1912.06.23 Wisła Kraków - BBSV Bielsko 1:2

Z Historia Wisły

1912.06.23, mecz towarzyski, Kraków, Boisko pozlotowe, 18:00
Wisła Kraków 1:2 (0:0) BBSV Bielsko
widzów:
sędzia: p. Moskal
Bramki


rz. k.
0:1
0:2
1:2
Heinzl
Ginzl
Wisła Kraków
2-3-5
Michał Szubert
Andrzej Bujak
Jan Tenczyński
Władysław Polaczek
Leon Szczerbiński
Marian Kaszycki Maryan ?
Karol Romański "Kusy"
Tadeusz Zawisza Boruta ?
Tadeusz Przystawski
Artur Olejak
Stanisław Adamski

trener: brak
BBSV Bielsko
2-3-5
Urban
Jörgo
Heger
Zalesiński
Reichl
Oebt
Ginzl
Heinzl
Sturmer
Dlabac
Jendro

trener:

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Program meczowy

TOWARZYSTWO SPORTOWE "WISŁA" W KRAKOWIE

urządza w niedzielę d. 23. czerwca b.r. na boisku pozlotowem

ZAWODY W PIŁKĘ NOŻNĄ

między

Bielitz-Bialaer Sport-Verein (Bielsko) a Wisłą I. (Kraków)

Skład I. drużyny :Bielitz-Bialaer SV."

Urban - Jörgo, Heger (kapitan - Zalesiński, Reichl, Oebe? - Ginzl, Heinzl, Stuermer, Dlabac, Jendro

Skład I. drużyny T.S. Wisła

Szubert - Bujak, Tenczyński - Polaczek, Leon (kapitan), Maryan - Kusy, Boruta, Przystawski, A.O., Adamski

Początek zawodów punktualnie o godzinie 6-tej po południu.

Relacje prasowe

Goniec Poniedziałkowy. R.2, 1912, nr 13

1912.03.25

Ze sportu. Bielski klub piłki nożnej, rozporządzający obecnie jedną z najlepszych prowincyonalnych drużyn austryackich, rozegra w tym sezonie szereg matchów z krakowskiemi drużynami. Dnia 14 kwietnia gra drużyna bielska w Krakowie z «Cracovią», 24 kwietnia z robotniczym klubem «Polonia» w Bielsku, 16 maja wysyła do Bielska swą drużynę footballową «Akademicki Związek Sportowy », a wreszcze 9 czerwca gra w Bielsku «K. S. «Wisła»
Goniec Poniedziałkowy. R.2, 1912, nr 26

1912.06.24

T. S. «Wisła«—Bielitz. B. Sportverein 1:2 (0 0). «Bielsko” z początku góruje niepodzielnie nad swym przeciwnikiem. Dopiero po niejakim czasie odzyskują «czerwoni” zimną krew i wkrótce potem następuje szereg dobrze Przeprowadzonych ataków do bramki «.niebieskich«. Gra, toczy się odtąd niemal wyłącznie po stronie gości przerywana tylko od czasu do czasu sporadycznymi atakami .Bielska .

Do pauzy 0:0.

Po pauzie zmienia się niemal zupełnie obraz gry. Przewagą .Wisły, ustaje, Olejak kopnięty przez Jednego z pomocników zmuszony jest opuścić boisko, a jego odejściem .Bielsko, rozpoczyna regularne oblężenie bramki «czerwonych” W krótkich odstępach czasu padają dwa goale strzelone przez prawego łącznika, na które «Wisła” odpowiada zaledwie jednym punktem z rzutu karnego. Rezultat ostateczny 2:1 dla Bielska.

Z «Wisły” na pierwszy plan wybijali się obrońca p. Pustelnik i bramkarz p. S., pomoc grała słabo z ataku jak zwykle wyróżniał się p. Olejak. Na ogół «Wisła” wydąje się obecnie znacznie słabsza aniżeli ta, jaką widzieliśmy w spotkaniu z «Pogonią«. U «niebieskich” na pochwałę zasłużyła środkowa trójka napadu i bramkarz.

