1911.10.13 Rewera Stanisławów – Wisła Kraków 2:9

Z Historia Wisły

1911.10.13, Igrzyska, Lwów, piątek
Rewera Stanisławów 2:9 (1:5) Wisła Kraków
widzów:
sędzia:
Bramki
Rewera Stanisławów
2-3-5
Chmielowski
Maj
Biński
Moszyński
Sylwester Bartkiewicz
Galiński
M.Kopanicki
Skowroński
R.Kopanicki
Prawy
Dziubiński

trener:
Wisła Kraków

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Kurjer Lwowski z 14.10.1911

Sport.
Kurjer Lwowski, 14.10.1911
Zawody footballowe z okazji polskich igrzysk. W piątek gra krakowska "Wisła” z stanisławowską "Reverą” lub z "Czarnymi II”; w sobotę: "Wisła” z "Lechią”; w niedzielę "Wisła” z "Czarnymi I”. W sobotę popołudniu odbędzie się też w parku T. Z. R. trójskok z rozbiegiem i bieg rozstawny 1.690 m ze startem stałym, wieczorem zaś o godz. 8. w ,,Pałacyku sportowym”, turniej szermierczy. W skład sądu przy szermierce wchodzić będą tacy szermierze, jak dr. Stahl wiceprezydent Lwowa, Szemielowski nauczyciel szermierki w "Sokole-Macierzy”, Józef Siellawa uczeń Nowotnego, jeden z najlepszych szermierzy w kraju i inni. Do "akademj” staną między innymi Konrad Winkler z Krakowa, uczeń Nowotnego i Bąkowskiego, zdobywca złotego medalu w turnieju wiedeńskim, dalej inż. Szczepański, najlepszy uczeń Santellego, szermierz znany w kraju i za granicą, nauczyciel w tut. szkole kadeckiej, p. Sedlaczek, absolwent wojskowego zakładu dla nauczycieli gimnastyki i szermierki Wiener-Neustadt.

W niedzielę godz. 9. rano jazda konna premjowa na ujeżdżalni ,,Sokoła” na Łyczakowie, o godz. 9½ rano Cross-country (bieg na przełaj) 6.000 m., a o godz. 10 rano chód 20.000 m.w parku T. Z. R. Tegoż dnia popołudniu od godz. 2. w parku T. Z. R. Pięciobój klasyczny (skok w dal, rzut dyskiem, bieg 200 m., rzut oszczepem, trójskok) i wyścig cyklistów w km. Cofnęły swój udział w igrzyskach "Pogoń” i "Sparta”, natomiast zgłosiła "Rewera” z Stanisławowa.
Match "Czarni II” - "Litwa”: 8:0 (2:0). Wczorajszy match "Czarni I” - "Lechia” skończył się wygraną pierwszych, 4:2 (1:2).



Kurjer Lwowski z 17.10.1911

Kurjer Lwowski, 17.10.1911
Sobotni match: "Wisła” - "Lechia” 4:0 (4:0). Niedzielny match "Wisła” - "Czarni I” przyniósł zwycięstwo pierwszym, przez co "Wisła” zdobyła pierwsze miejsce w zawodach piłki nożnej. W pierwszej połowie gry "Czarni” grają z wiatrem i w 24 min. zdobywają jeden jedyny goal na swoją korzyść. Gra toczy się przeważnie po stronie boiska "Wisły”, - "Czarni” bardzo ładnie kombinują, "Wisła” się broni, a atak jej wcale nie gra. Połowa gry kończy się 1:0 na korzyść "Czarnych”. W drugiej połowie "Wisła” szczególnie jej atak pokazał nam grę bardzo piękną, obfitującą w kombinacje i bardzo ładne momenty. Pierwszy punkt zdobyła "Wisła” w 10 min, drugi w 12 a trzeci w 39. ogólny wynik 3:1 (0:1) na korzyść "Wisły”. "Czarni” przegrali nie dlatego, żeby w drugiej połowie źle grali, owszem przeciwnie,- ale że atak "Wisły” był o wiele od ataku "Czarnych” silniejszy i na nic się zdała znakomita obrona jak i pomoc "Czarnych’.


Kurjer Stanisławowski z 22.10.1911

Wisła — Rewera.
Kurjer Stanisławowski, 22.10.1911
W ubiegłym tygodniu odbywały się we Lwowie zawody footbalowe, w których w piątek dnia 13. b. m. wystąpiły drużyny „Wisła" i „Rewera" tj. Kraków i Stanisławów.

