1912.09.29 AZS Kraków - Wisła Kraków 0:1

Z Historia Wisły

1912.09.29, mecz towarzyski, Kraków, Stadion Cracovii, 15:00, niedziela
AZS Kraków 0:1 (0:1) Wisła Kraków
widzów:
sędzia:
Bramki
0:1 21'
AZS Kraków
2-3-5
Roman Pollak
Józef Szwarcer
Wilhelm Cepurski
Michał Krasiński
Ludwik Stolarski
Konrad Dynowski
Tadeusz Rutkowski
Antoni Poznański
Adam Obrubański
Słowieński
Seweryn Kisielewski

trener:
Wisła Kraków
2-3-5
Michał Szubert
Andrzej Bujak
Franciszek Pustelnik
Marian Kaszycki Maryan
Władysław Polaczek
Stanisław Adamski
Karol Romański
Tadeusz Zawisza Boruta
Tadeusz Przystawski
Artur Olejak
Stefan Śliwa Stefan

trener:

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Program meczowy

Relacje prasowe

‎‎‎

Goniec Poniedziałkowy. R.2, 1912, nr 40

1912.09.30


Ze sportu.

Akad-Związ. Sport - T. S. „Wisła” 0:1 (0:1).

Wczorajsze lokalne zawody odbyły się przy pięknej pogodzie na boisku „Cracovii“. Obie potykające się drużyny wystąpiły w zmienionych składach, słabszych, aniżeli w poprzednim sezonie. Szczególnie słabym okazał się atak „akademików” i jemu też zawdzięczają oni wczorajszą przegraną. Jedynie p. Poznański okazał umiejętność atakowania, lecz jeden nie może grać za pięciu. Również obrona pozostawiała wiele do życzenia, natomiast szczęśliwie debiutował nowy bramkarz A. Z. S.

W drużynie „Wisły” najlepiej podobała nam się pomoc i bramkarz, w napadzie wybija się p. Olejak, który jednak za mało „pracuje” na boisku; dobrą siłą okazał się lewy skrzydłowy, reszta to gracze młodzi, mało rutynowani.

Gra prowadzona zbyt ostro, okazuje od początku nieznaczną przewagę „Wisły”. Tempo z początku szybkie, po pewnym czasie słabnie i dopiero po bramce strzelonej przez p. Olejaka wzmaga się, żadna jednak ze stron nie uzyskuje więcej punktu. Napad A. Z. S. okazał wybitne zdolności w niewyzyskiwaniu korzystnych pozycyi.

Sędzią był p. Kiliński (T. S. W.)


Nowiny : dziennik powszechny. R.10, 1912, nr 222 + dod. - 1912.09.29

Piłka nożna. W niedzielę 29 bm. rozegrają ze sobą po raz pierwszy match: pierwsza drużyna „Akad. Związku Sportów-” z pierwszą drużyną „Wisły”. Zawody miastowe między drużynami, rywalizującemi ze sobą budzą zawsze żywe zainteresowanie, to też match ten będzie prawdziwą atrakcyą w obecnym sezonie.
Nowiny : dziennik powszechny. R.10, 1912, nr 223 - 1912.10.01

Ze sportu. (Wisła — A. Z. S. 1:0) Spotkanie wczorajsze „Wisły” z A. Z. S. dalekie było od tego, co zwykliśmy nazywać matchem pierwszorzędnych drużyn. Oba kluby grały bez życia i wiary w siebie, a brak zgrania u obu przeciwników, nie pozwalał im rozwinąć jakąś celową kombinacyę, to też gra cała obracała się około akcyi poszczególnych graczy, podejmowanej samolubnie na własną rękę, w czem przedewszystkiem celowali Akademicy. Na usprawiedliwienie drużyn podnieść należy tę łagodzącą okoliczność, że obie wystąpiły nie kompletnie. Wynik 1:0 dla Wisły odpowiada też w zupełności istotnemu stosunkowi sił obu tych klubów."Ilustrowany Kurier Codzienny" z 1912.09.29