Obowiązki sędziego pełnił bardzo niepewnie p. M.Nowiny : dziennik powszechny. R.10, 1912, nr 139 - 1912.06.22

Ze sportu. Na zakończenie sezonu rozegra T. S. „Wisła” dnia 23 b. m. na boisku pozlotowem match-rewanż z „B. B. F. C.“ z Bielska. — Match obędzie się w niedzielę o godz. 6 po południu, tak, że publiczność będzie mogła, nie opuszczając wyścigów, temu interesującemu zapasowi się przyglądnąć. Bilety wcześniej nabywać można w „Auto-Paiais“, plac Szczepański 2.Nowiny : dziennik powszechny. R.10, 1912, nr 141 - 1912.06.25

Matche footballowe. W Krakowie dały wyniki: „Cracowia”- „Czarni” 1:0; „Cracovia Ib“-,,San“ 7:1; „Bielitz“ B. F. C.“-”Wisła” 2:1. (Sprawozdanie odkładamy dla braku miejsca do następnego numeru).


Nowiny : dziennik powszechny. R.10, 1912, nr 142 - 1912.06.26

„Bielitz B. F. C“.-”Wisła“ 2:1 (0:0). Spotkanie wczorajsze, rewanż wypadło dla „Wisły” niepomyślnie. Spodziewać się należało, że u siebie w domu, przez znajomą publicznością znajdą czerwoni na tyle siły, aby módz pokonać przeciwnika i powetować swą niedawno tak przykrą porażkę. Widocznie jednak „Wisła” taka, jak jest obecnie, zasłabą jest — by mierzyć się zwycięsko z Bielskiem. Drużyna obecna złożona w części ze starych graczy nie może jakoś zgrać się z nowymi, a Co najważniejsza straciła pewność siebie. Najjaśniejszą jeszcze stroną całej partyi jest bezwątpienia bramkarz i backo mało mielibyśmy do zarzucenia, ale na tem koniec. Napad nie może funkcyonować głównie z winy pomocy, która właściwie nie umie nic z tego, co umieć winna, wybija bowiem kiepsko, źle obstawia, a o celowem podawaniu nawet nie myśli. To też pomimo widocznej przewagi „Wisły” do pauzy nie zdobyła żadnego goalu. Po pauzie zaś kiedy p. A. O. opuścił boisko o jakiemś skutecznym atakowaniu niebieskich nawet mowy być nie mogło. Jedyną bramką jaką czerwoni odpowiedzieli na dwa goale Bielska padla z rzutu karnego. Sędziował p. Moskal.Nowa Reforma z 21.06.1912

Ze sportu.
Nowa Reforma, 21 czerwca 1912
Na zakończenie sezonu rozegra T.S. „Wisła” dnia 23 b.m. na boisku pozlotowem match-rewanż z B.B.F.C. z Bielska. Drużyna niemiecka silnie w ostatnim czasie wzmocniona zdołała zeszłego tygodnia pobić „Wisłę” (4:1) i z tego powodu „Wisła” chcąc klęskę swoja powetować zaprosiła klub ten na niedzielę i rozegra match o godzinie 6 po południu, tak, że publiczność będzie mogła nie opuszczając wyścigów, które się o tej porze właśnie kończą, temu interesującemu zapasowi się przyglądnąć. Bilety wcześniej nabywać można w „Auto-Palais” (plac Szczepański 2).


Nowa Reforma z 22.06.1912

Zawody w piłkę nożną.
Nowa Reforma, 22 czerwca 1912
Ze względu na rozegrać się mający jutro match footballowy „Wisła” - „Bielitz-Bialaer S.C” podajemy kilka rezultatów z rozegranych matchów bielskiej drużyny: Z „Germanią” z Wrocławia 6:0, z „Polonią” z Krakowa 6:0, z „Torekves S.E” z Budapesztu 2:4 i 4:4, z „Deutscher Sportverein” z Opawy 6:4. Drużyna niemiecka przyjeżdża w wzmocnionym składzie; nowemi bowiem siłami są: Heinzl (prawy łącznik) i Heger (lewy back). Przed właściwym matchem rozegra „Wisła Ib” match z „Amatorskim K.S.”.


Nowa Reforma z 23.06.1912

Nowa Reforma, 23 czerwca 1912
Match „Wisły” z „Bielitz-Bialauer S.C” i I B K.S. „Cracovia” z klubem przemyskim „San I”.


