1911.09.08 Reprezentacja Łodzi – Wisła Kraków 3:3

Z Historia Wisły

1911.09.08, mecz towarzyski, Łódź, Plac Sportowy Helenów, 16:00, piątek
Reprezentacja Łodzi 3:3 (2:0) Wisła Kraków
widzów:
sędzia: Smith
Bramki
Bruno Luska
2x Rutkowski Tadeusz/Witold?
Reprezentacja Łodzi
2-3-5
Smoley (Widzew)
Georg Bösig (Union)
Baugmärtel (Kraft)
Rusecki (Newcastle)
Oskar Dressler (Kraft)
Rzejak (Victoria)
Zenon Sienkiewicz (ŁKS)
Bernard Miller (ŁKS)
Otto Rosałowski (Kraft)
Gaszkel (Newcastle)
Emilian Żakiewicz (ŁKS)

trener:
Wisła Kraków
2-2-5
Michał Szubert? "Wrześniowski"
Wilhelm Cepurski "Stary"
Andrzej Bujak "Andre"
Konrad Dynowski "Konrad"
Józef Szwarcer "Czarny"
Ludwik Stolarski "Ludwik"
Stanisław Adamski "Staszko"
Włodzimierz Polaczek "Poluks"
Brunon Luska "Bruno"
Tadeusz Rutkowski "Wolski II"
Witold Rutkowski "Wolski I"

trener:

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.9, 1911, nr 210 - 1911.09.16

W piątek i niedzielę bawiła „Wisła” w Łodzi i pobiła tamtejszą reprezentatywną drużynę 3:3, 5:0. Dzienniki łódzkie wyrażają się bardzo pochlebnie o krakowskich gościach nazywając ich najlepszą partyą jaka kiedykolwiek tam grała. Nadmienić przytem należy, że łódzki team składa się z wcale dobrych graczy głównie Niemców i Anglików, między którymi znajduje się dwóch byłych członków zawodowego klubu „Manchester United”.



Gazeta Poniedziałkowa. 1911, nr 37

1911.09.11

Cracovia—Lechia 7 :0. …. Miejsce p. Lustgartena, który niezadługo opuści Kraków, zajął „Gucio” z „Laudy”, p. Calder wyjechał na stałe do Warszawy (grał w piątek w Łodzi w reprezentatywnej drużynie Królestwa, która wygrała z Wisłą 3:1)….


Rozwój z 07.09.1911

Match footbalowy Kraków-Łódź
Rozwój, 07.09.1911
Krakowskie Towarzystwo sportowe "Wisła" - contra reprezentatywnej drużynie łódzkiej, zestawionej z graczy następujących klubów T. G. "Kraft", T. S. "Newcastle", T. S. "Widzew", Towarzystwo Cyklistów "Union", "Łódzki Klub Sportowy" i K. F. "Victoria". Początek gry w obydwu dniach o godz. 4 po poł. bez względu na pogodę, Ceny miejsc trybuna 1 rb. Tarasa I rząd-75 kop., II rząd-60 kop., III i IV rzędy-50 kop. Miejsca stojące 40 kop, uczniowie 25 kop. Każdy bilet daje prawo wolnego wstępu do Helenowa. Bilety wcześniej nabywać można u W-nych Braci P. i M. Szwalbe, przy ulicy Piotrkowskiej M. 83.

ZARZĄD GIER.


Rozwój z 07.09.1911

Rozwój, 07.09.1911
(a) Ze sportu. W piątek i niedzielę dnia 8 i 10 b. m. odbędą się matche footbalowe między krakowską drużyną "Wisły" a reprezentacyjną drużyną Łodzi.

Zawody te budzą powszechne zainteresowanie, gdyż po raz pierwszy oglądać będziemy na gruncie łódzkim drużynę polską pierwszorzędnej wartości. Sport piłki nożnej, mający już granicą tradycye i Odgrywający niepoślednią role w ćwiczeniach fizycznych młodzieży, rozwinął się ogromnie, zwłaszcza w Krakowie i Lwowie i uzyskał tam prawo obywatelstwa i ogólne poparcie. Tysiące footbalisțdw ćwiczą się w tej grze a błonia krakowskie roją się od młodzieży uniwersyteckiej, gimnazyalnej i rzemieślniczej.
Tak jest, w Galicyj, gdzie dawno już zrozumiano wartość ćwiczeń fizycznych.
Inaczej u nas. Królestwo pozostało daleko w tyle. Posiada wprawdzie szereg organizacyi sportowych, które szerzą ideę „w zdrowym ciele zdrowy duch", oragnizacye te jednak są przeważnie niemieckie. Związek țowarzystw piłki nożnej sprowadził drużynę polską z Krakowa. Członkowie "Wisły" należą do najlepszych footbaliatów i ustępują tylko „Cracovii", mistrzowskiej drużynie galicyjskiej.
Zwolennicy footbalu będą mieli doskonałą sposobność porównania sprawności fizycznej drużyny krakowskiej i „Germanii" z Wrocławia, która uległa niedawno w Łodzi w stosunku 2:1.
Może widok dzielnych footbalisțóvv krakowskich obudzi także i u nas szersze zainteresowanie się sportem. Warto więc zobaczyć te zawody, które zapowiadają się bardzo interesująco, gdyż przeciw drużynie krakowskiej walczyć będą najsprawniejsi gracze z miejscowych klubów polskich i niemieckich.