Ilustrowany Kurier Codzienny, 29 września 1912
Match footbalowy. W niedzielę dnia 29 b. m. rozegrają wogóle po raz pierwszy ze sobą ,,match footbalowy” match footbalowy” pierwsza drużyna sekcyi piłki nożnej Akademickiego Związku Sportowego z pierwszą drużyną T. S. ,,Wisła”. Zawody miejscowych, rywalizujących ze sobą drużyn budzą zawsze ogromne zainteresowanie, toteż match ten będzie jedną z atrakcyi obecnego sezonu.


Gazeta Poranna z 05.10.1912

Gazeta Poranna, 5 października 1912
A.Z.S. z Krakowa - Czarni rozegrają jutro na boisku T.Z.R. po raz pierwszy match footballowy. Drużyna A.Z.S. składa się w części z dawnych graczów „Cracovii” i dawnych graczów „Wisły”. Na ogół jest to drużyna średniej jakości, czego dowodem rezultat ostatniego matchu A.Z.S. z „Wisłą”, mianowicie 1:0 na korzyść „Wisły”.


"IOS" z 1912.10.05

Krakauer Brief. Wisla gegen A. Z. S. (Akademischer Sport-Verband) 1 : 0.
, 5 października 1912
Aufdem Sportplatze der Cracovia trafen sich Wisla und A. Z. S. Diesem Spiele sahen die hiesigen Sportkreise mit großem In¬teresse entgegen, da beide Mannschaften sich zum erstenmale gegenüberstanden. Das erschienene Publikum wurde jedoch arg enttäuscht. Obwohl in beiden Mannschaften neben den jüngeren auch ältere und geübte Spieler mitwirken, konnte keine beider Mannschaften ein Zusammenspiel entwickeln, da die besseren Spieler auf die Mitwirkung der weniger routinierten nicht rechnen konnten und oft kam es vor, daß die besten Chancen von den eigenen Spielern zugrunde gerichtet wurden. Das vom Anfang an temperamentlose Spiel hatte fast keine interessanten Momente, so daß man den Eindruck hatte, daß sich nicht nur das Publikum, sondern auch die Spieler lang¬weilten. Wisla greift an und man merkt gleich, daß sie ihrem Gegner überlegen ist. In der 21. Minute erzielt Wisla einen Treffer und muß sich trotz eifriger Bemühungen und vieler Angriffe mit diesem Resultat begnügen. Sogar ein Elfmeterstoft wurde nicht verwandelt. Nach der Pause war das Spiel noch langweiliger, viele gute Positionen werden von beiden Mann¬schaften nicht ausgenützt.

W Parku Sportowym Cracovii spotkały się Wisła i AZS. Lokalne koła sportowe obserwowały ten mecz z wielkim zainteresowaniem, gdyż obie drużyny po raz pierwszy grały ze sobą. Zgromadzona publiczność była jednak bardzo zawiedziona. Choć obok młodszych także starsi i bardziej doświadczeni gracze są członkami każdej z drużyn, to jednak żaden z zespołów nie był w stanie zawiązać kombinacji, gdyż lepsi gracze nie mogli liczyć na udział mniej doświadczonych i często najlepsze okazje ich własnych zawodników były zaprzepaszczane. Gra bez temperamentu była nieomal pozbawiona interesujących momentów, tak że można było mieć wrażenie, że nie tylko publiczność, ale i piłkarze są znudzeni. Wisła atakuje i można od razu zauważyć, że jest lepsza od swojego przeciwnika. W 21 minucie Wisła strzela bramkę i mimo starań i wielu ataków musi zadowolić się tym wynikiem. Nawet rzut karny nie został wyzyskany. Po przerwie gra była nawet jeszcze bardziej nudna, wiele dobrych pozycji pozostaje niewykorzystanych przez obie drużyny.