1912.05.05 Wisła Kraków - Pogoń Lwów 1:0

Z Historia Wisły

1912.05.05, Zapasy kwalifikacyjne o I. klasę, Kraków, Boisko pozlotowe, 16:30
Wisła Kraków 1:0 (0:0) Pogoń Lwów
widzów:
sędzia: Włodzimierz Mostowski (Kraków)
Bramki
Tadeusz Przystawski 48' 1:0
Wisła Kraków
Michał Szubert
Franciszek Pustelnik
Andrzej Bujak
Tadeusz Przystawski
Pogoń Lwów
Według prasy austriackiej do przerwy wynik 0:0

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

Goniec Poniedziałkowy. R.2, 1912, nr 19 + dod.

1912.05.06

Ze sportu.

K. S. «Wisła « — K. S «Pogoń» 1:0 (0:0).

Wczorajszy match «Wisły» zgotował nielicznie zebranej publiczności miłą niespodziankę, gdyż wbrew oczekiwaniom i przepowiedniom krakowska drużyna wyszła z wczorajszego spotkania zwycięską. «Wisła» wystąpiła wczoraj w zmienionym komplecie, słabszym aniżeli zeszłego roku, ale rokującym dobre nadzieje na przyszłość. Bardzo ładnie grała wczoraj Środkowa trójka napadu, która, szybko kombinując, ciągle posuwała się naprzód, jednak pod bramką okazywała za mało stanowczości. Pomoc nie zawsze należycie spełniała swe trudne zadanie, a także lewy obrońca nie był «w formie»; natomiast bram karz p Szobert grał wczoraj wprost koncertowo i on głównie przyczynił się do zwycięstwa «czerwonych».

»Pogoń «, która wystąpiła wczoraj bez swego najlepszego gracza p. Karasińskiego, grała w pierwszej połowie dobrze, szczególnie obrona, skrzydłowi (lewy—bardzo szybki) i środkowy napastnik ; lewy pomocnik grał słabo, a także lewy łącznik grał za gwałtownie, a za mało dobrze. Grę, prowadzoną przez sędziego p. Mostowskiego (A. Z. S.), rozpoczynają «biało-niebiescy» ładnym atakiem prowadzonym przez lewe skrzydło i zakończonym outem. Gra przenosi się w szybkiem tempie ustawicznie z jednej bramki pod drugą; żadna strona nie uzyskuje przewagi.

Do pauzy 0:0.

Po pauzie, w 6 min. strzela środkowy napastnik pierwszą bramkę dla «Wisły«. Lwowiacy zdetonowani sukcesem «czerwonych», zaczynają grać chaotycznie i nerwowo i wskutek tego mimo przewagi nie mogą uzyskać punktu wyrównującego.

Wczorajszy match był kwalifikacyjny w zawodach o pierwszą klasę. Dzisiaj gra «Pogoń» w parku «Cracovii” z «Robotniczym Klubem Sportowym»



Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.10, 1912, nr 102 - 1912.05.05

Ze sportu. Z dniem 5 bm. rozpoczyna T. S. „Wisła” matchem footballowym z lwowską „Pogonią” sezon wiosenny. Match ten będzie kwalifikacyjnym do pierwszej klasy. O formie i poziomie gry lwowskej drużyny, świadczy dodatnio ostatni rezultat matchu „Pogoni” z „Cracovią“ 2:2 to też walka jaką będzie mieć „Wisła” do stoczenia z takim przeciwnikiem, będzie tem bardziej Interesująca że jak się dowiadujemy „Pogoń” ma przyjechać w silniejszym składzie niż ostatnim razem. Match rozegra się na boisku pozlotowem.





Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.10, 1912, nr 103 - 1912.05.07

Ze sportu. (Wisła-Pogoń 1:0.— Cracovia-Germania 5:O).

