1927.05.03 Polonia Warszawa – Wisła Kraków 2:1

Z Historia Wisły

1927.05.03, I liga, 6. kolejka, Warszawa, Boisko na Agrykoli (Park Sobieskiego), 16:30
Polonia Warszawa 2:1 (0:0) Wisła Kraków
widzów: 5.000
sędzia: Emil Niedźwirski ze Lwowa
Bramki

Tadeusz Grabowski 73'
Mieczysław Ałaszewski 86'
0:1
1:1
2:1
55' (w) Henryk Reyman


Polonia Warszawa
2-3-5
Feliks Gross
Stefan Jelski
Jerzy Bułanow
Aleksander Tupalski
Stefan Loth
Wacław Loth
Mieczysław Zimowski
Mieczysław Ałaszewski
Tadeusz Grabowski
Henryk Emchowicz
Mieczysław Krygier

trener:
Wisła Kraków
2-3-5
Emil Folga
Władysław Borkowski "Burek"
Emil Skrynkowicz
Karol Bajorek
Jan Kotlarczyk
Bronisław Makowski lub Stefan Wójcik
Józef Adamek
Jan Reyman
Henryk Reyman
Władysław Kowalski
Mieczysław Balcer

trener: brak
Tylko "Przegląd Sportowy" podawał, że zagrał Bronisław Makowski

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Rozbieżności i wątpliwości

W składzie Wisły Przegląd Sportowy wymienił Bronisława Makowskiego. Inne gazety (Ilustrowany Kurier Codzienny, Polska Zbrojna, Kurier Poranny, Kurier Polski) wymieniły zamiast niego Wójcika, co wskazuje na Stefana Wójcika. Dodatkowo jednak Stadjon obok nazwiska Wójcika wskazał "II", co w przypadku braci standardowo oznaczało młodszego piłkarza. To wskazywałoby na występ Stanisława Wójcika.

Występ Stanisława wydaje się jednak bardzo mało prawdopodobny:

- Stanisław grał jako łącznik, a w meczu z Polonią "Wójcik" był pomocnikiem (oczywiście mógł zostać przesunięty na inną pozycję, ale jest to pewna poszlaka, szczególnie że to Stefan występował jako pomocnik)
- Stanisław 30 kwietnia i 1 maja zagrał w barwach Cracovii, IKC z 2 maja pisał "W barwach białoczerwonych grał po krótkiej przerwie spowodowanej grą w meczach ligowych Wisły Wójcik II" - mało prawdopodobne, by po powrocie do Cracovii już po dwóch dniach przeskoczył ponownie do Wisły.
- tylko Stadion podał "Wójcik II", pozostałe gazety jedynie "Wójcik" - możliwe, że to tylko pomyłka tej gazety.

Opis

Remis albo wygrana Wisły byłaby sprawiedliwsza (gole dla Polonii: Grabowski, Ałaszewski). Na podstawie: Sport lwowski nr 209.

Niezwykle emocjonujący mecz, dawno nie widziany w Warszawie. Widowisko, które "zapiera dech w piersi i porywa każdego widza". Do tego przyczyniły się obie drużyny. Gra była może nieco chaotyczna, ale "szybka, ambitna, porywająca i naszpikowana tragicznemi dla obu drużyn momentami podbramkowemi. Groźne sytuacje przewijały się jak we wstędze kinematograficznej i do ostatniej chwili nie można było przesądzić wyniku cyfrowego meczu". Pierwsze 20 minut to obopólne rozpoznawanie sił. Potem nieco lepsza gra Wisły, górującej nad rywalem technicznie i taktycznie. Kotlarczyk i Reyman wysyłają w bój skrzydłowych - ci jednak mocno kryci nie mogą uwolnić się spod opieki. Z czasem do głosu dochodzi Polonia i zamyka Wisłę na jej połowie. Sporadyczne kontry Wisły (Adamek chodzi po bramkarzu, co ponoć mu się zdarza notorycznie). Bombardowanie bramki Wisły nie przynosi efektu do końca I połowy (dobra gra Folgi). Początek I połowy podobny: z lekką przewagą Wisły. Piękno gry psuje s. Niedźwirski złymi orzeczeniami na korzyść Wisły - co wywołuje pomruki niezadowolenia na galerii. "Zdobycie bramki przez Reymana I z rzutu wolnego, który Gross z piersi wypuszcza do siatki zdaje się, że przesądza wynik". Dośrodkowanie Zimowskiego zamienia na gola Grabowski i Polonia w ataku. Wisła gra brutalnie. 2 gol dla Polonii pada po błędzie Folgi, który potyka się i wypuszcza piłkę z rąk (Ałaszewski). Zespoły nie zachwycały techniką, ale bojowością i ambicją. Pochwała Kotlarczyka. Na podstawie: Przegląd Sportowy nr 19.

