1911.06.25 Wisła Kraków - Slavia Praga 0:7

Z Historia Wisły

1911.06.25, mecz towarzyski, Kraków, Boisko pozlotowe, 17:30
Wisła Kraków 0:7 (0:4) lub (0:5) Slavia Praga
widzów:
sędzia: Cejner
Bramki
Košek
Stary
Medek
Siroky
Wisła Kraków
2-3-5
Franciszek Brożek
Wilhelm Cepurski
Andrzej Bujak
Władysław Polaczek?
Ludwik Stolarski
Konrad Dynowski
Witold Rutkowski
Tadeusz Rutkowski
Bruno Luska
Retsch (z Makkabi?)
Stanisław Adamski
trener: brak
Slavia Praga
2-3-5
Pimner
Kummer
Vesely
Benda
Maizl
Holy
Siroky
Medek
Stary
Košek
Bohata

trener:
Według czeskiej prasy Slavia miała grać w składzie Pimr, Benda, Veselý; Kovařovič, Maizl, Nový; Široký, Bohata, Starý, Košek, Šroubek. Skład Wisły do napadu taki jak w meczach poprzednich wg doniesień prasowych.

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Galeria

Relacje prasowe

Goniec Poniedziałkowy. R.1, 1911, nr 12


1911.06.26

Slavia w Krakowie.

W dniu wczorajszym mieli zwolennicy footbalu prawdziwą sensacyę sportową, a był nią przyjazd czeskiej „Slavii“, która zdobyła niedawno mistrzostwo Europy. Sympatyczni goście znani są Krakowianom już z zeszłorocznego pobytu w naszem mieście, to też na match pospieszyły liczne tłumy publiczności, by podziwiać popisy graczy tej miary, co słynny Koszek, Bohała, Stary, Benda, Madizl, Holy i inni, każdy prawdziwy mistrz w footbalu.

Rezultat matchu przyniósł „Wiśle” klęskę w stosunku 7 :0, zaznaczyć jednak należy, iż krakowska drużyna spisywała się bardzo dzielnie, odpierając ataki najgroźniejszego w Europie przeciwnika z wielką przytomnością i brawurą.


Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.9, 1911, nr 138 - 1911.06.21

„Slavia“ — „Wisła”. W niedzielę 25 b. m. rozegra „Wisła” nader interesujący match ze „Slavią” praską. W zawodach footballowych zdobyła „Slavia“ tego roku mistrzostwo Europy, pokonywując reprezentatywną Anglii 2:1, Francyi 4:1, Belgii 6:1, Paryża 5:0, a w Rouen 6:3.



Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.9, 1911, nr 141 - 1911.06.24

Ze sportu. Niedzielny match „Slavii” z „Wisłą” zgromadzi niezawodnie tłumy publiczności na boisku pozlotowem, o czem świadczy już silny popyt na bilety. Gra niedzielna będzie w istocie niecodzienną. „Slavia“ zdobyła w ubiegłym sezonie mistrzostwo Europy, zwyciężając reprezentatywną Anglii w stosunku 2:1, a zwycięstwa jej, odniesione nad reprezentacyą Francyi, Belgii i Paryża, świadczą dowodnie o doskonałej formie w jakiej się ta świetna drużyna czeska znajduje. Spotkanie poprzedzi match K. S. „Kres” z Białej z „Wisłą” akademicką. Bilety do nabycia w Aucie, p. Drobnera i Eberta.



Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.9, 1911, nr 142 - 1911.06.25

Ze sportu. Jutro w niedzielę match I. drużyny „Wisły“ ze „Slavią“; poprzedzi spotkanie „Kresu“ z Białej z akademicką drużyną „Wisły”. Początek o godz. 4 tej popołudn. Goście czescy przyjeżdżają w nocy z soboty na niedzielę, a w niedzielę złożą wieniec na pomniku nieśmiertelnego wieszcza naszego, o czem dowiedzieliśmy się od tutejszej kolonii czeskiej.


Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.9, 1911, nr 143 - 1911.06.27

Kronika sportowa.

„Slavia” - „ Wisła”. „Cracovia” - „Pogoń” we Lwowie.

Skład „Slavii“ następujący: w bramce Pimmr, obrona Benda i Vesely, pomoc Holy, MaizI, Kovarovic, napad Sziroky, Medeh, Stary, Koszek, Bohata.

Skład „Wisły aż do napadu ten sam, co w poprzednich matchach, na lewem skrzydle Rutkowski, na łączniku Wolski, w środku Łuska, na prawym Retsch (dawniej w „Makkabi”), na prawem skrzydle Adamski.

W pierwszej połowie gra „Slavia“ przeciw słońcu. Rozpoczyna grę Wisła, dając przez lewego łącznika pierwszy strzał bardzo dobrze planowany, lecz również dobrze obroniony, na co w trzeciej minucie odpowiada pierwszym zdobytym goalem Bohata. Potem następuje chwilowa przerwa, w 16 minucie Stary rozpoczyna seryę bramek, w 21 strzela Koszek z karnego 3 goal, następnie czwarty w 25-tej, piątą zaś bramką w 27 minucie zamykają Czesi rezultat do pauzy, wynoszący 5 :0.