Sądzono do niedawna, że Wisła osłabiona utratą większej części swych dawnych członków, straciła zupełnie dawną formę a nawet może przestała wogóle istnieć. Przypomniał ją wprawdzie publiczności onegdajszy match z Makkabi, nie zmienił jednakże opinii raz o niej wydanej. Owszem pojawiły się nawet przy tej sposobności głosy „fachowych” krytyków, grzebiących ją przy akompaniamencie pobożnych wzdychań i reminiscencji o świetnej przeszłości. Wszystkim tym żałobnym pieniom kłam zadał match z Pogonią. Kto widział wczorajszą grę „Wisły”, przyznać musi, że drużyna czerwonych taka jak jest teraz nietylko nic nie utraciła na swej sile, ale owszem zrobiła nawet znaczny krok naprzód. Bo tak dobrze zgranego ataku jaki widzieliśmy nie miała Wisła dotąd ani razu. Backi oba grały czasami wprost świetnie, wskrzeszając dawną tradycyę obrony wiślanej. Jeśli, gdzie dawało sią zauważyć pewną różnicę, aczkolwiek i tu niezbyt wielką, to w pomocy, gdzie w braku p. Stolarskiego jego następca nie zdołał go w zupełności zastąpić. Jedyną bramkę dla Wisły zdobył w 6 m po pauzie p. Przystawski. Sędziował p. Mostowski zupełnie poprawnie.

Grę Pogoni omówimy obszernie jutro przy sposobności matchu jej z R. K. S.



Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.10, 1912, nr 104 - 1912.05.08

Jako dalszy ciąg zawodów klasyfikacyjnych rozegrała wczoraj „Pogoń” match z „R. K. S “ przynoszący jej zwycięstwo w stosunku 5 :1. Ten stosunkowo chlubny dla siebie rezultat zawdzięcza „R. K. S.” głównie pełnej poświęcenia grze swoich członków, którzy nie posiadali wprawdzie ani techniki piłki ani należytego zgrania, ale wierni zasadzie: „jeden za wszystkich, wszyscy sa jednego”, wytężali wszystkie swe siły, aby tylko najlepszy rezultat dla siebie zdobyć. Niemałą przytem pomocą dla nich były widoczne ślady przemęczenia u Lwowiaków po niedzielnym matchu z „Wisłą”. Dobrze jedynie grały oba skrzydła p. Maryon i Kuchar jun. oraz obaj obrońcy, reszta zaś nie różniła się wcale od „R. K. S.“.


Głos Narodu z 05.05.1912

Tow. sportowe „Wisła”.
Głos Narodu, 5 maja 1912
Z dniem 5 b.m. rozpoczyna T.S. „Wisła” matchem footballowym z lwowską „Pogonią” sezon wiosenny. Match ten będzie kwalifikacyjnym do pierwszej klasy. O formie i poziomie gry lwowskiej drużyny, świadczy dodatnio ostatni rezultat matchu „Pogoni” z „Cracovią” 2:2, to też walka, jaką będzie mieć „Wisła” do stoczenia z takim przeciwnikiem, będzie tem bardziej interesująca, że jak się dowiadujemy „Pogoń” ma przyjechać w silniejszym składzie, niż ostatnim razem. Match rozegra się na boisku pozlotowem.


Głos Narodu z 07.05.1912

„Wisła” - „Pogoń” 1:0 (0:0).
Głos Narodu, 7 maja 1912
Matchem kwalifikacyjnym z „Pogonią” rozpoczęła „Wisła” w niedzielę swój sezon wiosenny. Match ten przynosząc jej zwycięstwo zarazem postawił ją na czele wszystkich drużyn polskich, gdyż „Pogoń” według ostatniego wyniku równoważna z „Cracovią” dopiero przez „Wisłę” pobitą została. Atak, jakoteż „tyły” „Pogoni” grały dobrze, tylko, czy wskutek zdenerwowania, czy też nieuwagi częste auty z jej strony, szkodziły tempu, które jednak już od początku było bardzo rozwinięte, a w drugiej połowie po uzyskaniu bramki przez „Wisłę” (p. Przystawski) wzmogło się do rzadko widzianych granic. Rozpaczliwe wysiłki „Pogoni”, by przynajmniej zrównoważyć wynik - rozbijały się o p. Pustelnika i Bujaka, jako backów i p. Szuberta, bramkarza, którzy swą zimną krwią i pewnością strzałów ściągali zasłużone oklaski zebranej publiczności. Atak „Wisły” przeprowadzany z kombinacyą nie zdołał jednak uzyskać lepszego wyniku, gdyż obrona i pomoc „Pogoni” z należytem zrozumieniem prowadziła grę, a ratując najkorzystniejsze momenta nadzwyczaj silnem tempem, zdołała uchronić „Pogoń” od większej przegranej.

