1924.05.18 Warta Poznań - Wisła Kraków 1:1

Z Historia Wisły

1924.05.11, Mecz towarzyski, Poznań, Boisko Warty,
Warta Poznań 1:1 (0:1) Wisła Kraków
widzów: 2000
sędzia: Brzeziński
Bramki

Władysław Przybysz 88'
0:1
1:1
Marian Majcherczyk 18'
Warta Poznań
2-3-5
Tadeusz Schneider
Marian Śmiglak
Kazimierz Jarzembowski
Henryk Cynka
Zygfryd Kosicki
Alfons Olszewski
Witold Jachimowicz
Zbigniew Niziński
Edmund Szmyt
Władysław Przybysz
Roman Dabert

trener:
Wisła Kraków
2-3-5
Marian Kiliński
Kazimierz Kaczor
Stanisław Stopa
Stefan Wójcik
Marian Majcherczyk
Michał Brzycki
Franciszek Danz
Stanisław Czulak
Stefan Reyman
Władysław Kowalski
Józef Adamek

trener: brak

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - Sports.pl


Tygodnik Sportowy

ROK IV. KRAKÓW, DNIA 2 8 MAJA 1 924 ROKU NR 22.

18. V. Wisła (Kraków) — Warta 1:1 (1 :0 ). Przy licznym udziale widzów stanęły drużyny w następ. składach: Wisła: Kiliński, Kaczor, Stopa, Wójcik, Majcherczyk, Brzycki, Danz, Czulak, Reyman II” Kowalski, Adamek. Warta: Szneider, Śmiglak, Jarzembowski, Cynka, Kosicki, Olszewski, Dabert, Przybysz, Szmyt, Niziński, Jachimowicz.

Przebieg gry żywy, dość ostry, naogół o lekkiej przewadze Krakowian. Pierwsza połowa wykazała lepsze zgranie gości, którzy szczególnie grą główkami miejscowych przewyższali. Bramkę dla Wisły uzyskuje ostrym, płaskim strzałem Majcherczyk. Coraz silniej nacierają Wiślacy, lecz tyły Warty są na miejscu i niweczą wszelkie ataki. Po zmianie gra niewiele ulega zmianie, miejscowi są stroną więcej atakującą, lecz trudno im zdobyć wyrównanie, walcząc z silnemi tyłami gości. Zdawało się, że Wisła zdoła utrzymać swe zwycięstwo, lecz stało} się inaczej, zbyt pewna obrona Krakowian wysuwa się daleko w pole i nie może powstrzymać przeboju Przybysza, który zdobywa wyrównującą bramkę. Publiczności, mimo konkurencji, wiele.

„Przegląd Sportowy”

Przegląd Sportowy. 1924, nr 20

18 maja. Warta—Wisła (Kraków) 1:1 (0:1).

W a r t a : Schneider ; Śmiglak I, Jarzembowski; Cynka, Kosicki, Olszewski; Jachimowicz, Niziński, Szmyt, Przybysz, Dabert.

Wisła: Kiliński II; Kaczor, Stopa II; Wójcik, Majcherczyk, Brzycki; Dane, Czulak, Reyman II. Kowalski, Adamek.

Ani jedna z drużyn nie pokazała takiej gry, jakiej się po nich spodziewano. Obie drużyny bez swych najlepszych: Wisła bez Wiśniewskiego, Krupy, Reyman I i Balcera, Warta bez Stalińskiego, Spojdy i Einbachera.

Drużyny sobie równe, tak samo i gra naogół. Chwilami lekka przewaga Wisły, chwilami znów na odwrót. Warta rozpoczyna w dziesiątkę, po dziesięciu minutach uzupełnia się Przybyszem. W 41 ‘ strzela Dabert z rogu aut, w 8‘ ratuje Olszewski w niebezpiecznej sytuacji pod bramką gospodarzy. W 15' powtórny róg Warty, przeniesiony przez Kosickiego. W następnej chwili już Schneider wspaniale broni tuż pod poprzeczkę skierowany strzał Majcherczyka, w 18‘ jednak mimo robinzonady, puszcza wspaniały płaski rzut Majcherczyka do bramki, Jachimowicz przenosi kilka krotnie centrami tuż nad poprzeczkę. Wolny z przedpola karnego, strzelony przez Kosickiego, obroniony. Wkrótce potem idzie wspaniały rzut Szmyta tuż nad poprzeczkę. Celny strzał Przybysza likwiduje Kiliński. W 41 ‘ po obronie Kilińskiego nie wykorzystuje Szmyt piłki, proszącej się o bramkę, w następnej minucie Dabert nie ma odwagi oddać porządnego rzutu na bramkę Wiślaków, mimo, że nikt mu nie przeszkadza. Do przerwy lekka przewaga Warty.

