1911.09.03 Wisła Kraków - Floridsdorfer Wiedeń 1:4

Z Historia Wisły

1911.09.03, mecz towarzyski, Kraków, Błonia - Boisko pozlotowe, 17:00
Wisła Kraków 1:4 (1:3) Floridsdorfer Wiedeń
widzów:
sędzia: Hans Trinks z Austrii
Bramki
Wisła Kraków
Floridsdorfer Wiedeń
Wisła nie wykorzystuje rzutu karnego

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.9, 1911, nr 197 - 1911.08.31

Sezon jesienny piłki nożnej rozpoczyna T. S. „Wisła” w niedzielę dnia 3-go września matchem z pierwszoklasową drużyną wiedeńską „Floridsdorfer Athletiksportclub”. — Match ten będzie o tyle interesujący, że „Wisła” spotka się po raz pierwszy z silną drużyną wiedeńską. — Początek o godz. 5 po południu. — Bilety do nabycia wcześniej w firmie „Auto”


Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.9, 1911, nr 199 - 1911.09.02

Ze sportu. W niedzielę odbędzie się match footballowy między „Wisłą I“ a „Floridsdorfer Athletiksportclub”, plerwszoklasową drużyną wiedeńską. „Wisła” spotka się z silnym przeciwnikiem, gdyż warunki sportowe wiedeńskiej drużyny są nader dodatnie, o czem świadczy choćby wynik ostatniego matcbu „Floridsdorfer A. C.“ z „W. A. F.“ 1: 3. W skład drużyny wchodzi kilku graczy reprezentatywnych między innymi „reprezentatywny” przeciw Anglii z roku 1909.


Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.9, 1911, nr 200 - 1911.09.03

Ze sportu. Jutrzejszy match „Wisły I.“ z „Floritzdorfer A. C.“ budzi żywe zainteresowanie; skład drużyny wiedeńskiej jest bardzo dobry, a wartość sportowa zawodów niedzielnych podnosi i ta okoliczność, że sędzią będzie sekretarz kolegium sędziowskiego Austryackiego Związku footballowego, Trinks. Początek o godzinie 5-tej po południu. — Bilety wcześniej do nabycia w firmie „Auto”, plac Szczepański.Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.9, 1911, nr 201 - 1911.09.05

Match footballowy. — „Floridsdorfer AthletikSportclub”—”Wisła”: 4:1 (3:1). Wczorajszy match, którym „Wisła” zainaugurowała sezon jesienny, ściągnął wcale licznych widzów, ale nie bardzo był interesujący, aczkolwiek „Fl. Athl.-Sportclub” należy do pierwszoklasowych drożyn i ma kilku doskonałych graczy, jak Hagen, Strann i Porah. Tempo gry, zrazu żywe, w drugiej części było dość ospałe, kombinacyi obie drużyny ujawniały nie wiele, strzały z rzutu karnego były mało trafne. „Wisła” miała, jak zwykle, dobrą pomoc i obronę. Sędzią był p. Trinks z kolegium sędziowskiego austr. Związku footballowego"Czas" z 30.08.1911

Ze sportu
Czas, 30 sierpnia 1911
Sezon jesienny piłki nożnej rozpoczyna T. S. ,,Wisła’’ w niedzielę 3 września machem z pierwszoklasową drużyną wiedeńską ,,Fionridsdorfer Athletiksportclub’’. Match ten będzie tem bardziej interesujący, że ,,Wisła’’ spotka się po raz pierwszy z silną drużyną wiedeńską. Początek o g. 5 popołudniu. Bilety wcześniej do nabycia w firmie ,,Auto’’.


Nowa Reforma z 31.08.1911

Sezon jesienny
Nowa Reforma, 31 sierpnia 1911
piłki nożnej rozpoczyna T. S. ,,Wisła’’ w niedzielę 3 września machem z pierwszoklasową drużyną wiedeńską ,,Fionridsdorfer Athletiksportclub’’. Match ten będzie o tyle interesującym, że ,,Wisła’’ spotka się po raz pierwszy z silną drużyną wiedeńską. Początek o g. 5 popołudniu. Bilety wcześniej do nabycia w firmie ,,Auto’’.Nowa Reforma z 01.09.1911

