1927.06.05-06 Mistrzostwa Polski w zapasach i podnoszeniu ciężarów

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 12:55, 12 lut 2017; PawelP (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
  • 5-6 czerwca. Mistrzostwa Polski w zapasach i podnoszeniu ciężarów, Lwów. Zobacz szczegółową relację: tutaj.
    • Uczestniczyło w nich 2 zawodników Wisły.
      • 1. miejsce i złoty medal w wadze średniej osiąga Aleksander Jaworski. W drodze po medal pokonał kolejno: Króla w 2 min., Rondziaka w 1,5 min., Leitgebera w 7 min. i Mięsoka w 3 min.
      • 3. miejsce w wadze lekkiej osiąga Antoni Pawlikowski (Konar). W drodze po medal pokonał kolejno: Figiela, Blejneka i Biczyska; walkę o finał przegrał Czachorem.
    • Zawodnicy krakowscy zrobili doskonałe wrażenie, co wyraziło się w licznych zaproszeniach pod ich adresem o wzięcie udziału w najbliższych imprezach zapaśniczych”.
    • Walki sędziował m.in. Mieczysław Tylko.

Doniesienia prasowe

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1927, nr 164 (16 VI)

Sukcesy krakowskich zapaśników we Lwowie.

Jaworski (Wisła) mistrzem Polski w wadze średniej. Jak już pisaliśmy, z okazji Wystawy Sportowej we Lwowie odbyły się tamże zapasy ciężkoatletyczne o mistrzostwo Polski, w których brali u dział i zapaśnicy krakowscy.

Niezwykle dodatnio wypadł dla krakowskiego sportu ciężko-atletycznego ten udział krakowskich zapaśników „Wisły” w zapasach o mistrzostwo Polski we Lwowie. Mimo, iż zawody te odbyły się przy nader silnej konkurencji zapaśników z Poznańskiego, Pomorza, Warszawy, Lwowa, a przedewszystkiem G. Śląska, zapaśnicy krakowscy: Antoni Pawlikowski i Aleksander jaworski (Wisła), potrafili, zwłaszcza ten ostatni, osiągnąć doskonałe wyniki Po raz pierwszy tytuł mistrza Polski przypadł na tych zawodach krakowianinowi, t. J. Jaworskiemu. Walki same przedstawiały się nast: W wadze lekkiej pierwsze miejsce zdobył Piaszczyca (Katowice), zwyciężając Czachóra (Lwów), Biczyskę (G. Śląski) i Rękawka (Warszawa), oraz Pawlikowskiego (Kraków). Na drugiem miejscu znalazł się Czachór, zwycięzca Pawlikowskiego., trzecim był Pawlikowski (Kraków) po zwycięstwach nad Figielem (Katowice), Blejnekiem, (Lwów) i Biczyskiem.

W wadze średniej, jak wspomnieliśmy, tytuł mistrza Polski zdobył jaworski, zwyciężając ta kich rywali, jak Króla (Katowice) w 2 min., Rondziaka (Lwów) w 1 A min., Leitgebera (Poznań) w 7 min. i Mięsoka (Katowice) w 3 min.

Zawodnicy krakowscy zrobili doskonałe wrażenie, co wyraziło się w licznych zaproszeniach pod ich adresem o wzięcie udziału w najbliższych imprezach zapaśniczych, jakie odbędą się w najważniejszych centrach tego sportu w Polsce. Wpław przez jezioro Genewskie.



http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1927/numer023/imagepages/image2.htm