1911.06.14 Wisła Kraków - Česky Svaz Footballovy 1:7

Z Historia Wisły

1911.06.14, mecz towarzyski, Kraków, Boisko pozlotowe,
Wisła Kraków 1:7 (0:3) Česky Svaz Footballovy
widzów:
sędzia: Cejner z Czech
Bramki
Vanik x2
Slavik x2
Jehlička x2
Pochman
Wisła Kraków
2-3-5
Franciszek Brożek
Wilhelm Cepurski
Jędruś (Andrzej Bujak)
Lewy (Władysław Polaczek?)
Ludwik Stolarski
Miś (Konrad Dynowski)
Wolski I (Witold Rutkowski)
Wolski II (Tadeusz Rutkowski)
Bruno Luska
Franek (Artur Olejak?)
Stanisław Adamski
trener: brak
Česky Svaz Footballovy
2-3-5
Betsky (Union)
Czech (Slavia Praga)
Frana (Union)
Melon (A.F.K, Kolin)
Kafka (Smichov Praga)
Kovazovic (Smichov Praga)
Machacek (Kolin)
Dirham (Kolin)
Jirkovsky (Slavia Praga)
Pochmann (A.F.K. Kolin)
Krzeczek (Kolin)

trener:
W rezerwie Czesi mieli jeszcze takich piłkarzy jak: Honeysek i Hrasky. Strzelcy bramek podani przez Lidové noviny nie zgadzają się ze składem anonsowanym w polskiej prasie. Według prasy czeskiej ČSF przyjechał w składzie: Benátský (Union); Kníže i Kolář (Sparta); w rezerwie Jehlička (Smíchov), Fieveber (Sparta), Meloun (Kolín), rezerw. Honejsek (Vršovice). W ataku: Kovářík (Union), Slavík (Smíchov), Vaník (Sparta), Pechmann (Č.A.F.K), Křeček (Kolín).

Skład Wisły według programu meczowego

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Program meczowy

Relacje prasowe

Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.9, 1911, nr 132 - 1911.06.13

Tow. sport. „Wisła” komunikuje : Dnia 14 i 15 bm. rozegra I drużyna T. S. „Wisły” dwa matche z reprezentatywną drużyną Czeskiego Związku Footballowego. Match ten został zgłoszony na kongresie „Międzynarodowej Unii” dnia 20 marca b. r. w Paryżu. Skład reprezentatywnej drużyny czeskiej jest następujący: Mochacek (Kolin), Dirlam (Kolin), Jirkovsky (Slawia), Pochmann (Czeski A. F. C.), Krzecze (Kolin), napad; Meloun (A. F. K. Kolin), Kafka, (Uwarzowicz (Smichov) pomoc; Cech (Slavia), Franca Koknion); Benatsky (Union) bramkarz. Rezerwowi: Hobjsek i Hrasky.



Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.9, 1911, nr 135 - 1911.06.17

Kronika sportowa.

Matche „ Wisły“.

Matche „Wisły” z drużyną Czeskiego Związku Footbalolowego” zgłoszone 20 marca na kongresie „Unii Międzynarodowej”, odbyły się we środę i czwartek w nieprzychylnych warunkach, jakimi były grunt rozmokły pierwszego i silny wiatr drugiego dnia.

Drużyny stanęły w następującym składzie: w bramce Czechów Benatsky (Unien), obrona Kolar prawy i Kondelik lewy (obaj ze Sparty), pomoc od lewej, Meleun (Kolin), Fireber (Sparta), Jehliczka (Smichov), napad od lewej, Krzeczek (Kolin), Pochman (Czeski A. F. C.), Vanik (Sparta), Slavik (Smichov), Kovarzik (Unlon) Skład Wisły z wyjątkiem p z „Makkabi” na lewem skrajnie ten sam co zwykle.

Sędzia p. Cejnar, znany już w Krakowie z matchów „Wisły” ze „Spartą”, nadzyczaj spokojny i Stylowy.

W pierwszym dniu z obawy przed szybko zapadającym mrokiem skrócono grę o dziesięć minut (2Xh )> ograniczając pauzę do czasu potrzebnego na zmianę stron. Gra przynosi po pierwszym goalu Czechów przewagę Wisły do pauzy usprawiedliwioną jej dobrą grą i zapewne małem zgraniem drużyny czeskiej, złożonej z czterech klubów. Nie wykorzystawszy swych szans w tej połówce, przegrywa „Wisła” w stosunku 7:1 po silnych atakach przeciwników w drugiej części. „Wisła” przegrywa ten match w tak znacznym stosunku wskutek małego zasobu strzałów, jakimi rozporządza. Gra jej dobra aż do napadu, ten przyczynia się do tak znacznej klęski. Dzień drugi daje korzystniejsze nieco warunki, teren jest już odpowiedni, Silny jednak wiatr jest wielką przeszkodą w grze. Drużyna czeska w pierwszej połowie gra również nie tak dobrze jak w drugiej a stosunek do pauzy przynosi 1:0 na niekorzyść „Wisły”. Krótko przed pauzą sędzia wyklucza dwóch graczy (z obu stron), uważa jednak czynną zniewagę, której dopuścił się jeden z gości i takąż reakcyę ze strony przeciwnej — za zbyt drobne przewinienie przy tak serdecznych stosunkach. Ku obopólnemu zadowoleniu po pauzie gra toczy się w pełnym składzie obu stron i przyno si gościom dwie jeszcze bramki, z których ostatnia bardzo pięknie strzelona przez lewego łącznika daje ostateczny rezultat 3:0 na korzyść Czechów.