Ze sportu.
Nowa Reforma, 1 września 1911
W niedzielę odbędzie się match footballowy między "Wisłą I" a "Floridsdorfer Athletiksportclub", pierwsząklasową drużyną wiedeńską. "Wisła" spotka się z silnym przeciwnikiem, gdyż warunki sportowe wiedeńskiej drużyny są nader dodatnie, o czem świadczy choćby wynik ostatniego meczu "Floridsdorfer A.C." z "W.A.F." 1:3. W skład drużyny wchodzi kilku graczy reprezentatywnych. Wobec faktu, że "Wisła" dotychczas nie utrzymywała stosunków sportowych z drużynami wiedeńskimi, trudno oznaczyć wynik choćby w przybliżeniu; tem więc żywsze jest zainteresowanie meczem niedzielnym. Początek o g. 5 po południu. Bilety wcześniej do nabycia po zniżonych cenach firmie "Auto", plac Szczepański.


"IKC" z 01.09.1911

Ze sportu.
Ilustrowany Kurier Codzienny, 1 września 1911
Sezon jesienny piłki nożnej rozpoczyna T. S. ,,Wisła’’ w niedzielę dnia 3 września machem z pierwszoklasową drużyną wiedeńską Floridsdorfer Athletiksportclub. Match ten będzie o tyle interesującym, że ,,Wisła’’ spotka się po raz pierwszy z silną drużyną wiedeńską. Początek o godz. 5-tej po południu. Bilety do nabycia wcześniej w firmie Auto.


Czas z 01.09.1911

Ze sportu
Czas, 1 września 1911
W niedzielę odbędzie się match footballowy między "Wisłą I" a "Floridsdorfer Athletiksportclub", pierwsząklasową drużyną wiedeńską. "Wisła" spotka się z silnym przeciwnikiem, gdyż warunki sportowe wiedeńskiej drużyny są nader dodatnie, o czem świadczy choćby wynik ostatniego niedzielnego meczu "Floridsdorfer A.C." z "W.A.F." 1:3. W skład drużyny wchodzi kilku graczy reprezentatywnych, między innymi "reprezentatywny" przeciw Anglii z roku 1910. Wobec faktu, że "Wisła" dotychczas nie utrzymywała stosunków sportowych z drużynami wiedeńskimi, trudno oznaczyć wynik, choćby w przybliżaniu; tem więc żywsze jest zainteresowanie meczem niedzielnym. Początek o g. 5 po południu. Bilety wcześniej do nabycia wcześniej firmie "Auto", plac Szczepański, po zniżonych cenach.


Gazeta Poranna z 02.09.1911

Sport w Krakowie
Gazeta Poranna, 2 września 1911
Sezon jesienny piłki nożnej rozpoczyna T. S. ,,Wisła’’ w niedzielę 3 września machem z pierwszoklasową drużyną wiedeńską ,,Fionridsdorfer Athletiksportclub’’. Match ten będzie o tyle interesującym, że ,,Wisła’’ spotka się po raz pierwszy z silną drużyną wiedeńską. Początek o g. 5 popołudniu. Bilety wcześnie do nabycia w firmie ,,Auto’’.


"IKC" z 02.09.1911

Otwarcie Jesiennego sezonu footbalowego
Ilustrowany Kurier Codzienny, 2 września 1911
nastąpi w niedzielę na Błoniach. Rozegrany będzie match między "Wisłą" I a „Florisdorfer Athietic Sportklub" pierwszorzędną drużyną wiedeńską. "Wisła" spotka się z silnym przeciwnikiem, gdyż warunki sportowe wiedeńskiej drużyny są nader dodatne, o czem świadczy wynik ostatniego matchu "Florisdorfer A. C." z "W. A. F." 1:3. W skład dużyny wchodzi kilku graczy reprezentatywnych między innymi "reprezentatywny" przeciw Anglii z roku 1910.

Wobec faktu, że "Wisła" dotychczas nie utrzymywała stosunków sportowych z drużynami wiedeńskiemi, trudno oznaczyć wynik choćby w przybliżeniu; tem więc żywsze jest zainteresowanie matchem niedzielnym. Początek o godz. 5 popołudniu.
"Czas" z 03.09.1911

Ze sportu.
Czas, 3 września 1911
Match ,,Wisły’’ z wiedeńskim ,,Florisdorfer Athletiks sportklub’’ na boisku pozlotowem o godz. 5 po południu.

