1923.08.26 ŁKS Łódź - Wisła Kraków 1:6

Z Historia Wisły

1923.08.12, Mistrzostwa Polski, 3. kolejka, Łódź, boisko ŁKS,
ŁKS Łódź 1:6 (0:0) Wisła Kraków
widzów: 5.000
sędzia: Zygmunt Rosenfeld z Bielska
BramkiJan Durka (k) 79'0:1
0:2
0:3
1:3
1:4
1:5
1:6
Władysław Kowalski 49'
Henryk Reyman 60'
Henryk Reyman 75'

Henryk Reyman? 83'
Henryk Reyman 88'
Władysław Kowalski 89'
ŁKS Łódź
2-3-5
Adolf Fiszer
Stanisław Piotrowski
Wawrzyniec Cyll
Karol Hanke
Zygmunt Otto
Henryk Gabrjel
Antoni Śledź
Zygmunt Lange
Karol Miller
Marian Szpórna
Jan Durka

trener:
Wisła Kraków
2-3-5
Mieczysław Wiśniewski
Kazimierz Kaczor
Marian Markiewicz
Marian Majcherczyk
Stefan Śliwa
Stefan Wójcik
Józef Adamek
Władysław Krupa
Henryk Reyman
Władysław Kowalski
Mieczysław Balcer

trener: brak

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Relacje prasowe

Tygodnik Sportowy

ROK III. KRAKÓW, DNIA 28 SIERPNIA 1923 ROKU. NR. 30.

26/8. Mistrz. Polski zachód. Wisła (Kraków ) — Ł. K. S. 6 : 1 ( 0 : 0). Powyższe zawody zgromadziły tłumy publiczności, która pomimo strajku tramwajarzy, zapełniła po brzegi boisko Ł K S , absolutnie nie nadające się do pomieszczenia tylu tysięcy ludzi, a już wcale do gry ze względu na piaszczysty teren. Przy najlżejszym kopnięciu piłki powstawały tumany kurzu, nie pozwalające chwilowo orjentować się. Bezwzględnie, już choćby przez wzgląd na płuca graczy, powinni właściciele boisko skrapiać wodą.

Wisła: Wiśniewski, Kaczor, Markiewicz, Majcherczyk, Śliwa, Wójcik, Adamek, Krupa, Reyman, Kowalski, Balcer. — Ł. K. S.: Fiszer, Piotrowski, Cyll, Hanke, Otto, Gabrjel, Śledź, Lange, Miller, Szpurna, Durką. Po zwycięstwie z Iskrą, po bardzo pięknej grze ŁKS u w spotkaniu z Wartą, spodziewano się innego rezultatu. Tym czasem stało się inaczej. Zaraz z początku bierze Ł. K. S. piłkę w swoje posiadanie i usadawia się na dobre na połowie Wisły, jednakże bez sukcesu. — P o pauzie chwilowo gra otwarta. Już zdawało się, że wynik pozostanie niezmienionym. Wisła, która gra z całem zaparciem się, zyskuje przewagę. A tak kombinuje wyśmienicie, strzela dużo i celnie, czego wynikiem staje się 6 prawie jedna po drugiej padających bramek. Je dyną bramkę uzyskuje ŁKS. z rzutu karnego. Zawody powyższe sprawiły entuzjastom ŁKS. niemiłe rozgoryczenie. Najlepsi we Wiśle: Kaczor Reyman i Adamek. W Ł .K . S. świetny Otto, pozatem Śledź i Hanke. Lange za dużo „kiwał”. Sędzia p. Rosenfeld z Bielska, dobry. Żyłko.


Przegląd Sportowy nr 35

Tydzień wcześniej: Warta-ŁKS 1:1. W początkowych 6 minutach Wisła przebywa na polu karnym ŁKS i to najlepiej charakteryzuje przebieg meczu, w którym tylko momentami łodzianie przechodzą do ofensywy. "Masywny atak Wisły z Reymanem na czele ma dobry ciąg na bramkę", atak łodzian chaotyczny. Seria goli w II. połowie: już w 4' strzela Kowalski, zaraz potem Reyman, po kwadransie 3. gol anonimowy, w 34' ŁKS strzela z rzutu karnego. Pozostałe gole padły w końcowych minutach gry "wskutek zniechęcenia i beznadziejnej sytuacji mistrza Łodzi, którego gracze nie chcieli, a może nie umieli dalej walczyć" - wyróżnił się tylko Cyll. W Wiśle Reyman, Adamek, Śliwa i Wiśniewski, s. Rosenfeld, 5000 widzów mimo strajku tramwajarzy.


Warta-Iskra 7:0. W grupie wschodniej Pogoń-Lauda 13:0 i to najlepiej ilustruje różnicę poziomów gry poszczególnych zespołów.