Gra „Wisły” w obu dniach dobra aż do napadu, niewystarcza wskutek tego na obie połowy. Bramkarz gra dobrze, to samo obrona, dwaj pomocnicy środkowy i lewy są podstawą drużyny. Raziła chwilami gra (żeby nie wyrazić się zbyt ostro) niezbyt fair ze strony gości wobec sympatycznej „Wisły”, co jednak przy serdecznych stosunkach nie zawsze było uwzględniane przez sędziego, pobłażliwego również dla off sidów, jakie w pierwszym dniu często miały miejsce.

Na zakończenie sezonu grać będzie „Wisła” ze „Slavią“, „Kolinem” i „Pardubicami”. Te ostatnie gościły wczoraj u siebie „Slavię”, która po świeżych tryumfach oddaje się propagandzie sportu w obrębie Czech. Elbor.

Reprezentatywna drużyna czeskiego Zw. footballowego pozostaje w Krakowie do niedzieli; przed opuszczeniem Krakowa rozegra jeszcze w sobotę 17 bm. match z I drużyną T S. „Wisła”. Początek o godz. 51/,. Ceny miejsc te same. Przedsprzedaż biletów w handlu p. R Drobnera przy placu Szczepańskim.



Gazeta Poniedziałkowa. 1911, nr 24

1911.06.12

Matche „Wisły” z „Reprezentatywny drużynę czeskiego Związku footballowego”. 14 i 15 b. m. rozegra I. drużyna T. S. „Wisły” dwa matche z reprezentacyjną drużyną Czeskiego Związku Footballowego. Skład czeskiej drużyny Związkowej usprawiedliwia w zupełności zapatrywanie, że oba matche należeć będą do nader interesujących zdarzeń sportowych. Drużyna czeska gra w następującym składzie: napad, Machacek (Kolin), Dirham (Kolin), Jirkowsky (Slavia), Pochmann (Czeski A. F. C.), Krecek (Kolin; pomoc: Meloun (A. F. K. Kolin), znany dobrze w Krakowie Kafka i Kowarowie (Smichovo), obrona: Cech (Slavia), Frana (Union); bramkarz Benatsky (Union). Rezerwowi: Honysek i Hrasky. Przeprowadziwszy pewne zmiany w organizacyi wydziałów, ukonstytuował się wydział „Wisły” następująco: prezes p. red. dr Beaupre; wiceprezes pp. dyr. Januszewski (sekcya organizacyjno-prasowa), dyr. Orzelski (sekcya administracyjno-skarbowa), dr Strojek (sekcya techniczno-sportowa; sekretarz p. Jan Nawrocki, skarbnik p. Maezer, rachmistrz p. Polek.


Gazeta Poniedziałkowa. 1911, nr 25

1911.06.19

Ze sportu.

„Wisła” - „Czeski Związek Footballowy”.

Matche z reprezentatywną drużyną Czech odbyły się w warunkach bardzo niepomyślnych. Zaliczyć je należy do t. zw. „irregularnych” z powodu silnego wiatru w dzień drugi i rozmokłego terenu w dzień pierwszy. Drużyna czeska składała się z graczy czterech klubów: „Sparty”, „Smichowa”, „Unionu” i mającego przyjechać „Kolinu”. Slavia i Pardubice nie mogły dać graczy, a to z powodu rozgrywanego wczoraj między nimi matchu. Skład Wisły następujący: Bramkarz Brożek, obrona Jędruś, Cepurski, pomoc Levy, Ludwik, Miś, napad, Adamski, Franek, Łuska, Wolski II. i p. F. z Makkabi. Sędzią był p. Cejnar z „Czeskiego Svazu F.“, znany już w Krakowie z matchów ze Spartą.

Dzień pierwszy przynosi Wiśle przegraną w stosunku 7 :1, wynik ten jednak nie zasłużony, gdyż Wisła grała lepiej, niżby z cyfr sądzić można a jej przewaga do pauzy najlepszym tego była dowodem.

Dzień drugi daje również w pierwszej połówce przewagę czerwonym, ci jednak, mając wiele pozycyi do strzałów nie wyzyskują ich wcale w przeciwieństwie do gości, którzy strzelają często, jednak nie tak, jak dnia poprzedniego. Strzały ich nieraz bardzo dobrze spotykają się ze skuteczną obroną p. Brożka, który gra bardzo dobrze. To samo powiedzieć można o obronie i obu pomocnikach. Napad jedynie jest powodem, że gra Wisły nie znalazła należytego wyrazu w wynikach. Drużyna wystawiona została przez „Svaz“ w sposób dość lekceważący, takiem niestety było i zachowanie się sędziego i graczy, których gra brutalna spowodowała odpowiedź ze strony „Wisły”, co pociągnęło za sobą wykluczenie środkowego pomocnika Czechów i jednego z graczy Wisły. Wogóle sędzia, który dał dowód swego uzdolnienia w matchu ze „Spartą, był przyczyną, że wrażenie nie było tak korzystne, jak niem być mogło. Należy to zapewne przypisać jego „złemu dniowi”, gdyż sędzia taksamo, jak i gracz może być w dobrej lub złej formie.

