1929.09.29 1.FC Katowice – Wisła Kraków 2:4

Z Historia Wisły

1929.09.29, I liga, 20. kolejka, Katowice, Stadion 1. FC,
1.FC Katowice 2:4 (2:1) Wisła Kraków
widzów: 6.000-7.000
sędzia: Józef Baran-Bilewski z Warszawy
Bramki
Pośpiech 15'

Dittmer (k)1:0
1:1
2:1
2:2
2:3
2:4

40' Mieczysław Balcer lub Henryk Reyman

46' Stanisław Czulak
55' Stanisław Czulak
75’ Stanisław Czulak
1.FC Katowice
2-3-5
Grafika:Kontuzja.png SpałekGrafika:Cz.jpg
Sośnitza
Grafika:Kontuzja.png Heldenreich
Bischoff
Machinek
Wylężol
Wieczorek
Dittmer
Goerlitz
Grafika:Cz.jpg Pośpiech
Joschke

trener:
Wisła Kraków
2-3-5
Maksymilian Koźmin Grafika:Kontuzja.png Grafika:Zmiana.PNG (72' Marian Kiliński)
Aleksander Pychowski
Emil Skrynkowicz Grafika:Kontuzja.png
Józef Kotlarczyk Grafika:Kontuzja.png
Jan Kotlarczyk
Bronisław Makowski
Józef Adamek
Stanisław Czulak
Henryk Reyman
Jan Ketz
Mieczysław Balcer

trener: František Kożeluch
Według "Stadionu" o "Polski Zachodniej" 1. gol Reymana w 35’, a 4. Adamka. Wg Przeglądu Sportowego 1. gol Balcera po strzale Reymana.

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - Sports.pl


Relacje prasowe

http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1929/numer063/imagepages/image3.htm do przepisania

Mecz toczony w b. gorącej atmosferze zakończył się awanturą i interwencją policji. Brutalna gra niemieckiej jedenastki (ofiarami Koźmin i Spałek, także Skrynkowicz). Pośpiech z 1.FC został usunięty z boiska (strzelił wcześniej pierwszą bramkę meczu). W 35' wyrównuje Reyman (w tej samej minucie Ditmer wyprowadza katowiczan na 2:1). Po przerwie 2 gole strzela Czulak (w 1' i niedługo potem). Wynik ustala celnym trafieniem Adamek. 6000 kibiców. Na podstawie: Stadion nr 40.

7000 kibiców. Mecz pod względem sportowym znakomity. Niestety popsuły go burdy i awantury toczące się nie tylko na trybunach, ale i na boisku. Szowinistyczna widownia podjudzana była wyraźnie przez kpt. 1.FC Machinka, który nawet przebijał piłki Wisły na boisku. Jak zwykle ochrona policji konnej. Sędzia nie panował nad sytuacją. W efekcie po meczu wybito szyby w autobusie graczy Wisły i okaleczono przy okazji Reymana. Na boisku zniesiono dwu bramkarzy z powodu brutalnej gry, a jednego gracza wykluczono. Sam mecz to ładna, twarda walka, toczona na wysokim poziomie technicznym. Mecz miał znaczenie dla 1.FC tym razem takie, że bronił się przed spadkiem. Stąd początek meczu dla 1.FC i bramka Pośpiecha w 15'. Katowiczanie w ataku oddają szereg strzałów. Wisła sporadycznie odpowiada z kontr i właśnie po jednym takim wypadzie w "40-ej minucie następuje solowy przebój Reymana. Strzał broni szczęśliwie Spałek, jednakowoż Balcer poprawia i zyskuje w ten sposób wyrównanie". Przed przerwą 1.FC prowadzi po rzucie karnym bitym przez Dittmera. Zmianie stron towarzyszy zmiana sytuacji na boisku. To Wisła przystępuje do ataku i już w 2' Czulak po przeboju strzela wyrównującego gola. Wisła w naporze nadal, co przynosi szereg sytuacji podbramkowych i gola Czulaka. Gra się zaostrza i staje się brutalna (Ketz kopie w głowę leżącego bramkarza 1.FC i ten zostaje zniesiony z boiska; Pośpiech z drugiej strony celuje w brutalności i zostaje wykluczony z gry; w 27' Koźmin zostaje kontuzjowany - wchodzi za niego Kiliński). W 30' Czulak ustala wynik spotkania. W końcówce przeważa 1.FC i pojawia się na stadionie policja.


Ikac: po meczu groźna publiczność i łobuzy wybili szyby w autokarze, raniąc niektórych graczy Wisły.

Na podstawie: Przegląd Sportowy nr 63 i IKC 268. Po przegranej Warty z Turystami i pokonaniu prazez ŁKS Polonii tabela: Wisła (20-27), ŁKS (20-25), Warta (20-24).

Tabela, licząc punkty zdobyte i stracone: Wisła 27-13, ŁKS 25-15, Warta 24-16, Garbarnia 24-14.