1923.06.24 Sturm Bielsko - Wisła Kraków 0:4

Z Historia Wisły

1923.06.24, A klasa, 10. kolejka, ,
Sturm Bielsko 0:4 (0:1) Wisła Kraków
widzów:
sędzia: Henryk Mund z Krakowa
Bramki
0:1
0:2
0:3
0:4
10' (k) Kazimierz Kaczor
47' Henryk Reyman
69' Władysław Kowalski
Władysław Kowalski
Sturm Bielsko
Wisła Kraków
2-3-5
Mieczysław Wiśniewski
Kazimierz Kaczor
Władysław Stopa
Witold Gieras
Stefan Śliwa
Marian Majcherczyk
Józef Adamek
Władysław Kowalski
Henryk Reyman
Władysław Krupa
Stanisław Marcinkowski

trener: brak
Skład wątpliwy: grał Franciszek Danz

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Relacje prasowe

Tygodnik Sportowy nr 21

ROK III. KRAKÓW, DNIA 2 7 C Z E R W C A 1 9 2 3 ROKU NR. 21.


Rozgrywki mistrzowskie kl. A. ubiegłej niedzieli nie zmieniły zupełnie tabeli, zadecydowały jednakże o jej ustaleniu. Wisła zdobyła pewne 2 punkty ze Sturmem w Bielsku, Cracovia zaś z Jutrzenką. Wisła zatem m a zapewnione mistrzostw o okręgowe, Cracovia U. miejsce. Z tęsknotą oczekują już wszyscy, gracze, towarzystwa i sympatycy footballu, zakończenia rozgrywek mistrzowskich, bo już rzeczywiście nudy i ziewanie są częstszym objawem boiskowym, niż akcja kombinacyjna, lub emocjonujący moment footballowy. Nic dziwnego, poziom i klasa naszych drużyn spadły przerażająco. Jedynym ratunkiem — wakacje, odpoczynek nerwów , zmiana powietrza i nadgniłej trochę atmosfery sportowej, zmiana otoczenia, wyjazdy, co też prawie wszystkie tow. jakby instynktownie urządzają. Przed sezonem jesiennym , a więc po ferjach fizycznych i psychicznych, spodziewamy się dopiero także zmiany na lepsze w poziomie i klasie naszych drużyn.


ROK III. KRAKÓW, DNIA 2 7 C Z E R W C A 1 9 2 3 ROKU NR. 21.


Z Bielska. 24.6. Wisła (Kraków) — Sturm 4:0 (1:0). Wisła zdobyła sobie w Bielsku mistrz. krak. okr., klęska bowiem ze Sturm em teoretycznie umożliwiałaby jeszcze Crac. zdobycie mistrz. Zwycięstwo wprawdzie nie było tak imponującem, jak to orzeka wynik, ale ostatecznie przyniosło 2 decydujące punkty. Wisła nie umiała się w ciągu całej gry zrozumieć, drużyna grała bezcelowo i bezplanowo i rzadko tylko kombinowała myślowo. Sturm bronił się z wielkiem poświęceniem i małą umiejętnością, która nie odpowiada I. kl. wymaganiom. Do pauzy prowadzi Wisła 1 br. z rzutu karnego (Reyman). Po przerwie zdobywają Reyman i Kowalski 3 dalsze goale. Jest dla stosunków w koll. Sędz znamiennem, że do ważnych meczów mistrz, niema lepszych sił. Jest problematycznem, czy p. Mund zdołałby mecz ten doprowadzić do końca, gdyby spotkanie nie wykazywało jednej silniejszej partji. —Wiadomości Sportowe Nr. 18.

Kraków wtorek, 25 czerwca 1923. Rok II.Wisła — Sturm 4 :0 (1 :0)

Zawodami tymi zakończyła Wisła serję rozgrywek o mistrzostwo okręgu krakowskiego. Gra sama nie należała do zbyt. interesujących. Wisła bowiem mając nie zbyt groźnego przeciwnika przed sobą nie zadała sobie trudu pokazania gry pięknej, lecz przejąwszy jego system gry szybko się do niego dostroiła.

Grę rozpoczyna Wisła z miejsca w. bardzo szybkim tempie, lecz napastnicy jej strzelają bez skutków. Miejscami grają bardzo ostro, niekiedy prawie brutalnie, to też gwizdek sędziego często przerywa grę. W 10 min, sędzia dyktuje jedynastkę przeciw gospodarzom, którą pewnie wyzyskuje Kaczor. Stosunek taki utrzymując się do przerwy.

Po pauzie czerwoni silnie naciskają i już w 2 min. pięknego gola zdobywa Reyman z podania Danza. Od tej chwili gości atak pod bramką przeciwnika, lecz słabo w tym dniu dysponowany ich atak traci wiele wykładanych pozycji. Dopiero w 24 min, daleki płaski strzał Kowalskiego grzęźnie po raz trzeci w bramce miejscowych. Sturm zbiera siły i poczyna atakować, lecz wspaniała obrona czerwonych nie .dopuszcza do strzału, gościom natomiast udaje się zdobyć jeszcze czwarty punkt przez Kowalskiego, Rzutów z rogu 4; 4. Zawody prowadził bardzo uważnie sędzia p, Mund z Krakowa.

Zaszczytny tytuł mistrza okręgu krakowskiego zdobyta w bieżącym roku Wisła uzyskując 18 punktów na możliwych do zdobycia 2 0 i stosunek bramek 31:7. Wynik to dla niej bardzo zaszczytny. Ale też ciężką kampanję przebyli Wiślacy walczyć bowiem musieli nietylko z przeciwnikiem na zielonej murawie, lecz cięższą znacznie walkę stoczyć byli zmuszeni ze znaczną częścią zfanatytyzowanej publiczności. Kto pilnie uczęszczał na rozgrywki drużyn klubów krakowskich, temu dc- 1): z ) znano są warunki w jakich czerwoni rozgrywali zawody. Lecz ambitna ta twarda i pełna wiary w swe siły jedenastka pomimo wrogiego stanowiska obcoklubowych fanatyków z podziwu godnym spokojem potrafiła opanować najgroźniejsze nawet dla niej sytuacje i z każdych niemal zawodów wychodziła zwycięsko. Wspomnieć tu jeszcze należy i o stanowisku naszych „sędziów”, którzy w znacznej mierze nie dobro sportu, lecz klubu mieli na oku przy prowadzeniu, zawodów. To co graczom innych klubów uchodziło bezkarnie na boisku z pewnością nie byłoby tolerowanem przez nich wobec graczy Wisły. Pomimo tych licznych przeciwności dochodzą Wiślacy pewnie do zwycięstwa i mamy nadzieję że zaszczytny ten tytuł godnie utrzymać potrafią, czego im też z serca życzymy.Mecz nie był łatwy dla Wisły, gdyż Sturmowi groziła degradacja.


Wisła kończy rozgrywki z dorobkiem 18 punktów w 10 meczach i awansuje do gier finałowych o MP.


Gry Punkty Stosunek bramek

Wisła 10 18 31:7

Cracovia 10 16 42:6

Jutrzenka 10 9 11:19

BBSV 10 9 9:18

Wawel 10 5 7:20

Sturm 10 3 4:34


Patrz: Przegląd Sportowy nr 25!

http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1923/numer026/imagepages/image15.htm sam wynik