Matche te nie były tak znów zajmujące, były jednak prologiem do przyjazdu „Kolina”, „Pardubic” i „Slavii“ i z tego jedynie względu na baczniejszą zasługują uwagę. Reprezentatywna drużyna nie składała się z graczy wybitnych, a jakkolwiek są oni dobrzy, to z powodu braku zgrania w należyty sposób umiejętności swojej dać poznać nie mogli.


Sport Powszechny z 19.03.1911

„Wisła” - „C.Z.F.”
Sport Powszechny, 19 marca 1911
Match footballowy między „Wisłą” a drużyną Czeskiego Związku Footbal. ma się odbyć w Krakowie 4 i 5 czerwca b. r.


"Czas" z 12.06.1911

Czas, 12 czerwca 1911
W dniach 14 i 15 b. m. rozegra I. drużyna T. S. „Wisły” dwa matche z reprezentatywną drużyną Czeskiego Związku Footballowego. Match ten został zgłoszony na kongresie „Międzynarodowej Unii” dnia 20 marca br. w Paryżu. Skład czeskiej drużyny reprezentatywnej jest następujący: Machacek (Kolin), Dirham (Kolia), Jirkovsky (Slavia) Pochmann (Czeski A. F. C.) Krzeczek (Kolin) napad; Melon (A. F. K. Kolin), Kafka, Kovaźovicz (Smichov) pomoc; Czech (Slavia), Frana (Union) obrona; Bersky (Union) bramkarz. Rezerwowi Honejszek i Hrasky.


Nowa Reforma z 12.06.1911

Zawody "Wisły".
Nowa Reforma, 12 czerwca 1911
Dnia 14 i 15 b. m. rozegra pierwsza drużyna Towarzystwa Sportowego "Wisła" dwa mecze z reprezentatywną drużyną Czeskiego Związku Footballowego. Match ten został zgłoszony na kongresie "Międzynarodowej Unii" dnia 20 marca b.r. w Paryżu. Skład reprezentatywnej drużyny jest następujący: Machach (Kolin), Dirlam (Kolin), Jirkowsky (Slavia), Pochmann (Czeski A.F.C), Křeček (Kolin) napad; Melonn (A.F.K Kolin), Kafka, Kovařovič (Smichov) pomoc; Čech (Slavia), Frana (Union) obrona; Benatský (Union) bramkarz. Rezerwowi: Honejšek i Hrasky


Gazeta Krakowska i Korespondencya Wyborcza z 12.06.1911

Matche „Wisły” z „Reprezentacyjną drużyną czeskiego Związku footballowego”.
Gazeta Krakowska i Korespondencya Wyborcza, 12 czerwca 1911
W dn. 14 i 15 b.m. rozegra I drużyna T.S. „Wisły” dwa matche z reprezentacyją drużyną Czeskiego Związku Footballowego.

Skład czeskiej drużyny Związkowej usprawiedliwia w zupełności zapatrywanie, że oba matche należeć będą do nader interesujących zdarzeń sportowych.

Drużyna czeska gra w następującym składzie: napad: Machacek (Kolin), Dirham (Kolin), Jirkowsky (Slavia), Pochmann (Czeski A.F.C.), Krecek (Kolin); pomoc: Meloun (A.F.K., Kolin), znany dobrze w Krakowie Kafka i Kocarowic (Smichovo), obrona: Cech (Slavie), Frana (Union); bramkarz: Benatsky (Union). Rezerwowi: Honysek i Hrasky.

Przeprowadziwszy pewne zmiany w organizacyi wydziałów, ukonstytuował się wydział „Wisły” następująco: prezes p.red. Dr. Beaupre; wiceprezes pp. dyr. Januszewski (sekcya organizacyjno-prasowa), dyr. Orzelski (sekcya administracyjno-skarbowa), Dr. Strojek (sekcya techniczno-sportowa), sekretarz p. Jan Nawrocki, skarbnik p. Maczer, rachmistrz p. Polek.



"IKC" z 13.06.1911

Ze sportu.
Ilustrowany Kurier Codzienny, 13 czerwca 1911
W dniach 14. I 15 b. m. rozegra I. drużyna T. S. „Wisły” dwa matche z reprezentacyjną drużyną Czeskiego Związku Footballowego. Match ten został zgłoszony na kongresie „Międzynarodowej Unii” w dniu 20 marca b. r. w Paryżu.

Skład czeskiej drużyny Związkowej świadczy niewątpliwie o tem, że spotkania z „Wisłą” będą należały do najbardziej interesujących momentów sezony.

Czesi występują w następującym składzie: napad Machacek (Kolin), Dirham (Kolia), Jirkovsky (Slavia), Pochmann (Czeski A. F. C.), Krzeczek (Kolin); Pomoc: Milaunn (A. F. K. Kolin). Znani dobrze publiczności krakowskiej Kafka i Kovarzovic (Smichov); obrona: Czech (Slavia) i Frana (Union); bramkarz Benatsky. Rezerwowi: Honejsek i Hrasky.

Przeprowadziwszy pewne zmiany w organizacji wydziału, ukonstytuował się wydział „Wisły” następująco: prezes p.red. Dr. Beaupre; wiceprezesi: pp. Dyr. Januszewski (sekcya organizacyjno-prasowa), dyr. Orzelski (sekcya administracyjno-skarbowa), Dr. Strojek (sekcya sportowo-techniczna), sekretarz p. Jan Nawrocki, skarbnik p. Maczer, rachmistrz p. Polek.