Pomoc „Wisły” w całości nie ustępowała całkiem pierwszego miejsca reszcie drużyny - pełne pomysłowości podawanie pomagało wielce atakowi, który korzystał z niego, jak mógł najlepiej, gdyż istotnie gra napadu, a szczególnie trójki środkowej za pomocą krótkiego podawania, jak wynik tego dowiódł, była produktywną. W „Pogoni” atak robił co mógł.

Z początku „Pogoń” atakowała z kombinacyą i uwagą, lecz po pauzie kombinacya ustąpiła miejsca rozgorączkowanemu tempu, oraz chaotycznej grze pod bramką „Wisły”, lecz w rezultacie nie obfitującej. Najwyższą zdobyczą „Pogoni” były jeszcze cornery, lecz te bronione z niesłychaną pewnością i odwagą przez p. Szuberta nie były bardzo niebezpieczne. Match pod każdym względem był interesujący, ponieważ tak z jednej, jak i z drugiej strony obok tężyzny i siły fizycznej (której co prawda Lwowianie zanadto często w nielegalny sposób używali) znać było długi training i zgranie. Urząd sędziego sprawował bardzo sumiennie p. Mostowski.

Jeszcze jeden ciekawy szczegół musimy zauważyć, ale to już nie co do samej gry i drużyny - lecz co do krakowskiej „sportowej” publiczności, która zbyt łatwo wierzy zręcznym reklamom i omija wskutek tego popisy prawdziwie dobrych klubów. (komentarz ten odnosi się do rozgrywanego w tym samym czasie meczu Cracovia - Germania Breslau - przyp. historiawisly.pl)



Nowa Reforma z 05.05.1912

Nowa Reforma, 5 maja 1912
Match „Wisły” z „Pogonią” o 4:30 na boisku pozlotowem.


Nowa Reforma z 05.05.1912

Zawody piłką nożną
Nowa Reforma, 5 maja 1912
Z dniem 5 b.m. rozpoczyna T.S. „Wisła” matchem footballowym z lwowską „Pogonią” sezon wiosenny. Match ten będzie kwalifikacyjnym do pierwszej klasy. O formie i poziomie gry lwowskiej drużyny świadczy dodatnio ostatni rezultat matchu „Pogoń” z „Cracovią” 2:2, to też walka, jaką mieć będzie „Wisła” do stoczenia z takim przeciwnikiem, będzie tem bardziej interesująca, że jak się dowiadujemy „Pogoń” ma przyjechać w silniejszym składzie, niż ostatnim razem. Match rozegra się na boisku pozlotowem.


Nowa Reforma z 06.05.1912

Zawody piłką nożną.
Nowa Reforma, 6 maja 1912
„Wisła” - „Pogoń” 1:0, „Cracovia” - „Germania” 5:0.

Z dwóch matchów, rozegranych wczoraj na Błoniach, zapasy „Wisły” z „Pogonią” były bezwarunkowo bardziej interesujące, jakkolwiek wskutek niedogodnych urządzeń „widowni”, zgromadziły mniej publiczności. Ścierały się bowiem dwie polskie drużyny, już poważne i mające przyszłość przed sobą, w siłach równe, co powodowało ciągłą zmianę pozycji i sytuacyi, w tempie nadzwyczaj ożywionem, chwilami gwałtowem; przytem wynik dla obu przeciwników, jako decydujący o szansach należenia do pierwszej klasy, był bardzo ważny, wskutek czego obaj wytężali wszystkie siły.