Nowa Reforma z 24.06.1912

Ze sportu.
Nowa Reforma, 24 czerwca 1912
[…]

Na boisku pozlotowem odbył się równocześnie match „Bielitz-Bialaer Sport Vereinu” z „Wisłą”. W zeszłą niedzielę drużyny te spotykały się w Bielsku, gdzie „Wisła”, jak donosiliśmy, uległa w stosunku 4:1. W pierwszej połowie gry walka była nierozstrzygniętą (0:0), dopiero w drugiej goście bialscy zaostrzają grę i zwyciężają ostatecznie w stosunku 2:1. Sędzią był p. Moskal.Czas z 24.06.1912

Czas, 24 czerwca 1912
Wczoraj popołudniu odbyły się zawody piłką nożną znanego w Krakowie „Bielitz Bialaer F.C..” z T.S. „Wisła”, jako rewanż za niedawną przegraną krakowskiej drużyny na boisku bielskiem. Mimo przewagi drużyny krakowskiej, wynik wypadł na jej niekorzyść w stosunku 2:1.Głos Narodu z 23.06.1912

Ze sportu.
Głos Narodu, 23 czerwca 1912
Z Tow. Sport. „Wisła”. Na zakończenie sezonu rozegra T.S. „Wisła” dnia 23 b.m. na boisku pozlotowem match rewanż z B.B.F.C. z Bielska. Drużyna niemiecka silnie w ostatnim czasie wzmocniona, zdołała zeszłego tygodnia pobić „Wisłę” (4:1) i z tego powodu „Wisła” chcąc klęskę swoja powetować zaprosiła klub ten na niedzielę i rozegra match o godzinie 6 po południu, tak, że publiczność będzie mogła nie opuszczając wyścigów, które się o tej porze właśnie kończą, temu interesującemu zapasowi się przyglądnąć. Bilety wcześniej nabywać można w „Auto Palais” Plac Szczepański 2.


Głos Narodu z 25.06.1912

Ze sportu. Wisła - B.B.F.C (Bielsko) 1:2 (0:0).
Głos Narodu, 25 czerwca 1912
Zakończeniem sezonu footballowego „Wisły” był wczorajszy match, rozegrany jako rewanż z drużyną z Bielska. Gra na ogół prowadzona w żywym tempie ciekawemi momentami szczególnie w pierwszej połowie urozmaicona, staje się ku końcowi mniej interesującą. W pierwszej pół godzinie znać przewagę czerwonych zaznaczoną kilkoma niebezpiecznemi momentami pod bramką Bielska i cornerami, których jednak bramkarz swoją świetną grą nie pozwala wyzyskać. Powoli gra przenosi się ku stronie „Wisły” i ładnemi atakami czarno-niebiescy kończą pierwszą połowę.

Po pauzie gra toczy się na obu terenach dając chwilową przewagę Bielsku, która przynosi gościom dwie bramki. Punkt dla „Wisły” osiągnięto z rzutu karnego. Sędziował p. Moskal.Czas z 21.06.1912

Ze sportu.
Czas, 21 czerwca 1912
Na zakończenie sezonu rozegra T.S. „Wisła” dnia 23 bm. na „boisku pozlotowem” match-rewanż z B.B.F.C. z Bielska. Drużyna niemiecka znacznie w ostatnim czasie wzmocniona, zdołała zeszłego tygodnia pobić „Wisłę” (4:1) i z tego powodu „Wisła”, chcąc klęskę swoją powetować, zaprosiła klub ten na niedzielę i rozegra match o g. 6 popoł., tak, że publiczność będzie mogła, nie opuszczając wyścigów, które się o tej porze właśnie kończą, przyjrzeć się interesującym zapasom. Bilety wcześniej do nabycia w „Auto-Palais”, Plac Szczepański 2.


"IKC" z 1912.06.27

Ze sportu. Matche fotballowe w Krakowie.
Ilustrowany Kurier Codzienny, 27 czerwca 1912
Onegdaj w parku gier „Cracovii” odbył się match „Cracovii I b” z „K. S. San” z Przemyśla. Zainteresowanie tym matchem było bardzo słabe. Publiczności przybyło bardzo niewiele. Wynik match 7:1 (4:0) na korzyść „Cracovii I b”. Sześć punktów na korzyść Cracovii zrobił p. Szeligowski.

Równocześnie odbył się na boisku pozlotowem, match: „Bielitz-Bialaer Sp. V.” z „Wisłą”. Drużyny te potykały się niedawno w Bielsku, gdzie „Wisła” okazał znaczną wyższość nad przeciwnikiem (0:0). W drugiej połowie gry „Wisła” jednak „Wisła” uległa mu w stosunku 2:1. Sędziował p. Moskal.