Nowa Reforma z 15.06.1911

Ze sportu. Match futbolowy między "Wisłą" a reprezentacyjną drużyną Czech.
Nowa Reforma, 15 czerwca 1911
Nie ma stanowczo szczęścia do pogody sympatyczna "Wisła" i zapraszane przez nią na zawody w piłkę nożną cudzoziemskie drużyny; za każdym razem, gdy sprowadzi jakich interesujących gości, niebo krakowskie przybiera najbardziej pochmurne oblicze i płacze obfitymi deszczu strugami nad zawiedzionymi - przez siebie nadziejami zarówno graczy jak publiczności. Tak było podczas bytności "Aberdeenu", tak było i wczoraj. Mimo to widzowie, którzy pomimo wszystko w znacznej stosunkowo liczbie na boisko pozlotowe przyszli i z godnym w każdym razie pochwały stoicyzmem grę obserwowali, zostali nagrodzeni. Gra bowiem była, pomimo niewygodnych wskutek ślizgawicy właściwości terenu, niezwykle interesująca i piękna, i to nie tylko ze strony gości, ale przede wszystkiem, trzeba to od razu powiedzieć, ze strony "Wisły", która sprawiła wczoraj swoim zwolennikom bardzo przyjemną niespodziankę.

Reprezentacyjna drużyna słynnych polskich klubów czeskich: "Union", "Smichov", "Kolin", "Slavia" złożona jest z najlepszych graczy; rozpoczęli oni od razu grę piękną, pełną kombinacyi i energiczną. Jednak, dzięki zaciętej i umiejętnej obronie "Wisły" udało im się w ciągu pierwszej półgodziny zdobyć tylko dwie bramki; bezpośrednio zaś potem, przed pauzą, rozwinął napad "Wisły" tak wspaniałą, klasyczną wprost kombinacyę w ataku, że przez cały prawie kwadrans trzymała "Wisła" piłkę na terenie gości, tuż przed ich bramką i tylko nadzwyczajnej wprost grze obrony Czechów, równej temu atakowi, goście uniknąć zdołali goala. I choć nie było wyniku w bramkach, to ta chwila dała zwolennikom pięknej gry niezwykłe emocje.


Po zmianie terenów, gdyż pauzy z powodu złej pogody nie było, zaczęło się dla "Wisły" niepowodzenie. Faktycznie tylko niepowodzenie, gdyż jakkolwiek nie można powiedzieć, żeby cztery, zdobyte przez gości, bramki nie były zasłużone, to jednak "Wisła" przez cały czas miała kombinacye zwłaszcza w ataku, tak piękne, że pomimo, iż nie wszystkie zostały uwieńczone powodzeniem ("Wisła" zdobyła tylko jedną bramkę), spotykały się co chwila z wyrazami gorącego uznania ze strony widzów, pomiędzy którymi było wielu Czechów, oczywiście sprzyjających "swoim". "Wisła", choć poniosła we wczorajszym "formatchu" klęskę (wynik ostateczny 7:1 na korzyść gości), złożyła jednak dowody, że jest drużyną rokującą wielkie nadzieje, która, gdyby finansowo była w stanie utrzymać dobrego trenera i częściej rozgrywać matche z takimi, jak obecnie, przeciwnikami, stałaby się wkrótce pierwszorzędną. Już dzisiaj spodziewamy się, że "Wisła" zdobędzie inny wynik, jeżeli warunki atmosferyczne i tereny będą normalne. Mieć też należy nadzieję, że publiczność dzisiaj po południu, jeśli pogoda dopisze, pospieszy licznie na boisko pozlotowe, aby zobaczyć pierwszorzędną grę znanych czeskich graczy i piękną grę młodej krakowskiej drużyny.



"Czas" z 16.06.1911

Ze sportu
Czas, 16 czerwca 1911
We środę i w czwartek odbyły się na boisku pozlotowem matche „Wisły” z reprezentacyjną drużyną Czeskiego Związku. We środę odbywał się match przy niezwykle niepomyślanej niepogodzie. Bezprzestanny deszcz rozmoczył boisko i utrudniał w wysokim stopniu grę oślizłą piłką. Przez pierwsze pół godziny była „Wisła”, która pokazała piękną grę, w ogromnej przewadze i górowała nad Czechami tak kombinacją jak i ruchliwością. Pomimo to Czesi zyskali do pauzy trzy punkty. Po pauzie uzyskała „Wisła” pięknym strzałem środkowego napastnika jeden punkt, Czesi jednak grając z wiatrem uzyskali zupełną przewagę i strzelili jeszcze cztery bramki. Ostatni więc rezultat pierwszego dnia 7:1. Tych, którzy we czwartek przyszli w oczekiwaniu lepszej gry Czechów w lepszych warunkach, spotkało rozczarowanie. Widocznie „Svaz” czeski nie wiele dołożył starań przy układaniu swej reprezentacji. Poziom gry stał na niższym stopniu niż w pierwszym dniu, dołączyła się zaś do niego brutalność, nie dająca się pogodzić z tytułem drużyny reprezentacyjnej. Były więc wczoraj dwa karne rzuty, później zaś doszło do niemiłego zajścia, niebywałego w Krakowie, przyczep zaznaczyć trzeba, że i krakowscy gracze dali się porwać uniesieniu i nie śa bez winy. Zresztą match nie przedstawiał się zbyt interesująco i przerywany był ciągłymi wolnymi rzutami, dyktowanymi w końcu przez publiczność, gdyż sędzia, jeden z najwybitniejszych czeskich, nie mógł czy też nie chciał podołać swemu zadaniu. Rezultat wczorajszy 3:0 na korzyść Czechów.

