1910.10.22 Wisła Kraków - Union Żiżkov Praga 2:2

Z Historia Wisły

1910.10.22, mecz towarzyski, Kraków, Boisko pozlotowe, 15:00
Wisła Kraków 2:2 (2:1) Union Żiżkov Praga
widzów: "niewiele"
sędzia: Jan Weyssenhoff
Bramki
Wisła Kraków
Tadeusz Rutkowski
Union Żiżkov Praga

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

Gazeta Poniedziałkowa. 1910, nr 27

1910.10.24


„Union” — Wisła 2 :0.

Dwudniowe (sobota, niedziela) zawody w piłkę nożną klubu sport. „Wisła” „Union” przyniosły ostatecznie porażkę „Wiśle” w stosunku 4 : 2. Pierwszy dzień walki nie dał rezultatu rozstrzygającego (2 :2). W drugim dniu „Wisła” uległa gościom w stosunku 2:0, mimo, że miała aż zbyt widoczną przewagę nad swymi przeciwnikami. Winę przegranej „Wisły” ponosi w pierwszym rzędzie jej bramkarz, a następnie napad, którego rażąca nieudolność w „strzelaniu” staje się już tradycyjną. Z drużyny czeskiej jedynie środkowy pomocnik p. Kavka zasługuje ze swą grą na wyróżnienie, reszta graczy — to przeciętni gracze drugoklasowi. Z przykrością stwierdzić należy, że klub sport. „Wisła” zareklamował gości czeskiech jako drużynę pierwszoklasową, podczas gdy publiczność — nawiasem mówiąc bardzo nielicznie zebrana, skonstatowała, że „Union” może zaledwie być zaliczonym do drugoklasowych klubów. Tego rodzaju reklama musi bezwarunkowo bardzo ujemnie „wpłynąć na prestige tak reklamowanych jak i reklamujących.


Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.8, 1910, nr 243 - 1910.10.21

„Union”—”Wisła l“. Tow. sportowe „Wisła” urządza w sobotę d. 22 i w niedzielę 23 b. m. na boisku pozlotowem dwa matche footballowe z pierwszorzędnym klubem praskim A. a. F. K. „Union”. W turnieju footballowym o nagrodę srebrnego wieńca, rozegranym niedawno w Pradze, uczestniczyło 25 doborowych drużyn czeskich, z pośród zaś nich stanął A. a. F. K. „Union” tuż obok „Slavii“ — pozostawiając za sobą „Kladno”, „Victorię”, „Smichov“ i mistrzów Czech za rok 1909 „Olimpię”. Matche więc zapowiada się niezwykle interesująco.Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.8, 1910, nr 246 - 1910.10.25

„Union“ z Pragi contra „Wisła”. W sobotę i niedzielę rozegrała „Wisła” dwa matche footballowe z przybyłym z Pragi „Unionem”. Dzień pierwszy matchu, jakkolwiek w rezultacie nie zaciekawiający (2 : 2), okazał wyższość „Wisły” w treningu i kombinacyi nad „Unionem”. Match niedzielny natomiast budził wielkie zainteresowanie. Przez blisko godzinę zmagały się dwie drużyny, z niesłabnącą energią, starając się uzyskać bramkę na przeciwniku. Zamiary te spełzały jednak na niczem. Po pauzie upór obu drużyn doszedł do kulminacyjnego punktu. „Wisła”, przyciskana na swoim terenie, broniła wszystkiemi siłami dojścia do bramki przeciwnikowi. Pod koniec matchu tempo „Wisły” osłabło, „Union” tymczasem zaczął coraz natarczywiej napadać. Wreszcie w 5 minut przed zakończeniem matchu udało się „Unionowi” wpakować dwukrotnie piłkę. I tak match, pomimo prawie równych sił obu drużyn, zakończył się przegraną „Wisły” w stosunku 0 : 2.


