1912.04.28 Wisła Kraków - Makkabi Kraków 6:1

Z Historia Wisły

1911.04.28, mecz towarzyski, Kraków, Boisko pozlotowe, 16:00, niedziela
Wisła Kraków 6:1 (3:0) Makkabi Kraków
widzów:
sędzia: Jan Weyssenhoff
Bramki
2'
15'
17'
Karol Romański
P.
Tadeusz Przystawski
1:0
2:0
3:0
4:0
5:0
6:0
6:1


z karnego
Wisła Kraków
2-3-5
Michał Szubert
P.? za Dobrzańskiego
Karol RomańskiKusy
Tadeusz Przystawski
Makkabi Kraków

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.10, 1912, nr 97 - 1912.04.28

Ze sportu. W niedzielę dnia 28 bm. o godz. 4 po południu rozegra się na boisku pozlotowem match footballowy między „Wisłą I.” a Ż. K. S „Makkabi I.“. Tradycyjne spotkanie dwóch starych przeciwników budzi w kołach sportowych Krakowa żywe zainteresowanie, bo przeciw zgranej, wytrawnej drużynie „Makkabi”, której harmonijny zespół ód szeregu lat bez zmiany niemal występuje, staje do walki drużyna „Wisły” nowa, niewyrównana jeszcze i niepewna. — Pierwszy ten występ „Wisły” będzie równocześnie miarą siły nowej drużyny, która już w przyszłym tygodniu rozegra w Krakowie match kwalifikacyjny o I. klasę z lwowską „Pogonią”.
Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.10, 1912, nr 99 - 1912.05.01

Wisła-Makkabi 6:1 (3:0). Ubiegłej zimy przeżyła Wisła przeważne przesilenie wewnętrzne, za kończone secesyą paru graczy grupujących się obecnie około A. Z. S. Wczorajszy więc match miał być po niekąd ogniową próbą, czy i o ile nowi członkowie zdołali zastąpić brak dawnych. Próba ta wypadła na ogół dość pomyślnie, nie tak może dobrze, jak niektórzy się spodziewali, ale winą tutaj był głównie brak kompletu w ataku, który też nie mógł rozwinąć całej swej siły. Makkabi, u której zauważyliśmy podobnie jak i u Wisły sporo świeżych sił. grała na ogół dość poprawnie, znajdując swą główną podporę w bramkarzu p. Hotznerze i lewym pomocniku p. Silberspitzu. Bezstronnym sędzią był p. Weyssenhoff.
"Czas" z 1912.04.27

Ze sportu.
Czas, 27 kwietnia 1912
W niedzielę, dn. 28 bm. o godz. 4 popołudniu rozegra się na boisku pozlotowem match footballowy między „Wisłą I” a Ż. K. S. „Makkabi I”. Przeciw zgranej drużynie „Makkabi”, z której zespół od szeregu lat bez zmiany niemal występuje, staje drużyna „Wisły” nowa jeszcze i niepewna. Pierwszy ten występ „Wisły” będzie równocześnie miarą siły nowej drużyny. Która już w przyszłym tygodniu rozegra w Krakowie match kwalifikacyjny o I klasę z lwowską „Pogonią”.


"Czas" z 1912.04.28

Czas, 28 kwietnia 1912
Match „Wisły I” z Ż. K. S. „Makkabi I” o godzinie 4 po południu na boisku pozlotowem.


Głos Narodu z 1912.04.28

Ze sportu. Tow. sportowe „Wisła”.
Głos Narodu, 28 kwietnia 1912
W niedzielę dn. 28 b.m. o godz. 4 popoł. rozegra się na boisku pozlotowem match footballowy między „Wisłą I” a Ż.K.S. „Makkabi I”. Tradycyjne spotkanie dwóch starych przeciwników budzi w kołach sportowych Krakowa żywe zainteresowanie, bo przeciw zgranej, wytrawnej drużynie „Makkabi”, której harmonijny zespół od szeregu lat bez zmiany niemal występuje, staje do walki drużyna „Wisły” nowa, niewyrównana jeszcze i niepewna. Pierwszy ten występ Wisły będzie równocześnie miarą siły nowej drużyny, która już w przyszłym tygodniu rozegra w Krakowie march kwalifikacyjny o I klasę z lwowską „Pogonią”


Nowa Reforma z 1912.04.28

Matche footballowe
Nowa Reforma, 28 kwietnia 1912
„Wisła I” - „Makkabi I” na boisku pozlotowem i „Polonia I” - Borussia I” w parku gier „Cracovii” o godz. 4 po południu.


Nowa Reforma z 1912.04.29

Zawody piłką nożną
Nowa Reforma, 29 kwietnia 1912
Wczoraj rozegrane zostały na Błoniach dwa matche - aż dwie drużyny otwierały swój sezon wiosenny.