Walka była ładna i interesująca. Wisła prezentowała się wybornie i przewaga jej była w grze widoczna — ale i Rewerze nie można było odmówić bardzo dobrej, a nawet poprawnej gry i dobrej kombinacji. Ataki były najczęściej przy bramce Rewery, a tylko na krótko czasem przenosiły się pod bramkę Wisły, a nawet dwa się Rewerze udały, jeden w 'pierwszej, a drugi w drugiej połowie gry. Zawody zakończyły się na korzyść Wisły 9 : 2 (5 : 1).
W skład drużyny Rewery wchodzili: Chmielowski jako bramkarz, Maj i Biński jako obrona, Moszyński, Bartkiewicz i Galiński jako pomoc, Kopanicki M., Skowroński, Kopanicki R., Prawy i Dziubiński jako napad.
"Rewera", poczyniła w ostatnich czasach bardzo znaczne postępy, odznacza się głównie dwoma zaletami: nie gra nigdy bezmyślnie i całym sposobem swego poruszania się po szachownicy boiska sprawia niezwykle miłe wrażenia gentlemaństwa. W zgraniu i technice dużo jej jeszcze brakuje, atak jednak już dzisiaj wcale ma dobry i w stałem zawsze porozumieniu będący z pomocą, a że nieźle kombinuje, udało się jej wpakować dwie bramki — jedną w pierwszej, drugą w drugiej połowie swoim, o wiele silniejszym, przeciwnikom, z czego też zupełnie może być zadowoloną.
W sobotę dnia 14. października grała Rewera z Lechią a nazajutrz z Czarnymi II.



Gazeta Lwowska z 14.10.1911

Zawody footballowe z okazyi polskich igrzysk.
Gazeta Lwowska, 14 października 1911
W piątek gra krakowska "Wisła” z stanisławowską "Reverą” lub z "Czarnymi II”; w sobotę: "Wisła” z "Lechią”; w niedzielę "Wisła” z "Czarnymi I”. W sobotę popołudniu odbędzie się też w parku T. Z. R. trójskok z rozbiegiem i bieg rozstawny 1.690 m ze startem stałym, wieczorem zaś o godz. 8. wieczorem w ,,Pałacu sportowym”, turniej szermierczy, zakończony "akademią" przy udziale najlepszych szermierzy. Do "akademii” staną między innymi Konrad Winkler z Krakowa, uczeń Nowotnego i Bąkowskiego, zdobywca złotego medalu w turnieju wiedeńskim, dalej inż. Szczepański, najlepszy uczeń Santellego, szermierz znany w kraju i za granicą, nauczyciel w tut. szkole kadeckiej, p. Sedlaczek, absolwent wojskowego zakładu dla nauczycieli gimnastyki i szermierki w Wiener-Neustadt.

W niedzielę, godzina 9. rano, jazda konna premiowa na ujeżdżalni ,,Sokoła” na Łyczakowie, o godz. 9.30 rano Cross-country (bieg na przełaj) 6.000 m., a o godzinie 10 rano chód 20.000 m.w parku T. Z. R. Tegoż dnia popołudniu o godzinie 2. w parku T. Z. R. Pięciobój klasyczny (skok w dal, rzut dyskiem, bieg 200 m., rzut oszczepem, trójskok) i wyścig cyklistów 50 km.



Czas z 16.10.1911

Ze sportu.
Czas, 16 października 1911
Ze Lwowa piszą nam: Spóźniona pora, w parze z nią idąca mała liczba zgłoszeń i krótkość dnia pozbawiają lwowskie Igrzyska polskie obranego tytułu i sprowadzają je do rozmiarów wszechstronnego meetingu. Dwa dni ubiegłe przyniosły rezultaty dodatnie, wobec panującego zimna i odległości placów Towarzystwa zabaw ruchowych od środka miasta, współudział publiczności jakkolwiek nieliczny na nasze krakowskie stosunki, należy podkreślić z uznaniem. Odkładając szczegółowe sprawozdanie do zakończenia meetingu podać należy z najbardziej dla Krakowa interesujące wiadomości o współudziale naszej młodzieży. W footballu przyniósł on pierwszeństwo Krakowowi, aczkolwiek walki wskutek ustąpienia "Pogoni" (a za nią "Sparty") straciły mocno na znaczeniu. W trzykrotnych spotkaniach z Rewerą 9:2, z Lechią 4:0 (4:0) z Czarnymi 3:1 (0:1) wyszła "Wisła" zwycięsko aczkolwiek rezultaty nie są miarodajne. Skład zmieniany i to niezbyt szczęśliwie dał z "Lechią" grę ładniejszą aniżeli wczoraj z "Czarnymi". Spotkanie to w pierwszej połowie dało Czarnym przewagę stwierdzoną nadwyżką goala. Lecz druga połowa zmienia tempo gry dotąd powolne i przynosi "Wiśle" trzy punkty z kolei. Match zaczęły na korzyść Czarnych dla publiczności przedstawiał znaczny interes, druga połowa dała za to ładną grę "Wisły".


Praca z 22.10.1911

Igrzyska polskie
Praca, 22 października 1911
Własna korespondencya "Pracy"

Lwów, 13. X. 1911.

