1920.08.01 Cracovia/Makkabi Kraków - Wisła Kraków 4:1

Z Historia Wisły

Mecz na cel powiększenia funduszów Komitetu obrony państwa.
1920.08.01, mecz towarzyski, Kraków,, niedziela
Cracovia/Makkabi Kraków 4:1 Wisła Kraków
widzów:
sędzia:
Bramki
Cracovia/Makkabi Kraków
Choczner (Makkabi)
Adam Kogut (Cracovia)
Zdzisław Styczeń (Cracovia)
Edward Strycharz (Cracovia)
Leon Sperling (Cracovia)
Majcherczyk (Cracovia)
Przybyło (Cracovia)
Szneider (Makkabi)
Sträusler (Makkabi)
Fishler (Makkabi)
Strumpfner (Makkabi)

trener:
Wisła Kraków

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - Sports.pl

Relacje prasowe

"IKC" z 1920.08.04

ZE SPORTU.

Match na fundusz Kom. obrony państwa a Magistrat.

Niedzielny match rozegrany przez drużynę kombinowaną Cracovii i Makkabi z drużyną Wisły, przyniósł łatwe a niespodziewane zwycięstwo zespołowi mieszanemu. W drużynie kombinowanej grali z pierwszej Cracovii: Kogut, Styczeń i Strycharz, z drugiej Szperling, Majcherczyk i Przybyło, z Makkabi Choczner, bramkarz, Szneider, Sträusler, Fishler i Strumpfner. Drużyna na ogół słaba, potrafiła po ładnej grze pokonać z łatwością przeciwnika, któremu z góry przypisywano zwycięstwo. Aczkolwiek może nie pora na urządzanie zawodów sportowych, to jednak musimy zaznaczyć, że urządzono je w celu powiększenia funduszów Komitetu obrony państwa.

Czychający na łatwe dochody nasz przesławny magistrat obarczył i te zawody 25-proc. podatkiem tak zwanym „na ubogich gminy miasta Krakowa”. Nawet dochód na obronę granic państwa nie może ominąć chciwych kas magistrackich.

O obciążeniu zawodów sportowych wymienionym podatkiem napiszemy osobno – dziś zaznaczymy, że podatku tego nie ściąga żadne miasto polskie – Kraków ma do tego wyjątkowe prawo, czego najlepszym dowodem wszystkie urządzenia miejskie dla młodzieży naszego miasta i troska o jej rozwój fizyczny. Jako przykład niech służą: zgniły staw w Parku Krakowskim, sadzawka dla łabędzi na plantach i policyanci konni, spędzający z błoń bawiącą się tam młodzież. To wystarczy.