W dzisiejszym matchu ,,Wisły I’’ z ,,Fleridsdorfem A. C.’’ sędzią będzie sekretarz kolegium sędziowskiego austriackiego Związku footballowego p. Trinks z Wiednia. Początek o godz. 5 po południu."IKC" z 03.09.1911

Jutrzejszy match „Wisły I"
Ilustrowany Kurier Codzienny, 3 września 1911
z Floridsdorfem "A. C", budzi żywe zainteresowanie; skład drużyny wiedeńskiej jest bardzo dobry, a wartość sportowych zawodów niedzielnych podnosi i ta okoliczność, że sędzią będzie sekretarz Kollegium sędziowskiego Austryackiego Związku Footballowego, p. Trinks. Bilety wcześniej do nabycia po zniżonych cenach w F-a "Auto", Plac Szczepański. Początek zawodów o godz. 5-tej popołudniu.


Czas z 03.09.1911

Ze sportu.
Czas, 3 września 1911
W dzisiejszym matchu "Wisły I" z "Floridsdorfem A.C." sędzią będzie sekretarz kolegium sędziowskiego austryackiego Związku footballowego p. Trinka z Wiednia. Początek o godz. 5 po południu.


Czas z 04.09.1911

Zawody piłki nożnej.
Czas, 4 września 1911
Otwarcie jesiennego sezonu footballowego, odbyło się przy nader sprzyjających okolicznościach; dzień był słoneczny, ciepły, nic więc dziwnego, że publiczności zebrało się wiele. Wartość sportowa gry wczorajszej usprawiedliwiła zresztą zainteresowanie. Gra była prowadzona od początku w tempie żywem, ostrem, przechodzącem niekiedy w fazy brutalne. Po stronie ,,Wisły’’ uwydatniał się brak należytego treningu, szczególnie w linii napadu, który mimo usiłowań poszczególnych graczy należytych rezultatów osiągnąć nie mógł; wyróżniał się natomiast piękną, celową grą z rzutką kombinacją, w ostrem tempie, z uznaniem podnieść również należy bardzo dobre wyrobienie w biegu. Pierwsze dwa punkty zdobywa ,,Florisdorf’’, pierwszą bramkę dla ,,Wisły’’ uzyskał z pięknego podania prawy łącznik, który się wczoraj nader dodatnio wyróżniał. Rzut karny na niekorzyść ,,Wisły’’ zostaje przytomnie obroniony, poczem Wiedeńczycy zdobyli w dalszym ciągu jeszcze jeden punkt, tak, że pierwsza połowa kończy się wynikiem 3;1 dla ,,Florisdorfu’’. W drugiej połowie toczy się gra niemniej żywo, ,,Wisła’’ utrzymuje się przeważnie w napadzie, znajduje jednak w bramkarzu ,,Florisdorfer A. C. przytomnego przeciwnika. Rzut karny nie został przez ,,Wisłę’’ wyzyskany. Z końcem drugiej połowy zdobywają Wiedeńczycy czwarty i ostatni punkt. Sędziował p. Trinks z Wiednia.Gazeta Poranna z 04.09.1911

T.S. Wisła I
Gazeta Poranna, 4 września 1911
otwiera swój footbalowy sezon jesienny dnia 3 b.m. t. j. w niedzielę grą z pierwszorzędną drużyną wiedeńską Floridsdorf Athletikssportclubem na boisku pozlotowem na Błoniach krakowskich.

W tegorycznym wiedeńskim footballowym sezonie wiosennym miał Floridsdorf następujące rezultaty na swą korzyść: Kricketer 7:0, Simmering 0:3, Vienna 3:3, W.A.C. 2:4, Wiener Amateur 2:2, Rudolfhügel 1:3, Rapid 1:2. W tegorocznym sezonie jesiennym pobił Rudolfhügel klub sportowy Floridsdorf po zaciętej walce w stosunku 4:3.
Nowa Reforma z 04.09.1911

