1930.08.03 Ruch Chorzów - Wisła Kraków 0:4

Z Historia Wisły

1930.08.03, I liga, 12. kolejka, Katowice, Stadion 1.FC,
Ruch Hajduki Wielkie 0:4 (0:2) Wisła Kraków
widzów: 2.500
sędzia: Słomczyński z Sosnowca
Bramki
0:1
0:2
0:3
0:4
34' Walerian Kisieliński
36' Walerian Kisieliński
85' Kazimierz Sołtysik
88' Walerian Kisieliński
Ruch Hajduki Wielkie
2-3-5
Herman Kremer
Karol Dziwisz
Konrad Kusz
Paweł Buchwald
Jan Badura
Jan Komander
Wilhelm Kałuża
Franciszek Zorzycki
Stanisław Obtułowicz
Józef Sobota
Gerard Wodarz

trener: brak
Wisła Kraków
2-3-5
Maksymilian Koźmin
Aleksander Pychowski
Emil Skrynkowicz
Karol Bajorek
Jan Kotlarczyk
Bronisław Makowski
Józef Adamek
Kazimierz Sołtysik
Henryk Reyman
Walerian Kisieliński
Aleksander Stefaniuk lub Mieczysław Balcer

trener: brak
Według "Głosu Narodu" zamiast Stefaniuka grał Mieczysław Balcer

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Relacje prasowe

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1930, nr 208 (5 VIII)

Kraków, 4 sierpnia.

Ubiegła niedziela była niezwykle korzystną dla Krakowa, wszystkie bowiem trzy drużyny grodu podwawelskiego spisały się nadzwyczajnie, zdobywając po dwa punkty ł w ten sposób utwierdzając nadal dominujące w polskim sporcie stanowisko krakowskiej piłki nożnej. Wyniki zwłaszcza Cracovii i Wisły były ogólnie niespodziewane ze względu na ich wysoki cyfrowy stosunek, gdyż obie drużyny grały na obcych boiskach, na twardym gruncie łódzkim i górnośląskim. Świadczy to o znakomitej formie tych drużyn, które z pewnością w finałowych rozgrywkach ligowych odegrają doniosłą rolę.

Wisła Ruch 4:0 (2:0).

Katowice, 3 sierpnia. (Gor). Zawody odbyły się na boisku I. F. 0., przy bardzo licznym udziale publiczności. Od początku do końca zaznaczyć »się dała przewaga Wisły, szczególnie zaś po przerwie. w której to części supremacja gości była bez apelacyjna. W pierwszej części gry obie bramki zdobywa Kisieliński, pierwszą w 84 minucie, a drugą w 36-tej. Po przerwie trzecia bramka padła w 40 minucie przez Sołtysika z podania Kisielińskiego. Wreszcie czwartą bramkę, ustalającą wynik meczu, zdobył Kisieliński w 43 minucie z podania Adamka. Sędziował bardzo dobrze p. Słomczyński z Sosnowca.

Ruch wystąpił w pełnym składzie, natomiast Wisła bez Czulaka, Kotlarczyka II i Lubowieckie go. Wisła miała nad przeciwnikiem nietylko przewagę w polu, ale górowała nad nim przedewszystkiem techniką i taktyką gry. oraz szybszym startem do piłki. Drużyna Ruchu tylko do przerwy broniła się ambitnie, po pauzie natomiast opadła zupełnie z sił i przeszła do walki defensywnej, tak że w drugiej części gry walka odbywała się na jej połowie boiska.

Końcowy wynik stanowczo nie odpowiada przebiegowi gry i tylko pech w strzałach, jaki prześladował napastników Wisły uchronił Ruch od większej porażki.



http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1930/numer063/imagepages/image2.htm do przepisania

W skrócie

Wisła zaprezentowała na boisku 1.FC grę "godną oklasku". Mimo braków kadrowych pokazała, że ma spore rezerwy. Ruch bronił się do przerwy zażarcie. Po przerwie Wisła górowała zdecydowanie "w technice, jak taktyce gry a również w starcie i w szybkości owładnęli całkowicie boiskiem i tylko pech w strzałach prześladujący napastników czerwonych, nie pozwolił im w należyty sposób uwidocznić swej supremacji".

Na podstawie: Stadion nr 32 i Przegląd Sportowy nr 63.


Cracovia-ŁTSG 5:0. Legia przegrywa z Garbarzami 2:3. Tabela: Cracovia (12-20), Legia (12-17), Wisła (12-16)