W tym meczu padł pierwszy w ligowych rozgrywkach gol dla Wisły zdobyty z rzutu wolnego.

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1927, nr 122 (5 V)

Polonja zwycięża Wisłę 2:1 (0:0).

Mistrzostwo Polskiej Ligi P. N.

Warszawa, 3 maja. Dzisiejsze zawody o mistrzostwo P. L. P. N. zgromadziły bardzo liczną (do 5.000 ) publiczność, która śledziła z wielkiem zainteresowaniem przebieg tego meczu, obfitującego w niezmiernie liczne i emocjonujące sytuacje. Gna sarnia nie stała jednak mimo to na wysokim poziomie, gdyż obie drużyny, narzuciwszy sobie niezwykłe tempo, nie zdobyły się na przeprowadzenie ładnych i celowych kombinacyj. Siły obu drużyn można określić jako równe, aczkolwiek bez porównania więcej pozycyj podbramkowych miała Wisła, której trójka środkowa była najsłabszą częścią drużyny, ze względu na brak strzału, cechujący ją zresztą od dłuższe go czasu.

Pierwszą bramkę zdobył dla Wisły w 10 minut Reyman I z rzutu wolnego, przyczem Gros przepuścił za linję piłkę, którą miał już w rękach. Rewanżuje się Polonja w 32 min. przez Grabowskiego, który wyzyskał centrę Zimowskiego i błąd obrony czerwonych. Zwycięską zaś bramkę dla Polonji uzyskał w 41 min. Ałaszewski, który wybiegającemu bramkarzowi Wisły wybija piłkę iskierowuje ją do siatko. Napad Wisły zaprzepaścił cały szereg dogodnych sytuacyj podbramkowych.

Ocena drużyn: na bramkarzu Wisły znać brak treningu, obrońcy Skrynkowicz i Burek zwłaszcza ostatni całkiem dobrzy, pomoc Wójcik, Kotlarczyk i Bajorek naogół odpowiedziała swemu zadaniu, skrzydłowi Balcer i Adamek najlepsi może w drużynie, natomiast trójka ataku mimo pracowitości Reymana I i dobrych pociągnięć kombinacyjnych Reymana III w polu zupełnie szwankowała. Wygląda na razie tak, iż ta najsilniejsza dawniej część drużyny Wisły jest dzisiaj u niej najsłabszą.

W drużynie Polonji wybijali się na pierwszy plan obrońcy Bułanow i Jelski, którzy zlikwidowali wszelkie ataki Wisły i ratowali nie jednokrotnie groźne pozycje. Bramkarz Gross nie lepszy od swego vis a vis. Pomoc Polonja naogół dobra., najsłabszy jeszcze Loth IV. W linjinapadu na wyróżnienie zasługują Ałaszewski i Grabowski, podczas gdy reszcie jak Krygier, Zimowski i Emchowicz dużo można jeszcze zarzucić. Sędzia p. dr. Niedzwirski zapowolny.


Robotnik: centralny organ P.P.S. R.33, № 121 (4 maja 1927) № 3321

POLONIA ZWYCIĘŻA WISŁĘ 2:1 (0.0).

Spotkanie wczorajsze było walką podwójną. Z jednej strony walczono o cenne punkty w tabeli, z drugiej o wykazanie wyższości piłkarskiej stolicy względnie Krakowa.

Walka zakończyła się zupełnem niepowodzeniem grodu wawelskiego, którego reprezentantka Wdała utraciła mistrzowskie punkty w tabeli, a sława supremacji piłkarskiej Krakowa nad stolicą minęła o tyle, iż dziś nie można mówić o wyższości footballu małopolskiego przynajmniej nad Polonją.

Przechodząc do przebiegu zawodów należy zaznaczyć, iż mistrz stolicy zwycięstwo swe osiągnął zasłużenie.

Drużyny wystąpiły w składach normalnych.

Pierwsza połowa zawodów toczyła się ze zmiennem szczęściem tak dla jednej strony, jak i dla drugiej. Naogół jednak lekką przewagę miała Polonia, co wyrażało snę w większej ilości sytuacji podbramkowych. Sytuacje wspomniane nie zostały uwieńczone skutkiem realnym w postaci bramki, z tego powodu, iż Wisła w momencie krytycznym umiała zawsze ściągnąć do obrony gros swych graczy, tworząc mur wie do przebycia. Druga połowa zawodów przyniosła grę żywszą i bardziej emocjonującą. Obie drużyny prą usilnie do zwycięstwa. W dążeniu tem napotykają na dość dużą przeszkodę w postaci... sędziego p. Niedzwirskiego, który swemi mylnemi rozstrzygnięciami dezorientował graczy.

