznych, kombinacyj. Mimo tych przeszkód wykazała drużyna Robotnicza wiele sprawności, kombinując pięknie, a zwłaszcza w pierwszej połowie gry, silnie atakując i energicznie się broniąc. Do pauzy żadna z drużyn nie uzyskała punktu. Po pauzie, po zmianie bramek, „Wisła”, grając „za wiatrem”, rozpoczęła silnie atakować przeciwnika, który mimo energicznej obrony nie potrafił ustrzedz się porażki. Ostateczny wynik przyniósł „Wiśle” zwycięstwo 4:0, w czem najciekawszą i najładniejszą była bramka, zdobyta przez p. Cepurskiego, backa. Z drużyny R. K. S. najdzielniej spisywała się pomoc i obrona z wyjątkiem p. P., którego bezwzględna, z pewną brutalnością granicząca gra, przestaje w pewnych chwilach być grą sportową. Atak R. K. S., mimo dość silnego tempa, funkcyonował słabo. Grę prowadził p. Stoeger, który surowo karcił, ujawniające się zaraz z początku gry gwałtowniejsze odruchy graczów


Czas, 28.06.1910
Ze sportu. Robotniczy Klub sportowy urządza dnia 29 b. m. to jest we środę o godz. 5 po południu na Błoniach match footballowy między „Wisłą I” a pierwszą swoją drużyną. Klub zawiązany niedawno, liczy dziś 60 członków, rozegrał dnia 3 b. m. match z mysłowickim Klubem sportowym z wynikiem 3 : 1 dla „RKS”, zaś 12 b. m. z rez. „Pogoni” we Lwowie 2 : 2. Obecnie staje do zapasów z najlepszymi klubami polskimi : 29 b. m. z „Wisłą I”, 10 lipca z „Cracovią I”. Dnia 3 lipca odbędzie się match-rewanż z Klubem sportowym z Mysłowic.


Czas, 29.06.1910
Match klubu robotniczego sportowego z Wisłą I po południu na Błoniach.


Naprzód, 29.06.1910
„Robotniczy Klub Sportowy” urządza dnia 29 bm. tj. we środę o godz. 5 po południu na Błoniach match footballowy między „Wisłą I” a „R. K. S. I”. „Robotniczy Klub Sportowy” zawiązany niedawno w Krakowie liczy dziś 60 członków ćwiczących, którzy oprócz piłki nożnej uprawiają z wielkim zapałem lekką atletykę. „R. K.S.” rozegrał 3 bm. match z mysłowickim „Klubem sportowym” z wynikiem 3 : 1 dla „R. K. S.”, zaś 12 bm. z rez. „Pogoni” [we] Lwowie 2 : 2. Obecnie staje [do zapasów z] najlepszymi polskimi drużynami: 29 bm. z „Wisłą I”, zaś 10 lipca z „Cracovią I”. Dnia 3 lipca odbędzie się match-rewanż z mysłowickim „Klubem Sportowym”.


Ze sportu.
Głos Narodu, 29.06.1910
„Robotniczy Klub Sportowy” urządza dnia 29 bm. tj. we środę o godz. 5 po południu na Błoniach match footballowy między „Wisłą I” a „R. K. S. I”. „Robotniczy Klub Sportowy” zawiązany niedawno w Krakowie liczy dziś 60 członków ćwiczących, którzy oprócz piłki nożnej uprawiają z wielkim zapałem lekką atletykę. „R. K.S.” rozegrał 3 bm. match z mysłowickim „Klubem sportowym” z wynikiem 3 : 1 dla „R. K. S.”, zaś 12 bm. z rez. „Pogoni” [we] Lwowie 2 : 2. Obecnie staje [do zapasów z] najlepszymi polskimi drużynami: 29 bm. z „Wisłą I”, zaś 10 lipca z „Cracovią I”. Dnia 3 lipca odbędzie się match-rewanż z mysłowickim „Klubem Sportowym”.


Gazeta Powszechna, 29.06.1910
Robotniczy Klub Sportowy urządza dnia 20 bm. tj. we środę o godz. 5 po południu na Błoniach match footballowy między „Wisłą I” a „R. K. S. I”. Robotniczy Klub Sportowy, zawiązany niedawno w Krakowie liczy dziś 60 członków ćwiczących, którzy oprócz piłki nożnej uprawiają z wielkim zapałem lekką atletykę. „R. K.S.” rozegrał 3 bm. match z mysłowickim „Klubem sportowym” z wynikiem 3 : 1 dla „R. K. S.”, zaś 12 bm. z res. Pogoni we Lwowie 2:2. Obecnie staje do zapasów z najlepszymi polskimi drużynami: 29 bm. z „Wisłą I”, zaś 10 lipca z „Cracovią I”. Dnia 3 lipca odbędzie się match - rewanż z mysłowickim Klubem sportowym.