Po pauzie uzyskuje „Slavia” dwoma goalami w 5 i 25 minucie ostateczny rezultat 7:0.

Gra „Slavli“, najlepsza z widzianych u nas w napadzie, w pomocy i obronie, daleko niżej stoi od pierwszych drużyn niemieckich. Pimmr zaś nadzwyczajny w obronie strzałów górnych, przy niskich wykazuje niepewność i daleko słabsze opanowanie. Na czoło napadu wysuwa się Stary. Nadzwyczajna technika nadaje kombinacyom jego niezawodnej pewności, natomiast widoczną jest u niego pewna obawa przed graczem, powiększona rekonwalescencyą po złamaniu obojczyka. Przeciwieństwem jego jest Koszek, dwa te jednak odrębne i biegunowo różniące się typy graczy stwarzają (zwłaszcza przy lepszej grze Koszka, niżeli wczorajsza) wspaniały, wprost klasyczny zespół. Koszek niestety już zaczyna być sławą przebrzmiałą a tamtegoroczny występ jego daleko lepiej go przedstawił aniżeli wczorajszy.

Napad cały wogóle imponujące sprawia wrażenie i jest on powodem zwycięstw „Slavii“, która do rezultatów swych doszła przez swoją agresywność, obrona jej bowiem i pomoc nie stoją na wyżynie tej samej To też dzięki temu „Wisła”, która jest przeciwnie drużyną defenzywną, przy daleko lepszej niż zwykle grze ataku mogła być groźną do chwili strzałów, którymi, jak wiadomo, w małym stopniu rozporządza. Dzięki tej jednak defenzywności uzyskuje ona korzystny wcale wynik, a ataki jakkolwiek nieskuteczne stanowią ważną podporę dla pomocy, czego nie było w spotkaniach z reprenzentatywną drużyną „Svazu“.

Sędzią był p. Cejnar, podobnie jak w ostatnich trzech matchach z drużyną „Svazu“ tak i wczoraj stronniczy, nie uwzględniający offsidów i foulów, których zwłaszcza Kosek dopuszczał się często na równi z innymi, w wyższym znacznie stopniu aniżeli nawet tak osławiony „W. A. F.“ poprzedniej niedzieli.

Poprzedzający match dwóch drużyn młodszych „Wisły” odbył się w miejsce zapowiedzianego z „Kresem” z Białej. Drużyna akademicka (tytuł mocno nadużyty) zwyciężyła w stosunku 1:0 drużynę „Minores”.

Match „Wisły I.” ze „Slavią“ poprzedziła uroczysta wymiana wieńców i wyrazów serdecznych stosunków.


Gazeta Poniedziałkowa. 1911, nr 26

1911.06.26

Ze sportu.

Slavia-Wisła 7:0 (5:0).

Fascynujące nazwisko pierwszego klubu footballowego na kontynencie nie zgromadziło tak licznej publiczności, jakby się tego spodziewać należało. W znacznej części przypisać to należy ostatniemu dniowi wyścigów krakowskich, a po części i temu, że Slavia już po raz drugi gościła w Krakowie. Jesienny match zakończony zwycięstwem 10:3 przy dobrej grze Wisły głębsze zostawił po sobie wrażenie, mimo fatalnej pogody Slavia w jesieni robiła, wrażenie daleko silniejsze, aniżeli dnia wczorajszego, a to z bardzo prostej przyczyny, że nie widzieliśmy wówczas ani D. F, L., ani Sportsclubu, ani W. A. S. (ten ostatni zresztą nie będąc w należytej formie pokazał grę nie taką, jak dwa poprzednie).

To wszystko razem złożyło się na to, że Slavia nie zupełnie spełniła nadzieje widzów wczorajszych. Zwycięstwa Czechów o mistrzostwo Europy w obrębie Unii, w których Slavii znaczny udział brała, dając przeważną ilość swoich graczy zapowiadała drużynę lepszą od wszystkich dotychczasowych, nie wyłączając Aberdeenu. Taką też okazała się w napadzie, pomoc natomiast i backi ustępowały znacznie widzianym u nas niemieckim drużynom. Backi zwłaszcza dozwalały, że słaby napad Wisły wczoraj, zresztą daleko lepszy niż zwykle, dość często groźnym bywał dla Slavii, która chwilami z całem natężeniem pracować musiała nad oczyszczeniem swej bramki. Słusznem okazało się nasze porównanie z D. F. L., że tyły jego są daleko lepsze, aniżeli u Slavii, co bardzo dokładnie stwierdził przebieg całej gry. Napad natomiast wspaniały, a jego środkowy Stary, jest graczem bez najmniejszej przesady w stylu zawodowców angielskich o technice niezrównanej. Lewy jego partner słynny Kośek, którego nazwisko łączy się dla ucha sportowca z przeraźliwym głosem prutego przez piłkę powietrza, jest graczem z tego rodu, co znany od Amatorów Hussak. Są to gracze o małym stosunkowo zakresie działalności, o małej technice, niezawodni jednak w swej szybkości i sile, która gruntuje ich sławę. Kośek jednak okazuje się już sławą przebrzmiałą, pracuje siłą wprost brutalną i uwagę publiczności zwraca na niego nie gra, lecz sława, przed którą bledną najlepsi bramkarze. Stary jest jednak graczem najlepszym w drużynie i na nim skupia się gra cała, jak również uwaga widzów.

