1930.01.12 Wisła Kraków - Cracovia 2:1

Z Historia Wisły

1930.01.12, Turniej, Zakopane. Stadion KISZPZ,
Wisła Kraków 2:1 Cracovia
(0:1, 1:0, 1:0)
widzów: 2.000
sędzia: Kulej z Warszawy
Bramki

Josef Sroubek
Bronisław Makowski
0:1
1:1
2:1
Rosiewicz 5’


Wisła Kraków
Leon Cebulak
Josef Sroubek
Bronisław Makowski
Tadeusz Krupa
Cracovia
Czeszewicz
Rosiewicz
Zdzisław Trytko
Zdzisław Ziętkiewicz


Spis treści

Relacje prasowe

"Nowy Dziennik" z 1930.01.14.

Zakopane 12.1. (G.).
W ostatnim dniu turnieju hockeyowego w Zakopanem odbyły się dwa decydujące o uplasowaniu się konkurentów spotkania.

WISŁA – CRACOVIA 2:1 (0:1, 0:0, 2:0). Dwaj odwieczni rywale krakowscy we wszystkich dziedzinach sportu zmobilizowali swe najlepsze siły do głównego spotkania. Cracovia wzmocniła swój zespół Czeszewiczem, Rosiewiczem i Trytką. Wisła zać po raz pierwszy wystawiła zapowiadanego internacjonała Czechosłowacji, inż. Sroubeka. – Pierwsza część walki należy do Cracovii, która żywiołowym atakiem Rosiewicza zdobywa prowadzenie. W drugiej części rozgrywa się Sroubek i zgrywa z resztą zespołu czerwonych, opaowując pole. W trzeciej części decydująca przewaga Wisły, która przez Sroubka i Makowskiego nie tylko wyrównuje, ale zdobywa załużone i sensacyjne zwycięstwo. Sędziował p. Kulej z Warszawy. Mimo zdobycia przez Cracovię pierwszego miejsca w turnieju okazała Wisła zwycięstwem swem nad Cracovią swoją wyoską klasę i zrehabilitowała się za poniesione dwie klęski poprzednie. Uplasowanie się na ostatniem miejscu w turnieju nie dowodzi jej niższości.„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1930, nr 13 (14 I)


Zakopane, 12 stycznia. (Ts) Dzisiaj, jako w ostatnim dniu turnieju, odbyły się dwa spotkania, z których uwaga ogólna i zaciekawienie zwracały się ku meczowi dwu rywali Wisły i Cracovii. Warunki lodowe na skutek wiatru halnego i odwilży częściowej gorsze po uprzątnięciu jednak toru całkiem znośne. Zawody rozpoczęły się z opóźnieniem. Jako pierwszy mecz odbyło się spotkanie: Wisła—Cracovia 2:1 (0:1) (0:0) (2:0). Obie drużyny wystąpiły w pełnych składach, Cracovia tym razem z Rosiewiczem i Czeszewiczem, zaś Wisła z inż. Sroubkiem, graczem olimpijskim Czechosłowacji na czele Gra ta stała na znacznie wyższym poziomie, jak dotychczasowe. Drużyna Wisły, która grała dotąd bardzo słabo, zmieniła się do niepoznania na korzyść. Zasługa w tem wielka inż. Sroubka, który przewyższał wszystkich graczy, czyto pod względem taktycznym, czy też „driblingu”. a także dzięki jego wskazówkom cały zespół poprawił się pod każdym względem.

W I tercji bramkę dla Cracovii zdobywa Rosiewicz, wykorzystując błąd obrony „Wisły”, drugi okres gry nie przynosi zmiany rezultatu. Dopiero w III tercji inż. Sroubek strzela pięknie wyrównującą bramkę, a Makowski silnym i dalekim strzałem zdobywa zwycięskiego goala.

Na wyróżnienie zasługują obok wspomnianego już inż. Sroubka Makowski. Krupa i Cebulak u zwycięzców zaś z Cracovii Czeszewicz, Rosiewicz j Ziętkiewicz Sędziował p Kulej, widzów ponad 2.000. Zainteresowanie bardzo wielkie.

Drugi mecz Makkabi K T. H. 0:0.

Wogólności zauważyć nie trudno było, iż poziom hokeju krakowskiego jest jeszcze nieszczególny. Jest to zresztą zrozumiale, jeśli się zważy, iż dni, w których czynna była ślizgawka, było dotąd w Krakowie bardzo mało. Na wyróżnienie za sługuje K. T. H., które poczyniło ładne postępy. Na zakończenie turnieju odbył się wieczorek w restauracji „Trzaski”, rozdanie nagród i przyjęcie zawodników, staraniem Komitetu Imprez Sportowych i gospodarza lokalu."Stadjon" z 1930.01.16.

W Zakopanem rozegrano turniej hokejowy
przy udziale klubów okręgu krakowskiego. Oto wyniki spotkań: Makabi – Wisła 3:1 (0:1, 1:0, 2:0). Wisła z dwoma rezerwowymi nie zdołała pokonać Makabi, będąc bardzo słaba w ostatniej tercji.

Cracovia – Krynickie TH 3:0 (0:0, 2:0, 1:0). Cracovia wystąpiła do meczu z 3 rezerwowymi, wygrała jednak zupełnie pewnie, przyczem bramki zdobyli Czarnik (2) i Latacz (1).

KTH – Wisła 3:1 (2:0, 0:1, 1:0). Niespodziewana porażka Wisły. Bramki zdobyli: Mally, Baldinger i Prorok, a dla Wisły - Makowski.

Cracovia – Makabi 3:2 (1:1, 0:1, 2:1). Trudne zwycięstwo Cracovii, dla ktorej bramki zdobyli Czarnik (2) i Ziętkiewicz. Dla Makabi bramki strzelili Brener i Rosner.

Wisła – Cracovia 2:1 (0:1, 1:0, 1:0). W drużynie Wisły grał Czech, inż. Sroubek, który głównie zadecydował o wyniku.

KTH – Makabi 0:0. Gra stała na bardzo niskim poziomie. Ostateczna punktacja turnieju jest nastepująca: 1) Cracovia 3 gry – 4 pkt, st. br. 7:4; 2) Makabi 3 gry – 3 pkt, st. bramek 5:3; 3) Krynickie TH 3 gry – 3 pkt, st. bramek 3:4; 4) Wisła 3 gry – 2 pkt, st. br. 3:8.

W Krakowie odbył się 8 b. m. mecz pomiędzy Wisłą i Makabi. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Wisły 1:0 (0:0, 1:0, 0:0). Wynik odpowiada przebiegowi gry. Wyróżnił się Makowski (Wisła0. Publiczności 800 osób. W dniu 12 b. m. Sokół II pokonał Wawel 7:2.