Nowa Reforma, 17.10.1910
Zawody w piłkę nożną między "Klubem robotniczym" a "Pogonią-rezerwą" ze Lwowa odbyły się wczoraj na boisku pozlotowem na Błoniach miejskich. Rezultat matchu 3 : 2 na

korzyść "Klubu robotniczego". Techniką gry i wyrobieniem w niej były jednak obie drużyny równe sobie. Match nie był interesujący, gdyż zawodnicy to dopiero początkujący footbaliści z małym zasobem w grze. W części pierwszej górowali krakowscy gracze, którzy zdobyli dwie bramki. Natomiast walka po pauzie przechyliła się na korzyść Lwowiaków, którzy zdobywają dwie bramki, robotniczy tylko jedną. Należy zaznaczyć, że "Pogoń-rezerwa" grała w części drugiej ze zmniejszonym o jednego członka napadem, który musiał ustąpić z boiska wskutek polecenia sędziego p. Mroczka. Gra po stronie gości lwowskich była prawidłowa i poprawnie prowadzona. Wytknąć należy krakowskiemu klubowi zbyt brutalną często walkę.
Następne matche rozegrają w najbliższych tygodniach "Wisła" i "Cracovia" z pierwszorzędnemi, obcokrajowemi drużynami.Nowa Reforma, 20.10.1910
Zawody w piłkę nożną. Tow. sportowe "Wisła" urządza w sobotę d. 23 i w niedzielę d. 23 b. m. na boisku pozlotowem dwa matche footbalowe z pierwszorzędnym klubem praskim A. a. F. K. "Union". Jako klub pierwszej klasy, posiada A. a. F. K. "Union" wszystkie zalety pierwszorzędnych drużyn, a w bieżącym sezonie po szeregu zwycięstw, jednej tylko "Slavii" uległ. — W turnieju

footbalowym o nagrodę srebrnego wieńca, rozegranym niedawno w Pradze, uczestniczyło 25 doborowych drużyn czeskich z pośród nich stanął A. a. F. K, "Union" obok "Slavii", pozostawiając za sobą tak znane kluby, jak "Kłudno", "Victorię" „Smichów" i mistrzów Czech na r. 1909 S. K. "Olimpię". Stąd też zrozumiałem jest, że matche zapowiadają się niezwykle interesująco i dla szerokich kół sportowych jakotež dla przyjaciół sportu footbalowego stanowić będzie prawdziwą atrakcyę. Bilety wcześniej nabywać będzie można w sklepie "Auto" na placu Szczepańskim, bilety zaś członkowskie będą tylko w lokalu klubu przy ul. Wolskiej w godzinach dyżurowych od godz. 7—8 wieczorem. Matche odbędą się bez względu na pogodę a z powodu zapadającego zmroku rozpoczną się punktualnie o godz. 3.Czas, 21.10.1910
Ze sportu. Towarzystwo sportowe "Wisła”, urządza w sobotę i w niedzielę na boisku pozlotowem dwa matche footballowe z klubem praskim "A. a F. K. Union”. Jako klub pierwszej klasy "Union” w bieżącym sezonie po całym szeregu zwycięstw uległ jednej tylko "Slavii”. W turnieju footballowym o srebrny wieniec, rozegranym niedawno w Pradze, w którym współzawodniczyło 25 dobrowolnych drużyn czeskich, stanął A. a. F. K. „Union” tuż obok "Slavii” zostawiając za sobą tak znane kluby, jak S. K. "Kladno”, S. K. "Victorię”, S. K. "Smichov” i mistrzów Czech za rok 1909 S. K. "Olimpię”. Nic więc dziwnego, że matche zapowiadają się niezwykle interesująco. Bilety wcześniej nabywać można w sklepie "Auto” przy placu Szczepańskim, bilety zaś członkowskie tylko w lokalu klubu przy ul. Wolskiej 19 w godzinach dyżurowych od g. 7 do 8 wieczór. Matche odbędą się bez względu na pogodę, a z powodu wcześnie zapadającego zmroku, rozpoczną się punktualnie o godzinie 3.