Gra Wisły była może najlepsza w tym sezonie, na uwagę zasługują bramkarz, p. Brożek, p. Cepurski i środkowy pomocnik, który zwłaszcza później pięknie rozbijał kombinacye Starego. W uzyskanych 7 goalach trzeci uzyskał Kośek z rzutu karnego. Poprzedzający match Wisły Akademickiej (dlaczego właśnie akademickiej) z drużyną zdaje się mieszaną z graczy Makkabi i Wisły „Mimozes” zakończył się na szczęście bardzo prędko z powodu opóźnionego rozpoczęcia.




Nowa Reforma z 20.06.1911

Zawody w piłkę nożną
Nowa Reforma, 20 czerwca 1911
W niedzielę 25 b.m. rozegra "Wisła" nader interesujący match z praską "Slavią". W zawodach footballowych zdobyła "Slavia" tego roku mistrzostwo Europy, pokonywując reprezentatywną Anglii 2:1, Francyi 4:1, Belgii 6:1, Paryża 5:0, a w Rouen 6:3.


Głos Narodu z 20.06.1911

Slavia - Wisła
Głos Narodu, 20 czerwca 1911
W niedzielę 25 b.m. rozegra "Wisła I" nader interesujący match ze "Slavią" praską. W zawodach footballowych zdobyła "Slavia" tego roku mistrzostwo Europy, pokonywując drużynę reprezentatywną Anglii 2:1, Francyi 4:1, Paryż 5:0,, Roubaix 4:1 i Brukselę 6:1.



Głos Narodu z 21.06.1911

Ze sportu. Towarzystwo Sportowe "Wisła"
Głos Narodu, 21 czerwca 1911
Swoimi wynikami, osiągniętymi w zawodach międzynarodowych (mistrzostwo Europy), zyskała "Slavia" przodujące stanowisko w sporcie europejskim. Nic dziwnego też, że cały czeski świat sportowy chlubi się swą świetną drużyną, która tak godnie sport czeski wobec Europy reprezentowała.

Najlepszym dowodem popularności "Slavii" w Czechach jest ostatnie owacyjne przyjęcie jej na dworcu w Pradze, po powrocie z zawodów międzynarodowych.

We czwartek ubiegłego tygodnia zebrały się na dworcu tłumy publiczności. Przybywających zwycięzców powitano gromkimi okrzykami. W hali dworca przywitał "Slavię" reprezentant Czeskiego Związku Footbollowego Dr Stanislaw Prochensky, następnie przemówił prezes "Slavii" inżynier Zdenko Krulis.

W odpowiedzi przemówił kapitan drużyny Kosek, który po krótkiej przemowie złożył w ręce reprezentanta Czeskiego Związku Footbollowego wspaniały puhar, nagrodę honorową "Unii", uzyskaną przez zdobycie mistrzostwa Europy. Prezydent miasta Pragi Dr Grosz nadesłał na dworzec pismo powitalne, utrzymane w niezmiernie serdecznym tonie. W ulicach Pragi witano zwycięskich sportsmenów owacyjnie. O powszechnym entuzjazmie może świadczyć również wiersz ułożony specyalnie na powitanie "Slavii" przez Lomnickyego.

Wisła rozegra match ze "Slavią" w niedzielę dnia 25 czerwca na boisku pozlotowem. Bilety od dziś do nabycia w firmie Auto, WP. Drobnera i w księgarni polskiej Wp. Eberta.




Nowa Reforma z 21.06.1911

Ze sportu piłkowego.
Nowa Reforma, 21 czerwca 1911
W niedzielę odbędzie się match tutejszego Towarzystwa sportowego "Wisła" ze "Slavią" - czeskiem stow. sportowem, które uchodzi za jedną z najlepszych drużyn amatorskich w Europie.

Match niedzielny stanowić będzie niewątpliwie "clou" obecnego sezonu sportowego. Z drużyn, któreśmy widzieli w Krakowie, może się tylko "Aberdeen" ze "Slavią" mierzyć, co stwierdziło zresztą spotkanie tych dwóch klubów, zakończone wynikiem 4:4.

Bilety na match niedzielny są do nabycia w firmie "Auto", w handlu WP. Drobnera i w księgarni Polskiej WP. Eberta przy ulicy Floryańskiej.



