1935.03.24 Garbarnia Kraków - Wisła Kraków 4:2

Z Historia Wisły

1935.03.24, Mecz towarzyski, Kraków, Stadion Cracovii, 16:00
Garbarnia Kraków 4:2 (1:2) Wisła Kraków
widzów:
sędzia: Knobel
Bramki

Riesner (w) 16'

Pazurek I 56'
Walicki 76'
Walicki 88'
0:1
1:1
1:2
2:2
3:2
4:2
11' Artur Woźniak

35' Julian SamborskiGarbarnia Kraków
2-3-5
Koszowski
Joksz
Stankosz
Haliszka
Wilczkiewicz
Lesiak
Riesner
Woźniak
Walicki
Pazurek I
Pazurek II

trener:
Wisła Kraków
2-3-5
Maksymilian Koźmin
Eugeniusz Oleksik
Władysław Szumilas
Józef Kotlarczyk
Jan Kotlarczyk
Stanisław Obtułowicz
Bolesław Habowski
Henryk Kopeć
Artur Woźniak
Julian Samborski
Antoni Łyko

trener: brak

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - Sports.pl


Spis treści

Galeria

Relacje prasowe

Raz, Dwa, Trzy: Ilustrowany Kuryer Sportowy. 1935, nr 13

Garbarnia—Wisła 4:2 (1:2)

Po kilku minutach początkowej przewagi Wisły zabiera się Garbarnia do pracy i to w tempie, które sprawiło, że zawody aż do ostatniej minuty były niezwykle interesujące. Po zamieszaniu podbramkowem zdobywa w 11-tej min. Artur pierwszą bramkę dla Wisły, na którą odpowiedział jednak już w kilka minut Riesner ładnym dalekim strzałem z rzutu wolnego. Pomimo przewagi Garbarni, w której obok linji napadu, pracowała również bez błędu pomoc, udaje się Wiśle zdobyć w 35-tej min. dalszą bramkę ze strzału Samborskiego. Po przerwie los wynagradza Garbarni krzywdę.

Sędzia nie zauważa, iż Pazurek w 11-tej min. wyrównuje dzięki grze „faul" wobec Koźmina, a w dwadzieścia minut później zdobywa wreszcie prowadzenie Walicki. Teraz rozgrywa się i Wisła, Artur zwłaszcza ma dwa razy szanse do zdobycia bramki, niewyzyskane w nieprawdopodobny sposób i wreszcie dwie minuty przed końcem ustala wynik Walicki, zdobywając czwartą bramkę dla Garbarni.

Zwycięstwo to było w pełni zasłużone i było nagrodą za rzetelny wysiłek całej drużyny, z której ponad wysoki poziom wybijał się jeszcze świetnie usposobiony Riesner. Do klasy jego zbliżyli się jeszcze Joksz i Wilczkiewicz, który wytrzymał tempo gry niemal aż do końca.

W Wiśle dziwnie jakoś niepewny był bramkarz Koźmin, na którego konto przy pewnej dozie złośliwości możnaby zapisać conajmniej dwie bramki. W napadzie właściwie odpowiedział tylko Łyko. Nawet Artur psuł dużo nieproduktywną swą grą. Sztuczkami technicznemi nie było chyba komu imponować. Pazurek jest znacznie skuteczniejszy bez tych driblingów.

W pomocy nawet obaj Kotlarczykowie musieli często uznawać wyższość napastników Garbarni, obrona też nie zaimponowała.

Obie drużyny wystąpiły w składach: Garbarnia: Koszowski, Joksz, Stankusz, Haliszka. Wilczkiewicz, Lesiak, Riesner, Woźniak, Walicki, Pazurek I i II. — Wisła: Koźmin, Oleksik, Szumilas, Kotlarczyk II i I, Obtułowicz, Habowski, Kopeć, Artur, Samborski i Łyko.

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1935, nr 85 (26 III)

Garbarnia—Wisła 4:2 (1:2)

Po ukończeniu meczu Cracovia—Dąb ukazały się na boisku Cracovii drużyny Wisły i Garbarni w nast. składach: Garbarnia: Koszowski, Joksz, Stankusz, Haliszka, Wilczkiewicz, Lesiak, Riesner, Woźniak, Walicki, Pazurek I i II. — Wisła: Koźmin, Oleksik, Szumilas, Kotlarczyk II i I, Obtułowicz, Habowski, Kopeć, Artur, Samborski i Łyko.

Mecz zakończył się zasłużonem zwycięstwem Garbarni, która miała więcej z gry i do niej też należała przewaga. Pomimo to mecz mógł się zakończyć nawet remisowo, gdyby Artur wykorzystał pod koniec meczu „murowane” niemal pozycje podbramkowe. Obie drużyny w drugiej połowie meczu nie potrafiły wytrzymać dobrze tempa meczu.

Jeśli idzie o charakterystykę zawodów, to w drużynie zwycięzców wyróżnić należy przedewszystkiem znajdującego się w doskonałej formie Riesnera, dalej Joksza, Pazurka II i niezmordowanego Wilczkiewicza. W Wiśle najlepszy Łyko, innym zawodnikom można jeszcze dużo zarzucić. Sędziował słabo p. Knobel, który nie potrafił utrzymać graczy w karbach i dopuścił niepotrzebnie wskutek tego do ostrej gry. Widzów około 2.000.

Bramki zdobyli dla Garbarni Walicki (2), Riesner i Pazurek I, zaś dla Wisły Artur i Samborski.

Przegląd Sportowy 25/3

24.03. Garbarnia-Wisła 4:2 (1:2) 11’ Artur, 16' Riesner z w., 35’ Samborski, 56' Pazurek I, 76’ i 78’ Walicki. Koźmin, Oleksik, Szumilas, Kotlarczykowie, Obtułowicz, Habowski, Kopeć, Artur, Samborski i Łyko. s. Knobel.

http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1935/numer025/imagepages/image3.htm