"IOS" z 1912.06.28

Bielltz-Bialaer Sportverein-Wisla Krakau 2:1 (Halbzeit 0:0).
Illustriertes Österreichisches Sportblatt, 28 czerwca 1912
Beim Retourspiel in Krakau mußte Bielitz für Reichel und Lady mit Ersatz antreten, Wisla dagegen stellte seine kom¬plette',, verstärkte" Elf, wodurch das Spiel jedoch wenig beein flußt wurde. Die Bielitzer waren wie aus einem Guß, der energische Zug nach vorne vor allem ist es, der der Mann¬schaft die großen Erfolge bringt. Sie gibt das Wettspiel nie¬mals verloren und arbeitet in gemeinsamem Geiste. Das Wett¬spiel wurde zwar.11 knapp, aber sicher gewonnen. Es kann nicht geleugnet werden daß Wisla anfangs mehr vom Spiele'hatte, doch war es mit der Schießkunst der Krakauer Stürmer nicht weit her, oder arbeitete der Bielitzer Goalkeeper bravourös. Das Spiel wird dann hauptsächlich in der Mitte des Feldes ge¬führt, so daß keinerseits Punkte zu verzeichnen sind. Nach der Pause legt Bielitz ein mörderisches Tempo vor, Angriff auf Angriff erfolgt, aufs Krakauer Tor und so kann Heinzl einen seiner Bombenschüsse geschickt placieren, wodurch Bielitz den ersten Punkt erreicht. Kurz nachher wird Wislas Verteidigung grandios überspielt und Ginzl kann die Führung auf 2:0 für Bielitz schrauben. Nun folgt ein Elfer gegen Bielitz, welcher jedoch sehr schön abgewehrt wird, bald darauf ein zweiter, der dann eingeschossen wird. Das Spiel wurde trotz des scharfen Tempos sehr fair durchgeführt. Das Publikum überschüttete die Bielitzer mit einem Beifallssturm, ein Zeichen, welch guten Eindruck das Spiel auszulösen vermochte. Wir würden dem Sport jedoch einen schlechten Dienst erweisen, wollten wir über den Schiedsrichter nicht einige Worte verlieren. Es ist kaum glaublich, daß die Leitung eines Spieles einer Person anvertraut ist, die selbst mit den primitivsten Regeln nicht vertraut ist. Was überdies mit den zwei so sehr fraglichen Elfern bezweckt wurde, überlassen wir der Kritik des Krakauer Publikums, das durch seine spontanen Beifallsbezeigungen sein Urteil über die Kenntnisse des Richters gefällt hat.

Bielltz-Bialaer Sportverein-Wisła Kraków 2:1 (do przerwy 0:0).

W rewanżowym meczu w Krakowie Bielsko musiało zastąpić Reichela i Lady'ego, Wisła z kolei przedstawiła kompletny i "wzmocniony" zespół, który jednak niewiele wpłyną na grę. Bielszczanie byli jak jeden kawałek, energiczny ruch naprzód przede wszystkim jest tym, co przynosi drużynie wielki sukces. W grze się nigdy nie poddają i pracują we wspólnym duchu. Mecz został wygrany niewysoko, ale pewnie. Nie można zaprzeczyć, że Wisła miała początkowo więcej z gry, ale było to - przy kunszcie strzeleckim krakowskich napastników - niezbyt daleko (od zdobycia gola - przyp. historiawisly), lub też bielski bramkarz znakomicie pracował. Gra toczyła się zatem głównie w środku pola tak więc nie zdobyto żadnych punktów. Po przerwie Bielsko narzuca mordercze tempo, atak za atakiem ciągnie na bramkę i tak Heinzl może jeden ze swoich potężnych strzałów mądrze ulokować, czym Bielsko osiąga pierwszy punkt. Chwilę później obrona Wisły zostaje przeważona i Ginzl może podwyższyć wynik na 2:0 dla Bielska. Teraz następuje rzut karny przeciwko Bielsku, który jest dobrze odparty, wkrótce potem jednak kolejny, tym razem trafiony. Gra była bardzo fair mimo ostrego tempa. Publiczność zgotowała Bielszczanom burzę pozdrowień, co pozostawiło z matchu dobre wrażenie. Jednak oddalibyśmy sportowi złą przysługę, gdybyśmy nie chcieli powiedzieć kilku słów o sędzim. Jest niewyobrażalnym, że zarząd nad grą zostaje oddany komuś, kto nie ma znajomości nawet podstawowych reguł. Co więcej, jaki był zamysł przy dwóch tak wątpliwych asystentach, pozostawiamy krytyce krakowskiej publiczności, która swoim spontanicznym aplauzem wydała ocenę wiedzy sędziego.