1926.06.29 ŁKS Łódź - Wisła Kraków 0:2

Z Historia Wisły

1926.06.29, Puchar Polski, 1/4 finału, Łódź,
ŁKS Łódź 0:2 (0:1) w.o 0:3 Wisła Kraków
widzów:
sędzia: Mallow z Poznania
Bramki
0:1
0:2
33' Henryk Reyman
65' Mieczysław Balcer
ŁKS Łódź
2-3-5
Adolf Fiszer
Wawrzyniec Cyl
Stefan Kowalczyk
Kazimierz Jasiński
Antoni Trzmiel
Antoni Gałecki
Bolesław Cichecki
Roman Jańczyk
Wacław Radomski
Karol Miller
Jan Durka

trener: brak
Wisła Kraków
2-3-5
Jan Ketz
Aleksander Pychowski
Emil Skrynkowicz
Stefan Wójcik
Jan Kotlarczyk
Karol Bajorek
Józef Adamek
Stanisław Czulak
Henryk Reyman
Jan Reyman
Mieczysław Balcer

trener: brak
w.o 3:0 dla Wisły.

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.plRelacje prasowe

Wisła rozegrała pierwszy mecz finałowy na szczeblu międzyokręgowym z ŁKS w Łodzi. ŁKS tradycyjnie miał pecha do Wisły i choć lekko przeważał w tym meczu to przegrał.

Zawody prowadził nieudolnie sędzia Mallow z Poznania, wobec nieprzybycia na mecz Dudryka. Wg sugestii sprawozdawcy był w stanie "podchmielonym" i sprzyjającym Wiśle: odwołał np. po interwencji Balcera rzut wolny dla ŁKS; nie odgwizdał karnego dla łodzian w 39'; przerwał mecz na 7 min. przed końcem, gdy bramka dla ŁKS wisiała w powietrzu. Stąd doszło do ekscesów i sędzią opuścił boisko w gąszczu uderzających "lasek i parasolów". Czyli mecz tradycyjnie w atmosferze skandalu, jak to już bywało. ŁKS zaczął aktywnie i parł do przodu od początku spotkania. Dobra gra obrony Wisły i bramkarza nie pozwalają głównie Durce na strzelenie gola. Lekka przewaga ŁKS trwa do 20 min. Wtedy to Wisła otrząsa się z przewagi łodzian i zaczyna poważnie niepokoić Fiszera. W 23' "Fiszer nadzwyczaj efektownie paruje 'szczura' Reymana". Od 30' w ataku ŁKS, ale to Wisła w 33' po "dalekim strzale Reymana" prowadzi 1:0. 7 minut po przerwie dochodzi do incydentu, kiedy to Adamek napastuje Fiszera, ten "odgraża się". W efekcie sędzia usuwa obu z boiska. Cyll staje w bramce. ŁKS stale w ataku, ale brakuje mu celnych strzałów. Wisła broni się całą drużyną, sporadycznie atakując, co daje jej w 20' gola po strzale Balcera. Teraz w ataku łodzianie i dochodzi do wspomnianego incydentu w 39' kiedy to sędzia nie dyktuje karnego dla ŁKS i "wskutek dosadnego reagowania galerji" przerywa zawody. Poziom ogólnie dość słaby. Wisła była jednak "szybsza, bardziej zdecydowana pod bramką i dysponowała celnymi strzelcami". Najlepsi: Adamek, Reyman, Czulak, i Ketz. (d-t.) Na podstawie: Stadion nr 26.

Na 8 minut przed końcem publiczność wpadła na boisko i poturbowała s. Mallowa. Interweniowała policja. „Uciążliwe i długotrwałe rozgrywki o Puhar PZPN dobiegają wreszcie końca”. Wynika z relacji prasowych, że ciągłe przekładanie meczów, afery i powtarzanie spotkań spowodowały, że imprezę całą uznano za nieudaną. Na podstawie: Rzeczpospolita nr 176 i 205.