Po przerwie Wisła więcej na froncie i zdaje się, jakoby Warta puchła. Przebój Czulaka likwiduje Schneider odważnie. W 6‘ róg strzelony przez Dańca, obroniony. W 7‘ pudłuje Dabert. Z winy Jarzembowskiego uzyskuje Wisła drugi róg, zakończony wolnym dla Warty z powodu faulu Wisły. Po ładnej kombinacji strzela Przybysz, Kiliński paruje efektownie. Róg Wisły mija bez skutku. Niziński wydziera się na prawem skrzydle, bije jednak w aut. Wolny bity przez Kosickiego, przynosi Warcie rzut z rogu, przez Daberta strzelony za linję bramkową Następuje pyszna obrona Schneidra nakrywką, a w następnej minucie już znów Kiliński udowadnia swoją klasę obroną niebezpiecznych strzałów Przybysza, i Daberta. W 30‘ Dabert po raz trzeci nie umie strzelić rogu. W 37‘ nie wykorzystuje napad Warty b. dogodnej chwili pod bramką Wisły. Wreszcie w 43‘ odbiera Przybysz centrę Jachimowicza, mija zbyt wysuniętą obronę Wisły i mimo wybiegu Kilińskiego — strzela z 8 mtr. wyrównującą bramkę. Ostatni kwadrans należy wyłącznie do Warty. Warta grała bardzo słabo. Najlepszym Schneider i Ol szewski. W napadzie brak było kierownika. Przybysz był dobrze pilnowany a Szmyt na Wisłę skutecznym być nie może. Jachimowicz centrował zazwyczaj ponad bramkę, może w nadzieji zrobienia gola, a Dabert — jak zwykle zresztą — znów dostał napomnienie. Przecież w spotkaniu Warty z reprezentacją poznańską ubiegłej niedzieli Grajkowskie na lewem skrzydle zapowiedział się bardzo dobrze — dla czego więc kierownictwo Warty nie spróbuje zrezygnować z żle zachowującego się Daberta ?

Kiliński w Wiśle godnie zastąpił Wiśniewskiego. Stopa II w obronie bardzo niepewny. Majcherczyk dobry, Wójcik fouluje notorycznie. W napadzie wybił się ponad wszystkich Adamek, grą czystą wspaniałą, a przedewszystkiem skuteczną. Łącznicy i Reyman II. rozumieli się doskonale. Tempo z początku słabe, rosło w miarę zbliżania się końca gry. Sędzia p. Brzeziński „zapatrzył” się w lekcję szkoły krakowskiej z ubiegłej niedzieli.


Sport lwowski

Nr. 90. Lwów, środa 2l maja 1924. Rok III.

18. V. Warta-Wisła 1:1 (0:1). Obie drużyny wystąpiły z liczn. rezerw. Wisła bez Reymana, Adamka, Krupy i Wiśniewskiego. Warta bez Einbachera, Stalińskiego i Spojdy. Warta miała naogół lekką przewagę nad gośćmi, a to dzięki lepszej grze głową i lepszemu startowi do piłki. Bramkę dla Wisły strzelił w 9 min. Kowalski pięknym przyziemnym strzałem. Schneider zapóźno robinzonował. Warta wyrównała dopiero 2 min. przed końcem gry, z pięknego przeboju Przybysza. Z graczy wybijali się jedynie Kosicki u Warty i Kalinowski u Wisły w bramce. Sędzia p. Brzeziński niezły. Publiczności około 2000.