1925.05.17 Klub Turystów - Wisła Kraków 3:0

Z Historia Wisły

1925.05.17, Mecz towarzyski, Łódź,
Klub Turystów Łódź 3:0 (3:0) Wisła Kraków
widzów: 2000
sędzia: Zygmunt Otto z Łodzi
Bramki
Walkowski 7'
Walkowski 12'
Alfred Hermans 17'
1:0
2:0
3:0
Klub Turystów Łódź
2-3-5
Bronisław Michalski I
Aleksander Kubik II
Józef Kahl
Artur Hintz
Stefan Kubik I
Robert Friedmann II
Alfred Hermans
Walkowski
Adolf Magin
Józef Kulawiak
Aleksander Kahane

trener:
Wisła Kraków
2-3-5
Tadeusz Łukiewicz
Kazimierz Kaczor
Ostrowski
Stefan Wójcik
Marian Szpórna
Jan Kotlarczyk
Karol Bajorek
Władysław Borkowski
Jan Reyman
Stefan Mikuła
Franciszek Niemczyk

trener: Imre Schlosser

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Kurjer Sportowy

Nr 11 Środa, 20 maja 1925 Rok I

Klub Turystów — Wisła 3:0 (3 : 0). Wisła zlekceważyła łodzian i przysłała drugi garnitur zasilony 4 graczami I-ej drużyny, to też poniosła zasłużoną porażkę od Turystów, którzy grali w komplecie, lecz z przestawioną drużyną. Rozpoczynagrę Wisła pod słońce, lecz Turyści podsuwają się powoli pod bramkę gości, prąc zlekka, wynikiem czego jest kilka rogów. Inicjatywę powoli przejmują w ręce gospodarze i w ciągu pierwszych . 20min. uzyskują 3 gole: pierwsze dwa ze strzału lewego łącznika Walkowskiego, przyczem pierwszy, nie odbył się bez wydatnej pomocy rezerwowego bramkarza gości, trzeci punkt zdobył Hermann. Cała pierwsza połowa gry leży w rękach gospodarzy. W drugiej połowie gra się więcej wyrównuje i toczy się bez czyjejkolwiek przewagi; tu i tam bramka „często zagrożona, lecz bramkarze i obrony szczęśliwie interweniują, tak, iż wysiłki gości do zdobycia choć honorowej bramki spełzają na niczem. Gra toczyła się cały czas w żywem tempie, i dzięki drobiazgowości sędziego p. Otto odbyło się bez brutalno­ści. Na ogół czerwoni, choć drużyna składała się z rezerwowych i już „przekwitłych graczy", trzymała się dzielnie. Gospodarze, skutkiem ładnej gry lewej strony, odnieśli zwycięstwo, gdyż prawa, a szczególnie prawy łącznik, była dość słaba. Publiczności. wiele.


Przegląd Sportowy nr 20

(209)/1925, 20.05.1925 s.16

Łódź.

Turyści – Wisła (Kraków) 3:0 (3:0). Mistrz Krakowa wystąpił tylko z 4 graczami pierwszej drużyny i nie mógł otrząsnąć się z przewagi łodzian, którzy przez Hermansa i Walkowskiego zdobyli 3 bramki. Po pauzie Wisła zdołała skutecznie obronić się od większej klęski. Sędzia p. Otto.

Tygodnik Sportowy

ROK V. KRAKÓW DNIA 2 6 MAJA 1925 ROKU. NR 22 .

17. V. Turyści — Wisła 3 : 0 (3:0). Politycy wiślani nie przynoszą zaszczytnej reklamy Wiśle krak. Ich sposób walki w mistrzostwie (zwycięstwa walkoverami) odbijają się głośnem echem po wszystkich zakątkach Polski, tembardziej w Łodzi, gdzie ofiarą tej polityki ma być Ł.K.S. Z tych to względów bardzo słaba drużyna Wisły doznała niezbyt miłego przyjęcia za „pracę” Wiślaków w Wydz. Gier i Dysc. O samej grze trudno coś dobrego napisać, gdyż Turyści nie mieli zamiaru popisywać się z drugorzędnym zespołem gości. Gospodarze z miejsca nacisnęli i uzyskali szybko 3 bramki (2 Walkowski i 1 Hermans). Po zmianie stron Turyści, wyczerpani początkowem tempem, nie mogą podwyższyć zwycięstwa, zresztą przeszkadzali im dobrze dysponowani Łukiewicz i Kaczor. Zawody prowadził doskonale p. Otto. Takiej drużyny i takiej gry, jaką pokazała Wisła, Łódź nie pragnie więcej widzieć.

Stadjon: 1925, nr 21

1925.05.21

Turyści — Wisła 3 :0 (3 :0 ). Zawody powyższe nie wzbudziły należytego zainteresowania, a to z tej prostej przyczyny, iż wiadomem było, że Wisła jak to zwykle bywa, przyśle do Łodzi na grę towarzyską swą rezerwową drużynę. Bądź co bądź Wisła okazała się niezwykle łaskawą dla Łodzi, zasilając rezerwę czterema graczami z pierwszej drużyny. Grę jaką ujrzeliśmy zakwalifikować możemy do gry jaką pokazałaby średnia B—klasowa drużyna łódzka. To też klęska jaką ponieśli od Turystów, nietylko że jest zasłużona, ale powinna być i większa. A że tak nie było zawdzięczać należy Kulawiakowi z Turystów i Kaczorowi oraz Łukiewiczowi z Wisły.

Przechodząc do oceny gry zaznaczyć należy, że Turyści grali lepiej, niż zwykle. Dysponowany w dniu tym Walkowski uzyskuje dwie, zaś Hermans jedną bramkę. Przewaga gospodarzy nie przyniosła im większego zwycięstwa dzięki ładnej grze Łukiewicza i Kaczora. U Turystów wyróżnił się Walkowski, Hermans (do przerwy) i St. Kubik, slaby natomiast był Kulawiak.

Drużyny wystąpiły w składach: Wisła: Łukiewicz, Ostrowski, Kaczor, Wójcik, Szpurna, Kotlarczyk, Bajonek, Burek, Reyman III, Mikuta, Niemczyk.

Turyści: Michalski, Kubik A., Hinc, Kubik St., Frydman, Olesiński, Kulawiak, Magin, Walkowski, Hermans.

Sędziował doskonale p. Otto.