Czas, 21.10.1910
Ze sportu. Towarzystwo sportowe "Wisła”, urządza w sobotę i w niedzielę na boisku pozlotowem dwa matche footballowe z klubem praskim "A. a F. K. Union”. Jako klub pierwszej klasy "Union” w bieżącym sezonie po całym szeregu zwycięstw uległ jednej tylko "Slavii”. W turnieju footballowym o srebrny wieniec, rozegranym niedawno w Pradze, w którym współzawodniczyło 25 dobrowolnych drużyn czeskich, stanął A. a. F. K. „Union” tuż obok "Slavii” zostawiając za sobą tak znane kluby, jak S. K. "Kladno”, S. K. "Victorię”, S. K. "Smichov” i mistrzów Czech za rok 1909 S. K. "Olimpię”. Nic więc dziwnego, że matche zapowiadają się niezwykle interesująco. Bilety wcześniej nabywać można w sklepie "Auto” przy placu Szczepańskim, bilety zaś członkowskie tylko w lokalu klubu przy ul. Wolskiej 19 w godzinach dyżurowych od g. 7 do 8 wieczór. Matche odbędą się bez względu na pogodę, a z powodu wcześnie zapadającego zmroku, rozpoczną się punktualnie o godzinie 3.


Czas, 22.10.1910
Match "Wisły” z klubem footbalowym praskim "Union” o godzinie 3 po południu na boisku pozlotowem.


Nowa Reforma, 22.10.1910
Match footballowy pomiędzy "Wisłą" a klubem praskim A. a. F. K. Union na boiska pozlotowem.


Nowa Reforma, 23.10.1910
Zawody w piłkę nożną. Drużyna praska "Union", która przyjechała do Krakowa w celu rozegrania przez dwa dni matchów z "Wisłą", wzbudziła wśród miłośników footballu żywe zainteresowanie, "Union" bowiem należy do pierwszorzędnych drużyn czeskich, wśród których niewielka liczba jej dorównuje, bardzo mało nieco nieco lepiej gra, a jedynie znana "Slavia” stale tę drużynę pobija. Wobec tego porażka zdawała się pewną, klub krakowski bowiem w tym sezonie nie wykazał znaczniejszych postępów w technice gry, a nawet kilka matchów okazywało stałe cofanie się zgrania ogółu drużyny, a szczególniej napadu. - Wady i braki spotykały się w prasie, z krytyką, a po ostatnim matchu "Wisły" z "Czarnymi” we Lwowie, gdzie Krakowiacy ponieśli klęskę 1 : O bramek, niektóre dzienniki lwowskie zbyt ostro i ujemnie osądziły grę "Wisły".

Wczorajszy match znowu przywrócił dawną sławę sympatycznym "Wiślanom" i nasunął spostrzeżenie, iż cofanie się tej drużyny spowodowane było depresyą członków, a nie brakiem trainingu.
Wczorajszy match, poza kilka usterkami i niedomaganiami w grze, które najlepszym nawet drużynom towarzyszą, był dla zwolenników i przeciwników "Wisły" prawdziwą niespodzianką. Stwierdzić należy, iż, mimo wyniku gry 2:2 bramek, przewaga była po stronie krakowskiej drużyny. — Do pauzy "Wisła" zdobywa pierwsze dwie bramki, Czesi przy końcu jedną. W drogiej połowie Czesi jedną, a "Wisła", mimo bardzo dobrych ataków, zostaje przy dawnych zdobyczach. — Spokój w grze, dobre kombinacye i żywość ataku "Wisły" zdobyły jej przebojem sympatyę widzów.
Rezultat byłby lepszy, gdyby nie członek napadu p. Rutkowski, przyjęty z "Wisły" w miejsce p. Weyssenhofa, pełniącego obowiązki sędziego. — Młody "zastępca" nie Występując jeszcze na publicznej arenie zapaśniczej, czuł się nieśmiałym i obcym, co się odbijało w jego niezdecydowanych ruchach. Wogóle jednak całość gry "Wisły" poza kilku usterkami wykazywała wyrobioną technikę. Czesi okazali również, że reklama, która poprzedziła ich przybycie nie była przesadną. Napad znakomicie "ciągnął" piłkę, pomoc była wzorową. Goście czescy grają w umiarkowanem tempie. Zwolnienie tempa przy końcu gry u "Wisły" powinno być na dzisiejszy match dla niej przestrogą, Aby nie szarżowała z początku zawodów.
Wczorajszy match był bardzo zajmujący, należy się spodziewać, że dzisiejszy po poznaniu sposobu gry przez obie strony dostarczy zwolennikom footballu żywszych jeszcze emocyj.Gazeta Poniedziałkowa, 24 października 1910