"Czas" z 21.06.1911

Ze sportu.
Czas, 21 czerwca 1911
W niedzielę. 25 b. m. rozegra „Wisła I” match ze „Slavią”, której przysługuje zaszczytne miano najlepszej amatorskiej drużyny europejskiej, wobec wyników, osiągniętych w zawodach międzynarodowych o mistrzostwo Europy, urządzanych staraniem „Międzynarodowej Unii amatorskich związków” w Roubaix. Zwycięstwo „Slavii” nad drużyną reprezentatywną Francui w stosunku 4:1, a nad drużyną Anglii 2:1, zdobyte wreszcie przez to mistrzostwa Europy, pozwalają nam spodziewać się gry w istocie niecodziennej, tembardziej, że „Slavia” nigdy do brutalności się nie ucieka. Match niedzielny rozpocznie się o godz. 5 30. Bilety można nabywać wcześniej w firmie „Auto” w handlu WP. Drobnera i w „księgarni Polskiej” p. Eberta przy ul. Floryańskiej.

W niedzielę dnia 18 b. m. odbył się na błoniach w Podgórzu match footballowy między podg. K. S. Krakus” a „T. S.Wisłą I”. Do pauzy stosunek 0:0, ostatecznie odniosła zwycięstwo „Wisła” w stosunku 2:0. Tempo do końca gry silne, sama gra dosyć zajmująca.



Nowa Reforma z 22.06.1911

Ze sportu.
Nowa Reforma, 22 czerwca 1911
Kraków, 22 czerwca.

Wobec zawiązania u nas w kraju "Polskiego Związku Footballowego" i wobec bliskiego matchu ze "Slavią", nie od rzeczy będzie może wspomnieć o powodach, jakie skłoniły "Slavię" do wystąpienia z Austryackiego Związku Footballowego ("Ö. F. Verband"), tem bardziej, że i u nas kilka klubów do tej organizacyi należy, jak np. K.S. "Cracovia", "Czarni" i "Pogoń". Dziś tworzy "Slavia" łącznie z innemi klubami czeskimi silny Związek "Svaz", a matche, rozegrane w Krakowie, pozwoliły z porównań, wysnuć sąd bezwzględnie dla Czechów dodatni. Czemże zaimponował np. osławiony W.A.F.? - Chluba Wiednia, składający się z wielokrotnych internacyonałów, mistrzów techniki i t.d.

Widzieliśmy więc, że wystąpienie drużyn czeskich z "Verbandu" jedynie im tylko na korzyść wyszło, umożliwiając footballowi czeskiemu nieskrępowane stosunki z zagranicą.

"Verband" zarzuca Czechom, że jedynie z politycznych motywów nie chcą do tej organizacji należeć. Bezstronny sąd musi jednak raczej "Verband" o politykę pomówić. "Verband" nie uznaje mianowicie narodowych reprezentacyj sportowych wobec zagranicy; dopuszczalne są więc jedynie matche Austrya-Włochy, Austrya-Niemcy. Natomiast inne narodowości mają się zadawalniać łaskawem przyjęciem swych graczy do reprezentatywnej drużyny austryackiego "Verbandu".

Słusznem jest zdanie, że w zawodach sportowych rozstrzyga oprócz wartości technicznych i zapał. Najsilniejszą pobudką istotnego zapału jest bezsprzecznie moment narodowy, dlatego na przykład matche Austrya-Węgry należą do najbardziej interesujących matchów sezonu.

Więc jedynie dlatego, że Czesi żądali narodowej reprezentacyi wobec zagranicy, jedynie dlatego, że się domagali czegoś zupełnie jasnego i naturalnego, okrzyknięto ich w organach "Verbandu" za polityków.

"Polski Związek footballowy" zawiązał się właśnie w tym celu, by umożliwić sportowi polskiemu stosunki z zagranicą. Reguła, że narodowość nie posiadająca organizacyi państwowej, nie ma prawa reprezentacyi własnej wobec zagranicy, jest drakońską z natury rzeczy, a w sporcie już zupełnie niewłaściwą.

Bliski już match "Wisły I" ze "Slavią" pozwoli znów stwierdzić stanowczą wyższość mistrzowskiej drużyny czeskiej nad drużynami niemieckiemi.




Nowa Reforma z 23.06.1911

"Wisła" i "Slavia".
Nowa Reforma, 23 czerwca 1911
Najwybitniejsza drużyna czeska "Slavia" przybywa do Krakowa, celem rozegrania matchu z "Wisłą". Przyjeżdża w najlepszym swoim składzie: Bramkarz Pinnur, obrona: Krummer, Vessely; pomoc: Bendek, Maizl, Holy, Siroky, Medek, Stary, Košek, Rohata. Kapitanem drużyny jest Košek.

W niedzielę tedy ujrzymy na boisku graczy, których zagraniczne koła sportowe zaliczają do najlepszych footballistów europejskich.

"Nasz Košek", jak go nazywają, jest bez przesady najlepszym "strzelcem" w Europie. Liczba zdobytych przez niego goali dobiega wprost nieprawdopodobnej cyfry 700. W Czechach ogromnie popularny i lubiany, cieszy się obecnie zasłużoną sławą wśród kół sportowych w Europie.

Dwójka Bohata - Košek zadziwia zgraniem, kombinacyą i techniką. Sportowe dzienniki francuskie nie miały wprost słów na wyrażenie swego uznania.