Z „Wisły” komunikują nam: Reprezentatywna drużyna „Czeskiego Związku footballowago” pozostaje w Krakowie do niedzieli, przed odjazdem z Krakowa rozegra jeszcze w sobotę 17 b. m. match z I drużyną T. S. „Wisła”. Początek o godz. wpół do 6. Ceny miejsc te same. Przedsprzedaż w handlu R. Debnera przy placu Szczepańskim.




"IKC" z 17.06.1911

Ze sportu.
Ilustrowany Kurier Codzienny, 17 czerwca 1911
We środę i czwartek odbywały się na Błoniach zawody footballowe między krak. „Wisłą” a czeską drużyną reprezentatywną. Match zakończył się w oba dni porażką „Wisły”, we środę w stosunku 8:1, we czwartek 3:0. „Wisła” grała, w drugim zwłaszcza dniu wspaniale i spokojnie, czego nie można powiedzieć niestety o Czechach grających we czwartek bardzo brutalnie.

Reprezentatywna drużyna Czeskiego Związku Footballowego pozostaje w Krakowie do niedzieli; przed odjazdem rozegra jeszcze w sobotę 17 bm. match z I drużyną T. S. „Wisła”. Początek o godz. 5½.

Wczoraj po poł. rozegrał się match footballowy na błoniach Zabłockich w Podgórzu między podgórskim K. S. Krakus I a krak. K. S. Polonia I. Ogólny wynik matchu przedstawia się 3:2 na korzyść Polonii.



Naprzód z 17.06.1911

Ze sportu.
Naprzód, 17 czerwca 1911
Reprezentatywna drużyna "Czeskiego Związku footballowego" pozostaje w Krakowie do niedzieli. Przed opuszczeniem Krakowa rozegra jeszcze w sobotę mecz z I drużyną z "Wisły".


Głos Narodu z 17.06.1911

Ze sportu.
Głos Narodu, 17 czerwca 1911
Wisła I - Czeski Związek footballowy - Mecze rozegrane 14 i 15 mb. przez I drużynę T.S. "Wisły" z reprezentatywną drużyną "Czeskiego Związku footballowego", wykazały dowodnie, że sympatyczna drużyna krakowska posiada wszelkie warunki, aby z czasem zająć nader zaszczytne miejsce w rocznikach "Unii".

Wisła miała bardzo groźnego przeciwnika; team reprezentatywny składał się z najlepszych graczów drużyn czeskich; kilku z nich miała zresztą publiczność krakowska już sposobność podziwiać w ubiegłych sezonach.

Dzień pierwszy, który przyniósł Wiśle względnie dotkliwą porażkę (7:1), odznaczał się fatalną pogodą. Mimo niedogodności terenu grano jednak żywo po obu stronach; gra liczyła się na obu połowach boiska, przedstawiając wiele interesujących momentów, świadczących o wysokiej wartości sportowej "Wisły". Wynik przypisać należy pewnemu i celnemu strzelaniu do bramek, a względnie przytomnej oryentacyi pod bramką przeciwnika, czem się Czesi w odróżnieniu od Niemców i Węgrów odznaczają.

Gra "Wisły" utrzymała się cały czas na wysokim poziomie, co dawało sposobność do licznych objawów zadowolenia ze strony jej zmokniętych i zziębniętych zwolenników.

We czwartek dopisała względna pogoda, lecz wiatr i stosunkowo niska temperatura odstręczały widzów. Gra "Wisły" stanowiła prawdziwą satysfakcyę dla publiczności. Ataki były po obu stronach bardzo pięknie przeprowadzone, w obu partyach widziało się bardzo dobre zgranie i wysoki stopień techniki. Sposobność do wyrażania żywych słów uznania dał w szczególności bramkarz "Wisły" i doskonała w swoim zespole pomoc, co już niejednokrotnie podnoszono. Czesi uzyskują w pierwszej połowie jedną bramkę.

Na pięć minut przed pauzą wykluczył sędzia p. Cejnar jednego gracza z teamu i z "Wisły" z boiska. Żywy ten wybryk temperamentu nie pozostawił żadnego przykrego wrażenia, bo zgoda nastąpiła natychmiast, a sędzia stwierdził to dopuszczeniem obu graczy do gry po pauzie.

Po pauzie gra toczy się gra w tempie ostrem. Obie drużyny prowadziły ataki pięknie kombinowane, a "Wisła" utrzymywała się nawet przeważnie w napadzie. Czesi strzelali nader silnie i mimo doskonałej gry bramkarza uzyskuje team dalsze dwie bramki.

W sobotę o godzinie 5.30 odbędzie się jeszcze jeden match między drużyną reprezentatywną a "Wisłą", poprzedzony matchem "A.K.W." z "Makkabi I".



"Ruch" z 11.08.1911

Ruch, 11 sierpnia 1911
14 i 15 czerwca: "Česky Svaz Footballový" a "Wisła", w oba dni na korzyść Czechów = 7:1 i 3:0.