Czas, 30.06.1910
Ze sportu. Na Błoniach odbył się wczoraj popołudniu match piłki nożnej, między „Wisłą” a robotniczym klubem sportowym, który zakończył się zwycięstwem pierwszej, w stosunku 3 : 0. Nowa krakowska organizacya sportowa przedstawia się korzystnie; uwzględniwszy zrozumiały całkiem brak wprawy w grze. Powszechnie uderzała powaga i wzorowa poprawność gry robotników. Publiczności zebrało się bardzo niewiele.


Nowa Reforma, 30.06.1910
Match footballowy. Na boisku matchowem pierwszy raz w tym sezonie zjawił się klub robotniczy (R. K. S. I.), o którym się dawniej słyszało, że ćwiczy i do ważnych doszedł doszedł wyników. Celem zmierzenia swych sił stanął ten klub wczoraj w zawody z „Wisłą”. Z początku „Wisła”, jak zwykle, co jest dla niej charakterystyczne, ustępowała, jakby chciała przeciwnika wypróbować. Siły były po obu stronach równe, a przy leniwem i powolnem tempie zdawał się bardzo często klub robotniczy mieć przewagę. Do pauzy nie zrobiła żadna z partyi bramki. Dopiero w drugiej części „Wisła” w żywszem tempie poczęła atakować przeciwnika, który ustąpił z pola i przeszedł do obrony. Klub robotniczy wszystkiego cztery razy atakował bramkę „Wisły”, która stale groziła bramce klubu robotniczego. W drugiej części zdobyła „Wisła” 4 bramki. Zwycięstwo „Wisły” przedstawia się 4 : 0.

Gra była często za brutalna. Wina leżała po obu stronach. Klub robotniczy za mało ma trainingu, nie brak mu jednak dobrych zadatków na przyszłość. „Wisła” może się pochwalić wszystkimi członkami drużyny, prócz napadu.
Publiczność nie dopisała, gdyż deszcz i chmurne niebo odstraszyły wielu od tej przyjemności. Bezstronnym i energicznym sędzią był p. Stoeger.„Wisła I” z Robotniczym Klubem Sportowym.
Gazeta Powszechna, 01.07.1910
Wczorajszy match między „Wisłą” a „R. K. S.” był nieszczególny. Przypisać to należy niepogodzie, a co z tego wynika, oślizgłości terenu. Drużyna „Wisły” nie była w komplecie, cały bowiem prawy napad był zastąpiony rezerwą. Nowi gracze w „Wiśle” okazywali wielki brak treningu i pewności rzutów do bramki przeciwnika. Mimo tego jednak „Wisła” odniosła zwycięstwo.

Drużyna pierwsza „Robotniczego Klubu Sportowego” grała miejscami nawet bardzo ładnie, lecz cała jej gra nie pozbawiona była momentów brutalnych, zaraz na początku gry „utrącono” p. Pollaczka, tak iż ten był niezdolny do dalszej gry i musiano go kim zastąpić. Do pauzy nawet przewaga byłą po stronie „R. K. S.”, który zręczną kombinacją potrafił przeciwnika trzymać w szachu. Dobrze bronił bramkarz „R. K. S.”, który nawet pewne rzuty „Wisły” udaremniał, mimo, że miał palec zwichnięty i mógł tylko prawą ręką bramki bronić.
Punktualnie o piątej zaczął się match, który rozpoczęła „Wisła”. Do pauzy gra szła leniwie. Stosunek 0:0. Po pauzie gra się ożywia i „Wisła” dopiero zaczyna porządnie grać. Już „R. K. S.” musi się bronić. W piętnaście minut po pauzie uzyskuje „Wisła” pierwszy punkt na swoją korzyść. Bardzo ciekawie zrobił drugą bramkę p. Cepurski (obrona), który celnym „strzałem” z połowy boiska wpędził piłke do bramki. Odtąd gra toczy się coraz szybciej i „Wisła” uzyskuje trzeci punkt, przez p. Stolarskiego. W końcu p. Weisenhof uzyskuje czwartą.
Przez cały ten czas (tj. od pauzy) nudził się brakarz „Wisły” gdyż nie miał ani jednego ataku do bramki. Ostateczny wynik 4:0, na korzyść „Wisły”.
Matchem tym zakończył się sezon wiosenny. W tym sezonie nie wiodło się jakoś „Wiśle”, gdyż szereg rozegranych matchów dał nie świetne wyniki, mimo, iż „Wisła” wiele trenuje. Tow. sportowe „Wisła” rozwija się bardzo, posiada bowiem ćwiczących drużyn trzy.
„Robotniczy Klub Sportowy” rozegra match d. 10 lipca z „Cracovią”. Na matchu sędziował p. Stoeger.


Testa.


Naprzód, 01.07.1910
W matchu footballowym wczorajszym „Wisły” I z „R. K. S.” I osiągnęła „Wisła”, jeden z najsilniejszych klubów galicyjskich, w zapasach z młodym „R. K. S.” stosunek 4’0.


Wzmianka o meczu w lipcu 1910
Gazeta Poniedziałkowa, 11 lipca 1910