Centre-forward Stary, gracz doświadczony, spełnia doskonale swoje zadanie, rozdając umiejętnie piłkę. Wielkiemi zaletami odznacza się również "pomoc" i "obrona".

"Slavia" przedstawi się w Krakowie w składzie doskonałym, a zyska tembardziej sympatyę wszystkich, że gra nadzwyczaj pięknie i stylowo.




"Czas" z 23.06.1911

Ze sportu.
Czas, 23 czerwca 1911
,,Slavia” wysyła na, niedzielę do Krakowa swój najlepszy skład. W bramce Pimner; obrona: Kremmer, Vesely; pomoc: Benda, Maizl, Holy; atak: Sroky, Medek, Stary, Košek (kapitan), Bogata. Pimmr odznaczył się w ostatnich czasach nadzwyczajną przytomnością umysłu w matchu z repr. Drużyną Anglii, w którym odpierał świetnie liczne strzały przeciwników, umożliwiając przez to swej drużynie zdobycie mistrzostwa Europy. Vesely i Kummer grają nader przytomnie, wykonując w krytycznych momentach sporą dozą zimnej krwi. Pomoc spełnia swoje zadanie znakomicie, wspierając napad pewną, kombinacyjną grą. Napad zaś składa się z footballistów, cenionych dziś w całej Europie. Popularny Košek osiągnął nieprawdopodobną ilość bramek, dochodzącą do 700. Dwójka Bogata-Košek budziła zagranicą szczery podziw. Siroky, Medek i Stary, który odznacza się zupełnem owładnięciem techniki piłki, stanowią całkowicie równorzędne dopełnienie tamtej słynnej dwójki. Publiczność krakowska będzie więc miała sposobność ujrzenia w niedzielę drużyny o wysokiej wartości sportowej, którą cechuje ponadto nadzwyczaj piękny styl gry.



Głos Narodu z 23.06.1911

Ze sportu.
Głos Narodu, 23 czerwca 1911
Match niedzielny "Slavii" z "Wisłą" poprzedzi spotkanie K.S. "Kres" z Białej, jednej z lepszych drużyn prowincyonalnych, z akademicką drużyną "Wisły". Sprowadzanie drużyn prowincyonalnych należy poczytać "Wisłe" za dowód starania około rozwoju naszego sportu w kraju. Młodzi sportsmeni będą mieli sposobność zmierzenia swych sił, a wreszcie i skorzystania niejednego z matchu "Slavii" z "Wisłą". Winniśmy to zawsze mieć w pamięci, że w drużynach prowincyonalnych spoczywa przecież materyał, który z czasem odpowiednią wartość sportową osiągnie. Zbliżenie tego momentu, zbudowanie odpowiednich podstaw, a w razie potrzeby i udzielenie pomocy winno być zadaniem klubów starszych; Zadanie to spełniła "Wisła", dając hasło do zogniskowanie się w Polskim Związku footballowym, wysyłając swe drużyny na prowincyę i sprowadzając wreszcie prowincyonalne drużyny do Krakowa.

Poinformowano nas, że w dniu 2 lipca rozegrają "Czerwoni" z Nowego Sącza z "Wisłą-Miniores" match, który poprzedzi spotkanie "Wisły" z "Pardubicami".

"Slavia" przyjeżdża do Krakowa w swym najlepszym składzie. Goście czescy zawitają do nas prawdopodobnie jeszcze w sobotę, gdyż znając tradycyjny zwyczaj urządzania "wianków", wyrazili żywą chęć ujrzenia tego pięknego obchodu, w razie, gdy im żadna ważna przeszkoda na zawadzie nie stanie.

Match niedzielny budzi w Krakowie niezmiernie żywe zainteresowanie. Bilety do nabycia w handlu p. Drobnera, w firmie "Auto" i w Księgarni Polskiej p. Eberta.




Głos Narodu z 24.06.1911

Ze sportu. Mistrze Europy w Krakowie.
Głos Narodu, 24 czerwca 1911
Na podstawie przesłanych nam informacyi, podać możemy skład "Slavii", w jakim rozegra niedzielny match z "Wisłą I". Nazwiska świadczą zresztą już same za siebie; dla lepszego jednakże zapoznania widzów z tymi świetnymi graczami, nie od rzeczy będzie może wypowiedzieć kilka słów o tej przodującej dziś drużynie europejskiej.

"Slavia" odznacza się przedewszystkiem niezrównaną kombinacyą, połączoną z świetną techniką piłki i nadzwyczajną celnością strzałów; piękny zaś jej styl czyni każdy jej match prawdziwie nadzwyczajnem widowiskiem sportowem.

W bramce gra Pimmr. Naturalne warunki czynią już z niego dobrego bramkarza. Wysoki, pięknej budowy, nadzwyczaj zgrabny, oryentuje się bystro, posiada sporą dozę zimnej krwi; wszystkie te przymioty stał się przyczyną burzliwych owacji zgotowanych mu w Roubaix po matchu z reprezentatywną drużyną Anglii.