Sport Powszechny z 02.07.1911

Futbol w Krakowie.
Sport Powszechny, 2 lipca 1911
Dwa mecze futbolowe "Czeskiego Związku footbal." z Wisłą przyniosły Czechom we środę zwycięstwo 7:1, w czwartek zaś 3:0. Pierwsze spotkanie odbyło się wśród nieustannego deszczu, na rozmokłem i oślizgłem boisku. Przewaga teamu czeskiego była bardzo widoczną; gracze, mimo że rekrutują się z różnych drużyn, zgrani są ze sobą, kombinują dobrze i konsekwentnie. Wisła broniła się z temperamentem, atakowała też kilkakrotnie, niestety raz tylko udało się jej uzyskać goal.

Drugiego dnia deszczu wprawdzie nie było, należytą grę jednak uniemożliwiał niesłychanie silny wicher. W pierwszej połowie też Czesi, grając pod wiatr, jeden punkt tylko zdołali uzyskać, po pauzie zaś "Wisła" tak szczęśliwie odpierała ataki, że dwa razy tylko piłka Czechów dostała się w ich bramkę. Niezliczone ilości strzałów odparował doskonały bramkarz Wisły.

Sędziował niesłychanie niedołężnie Pan Cejnar z Pragi.



Relacje w prasie czeskiej

Čas z 10 marca 1911

SPORTOVNÍ hlídka. Kopaná. - Wiadomości sportowe. Piłka nożna
Čas, 10 marca 1911
Sportowy Klub Wisla v Krakově při hlášen bude do Mezinárodní Unie prozatím, než u- staven bude Svaz polský, ochotný к přihlášce do Union. Dosavadní Svaz polský nevykazuje činnosti a proto kluby polské Pogoň, Krakovia, Czarni jsou čle ny Rak. Srazu. Z Českého Svazu Footballového. 0Ú- řední zpráva.) Č. S. F. přijal nabídku Wisly z Kra kova a vyšle dne 4. a 5. června do Krakova svoje repres. mužstvo. Mužstva, která by chtěla hrát! proti i Wisle, jakož i mužstvům Ivovským, nechť sdělí své podmínky a termíny sekretáři Svazu. Totéž platí o nabídkách pro matche proti klubům záhřebským.

Sportowy Klub Wisła w Krakowie będzie na razie zarejestrowany w Związku Międzynarodowym, do czasu powołania Związku Polskiego, który chce ubiegać się o członkostwo w Związku. Obecny Związek Polski nie prowadzi działalności i dlatego polskie kluby Pogoń, Cracovia, Czarni są członkami Austriackiego Związku.

Z Czeskiego Związku Piłki Nożnej. (Raport oficjalny.) Č. S. F. przyjął ofertę Wisły z Krakowa i wyśle do Krakowa 4 i 5 czerwca. reprez. zespół. Drużyny, które chciałyby grać przeciwko Wiśle, a także drużynom lwowskim, niech poinformują o ich warunkach i terminach sekretarza Związku. To samo dotyczy ofert na mecze z klubami z Zagrzebia.




Národní listy z 25.05.1911

Zájezd svazu na Moravu a do Haliče. Wyjazd związku na Morawy i do Galicji
Národní listy, 25 maja 1911
Současně s výpravou do Francie a Belgie vypravuje svaz mužstvo do Krakova (4 a 5 června), do Mor. Ostravy (7 června), do Přerova (10 června), do Kroměříže (11. června), do Brna (14 a 15). Takové napjetí sil nejlépe ukazuj cizině, že Český svaz v době boykotů jest schopen úkolů, na něž by sotva který svaz z řad boykotárů se mohl odvážiti. Ježto však zájezd na Moravu má propagovati sport na Moravě, nebude svaz žádati z Moravy takových garancií, jaké by bylo nutno a snaži se prostředky opatřiti dvěma zápasy ve prospěch tournee pořádanými. Jeden jest dnes proti Spartě, druhý 28 t. m. proti Slavii. Jest na českém obecenstvu, aby svaz podporovalo hojnou návštěvou.

Jednocześnie z wyprawą do Francji i Belgii związek wysyła drużynę do Krakowa (4 i 5 czerwca), do Morawskiej Ostrawy (7 czerwca), do Przerowa (10 czerwca), do Kromierzyża (11 czerwca), do Brna (14 i 15). Takie natężenie najlepiej pokazuje, że Czeski Związek w dobie bojkotu zdolny jest do zadań, na które ledwo który z bojkotujących związków by się poważył. A jako że wyjazd na Morawy ma propagować sport na Morawach, związek nie będzie żądać od Moraw takich gwarancji, jakie byłyby niezbędne i spróbuje uzyskać środki dwoma meczami zorganizowanymi na rzecz tournee. Pierwszy jest dzisiaj przeciwko Sparcie, drugi 28 tm przeciwko Slavii. Do czeskiej widowni należy teraz, by związek wesprzeć liczną obecnością.



Lidové noviny z 26.05.1911

Sport, gry, turistika. Kopaná. Turnée mužstva Č.S.F. do Polska a na Moravu - Sport, gry, turystyka. Piłka nożna. Tournée drużyny Č.S.F. po Polsce i Morawach
Lidové noviny, 26 maja 1911
Jest přimo obdivuhodno, jak Č.S.F. v dobé poměrně velice krátké setřásl se sebe vše škodlivé, upevnil se uvnitř a stará se v posledni dobé pečlivé i o upevněni svych posic a propagandu českě kopané i venku. Tři turnée v jedmé sezoně dovode prověsti nynějši Č.S.F., což jest zajisté nejlepši odpovědi všem štváčům videňským i pražským, kteři hlásaji do světa o upadku českě kopané. K turnée do Chorvatska, do Francie a Belgie prinoji se do dnech 4 až 15 června i turnée do Polska a na Moravu. 4 a 5 června má se hráti v Krakově, 7 června v Mor. Ostravě, 10 v Přerově, 11 v Kroměřiži, budou-li křište Hané po povodni již spůsobilá ke hře, 14 a 15 pák v Brně. Účelem turnée tohoto jest jedině propagovati pěknou kopanou, aby všem klubům moravskym se mohlo přijiti co možno nejvice vstřic po stance finančni, hráti se bude v Praže i několik zápasů ve prospěch tohoto turnée. Prvni hrál se včera proti Spartě.