Na boisku pozlotowem grała „Wisła” z „Makkabi”. Pewną zaletą tych zawodów było ożywione tempo, natomiast słaba kombinacya, górne, czasem bardzo wysokie podawanie, cała metoda chaotycznej gry przypominała stare, niekoniecznie lepsze czasy footbalowe. Bo też „Wisła” obecna, oprócz imienia, niewiele ma wspólnego z dawną „Wisłą”; z poprzedniej drużyny pozostało kilku zaledwie graczy. Nowi przedstawiają dobry materyał, ale bardzo potrzebują wyszkolenia. Wobec poważnego przeciwnika zapewne i ich gra nabrałaby jakichś cech prawidłowości, jednakże słaba, przede wszystkiem fizycznie, również pozbawiona metody „Makkabi”, wciąż tylko całą drużyną skupiona w obronie w pobliżu bramki, tylko dawała pole do chaotyczności zawodów. Rezultat 6:1 (3:0) na korzyść „Wisły”, jeszcze nie wyraża prawdziwego stosunku sił obu drużyn, gdyż normalnie „Makkabi” nie powinnaby był zrobić „Wiśle” ani jednego goala. - Sędziował p. Weyssenhof nieco „przez palce”. Publiczności, mimo niezbyt zachęcających dla widzów warunków boiska, na którego urządzenie odpowiednie brak środków, zebrało się stosunkowo bardzo wiele.Głos Narodu z 1912.04.30

Ze sportu. „Wisła I” - Makkabia I (3:0), 6:1.
Głos Narodu, 30 kwietnia 1912
Na wczorajszym matchu mieliśmy sposobność po raz pierwszy w tym sezonie ujrzeć „Wisłę” w jej nowym zespole. Co prawda drużyna „Wisły” jeszcze nie wystąpiła w pełnym składzie, ponieważ nie grał lewy łącznik p. Dobrzański, lecz w całej drużynie, a szczególnie w jej ataku znać training i usilną pracę nad sobą. W przeprowadzaniu ataków jednak panują dysonanse, co przypisać należy temu, iż p. P (zastępca p. Dobrzańskiego), „niezgrany” z drużyną, nie potrafił zadaniu swemu należycie odpowiedzieć. Po za tem „pomoc” i „obrona”, a szczególnie bramkarz p. Szubert - grali bez zarzutu.

Co do „Makkabi”, to jej gracze wykazali o prawda technikę piłki i jej opanowanie - lecz brak zgrania i trainingu uwidoczniał się na każdym punkcie. Atak zaś „Makkabii” błąkał się bezładnie po boisku, szukając punktu oparcia na swoich backach i halfbackach, co do których można powiedzieć, że funkcye swe spełniali należycie. Przy odpowiednim trainingu, szczególnie ataku, może „Makkabia” pozyskać z czasem pewne rezultaty i stać się lepszą drużyną.

Od samego początku gry „Wisła” przystępuje do energicznego ataku i uzyskuje zaraz w 2 min. pierwszą bramkę. Coraz częściej ponawiane przez „czerwonych” ataki, przynoszą im w 15 min. drugą, a w 17 min. trzecią bramkę. Dalsza gra ciekawszych momentów nie dostarcza; half-time 3:0. W drugiej połowie p. Kusy i lewy łącznik p. P. robią dwie bramki a zbierając „na nogę” centrę prawego skrzydła „strzela” p. Przystawski bramkę szóstą. Nielegalny „faul” ze strony „Wisły” zmusza sędziego (p. Weyssenhof) do przyznania „Makkabii” rzutu karnego, z którego uzyskuje bramkę.

Wyni ostateczny 6:1 na korzyść „Wisły”.

Na przyszłą niedzielę rozegra „Wisła” match z lwowską „Pogonią” o pierwszą klasę."Czas" z 1912.05.03

Czas, 3 maja 1912
Z matchów piłki nożnej ostatniej niedzieli wymienić należy krakowskie: „Wisła” – „Makkabi” 6:1, „Borusia” z Mysłowic – „Polonia” 3:0. We Lwowie grała „Pogoń” ze „Spartą” 10:0, „Czarni” z „Lechią” 8:0. Z wiedeńskich wyników najciekawszym jest „WAF” – „Ferenczvarosi” 0:0, „Simmering:” wygrywa z „Budapesti Egyetemi” 3:1. W Budapeszcie „Sportklub” gra z „M. T. K.” 2:2."IOS" z 1912.05.04

Krakau.
Illustriertes Österreichisches Sportblatt, 4 maja 1912
Wisla - Makkabi 6:1

Polonia - Borussia, Myslowitz, 0:3.