Wessely, najlepszy back czeski, obchodził w jesiennym sezonie dziesięciolecie gry w barwach "Slavii". Najlepiej świadczy o jego rutynie, o mistrzowskiem wprost owładnięciu techniki gry, opinia Anglików, którzy mu nadali określenie "prawdziwie angielskiego" gracza.

W niczem nie ustępuje mu drugi back Krummer, który z powodu choroby nie mógł się dać widzieć publiczności krakowskiej w sezonie jesiennym.

Pomoc spełnia swoje zadanie zadziwiająco; współdziałaniem swem z atakiem sprawia wrażenie, jakby się atak z ośmiu graczy składał. Trójka: Benda, Maizl, Holy nie ma sobie równych pod względem kombinacyi w całej Austryi.

"Slavia" odznacza się wybitnie dobrym napadem; nie mówiąc już o Koszku, któremu kilka słów poświęcić jeszcze należy, stanowią tacy gracze, jak Bohota, Medeb, Siroky, Stary prawdziwą chlubę czeskiego sportu footballowego.

Koszek jest bezsprzecznie jedną z najpopularniejszych osobistości w Czechach. Celność jego strzałów jest wprost przysłowiową; pisma czeskie nie nazywają go inaczej, jak "nasz Koszek". Kapitan drużyny cieszy się wśród graczy ogromnym mirem, a ostatnie matche międzynarodowe zyskały mu powszechny poklask zagranicy.

W jesiennym sezonie odniosła "Slavia" nad "Wisłą" zwycięstwo 10:3, przy terenie rozmokłym i możliwie najniekorzystniejszych warunkach atmosferycznych. Jeżeli pogoda w niedzielę dopisze, będzie miała publiczność krakowska niewątpliwie lepszą sposobność podziwiania gry "Slavii".



"IKC" z 24.06.1911

Ze sportu.
Ilustrowany Kurier Codzienny, 24 czerwca 1911
W niedzielę 25 bm. Odbędzie się match ,,Wisły I’’ ze ,,Slavią’’, poprzedzony spotkaniem bialskiej drużyny ,,Kresu’’ z ,,Wisłą’’ akademicką. ,,Slavia’’ jest dziś bezsprzecznie najlepszą amatorską drużyną Europy. W ostatnich zawodach międzynarodowych w Roubaix zdobyła ,,Slavia’’ mistrzostwo Europy, zwyciężając reprezentatywną drużynę Anglii w stosunku 2:1. Po matchu z reprezentatywną Francyi zgotowała licznie zebrana publiczność burzliwą owacyę graczom czeskim za piękną w pełnej mierze grę. Match rozpocznie się o godz. 4. Bilety do nabycia u firmy ,,Auto’’, u WPana Drobnera i w księgarni Wpana Eberta, ul. Floriańska 35.



"Czas" z 24.06.1911

Ze sportu.
Czas, 24 czerwca 1911
Jutro, w niedzielę, match I drużyny ,,Wisły’’ ze ,,Slawią’’ poprzedzi spotkanie ,,Kresu’’ z Białej z akademicką drużyną ,,Wisły’’. Początek o g. 4 popołudniu.


"IKC" z 25.06.1911

Ze sportu.
Ilustrowany Kurier Codzienny, 25 czerwca 1911
Drużyna czeska ,,Slavia’’, która zdobyła niedawno mistrzostwo Europy, przybywa dnia 25 bm. Do Krakowa, aby rozegrać match z T. S. ,,Wisła’’. Sympatyczni ci goście cieszą się zupełnie zasłużoną sławą, którą zyskali wspaniałymi wynikami nie tylko z klubami kontynentu, lecz także z drużynami angielskiemi. Zbyteczną wprost rzeczą byłoby tu wspominać o każdym graczu z osobna, dostatecznem jest nadmienić, że w skład tej drużyny wchodzą gracz tej miary co Koszek i Vesely. Koszek jest osobistością znaną tak w Czechach jak i zagranicą. Zeszłego roku obchodził uroczyście 638 bramkę, którą zdobył dla Slavii podczas pobytu tejże w Krakowie. Niezwykłą sławą cieszy się nadzwyczaj zgrana dwójka Bogata i Stary. K. S. Slavia przyjeżdża do Krakowa w najlepszym swym składzie, jako to: bramkarz Pimner, na bekach grają Krumnier i Vesely, pomocnicy Benda, Mail, Holy i słynny ze swej kombinacyi atak Siroky, Medek, Stary, Koszek, Bogata. Są to gracze, którzy dają nam zupełną gwarancję gry pięknej, nadzwyczaj interesującej, obfitującej w niezrównane momenty. Upewniają nas o tem wynik zwycięzko rozegranych machów o mistrzostwo Europy, repe. Francyi 4:1, repr. Paryża 5;0, repr. Rouen 6:3. Match Slavii poprzedzi spotkanie drużyny polskiej z Białej ,,Kres’’ z akademicką drużyną Wisły.


Naprzód z 25.06.1911

Ze sportu.
Naprzód, 25 czerwca 1911
Jutro w niedzielę match I drużyny "Wisły" ze "Slavią" poprzedzi spotkanie "Kresu" z Białej z akademicką drużyną "Wisły". Początek o godzinie 4-tej popołudniu. Goście czescy przyjeżdżają w nocy z soboty na niedzielę, a w niedzielę złożą wieniec na pomniku nieśmiertelnego wieszcza naszego, o czem dowiedzieliśmy się od tutejszej kolonii czeskiej.