Pierwszy i ostatni (jak się później okazało) punkt dla Wisły uzyskał w 11 min. Reyman (z wolnego). Połonin zwiększa tempo przy akompaniamencie krzyków, dążąc do wyrównania, które uzyskano w 28 m. ze strzału Grabowskiego.

Po wyrównaniu kolej na zwycięstwo. Tę prostą prawdę udowodnił Ałaszewski, strzelając zwycięski punkt dla swych barw. W Polonji na szczególne wyróżnienie zasługują: Jelski i Tupalski, którzy w zupełności unieszkodliwili Balcera. Również ruchliwy Ałaszewski sprawił niemało kłopotu obrońcom i bramkarzowi czerwonych.

Podpory Wisły to Reyman I i Adamek.

M. K


Kurjer Warszawski. R. 107, 1927, nr 121

Mecz Polonia — Wisła 2:1.

W dniu święta, narodowego w warszawie odbył się powyższy mecz piłki nożnej o mistrzostwo ligi.

Obie drużyny wystąpiły w pełnych składach i gra była niezwykle emocjonująca oraz zacięta.

Wisła uzyskała pierwsza swój punkt, po silnym rzucie wolnym Reymana 1 (ok. 30 mtr.), który z rąk puścił bramkarz Gross.

Polonia wyrównywając przez Grabowskiego, a zwycięstwo jej ustala Ałaszewski. wyzyskując błąd bramkarza Wisły.

Pod względem kombinacji i ciągłości akcji poziom meczu był niewysoki. Zupełnie bez formy okazał się Grabowski z Polonji, mimo iż pracował ofiarnie. Jelski w obronie przewyższał Bułanowa spokojna i celową grą. Pomoc była bodaj najlepszą linją drużyny, natomiast atakowi brakło zupełnie opanowania pitki, wskutek czego wysiłki jego szły przeważnie na marne.

Wisła grała równiej, lecz bynajmniej nie przewyższała przeciwnika. Owa jej reprezentacyjne skrzydła, trzymane doskonale przez Lotka XV i Tupalskiego, nie mogły przechylić zwycięstwa na rzecz krakowian, co właśnie bywa ostatnio udziałem Balcera i Adamka.

Sędzia p. Nieźwirski ze Lwowa wykazał dużo dobrej woli, lecz jednocześnie brak rutyny i zimnej krwi w prowadzeniu niecali tak równych przeciwników. Na arbitra ligowego nie nadaje się on jeszczeKurjer Polski. R. 30, 1927, nr 121

POLONJA — WISŁA 2:1 (0:0): Polonja: Gross; Bułanow, Jelski; Loth IV — Loth I — Tupalski. Krygier, Emchowicz — Grabowski — Ałaszewski — Zimowski.

Wisła: Folga; Burek — Skrzynkowicz i Bajorek — Kotlarczyk — Wójcik; Adamek —Reyman III—Reyman I—Kowalski — Balcer.

Polonia grała zbyt ostro. Ten jej błąd taktyczny stał się jednak przypadkowo przyczyną sukcesu cyfrowego: uzyskanie w drugiej połowie gry w 72 min. i 86-ei dwie bramki przez Grabowskiego t Ałaszewskiego przesądziły o zwycięstwie warszawiaków.

Dobry w okresie tym Jelski, Zimowski i Tupalski potem osłabli. Do końca pracowali jedynie całą parą Bułanów i Zuchowicz, oraz z pewnemi zastrzeżeniami — Loth IV. Gra Ałaszewskiego wypadła blado, Krygier na boisku wogóle nie istniał.

Wisła jest drużyna twarda, ambitna i pracowita i była niemal stale w ataku. Ostoją ich drużyny był Skrzynkowicz, najlepszy gracz, Kotlarczyk i doskonały lewoskrzydłowy Balcer. Gracze pozostali nie dali się trójce wymienionej zdystansować, to też o ile możnaby dyskutować o pięknie gry krakowiaków, o tyle wszelkie debaty na temat jej twardości są zupełnie zbyteczne.

Punkt honorowy osiągnęła Wisła z rzutu wolnego, egzekwowanego przez Reymonta I. Stosunek kornerów 6:4 na korzyść Polonji.

Sędzia p. Niedźwiecki ze Lwowa tolerował wiele fauli rzucających się w oczy ale za to odgwizwywał wiele przestępstw nieistotnych Tak samo popełnił parę omyłek przy ocenie pozycyj spalonych.


http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1927/numer019/imagepages/image5.htm do przepisania