1922.06.11 Sturm Bielsko - Wisła 0:2

Z Historia Wisły

1922.06.11, A klasa, 7. kolejka, Bielsko, Stadion B.B.S.V.,
Sturm Bielsko 0:2 (0:0) Wisła Kraków
widzów:
sędzia: Brand z Krakowa
Bramki
0:1
0:2
55' Marian Szpórna
75' Władysław Kowalski
Sturm Bielsko
2-3-5
Penkala
Borski
Mascha
Walloschek
Spitz
Szymanek
Kasperlik
Genser
Bathelt
Spulnik
Striczek

trener:
Wisła Kraków
2-3-5
Mieczysław Wiśniewski
Wilhelm Cepurski
Kazimierz Kaczor
Stefan Wójcik
Stefan Śliwa
Witold Gieras
Franciszek Danz
Marian Szpórna
Henryk Reyman
Władysław Kowalski
Stanisław Marcinkowski

trener: brak

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Źle przygotowane boisko nie pozwalało lepiej grającej Wiśle na wykazanie swej przewagi technicznej. Na podstawie: Tygodnik Sportowy nr 61 i Wiadomości Sportowe nr 14.

Przegląd Sportowy numer 24/1922 strona 12:

11 czerwca. Wisła (Kraków) - D.F.C. Sturm 2:0 (0:0)

Wisła w komplecie z Cepurskim, bez Kowalskiego I, którego zastępował Wójcik. Skład Sturmu: Penkala; Borski, Mascha; Walloschek, Spitz, Szymanek; Kasperlik, Genser, Bathelt, Spulnik, Striczek. Boisko B.B.S.V.

Opis meczu

Sturm mimo kilku rezerwowych, którzy z wyjątkiem jednego nie zadowolili, zmusił do rozwinięcia wszystkich sił Krakowian, którzy mimo przewagi w polu musieli do pauzy, dzięki wyśmienitej pracy bramkarza, zadowolić się wynikiem 0:0. Gra, doskonale przez p. Branda kierowana, toczyła się w żywem tempie. Po otwartej początkowo grze musiał Sturm, który do 30 min. grał tylko w dziesiątkę, przejść do defenzywy. Bramkarz (rezerwowy) chwytał wspaniale trudne do obrony strzały Danca i Reymana. Wspomagali go skutecznie obaj obrońcy. Wypady Sturmu rozbija obrona czerwonych. Wiśniewski nie ma nic do roboty. Po przerwie gra znów otwarta, piękne biegi Sturmu i Wisły (Wisły efektowniejsze) zmieniają się naprzemian. W 10 min. róg dla Wisły, pięknie bity, daje Wiśle 1. bramkę przez Szpurnę. Wisła oblega, bramkarz pracuje pierwszoklasowo i dopiero w 30 min. Kowalski II zmusza do kapitulacji.

Najlepsi w Wiśle obrońcy i Danc, w Sturmie bramkarz. Kasperlik, który w 35 min. wszedł za Srunkowskiego, był śmieszną figurą. Widzów mimo niepogody dużo. Sekler.

Wiadomości Sportowe


Nr 14. Kraków, poniedziałek 12 czerwca 1922. Rok I.Z BIELSKA. O m i s t r z o s t w o k l a s y A.

Wisła — Sturm 2 :0 (0 :0)

Wisła w pełnym składzie, z wyjątkiem Kowalskiego I, w miejsce którego gra Wójcik. Gra nadzwyczaj fair. Mimo złego stanu boiska zawody prowadzone w szybkiem tempie. Wisła góruje nad przeciwnikiem startem do piłki, zgraniem i techniką, lecz przewagi swej cyfrowo nie może wykazać z powodu złych warunków terenowych. Najlepszy na boisku Cepurski. Bramki strzelili Kowalski II i Szpurna. Sędziował p. Brand.

Tygodnik Sportowy

ROK II. KRAKÓW, DNIA 16 C Z ER W C A 19 2 2 ROKU. NR. 61.


Przegląd sportowy lokalny.

Po przerwie świątecznej znowu walki o mistrzostwo. Wzmocniły one pozycję czołowych klubów, zaostrzając temsamem walkę o pierwsze miejsce między Cracovią, a Wisłą. Jutrzenka przez zwycięstwo nad Makkabi uwolniła się od zmory II. kl. Musi ona stoczyć ze Sturmem i Wisłą ciężką walkę, aby uzyskać III miejsce. Makkabi ma rzeczywiście w tym sezonie szalonego pecha. Stoi ona ciągle nad przepaścią i musiałaby zwyciężyć B. B. S. V. i wyjść nierozstrzygnięcie z Cracovią, aby uzyskać przedostatnie miejsce. Dwa ostatnie mecze ze Sturmem i Jutrzenką przegrywa Makkabi niezasłużenie. Wogóle tabelaryczny układ, stawiający B. B. S. V. i Makkabi, jako kandydatów do 2-giej klasy, jest o tyle nieprawdziwy, iż obydwa te kluby pod względem klasy gry, poziomu technicznego i kombinacyjnego, nie tylko nie ustępują innym wyżej stojącym w tabeli, ale je nawet przewyższają. Jeszcze mamy kilka meczów. Niespodzianki są jeszcze niewykluczone. Wątpimy jednak bardzo, aby zmiany u dołu były jeszcze możliwe. Co do zmian u góry, jesteśmy pewni wysunięcia się Cracovii na czoło, oraz Jutrzenki na 3. miejsce.Cracovia wygrała z BBSV 4:0 i w tabeli status quo zachowane: Wisła 12 pkt., Cracovia 11. O mistrzostwie zadecydować miał więc bezpośredni mecz między nimi.