Nowa Reforma z 25.06.1911

Match "Slavii" z "Wisłą"
Nowa Reforma, 25 czerwca 1911



Głos Narodu z 25.06.1911

Ze sportu
Głos Narodu, 25 czerwca 1911
Jutro w niedzielę match I drużyny "Wisły" ze "Slavią", poprzedzi spotkanie "Kresu" z Białej z akademicką drużyną "Wisły".

Początek o godzinie 4-tej popołudniu. Goście czescy przyjeżdżają w nocy z soboty na niedzielę, a w niedzielę złożą wieniec na pomniku nieśmiertelnego wieszcza naszego, o czem dowiedzieliśmy się od tutejszej kolonii czeskiej.




Nowa Reforma z 26.06.1911

Ze sportu. "Slavia" - "Wisła" 7:0
Nowa Reforma, 26 czerwca 1911
Zawody wczorajsze mogły być bardzo pięknem zakończeniem sezonu footballowego; rozgrywała ją z "Wisłą" "Slavia", pierwszorzędny nie tylko czeski, ale europejski klub footballowy, stylem, zgraniem się, techniką gry dorównujący niemal zawodowcom angielskim, w zapasach z drużynami amatorskimi całej Europy, zwycięski. Opinia sympatycznej "Slavii", znanej już zresztą krakowskiej publiczność z zeszłorocznego pobytu, ściągnęła też wczoraj na boisko pozlotowe niezwykle licznych widzów.

Jednakże match, aczkolwiek interesujący, nie był tak piękny, jak się należało spodziewać. Winien był temu przedewszystkiem straszliwy upał, który, zwłaszcza w pierwszej połowie partyi, ubezwładniał wprost graczów, tak, że żadna ze stron nie mogła rozwinąć należytego tempa; w drugiej zaś linii przyczyniła się do osłabienia wrażenia "Wisła", która wczoraj, jakby onieśmielona groźnym przeciwnikiem, grała stanowczo w mniej pięknej formie, niż zwykle, tak, że i goście, nie mogli rozwinąć wszystkich zalet swej gry, potykając się z przeciwnikiem jakby ospałym i leniwym. Pomimo to pokazali formy piękne, np. atak z kombinacyą w biegu, polegającą na precyzyjnym podaniu piłki na skrzydło, podczas gdy cała linia napadu "szpurtuje" nadzwyczaj szybko do bramki przeciwnika.

Do pauzy zdobyli Czesi bez trudu cztery goale, w tym jeden z rzutu karnego, spowodowanego przypadkowem dotknięciem się ręki przez jednego z graczy "Wisły". Krakowianom udało się tylko parę razy i to na krótko przejść do ataku, z którego piłkę im bardzo szybko odbierano. Dopiero po pauzie opór "Wisły" stał się silniejszy, kilkakrotnie rozwijała ona żywe ataki, jak zawsze zresztą, paraliżowane nietylko przez obronę przeciwnika, ale i przez własny brak oryentacyi i szybkiej decyzyi tuż przez bramką. Czesi też, spotkawszy należyty opór, rozwinęli grę, ożywili tempo, a częste ich ataki uwieńczone zostały powodzeniem tylko trzy razy, dzięki zaciętej obronie. Ostateczny wynik zawodów wczorajszych 7:0 - zbyt kompromitujący dla "Wisły", w walce z tak znakomitym przeciwnikiem nie jest - choć gdyby nie brak precyzyjnych strzelców, mogło być przynajmniej 7:2, kilka bowiem dobrych okazyj nie umiano wyzyskać.

Sędziował, jak zwykle albo nie dość uważnie, albo nie dość neutralnie, tak, że publiczność niejednokrotnie interweniowała, p. Cejnar.




"Czas" z 26.06.1911

Zawody piłki nożnej.
Czas, 26 czerwca 1911
Match każdy ze Slavią praską musi z natury rzeczy należeć do sensacyjnych, ze względu na wielki rozgłos sportowy, niewątpliwie zasłużony, jakim cieszy się ta drużyna, dziś już nie tylko najlepsza, ale wobec obniżenia poziomu innych drużyn czeskich, jedyna z nich prawdziwie wysokoklasowa. Toteż krakowska publiczność interesująca się sportem przybyła wczoraj na match Slavii z Wisłą licznie, jak można się było tylko pokazem, jak rutynowani, doskonale i systematycznie wytrenowani footbaliści czescy grać potrafią. ,,Wisła’’ z natury rzeczy, mimo zasługujących na uznanie wysiłków, takiemu przeciwnikowi sprostać nie była w stanie. Obrona jej, a szczególnie bramkarz, zasłużenie zbierała oklaski. Natomiast napad nie potrafi zużytkować kilku korzystnych momentów i nie uzyskał nawet ,,goalu honorowego’’. Bohaterami dnia z Czechów byli słynni Koszek i Stary, Sziroky i Medek, którzy uzyskali 7 punktów dla Slavii. Czesi grali brutalnie, i niekorzystnie odbijali od fair grających Polaków.