Zawody w piłkę nożną.
Nowa Reforma, 4 września 1911
Wczorajszy pierwszy w sezonie jesiennym match w piłkę nożną, przy pięknej pogodzie zgromadził na boisku pozlotowem bardzo liczną publiczność. Grała drużyna "Floridsdorfer Athletiksportclubu" z "Wisłą I", której po raz pierwszy przyszło zmierzyć się z wiedeńską "pierwszoklasową" drużyną. Wiedeńczycy górowali widocznie nad "Wisłą", zarówno kombinacyą, jak techniką niektórych poszczególnych graczy, ale przewaga ta nie była przygniatającą. W pierwszej połowie gry, gdy "Wisła" miała słońce w oczy, gra toczyła się przeważnie na jej terenie i floridsdorfczykom udało się zdobyć trzy goale, a "Wiśle" tylko jeden. Po pauzie jednak i zmianie bramek "Wisła" nie tylko nie wykazała upadku sił, ale przeciwnie, zaczęła stanowczo górować nad przeciwnikiem; gościom udało się wprawdzie zrobić jeszcze jeden goal, ale i "Wisła" wielokrotnie przeprowadzała bardzo energiczne i dobrze skombinowane ataki tuż po bramkę przeciwnika, które nie został jednak uwieńczone powodzeniem wskutek zwykłego u napadu "Wisły" braku szybkiej decyzyi w ostatniej chwili. Ostateczny wynik 4:1 na niekorzyść "Wisły".

Wiedeńczycy grali na ogół niezbyt elegancko, wyzyskując chętnie swoją przewagę fizyczną; niektórzy gracze "Wisły" byli w bardzo dobrej formie, inni natomiast widocznie przez wakacye dużo zapomnieli. Sędziował sędzia z Wiednia bardzo przytomnie, energicznie bezstronnie.
"IKC" z 05.09.1911

Ze sportu.
Ilustrowany Kurier Codzienny, 5 września 1911
"Floridsdorfer Athletiksportclub" a „Wisła I.".

Wczorajszy match między Floridsdorfer Athletiksportclub" a „Wisłą I." zawiódł wszelkie oczekiwania. Walka prowadzoną była z obu stron gorączkowo, częstokroć bezładnie, bez planu i kombinacyi. Ten brak zimnej krwi i chaotyczna gra były do pewnego stopnia ze strony "Wisły I." wytłómaczone, gdyż drużyna ta stanęła do walki bez treningu i w zmienionym składzie. To też piękny niejednokrotnie atak "Wisły I." rwał się, łamał i nigdy nie odnosił dodatniego rezultatu. "Floridsdorf" natomiast ratował swoją sytuacyę "energicznymi" wysiłkami, nierzadko karygodnymi.

Dziwić się atoli należy, że "Floridsdorf", klub pierwszorzędny, nie zdobył się ani na jeden atak kombinacyjny, a w dodatku szarżował często of-saidamifami. Match wczorajszy był raczej treningiem, nie walką o pierwszeństwo między dwoma drużynami, a zakończy się zwycięstwem Wiedeńczyków 4:1.IKC z 05.09.1911

Ze sportu.
Ilustrowany Kurier Codzienny, 5 września 1911
"Floridsdorfer Athletiksportclub" a "Wisła I".

Wczorajszy match między "Floridsdorfer Athletiksportclub" a "Wisłą I" zawiódł wszelkie oczekiwania. Walka prowadzoną była z obu stron gorączkowo, częstokroć bezładnie, bez planu i kombinacyi. Ten brak zimnej krwi i chaotyczna gra były do pewnego stopnia ze strony "Wisły I" wytłómaczone, gdyż drużyna ta stanęła do walki bez treningu i w zmienionym składzie. To też piękny niejednokrotnie atak "Wisły I" rwał się, łamał i nigdy nie odnosił dodatniego rezultatu. "Floridsdorf" natomiast ratował swoją sytuacyę "energicznymi" wysiłkami, nierzadko karygodnymi.

Dziwić się atoli należy, że "Floridsdorf" klub pierwszorzędny, nie zdobył się ani na jeden atak kombinacyjny, a w dodatku szarżował często of-saidami. Match wczorajszy był raczej treningiem, nie walką o pierwszeństwo między dwoma drużynami, a zakończył się zwycięstwem Wiedeńczyków 4:1.
Gazeta Poranna z 06.09.1911

Kronika sportowa. Floridsdorfer Athletik-Sportclub w Krakowie.
Gazeta Poranna, 6 września 1911
Dnia 3 bm. tj. w niedzielę rozegrało tutejsze Tow. sport. "Wisła I" na boisku pozlotowem na Błoniach match footballowy z pierwszorzędną drużyną wiedeńską "Floridsdorf", zakończony przewidywaną dla siebie klęską w stosunku 1:4 (halftime 1:3).

Drużyna wiedeńska zawiodła żądną wrażeń licznie zgromadzoną krakowską publiczność w jej oczekiwaniu gry "pierwszej klasy", okazując niemal w całym przebiegu zawodów bezład w kombinacyi, luki w zespole i stanowczo za słaby napad.