To też szanse się ważyły ciągle to na jedną, to na drugą stronę. Gra przenosiła się to pod jedną, to pod drugą bramkę. Pierwsza połowa nie dała też ani jednej strzelonej bramki, jakkolwiek dość znaczna liczba była strzałów z obu stron - bezskutecznych. Druga połowa w kilka minut po pauzie przyniosła „Wiśle” jeden goal, strzelony poi przeprowadzeniu ładnej kombinacyi, co wpłynęło deprymująco na Lwowiaków i wprowadziło pewną chaotyczność do ich gry. Na ogół obie drużyny wykazały siły mniej więcej równe. U krakowskich czerwonych napad dobrze prowadził ataki, wykazując tylko mało stanowczości w strzałach, chociaż obrona lwowska wskutek tego, że jeden z obrońców był inny niż w zwykłym składzie, nie taki, jakby należało, stawiała opór; u „Wisły”, jakkolwiek i obrona sprawiała się dobrze, bramkarz przedewszystkiem ma zasługę odbicia licznych groźnych strzałów napadu lwowskiego. Wynik 1:0; sędziował bezstronnie, aczkolwiek nie zawsze może dość bystro, p. Mostowski.



Naprzód z 05.05.1912‎

Naprzód, 5 maja 1912
Robotniczy klub sportowy rozegra w poniedziałek 6 maja w parku gier „Cracovii” zawody piłką nożną z lwowskim klubem sportowym „Pogoń”. Zawody te budzą wielkie zainteresowanie, tembardziej, że po rozegraniu „Pogoni” z „Wisłą” w dniu 5 maja będzie można wiedzieć, który z tych klubów wejdzie do I klasy. Bilety wcześniej nabywać można po cenach zniżonych w mleczarni Warszawskiej przy ul. Straszewskiego, naprzeciw Wszechnicy Jagiellońskiej.


Głos Narodu z 1912.04.30

Ze sportu. „Wisła I” - Makkabia I (3:0), 6:1.
Głos Narodu, 30 kwietnia 1912
[...] Na przyszłą niedzielę rozegra „Wisła” match z lwowską „Pogonią” o pierwszą klasę.



„Czas" z 1912.05.04

Czas, 4 maja 1912
Jutro rozpoczyna T.S. „Wisła” matchem footbalowym z lwowską „Pogonią” swój sezon wiosenny.

Match ten będzie kwalifikacyjnym do pierwszej klasy. O formie i poziomie gry lwowskiej drużyny świadczy dodatnio ostatni rezultat matchu „Pogoni” z „Cracovią” 2:2, to też walka jaką będzie mieć „Wisła” do stoczenia z takim przeciwnikiem, będzie tem bardziej interesująca, że „Pogoń” ma przyjechać w silniejszym składzie niż ostatnim razem. Match rozegra się na boisku pozlotowem.



"IKC" z 1912.05.05

Ilustrowany Kurier Codzienny, 5 maja 1912
Z dniem 5 bm. rozpoczyna T. S. „Wisła” matchem footballowym z lwowską „Pogonią” sezon wiosenny.



"Czas" z 1912.05.05

Czas, 5 maja 1912
Match „Wisły” z „Pogonią” na boisku pozlotowem.



„Czas” z 1912.05.06

Czas, 6 maja 1912
Równocześnie na boisku pozlotowem odbył się match kwalifikacyjny „Pogoni lwowskiej” z „Wisłą”, który zakończył się porażką Lwowa w stosunku 1:0. Rezultat ten przynosi „Wiśle” w obliczeniu klasyfikacyjnem 2 punkty.



"Kurjer Lwowski" z 1912.05.07

Kurjer Lwowski, 7 maja 1912
W Krakowie ,,Wisła” - ,,Pogoń”, match konkursowy o I. klasę 1:0 (1:0).


"IOS" z 1912.05.18

'Krakauer Brief.'
Illustriertes Österreichisches Sportblatt, 18 maja 1912
Die letzte Woche brachte vier erstklassige Wettspiele, von denen zwei als Klassifikation- und zwei als Freundschaftsspiele absolviert wurden.

Das Wettspiel Cracovia—Germania endete mit einem Sieg der erstcren mit 5 : 0. Der Breslauer Meister zeigte sich viel besser als man nach seiner Niederlage mit Bielitz-Bialaer J. V. schliefen konnte. Eine angenehme Enttäuschung war die gute Spielweise der Breslauer, die in der ersten Hälfte nur 1 : 0 unterlagen. Daß Cracovia in der zweiten Hälfte noch vier Goals schoß, ist der guten Kombination zuzuschreiben, besonders „Kowalski" Poznański— „Tadek* leisteten Wunderbares. Be¬merkenswert arbeitete auch die Halvesreihe.