Jest godnym podziwu, jak Č.S.F. w niezwykle krótkim czasie pozbył się wszystkiego co szkodliwe, umocnił wewnętrznie i stara się ostatnio o utrwalenie swej pozycji i propagandę czeskiej piłki na zewnątrz. Trzy tournée w jednym sezonie odbędzie ten Č.S.F., co jest z pewnością najlepszą odpowiedzią wszystkim wiedeńskim i praskim podżegaczom wieszczącym światu upadek czeskiej piłki nożnej. Po wyjeździe do Chorwacji, do Francji i Belgii odbędzie się w dniach 4-15 czerwca wyjazd i do Polski oraz Moraw. 4 i 5 czerwca odbędą się mecze w Krakowie, 7 czerwca w Morawskiej Ostrawie, 10 w Przerowie, 11 w Kromierzyżu, jeśli boisko Hany po powodzi będzie już zdatne do gry, potem 14 i 15 w Brnie. Celem tego tournée jest tylko promocja pięknej piłki nożnej, by wszystkie kluby morawskie mogły otrzymać najlepszy możliwy zastrzyk finansowy, odbędzie się też kilka spotkań w Pradze w ramach tego tournée. Pierwszy odbył się wczoraj przeciw Sparcie.



Národní listy z 02.06.1911

Národní listy, 2 czerwca 1911
Zájezd mužstva Č.S.F. na Moravu a do Krakova odložen. Krakovská Wisla oznámila telegraficky Č.S.F., že intrikami Krakowie byla zbavena hřiště, takže jí nemožno sehráti zápasy s Čechy a žádá o odloženi na 14 a 15 června. Č.S.F. oznamuje tudiž zúčastněným hráčům, že výprava, jež měla dnes odjeti, se odkládá.

Wyjazd drużyny Č.S.F. na Morawy i do Krakowa przełożony. Krakowska Wisła poinformowała Č.S.F. telegraficznie, że intrygami Cracovii pozbawiona została boiska, tak więc nie może rozegrać meczów z Czechami i prosi o przełożenie ich na 14 i 15 czerwca. Č.S.F. ogłasza zatem powołanym zawodnikom, że wyjazd, zaplanowany na dzisiaj, zostaje przełożony



Čas z 2 czerwca 1911

Čas, 02.06.1911
S výpravy do Krakova prozatím sešlo. Ježto Wisla připravena byla různými intrikami o hříště, takže 4. a 5. by neměla vůbec kde zápasy sehrátl. Tínj celé tournée — i Moravská Slavia není e datem spokojena — buď posunuto ne-li na podzim odloženo.

Wyprawy do Krakowa zakończyły się. Jako że Wisła różnymi intrygami pozbawiona została boiska i 4 oraz 5 nie miałaby gdzie zagrać spotkań, całe tournée (i Moravská Slavia nie była z tych dat zadowolona) będzie przełożone, jeśli nie przesunięte na jesień




Lidové noviny z 03.06.1911

Výprava representačniho teamu Č.S.F. - Wyprawa reprezentacyjnej drużyny Č.S.F.
Lidové noviny, 3 czerwca 1911
do Polska a na Moravu byla dle zpráv pražských listů aspoň prozatím zmalena. Krakovská Cracowia táhnoucí s videňským Verbandem postarala se různými péknými prostředky o to, aby Wisla, a niž české mužstvo mélo hrati, připravena byla o svoje hřisté. Tim ovšem zápasy znemožneny, jakož i zájezd na Moravu. Videňšti páni a jejich spřeženci uživaji vskutku velmi pékných cest pro svoje „učely”.

... do Polski i na Morawy wedle praskich gazeta została przynajmniej tymczasowo zagmatwana. Krakowska Cracovia wspólnie z wiedeńskim Verbandem postarała się różnymi pięknymi sposobami o to, by Wisła - a z nią miała grać czeska drużyna - pozbawiona została swojego boiska. Tak oto mecze są niemożliwe, jak i wyjazd na Morawy. Wiedeńscy panowie i ich poplecznicy stosują doprawdy piękne środki dla swoich "celów".



Národní listy z 03.06.1911

Zapowiedź meczów ukazała się w prasie, choć dzień wcześniej Wisła telegraficznie odwołała spotkania.

Sportovní věstník. Athletika a sportovní hry. Svatodušní kopaná. Wiadomości sportowe. Atletyka i gry sportowe. Wielkanocna piłka nożna
Národní listy, 3 czerwca 1911
4 června. […] V Krakově: Wisla v Č.S.F., s. Cejnar. […] 5 června. […] v Krakově: Wisla v Č.S.F., s. Cejnar.