Czas z 12.09.1911

Ze sportu.
Czas, 12.09.1911
„Wisła” w Łodzi. I. drużyna T. S. „Wisła” rozegrała 8 i 10 b. m. dwa matche z reprezentatywnemi drużynami łódzkich klubów sportowych w Łodzi. Sport footballowy znalazł już sześć zorganizowanych klubów: między nimi jedynem polskim towarzystwem jest „Łódzki Klub sportowy”. Inne kluby, jak „Union”, „Newcastle”, „Kraft”, „K. S. Widzew”, „Victoria”, składają się prawie wyłącznie z Niemców i Anglików. Zawody sportowe cieszą się liczną frekwencją publiczności. Ujemnie przedstawia się natomiast boisko, za wąskie i posiadające teren żwirowy. Match piątkowy zakończył się wynikiem 3:3 (2:0), w niedzielę osiągnęła „Wisła” zwycięstwo, pokonując Łodzian w stosunku 5:0 (4:0). Sędzią w obu dniach był p. Smith. Drużyna „Wisły” zachowała we wdzięcznej pamięci serdeczne gościnne przyjęcie oraz niestrudzone starania, czynione celem uprzyjemnienia jej pobytu w Łodzi. Były członek „Cracovii”, p. Miller, jako reprezentant łódzkich klubów sportowych, nie szczędził zwłaszcza żadnego trudu, by wycieczka łódzka stała się jednem z najmilszych wspomnień „Wisły”.


Rozwój z 12.09.1911

Rozwój, 12.09.1911
(f) Ze sportu. W niedzielę na placu sportowym w Helenowie odbyły się drugie zapasy w piłkę nożną pomiędzy krakowskim klubem "Wisła" a reprezentacyjną drużyną łódzką.

Drużyna krakowska w grze tej pokazała łodzianom, ile im jeszcze potrzeba pracy i starań do wyćwiczenia się w grze footbalowej; dając zarazem pojęcie, jak właściwie należy grę traktować. Krakowiacy grali po mistrzowsku i w pierwszej połowie gry 4 razy wbili piłkę do bramki łodzian.
Druga połowa gry wypadła znowu na korzyść "Wisły"; która wbiła znowu piłkę przeciwnikowi.
Rezultat ostateczny gry wypadł 5:0 na korzyść "Wisły". Obowiązki sędziego spełniał powțórnie p. Smith.
Wczoraj rano o godzinie 6 m. 50 przedstawiciele "Wisły", żegnani serdecznie przez sportowców łodzian, odjechali do Krakowa. Drużynę "Wisły" uważać trzeba za najsilniejszą z tych które grały w Łodzi.



Nowa Reforma z 13.09.1911

Ze sportu footballowego.
Nowa Reforma, 13.09.1911
Krakowska *Wisła" w Lodzi.

W dniach 8 i 10 b. m. rozegrała I drużyna T. S. "Wisła" dwa matche z reprezentacyjnemi drużynami łódzkich Towarzystw sportowych. W Łodzi osiągnął już sport footballowy nader piękny stopień rozwoju, o czem świadczy choćby istnienie sześciu zorganizowanych klubów. Wśród graczy przeważają Anglicy i Niemcy; jedynym polskim klubem jest „Łódzki klub sportowy".
Match w dnia 8 b. m. zakończył się nierozegraną 3:3 (2:0), co było niewątpliwie zasługą przedewszystkiem świetnego bramkarza Łodzian, Anglika Smolleya. W niedzielę dnia 10 b. m. osiągnęła „Wisła" ładne zwycięstwo 5:0 (4:0). - W obu dniach sędziował p. Smitch. Boisko łódzkie nieszczególne, wąskie, żwirowate, otoczono torem cyklistów; publiczność interesuje się sportem footballowym żywo.
Gracze nasi spotkali się u kolegów łódzkich z serdecznem przyjęciem ; uprzejmość, grzeczność sprortsmenów łódzkich, serdeczna koleżeńskość w obejściu, uczyni łódzką wycieczkę jednem z najmilszych wspomnień „Wisły" Przedewszystkiem godne są zaznaczenia niestrudzone starania oficyalnego reprezentanta klubów, p. Mlllera byłego członka "Cracovii", który żadnych trudów nie szczędził, by graczom „Wisły" pobyt w Łodzi urozmaicić i uprzyjemnić.



IKC z 14.09.1911

Ze sportu.
IKC, 14.09.1911
Wisła – Łódź 3:3, 5:0

W piątek 8 i w niedzielę 10-go b. m. rozegrało Tow. Sport. „Wisła” przy bardzo licznym udziale publiki 2 matche z reprezentatywną drużyną Łodzi. Do zapasów z Wisłą stanęło 6 klubów łódzkich: Newcastle, Kraft. Łódzki Klub Sportowy, Victoria, Union i Widzew, reprezentowanych przez najlepszych swych graczy Polaków, Niemców, Anglików i Rosyan.
Pierwszy match rozegrała „Wisła” zaraz w dzień swego przyjazdu i z miejsca rozpoczęła grę w żywem tempie, zyskując 2 punkty do pauzy. Po pauzie jednak udało się Łodzianom, głównie dzięki znużeniu „Wisły” podróżą, wyrównać szanse i match zakończył się nierozegraną 3:3. Dwa punkty zdobył dla Wisły p. Wolski, 3-ci p. Bruno.
Dopiero w niedzielę wystąpiła „Wisła” w doskonałej formie, bijąc przeciwników w decydujący sposób 5:0. Dwa goale w strzelił p. Bruno, a trzy, z tych 2-głową, kapitan klubu p. Ludwik. Dodać należy, że na niedzielnym matchu walczyła „Wisła” z świeżymi przeciwnikami.