Ebenso hatte der Schiedsrichter Herr Daubeck aus Wien viel zu der Schönheit dieses Fußballereignisses beigetragen; das zahlreiche elegante Publikum war zum erstenmale in dieser Saison mit seinem weiß-roten Liebling vollkommen zufrieden.

Gleichzeitig spielte Wisla gegen Lemberger Pogon und siegte mit 1 : 0 (0 : 0) über die Gäste. Hervorzuheben war das Tempo, weiches die Lemberger dem Spiele verliehen. Die beiden Gegner zeigten sich ebenbürtig; der Schnelligkeit der Lemberger mußte man die viel höhere Krakauer Technik gegenüberstellen.

Der Spieleifer der Lemberger, der auch manchmal zu un-beabsichtigten Fouls führte, ist zu bewundern, die Leute gaben viel mehr aus sich heraus, als man von ihrer Fußballaus- bildung fordern kann. Die Seele der Mannschaft ist ihr Kapitän Kuchar, ein bekannter Sportsman.

Für Wisla skorte Przystawski. Trotz größeren Sohußver- mögens konnte Pogon nur die Querstange erreichen.

Am folgenden Montag spielte der mit Karasiński ver¬stärkte Pogon gegen Rob. Club Sportovy. Der Sieg der Lem¬berger war trotz des Resultates 4 : 1 nicht so überlegen. Pogon spielte ohne Animo. Ein guter Schütze in der Stürmerreihe des R. K. S. hätte leicht einen Ausgleich erzielen können. Schieds¬richter Herr Fr. Koźeluh.

Das interessanteste Spiel fand Mittwoch (Landesfeiertag) statt. Zum erstenmale standen sich Cracovia und Akademischer Sportverein gegenüber. Die Mannschaft des Akademischen Sportvereines besitzt in ihren Reihen ehemalige Spieler Cracovias und Wislas. Zu erwähnen sind hier die beiden Verteidiger Szwarcer (ehemals Cracovia) und Cepurski (ehemals Wisla). Ein guter Centrehalf ist Ludwig (Wisla) und besonders nennens¬wert der Linksinnen Wolshi (Wisla). Auch der Torwächter, ein alter routinierter Spieler, befindet sich jetzt in guter Form.

Der beste Teil der Mannschaft, die Verteidigung und Mittelläufer, wurden von der kleinwüchsigen Stürmerreihe Cracovias vollkommen Überspielt. In den ersten 20 Minuten erzielte Cracovia drei Goals. Endresultat 6:2. Die beiden Punkte der Akademiker resultierten aus Elfmetern. Für Cracovia skorten Kovalski dreimal, Traub zweimal (davon ein Strafstoß), Lusha einmal. Herr Schmied aus Wien diktierte drei Strafstöße, die der Spielweise nicht entsprechen. Das Spiel war scharf, aber nicht roh. Trotz der Abwesenheit Poznanski spielte die Mannschaft mit vielem Animo. Da das Schußvermögen bedeutend zugenommen hat, steht das Team jetzt am richtigen Niveau.


W minionym tygodniu rozegrano cztery mecze pierwszoklasowe, z których dwa były oficjalne, a dwa towarzyskie. [...]

W tym samym czasie Wisła grała z lwowską Pogonią i wygrała 1:0 (0:0) nad gośćmi. Na uwagę zasługuje tempo, w jakim Lwowianie prowadzili grę. Obaj przeciwnicy byli sobie równi, szybkość Lwowian musiała być skontrastowana ze znacznie wyższą techniką Krakowian.

Gorliwość Lwowian, czasami prowadząca do nieumyślnych fauli, jest godna podziwu. Zawodnicy dali z siebie więcej, niż należałoby wymagać od ich edukacji futbolowej. Duszą drużyny jest ich kapitan Kuchar, znany sportowiec.

Dla Wisły punktował Przystawski. Pomimo większej siły strzałów Pogoń trafiała jedynie poprzeczkę.

[...]