4 czerwca [...] w Krakowie: Wisła - Č.S.F., sędzia Cejnar [...] 5 czerwca [...] w Krakowie: Wisła - Č.S.F., sędzia Cejnar



Lidové noviny z 09.06.1911

Tournee Č.S.F. do Krakova a na Moravu - Tournee Č.S.F. do Krakowa i na Morawy
Lidové noviny, 9 czerwca 1911
Tournee toto, jež jak známo bylo odloženo, uskutečni se ve dnech 14-18 června. Dne 14 a 15 června hraje representačni mužstvo Č.S.F. v Krakově s Wislou, 17 června v Přerově, 18 června w Kromeřiži. O zápase s Mor. Slavii v Brně neni dosud rozhodnuto, a zdá se, že z ného asi sejde, ač bychont se vřele přimlouvali, aby zápas ten se uskutečnil. Zápasy dobrých pražských mužstev zanechávaji vždy u obecenstva dobrý dojem, a rovnež domáci mužstvo by nesporne opět ziskalo z jejich hry.

Tournee to, które jak wiadomo było przełożone, odbędzie się w dniach 14-18 czerwca. 14 i 15 czerwca gra reprezentacyjna drużyna Č.S.F. w Krakowie z Wisłą, 17 czerwca w Przerowie, 18 czerwca w Kromierzyżu. Mecz z Mor. Slavią w Brnie nie jest jeszcze postanowiony i wygląda na to, że się on nie odbędzie, aczkolwiek gorąco zachęcamy, by do tego spotkania doszło. Mecze dobrych praskich zespołów zawsze robią dobre wrażenie na publiczności, a zespół gospodarzy też bezspornie odniósłby korzyść z ich gry.



Národní listy z 15.06.1911

Národní listy, 15 czerwca 1911
Z Krakova. 14 června. (Zvl. tel. „N L”) České mužstvo vítězí 7:1 (2:0). Vaník, Slavík, Jehlička po 2, Pochman 1. Počasí krásné.

Z Krakowa. 14 czerwca (tel. "N L"). Czeska drużyna wygrała 7:1 (2:0). Vaník, Slavík, Jehlička po 2, Pochman 1. Pogoda piękna.



Národní listy z 15.06.1911

Národní listy, 15 czerwca 1911
České mužstvo odjelo v úterý do Krakova a na Moravu v této zcela dobré sestavě: Benátský (Union); Kníže a Kolář (Sparta); v záloze Jehlička (Smíchov), Fieveber (Sparta), Meloun (Kolín), náhr. Honejsek (Vršovice). V útoku: Kovářík (Union), Slavík (Smíchov), Vaník (Sparta), Pechmann (Č.A.F.K), Křeček (Kolín).

Czeska drużyna pojechała do Krakowa i na Morawy we wtorek w tym oto całkiem dobrym składzie: Benátský (Union); Kníže i Kolář (Sparta); w rezerwie Jehlička (Smíchov), Fieveber (Sparta), Meloun (Kolín), rezerw. Honejsek (Vršovice). W ataku: Kovářík (Union), Slavík (Smíchov), Vaník (Sparta), Pechmann (Č.A.F.K), Křeček (Kolín).



Lidové noviny z 16.06.1911

Sport, hry, turistika. Kopaná - Sport, gry, turystyka. Piłka nożna
Lidové noviny, 16 czerwca 1911
Representačni mužstvo Č.S.F. zvitězilo v Krakově nad Wislou ve středu 7:1. Vanik, Slavik, Jehlička vstřelili po 2 brankách, Pochman jednu. Počasi bylo deštivé.

Reprezentacyjna drużyna Č.S.F. wygrała w Krakowie z Wisłą w środę 7:1. Vanik, Slavik Jehliczka strzelili po 2 bramki, Pochman jedną. Pogoda była deszczowa.



Národní listy z 17.06.1911

Sportovní věstník. Athletika a sportovní hry.
Národní listy, 17 czerwca 1911
Z Krakova. (Zvl. tel. zpr.) České mužstvo zápasy ve středu a čtvrtek (7:1 a 3:0) tak se uvedlo, že ihned ujednán nový match na sobotu odpol. Včera na večer Češi podali ukázky z trainingu. Po sobotním utkání jede svazové mužstvo do Kroměříže, kde v neděli odpoledne sehraje zápas s S.K. Hanou, jež zejména posledním vítězstvím nad žižkovským Unionen dokázala svou vyspělost.

Z Krakowa (specjalna relacja telegraficzna). Mecze czeskiej drużyny w środę i czwartek (7:1 i 3:0) sprawiły, że natychmiast ustalono nowy mecz na sobotę popołudniu. Wczoraj wieczorem Czesi dali przykłady treningu. Po sobotnim spotkaniu drużyna związkowa jedzie do Kromierzyża, gdzie w niedzielę popołudniu zagra zawody z SK Haną, która dowiodła swojej dojrzałości ostatnim zwycięstwem nad żiżkowskim Unionem.



Národní listy z 30.06.1911

Národní listy, 30 czerwca 1911
Mužstvo, jež dobylo mistrovství Evropy, poráží team Č.S.F., jenž hrál v Krakově 9:3 (6:1). Znamenitě vedený zápas. Obě mužstva hrají plnou sílou. Návštěva 3000 osob.

Drużyna, która zdobyła mistrzostwo Europy, pokonała team Č.S.F., który grał w Krakowie, 9:3 (6:1). Świetnie prowadzone spotkanie. Obie drużyny grały w pełnych siłach. Publiczności 3000 osób.