Staraniem Towarzystwa Zabaw Ruchowych, odbywają się tutaj już od kilku dni igrzyska o charakterze czysto polskim. Z uznaniem podnieść należy tę myśl - przeprowadzenie jej bowiem daje nam obraz sportu polskiego! Że taki popis i przegląd sił, jest potrzebny, dowodzi fakt zgłoszenia się do tychże igrzysk bardzo wielu klubów sportowych z całej Galicyi. Ze względu na znaczną ilość zgłoszonych drużyn footbalowych - zawody zaczęły się już we wtorek, dnia 10-go bm.

Pierwszego dnia, przy dość znacznem zainteresowanie się szerokich mas publiczności - odbyły się zawody footbalowe między Pogonią I Lwowską a Lechią z wynikiem 1:0, na korzyść Pogoni. Tu widzimy trudną kombinacyę z obu stron i gra Lechii rokuje jej świetną przyszłość. Gdyby miała trochę lepsze kombinacye - kto wie jaki wynik dałby ten match.

Czwartek, drugi dzień igrzysk, wzbudził bardzo wielkie zainteresowanie u publiczności, gdyż miała się rozegrać match między najlepszą galicyjską drużynę Czarni I i Lechią. Czarni I., którzy zdobyli pierwszeństwo w całej Galicyi, bijąc wszystkie najlepsze kluby galicyjskie - a mając nierozegraną z Wisłą (1:1) - kombinują ślicznie - atak idzie z kolosalnem tempem. Widzimy piłkę ciągle przy bramce Lechii, która dzielnie się broni - jednak nie może Czarnym I. sprostać i przy stanowczej przewadze Czarnych walka się kończy wynikiem 4:2 na korzyść Czarnych. - Tu musimy zanotować fakt bardzo smutny - oto Pogoń I bez żadnych przyczyn cofa się od współudziału. Jest to objaw bardzo smutnie świadczący o kierownictwie Pogoni I. Igrzyska polskie, które miały być rzeczywistym obrazem rozwoju sportu polskiego w Galicyi - zostają zbojkotowane przez polski klub Pogoni! Tę smutną dla nas wzmiankę musimy uczynić - przypuszczając, że podobny fakt już nigdy się nie wydarzy.

Wobec wycofania się Pogoni a także i Sparty, porządek zawodów uległ zmianie.

Jako dalsze walczące w zawodach footbalowych drużyny występiły w piątek Wisła i Rewera tj. Kraków i Stanisławów. Walka była ładna i interesująca. Wisła prezentuje się wybornie i przewaga jej w grze była widoczna, jednak i Rewerze nie można odmówić dobrej a nawet i poprawnej gry.

Ataki były prawie ciągle przy bramce Rewery - a tylko na krótko przenosiły się pod bramkę Wisły. Zawody zakończyły się wynikiem 9:5 na korzyść Wisły. Zawody między Czarni II a Litwa zakończyły się wynikiem 8:0 na korzyść Czarnych II.

Właściwe igrzyska rozpoczną się w sobotę 14 bm. W program zawodów atletycznych w chodzi trójskok z rozbiegiem i bieg rozstawny na 160 km., które się odbędą na boiskach T. Z. R. od godz. 2 pop.

Do turnieju lawn-tennisowego, który również rozpoczyna się 14 bm. zgłosili się w klasie I: pp. T. Piotrowski, Szwede, St. Menda, St. Bedlewicz, Laskowski i S. Świtalski; w klasie II.: pp. W. Kuchar, Stieber, Weksler, Zamtyński, Szczudłowski i B. Rappaport.

W "Akademii" szermierczej, która się odbędzie jutro, dnia 14-go b. m. o godz. 8 wiecz. w sali "Pałacu sportowego", ukażą się: inż. Szczepański, znany szermierz w kraju i zagranicą, najlepszy uczeń mistrz Soutellego; p. K. Winkler z Krakowa, uczeń Nowotnego i Bąkowskiego, zdobywca złotego medalu w turnieju wiedeńskim i p. Sedlaczek, znakomity szermierz szkoły w Wiener-Neustadt.

Zawody w strzelaniu odbędą się we wtorek, dnia 17 b.m. o godz. 3 popoł.na torze Cetner, a to strzelanie do podrzucanych krążków glinianych (Toutaubenschiessen). Broń dowolną przynoszą współzawodnicy sami, a każdy daje pięć strzałów. Gdyby w pięciu tych strzałach nie uzyskano rozstrzygnięcia, nastąpi dalsze strzelanie dla uzyskania kwalifikacyi do nagród. W niedzielę odbędą się następujące zawody: o godz. 9. rano: jazda konna premiowa; o godz. 09.30 rano: bieg na przełaj (Cross-country) 6000 m., o godz. 10 rano: chód drogowy 20.000 m.; o godz. 2 popoł. pięciobój klasyczny (skok w dal z rozbiegiem, rzut dyskiem, bieg 200 m., rzut oszczepem, trójskok z miejsca); o godz. 3 popoł. wyścig cyklistów 50 km.

W poniedziałek od godz. 2.30 popoł. bieg z płotkami 110 m., bieg rozstawny 400 m., rzut kulą (prawą i lewą ręką) i skok w wyż z miejsca i z rozbiegiem.


F. Żerebecki.