Ponieważ zaś i "Wisła" z pośród szeregów swoich najgorszy ma napad i z tego powodu klub ten przywykł grywać systemem obrony, przeważać musiały w grze momenty biernego wyczekiwania i tylko pierwsze 45 minut żywszem tempem przykuwały uwagę widzów."IOS" z 09.09.1911

FUSSBALL
,
Die Generalversammlung des Oe. F. V.

‎Im Kaisercafe fand am Sonntag die konstituierende General-versammlung des neuen Fussball-Reichsverbandes stall, der den Titel der alten Korporation, nämlich „Oesterreichischer Fussball¬verband", führt. Diese Neugründung ist bekanntlich eine Folge der Aufteilung des Oe. F. V. in einzelne Landesverbände für Nieder¬österreich, Böhmen und Mahren, für die Alpen¬länder und Galizien. Diese Verbände bilden zu-sammen eine Zentralstelle, den Oesterreichischen Fussballverband, dessen konstituierende Ver¬sammlung Sonntag eben stattfand. Der Besuch der Sitzung war ein recht reger. Ausser den Wiener Clubs waren noch vertreten: D. F. C. Prag, Teplitzer F. C., I. S. C. Karlsbad, Deutsche Sportbrüder (Prag), Sturm (Prag), F. C. Brüx, F. C. Warnsdorf, Kismet (Reichenberg), D. F. C. (Brünn), Crakovia (Krakau), Visla (Krakau), Grazer Athletiksport-Club, Grazer Sportvereinigung; der Bielitz-Bialaer F. C., der nicht er¬schienen war, schickte ein Begrüssungstelegramm.

Der erste Punkt der Tagesordnung war die Wahl des Presidenten. Als solcher wurde ein¬stimmig per Akklamation der bisherige Präsident des Oe. F. V. Ingenieur Adolf Waller gewählt.

Hierauf wurde über die Subventionierung der einzelnen Landesverbände verhandelt. Der alte Oe. F. V., der über ein Vermögen von etwa 8000 K verfügte, überliess das Erbe dem neu- gegründeten Verband, dem nun eine ent¬sprechende Aufteilung oblag. Hiebei war der Gesichtspunkt massgebend, dass bei Erwerbung dieses Vermögens in erster Linie Wiener Vereine tätig waren und diese auch entsprechende Berücksichtigung finden mussten. Die Aufteilung ist demnach folgende:

Oesterreichischer Fussballverband 3000 K Niederösterreichischer Verband 3000 K

Deutschböhmischer Verband 700 K

Deutschalpenländischer Verband 500 K

Polnischer Verband 400 K

Zusammen 7600 K

Der diesbezügliche Antrag wurde mit 55 gegen 11 Stimmen angenommen.

Die Anträge hinsichtlich der Stellungnahme der Erstklassigkeitserklärung von Verbandsclubs wurde dem Verbände zur Er¬ledigung überwiesen. Nach eineinhalbstündiger Dauer wurde di«* Sitzung, deren Debatte ruhig und würdig geführt wurde, geschlossen.

Resultate vom Sonntag.

Wien.

W. A. F. — Breslauer Team 4 :1.

W. Sp. C. — Rudolfshügel 4:1.

Rapid - I. V. K. C. 6:1.

W. A. C.— Hertha 0:0.

Amateure - Viktoria 8:1.

Oicketer — Slovan 5:1.

Wacker — Blue Star 3:0.

Budapest.

T. T. C.— Törekves 2:1.

Nemzeti — M. T. K. 2:1.

R. T. C.— Turnverein III. Bez. 1:1.

M.A. C.— „33er" 3:1.

Prag.

Slavia — Union Zizkow 1 : 0.

Sparta — Bubenc 6:0

Karlsbad.

I. S. C. Karlsbad — Mittweida 2:2.

Teplitz.

Teplitzer F. C. — Dresdener Sp. 0. 5:1.

Krakau.

Floridsdorf - Visla 4 :1.

Bielitz - Biala B. B. Sp. V. — Beutheii 4:1.

Cilli.

Eiche, Cilli — Marburger Sp. V. 10: 0.

Graz.

Sportvereinigung II — Rapid 8:0.

Gothia — Vorwärts 3 : 0.Relacje w prasie czeskiej

Čas, 05.09.1911
Kraków. Wisła przegrała z wiedeńskim Floridsdorfer 4:1