1914.06.21 Wisła Kraków – Czarni Lwów (5:0 w.o.)

Z Historia Wisły

Mecz się nie odbył

Spis treści

Relacje prasowe

Mecz nie odbył się. Czarni prowadzili razem z Cracovią w mistrzostwach, wygrali wcześniej z Pogonią 3:0. Mecz nie doszedł do skutku, gdyż Czarni wyszli na boisko (wraz z sędzią Orestem Dżułyńskim ze Lwowa) podczas rozgrywanego meczu Polonia Jutrzenka o 5.30 po południu i po 10 minutach zeszli z boiska, uważając mecz za wygrany. Mecz z Wisłą miał się odbyć o 6.30.

Wątpliwe by przyznano Wiśle walkower.

Na podstawie: "Czas" nr 239 i IKC nr 143.


„Czas” z 1914.06.18

W najbliższą niedzielę dnia 21 bm. rozegra T.S. „Wisła” ostatni wogóle w tym sezonie match o mistrzostwo Galicyi. Przeciwnikiem „Wisły” jest tym razem I. L.K.S. „Czarni” ze Lwowa, stojący na czele z Cracovią w grze o mistrzostwo co ilości punktów. – Jest to więc silny rywal „Wisły” jeżeli się zważy nadzwyczajną formę obecnej drużyny „Czarnych””. remis z C0:0 i wygraną z Pogonią 3:1. Mecz o 6. po południu.


„Czas” z 1914.06.20

W niedzielę dnia 21 czerwca rozegra T.S. „Wisła” ostatni match w tym sezonie o mistrzostwo Galicyi. Przeciwnikiem groźnym dla „Wisły” będą teraz „Czarni” ze Lwowa, stojący z „Cracovią” co do ilości punktów na czele drużyn galicyjskich. Już same wyniki „Czarnych” z ostatnich niedziel” więc dnia 24 maja 0:0 i świetne zwycięstwo w zeszła niedzielę nad „Pogonią”, wskazuje , że zawody niedzielne będą niemniej interesujące, jak „Wisły” z „Cracovią”. O „Czarnych” sami już sprawozdawcy lwowscy z obcych im klubów wyrażają się nadzwyczaj pochlebnie. Z uznaniem podnoszą zgranie całej drużyny, a zwłaszcza silny ich atak. Szczególnie wybijają się z ataku: Kowalski (strzelił wszystkie trzy (3) goale „Pogoni”, dalej Kmil i Mueller, z pomocy zawsze dobry Bilor i jeszcze lepszy do niego Koniewicz, z obrony Miciński i wyborny bramkarz Harasymowicz. Początek zawodów ze względu na wyścigi o godzinie 6.15 po południu. Poprzedzą matche najlepszych klubów drugoklasowych „Sparty”, „Polonii”, „Makkabi” i „Jutrzenki „ o godzinie 2.15.


"Czas" z 1914.06.22

Match krakowski w rozgrywce o mistrzostwo między „Czarnymi” ze Lwowa a „Wisłą” nie odszedł do skutku. Match ze względu na wyścigi był zapowiedziany na godz. 6 ¼. „Czarni” z p. Dżułyńskim, jako sędzią ze Lwowa, zaprotestowali przeciw temu i wyszli na boisko mimo odbywającego się na nim matchu „Polonii” i „Jutrzenki” już o 5 ½ i po 10 minutach wyczekiwania oświadczyli wraz z sędzią, że uważają match wobec nie zjawienia się „Wisły” za wygrany i mimo przedstawień i prośby ze strony wiceprezesa Związku, p. Jachimeckiego, zeszli z boiska. Zawody się nie odbyły i nie ulega wątpliwości, że ten niebywały i oryginalny sposób „wygrywania” matchów przez „Czarnych” zostanie przez Związek uregulowany.

"Kurjer Lwowski" z 1914.06.24

Ostatnie matche o mistrzostwo Galicji w piłce nożnej przyniosły następujące rezultaty: Cracovia wygrywa przeciwko Pogoni 2:0 (1 :0), Czarni mimo, że wyjechali do Krakowa, nie mogli tam rozegrać matchu z powodu nieporozumień jakie jakie miały zajść między zarządami klubów. Także nic grając matchu z Wisłą powrócili do Lwowa, zyskując bez matchu 2 punkty.


„Gazeta Poniedziałkowa” z 1914.06.22

Zawody footbalowe o mistrzostwo „Czarni”-”Wisła” nie odbyły się wczoraj, wskutek zejścia z boiska drużyny „Czarnych”. Na gwizdek sędziego p. Dżułyńskiego stanęło naprzeciwko całej drużyny „Czarnych” aż 3 graczy „Wisły”. Wobec tego, że pora była już dość spóźniona, a „Wisła” w dalszym ciągu na boisko nie przybywała, „Czarni” odjechali.”

"IOS" z 1914.07.16

Der Stand der polnischen Meisterschaft. Czarni (Lemberg), Cracovia (Krakau) je 5 Punkte, Pogon (Lemberg) 2P, Wisla (Krakau) 0 P. Vorigen Sonntag wurde die Frühjahrsserie der Meisterschaft des polnischen Landesverbandes zum Abschluß gebracht. In Lemberg trat Cracovia gegen Pogon an und siegle leicht 2:0. In Krakau sollteu Czarni gegen Wisla kämpfen, doch unterließ es Wisla, sich dem Gegner zu stellen; der Schiedsrichter pfitf nach längerem Warten das Spiel ab, zwei Punkte fielen an Czarni. Am 28. und 29. Juni spielten in Lemberg W. A.C.-Czarni und B. T. C.-Pogon. Am ersten Tage zeigte W. A. C. ein sehr schönes Spiel, hauptsächlich in der ersten Spielhälfte, dann wurde zu scharf gespielt, welche Spielweise auch am nächsten Tage anhielt. Sonntag siegte W. A. C. 3 :1, Montag 4: 1. B.' T. C., durch Ersatzleute stark geschwächt siegte2:0 und 5:0 über Pogon.