"IKC" z 27.06.1911

Ilustrowany Kurier Codzienny, 27 czerwca 1911
Match footballowi między ,,Slavią’’, pierwszą drużyną kontynentu a ,,Wisłą’’. W ,,Slavii’’ zwracali na siebie powszechną uwagę o światowej sławie Košek i Stary w napadzie. ,,Wisła’’ grała pięknie i groźnie nacierała na przeciwnika, jednakowoż wynik był dla Krakowian niepomyślny, bo 7:0 na korzyść ,,Slavii’’. Dużo ten dzielny nasz klub musi jeszcze pracować, by choć z nadzieją zwycięstwa iść w zawody z pierwszorzędnymi zagranicznymi graczami.



Głos Narodu z 28.06.1911

Wisła - Slavia.
Głos Narodu, 28 czerwca 1911
Match niedzielny "Wisły" ze "Slavią" stanowił w istocie bardzo piękny moment kończącego się sezonu. "Slavia" wykazywała grę nadzwyczaj piękną; napad grał świetnie, a pomoc sprawna, back Vesely zasługiwał na żywe oklaski, szczególnie w drugiej połowie gry. Wrażenie gry niedzielnej umniejszał wprawdzie szalony upał. U "Wisły" dawała się uczuć czasem pewna dezoryentacja, naturalna zresztą wobec przewagi przeciwnika. Temu zapewne przypisać należy wynik 7:0 (5:0).

Zasłużone słowa pochwały należą się jednak pomocy (szczególnie środkowy), obronie i bramkarzowi. Sędziował p. Cejnar.

"Slavię" witano owacyjnie; kapitanowy ofiarowano wieniec od "Wisły" i bukiet od członkiń klubu.




IKC z 28.06.1911

Zakończenie sezonu footbalowego.
Ilustrowany Kurier Codzienny, 28 czerwca 1911
W Krakowie zakończyła "Cracovia" swój sezon sportowy 18 b.m. walką z W.A.C. z Wiednia, natomiast Wisła w ubiegłą niedzielę matchem ze "Slavią" czeską. Rozegraniem matchu "Cracovii" i "Czarnych I" we Lwowie dn. 30 b.m. zakończy się ostatecznie w całej Galicyi wiosenny sezon footbalowy. Po feryach wakacyjnych z dniem 1 września przystąpią nasze kluby do otwarcia sezonu jesiennego na rok 1911.


Sport Powszechny z 09.07.1911

Match footbalowy "Slavia"
Sport Powszechny, 9 lipca 1911
(Praga) - "Wisła I", odbyty na boisku pozlotowem na Błoniach, zakończył się wygraną mistrzowskiej drużyny czeskiej 7:0 (5:0).


Relacje w prasie czeskiej

Lidové noviny z 11.06.1911

Lidové noviny, 11 czerwca 1911
S.K. Slavia pražská hraje dnes v Plzni. Dne 15 t. m. v Pardubicich, 18 t. m. w Brně a 25 t. m. v Krakově.

S.K. Slavia praska gra dzisiaj w Pilznie. Dnia 15 t.m. w Pardubicach, 18 t.m. w Brnie, a 25 t.m. w Krakowie.



Národní listy z 24.06.1911

Národní listy, 24 czerwca 1911
S.K. Slavia hraje zítra v Krakově s Wislou v tomto sestavení: Pimr, Benda, Veselý; Kovařovič, Maizl, Nový; Široký, Bohata, Starý, Košek, Šroubek. Vůdce p. A. Homhal. Odjezd v sobotu o 3 hod. z Hybernské ul.

SK Slavia gra jutro w Krakowie z Wisłą w tym składzie: Pimr, Benda, Veselý; Kovařovič, Maizl, Nový; Široký, Bohata, Starý, Košek, Šroubek. Kierownik p. A. Homhal. Wyjazd w sobotę o godz. 3 z ulicy Hebernskiej.



Národní listy z 26.06.1911

Národní listy, 26 czerwca 1911
Slavia v Krakově. Z Krakova, 25 června (Zvl. telegr) Slavia poraži Wislu 7:0. Polovice 5:0. Scorovali Košek 4, Šroubek 2, Starý 1. Návštěva 4000 osob. Češi zahinutí nadšenymi ovacemí.

Slavia w Krakowie. Z Krakowa, 25 czerwca (spraw. telegraficzne). Slavia pokonała Wisłę 7:0, do przerwy 5:0. Strzelali Košek 4, Šroubek 2, Starý 1. Publiczności 4000 osób. Czesi nagrodzeni entuzjastyczną owacją.




Čas 1911-06-26.jpg

Piłka nożna.
Čas, 26 czerwca 1911
Kraków. Slavia - Wisła 7:0 (5:0). Wielki upał. Widzów 4000. Czesi przyjęci entuzjastycznie. Bramki zdobyli Košek 4, Šroubek 2, Starý 1.