Gazeta Powszechna, 26.10.1910
Matche footballowe. W sobotę i w niedzielę rozegrały na placu pozlotowym dwa matche footballowe między krakowską drużyną "Wisła", a praską "Union'. W sobotę "Wisła"

miała przez cały prawie czas gry przewagę nad przeciwnikiem, była stroną atakującą — Czesi zaś nie wykazali tej szumnie zapowiedzianej wyższości ani co do techniki ani kombinacyjnej gry. Ostateczny wynik był 2:2. Niedzielne zawody skończyły się porażką "Wisły" w stosunku 2:0. Lepiej grali Czesi. Na ogół jednak trzeba zauważyć, że "Wisła", mimo przegranej, grała bardzo dobrze - i wykazała znaczny postęp od czasu ostatnich swych występów. Wobec tego spodziewać się należy, że match "Wisły" z "Cracovią" który ma się odbyć w lisțopadzie, będzie bardzo interesujący i ściągnie niewątpliwie na błonia liczną publiczność.
Nowa Reforma z 29.10.1910

Towarzystwo Sportowe "WISŁA"
Nowa Reforma, 29 października 1910
wobec fałszywych pogłosek, krążących między krakowskiemi kołami sportowemi - jak wobec zarzutów, czynionych jej stale od jakiegoś czasu przez część prasy krakowskiej, chwytając się samoobrony, donosi, co następuje:

Wbrew utartym pogłoskom, jakoby nasze Towarzystwo sportowe Wisła sprowadzało do Krakowa drużyny drugorzędne lub rezerwy drużyn pierwszorzędnych, a przez przesadną reklamę wprowadzało tylko w błąd opinię publiczną zmuszeni jesteśmy stwierdzić kategorycznie, że sprowadzony przez nas ostatnim razem A. a. F. K. "Union" nie był ani rezerwą, ani tem bardziej żadną dalszą drużyną tego klubu. Wystawiona na widok publiczny fotografia, podpisy własnoręczne członków grających, sprawdzające ich przynależność do pierwszej drużyny, matche rozegrane na boisku krakowskiem i wreszcie sprawozdania z pism sportowych potwierdzają w zupełności prawdziwość słów naszych i słuszność reklamy. Umiejętność i sprawność w grze, jak też ostatnie wyniki naszej drużyny zostawiamy dowolnej a bezstronnej ocenie, wyrobionej już pod tym względem publiczności krakowskiej broniąc się tylko stanowczo przeciw oszczerczym pogłoskom i tendencyjnym sprawozdaniom, mającym na celu tak materyalne, jak i moralne zachwianie naszego Tow. sportowego Wisła, protestujemy zarazem przeciw zabagnianiu idei sportowej aż nazbyt widocznemi wpływami postronnemi. 7933


Za Tow. sport Wisła

Müller Edward - sekretarz. Włodz. Ustyanowicz prezes.