1936.07.19 Zagłębie Sosnowiec - Wisła Kraków 3:2

Z Historia Wisły

1936.07.19, mecz towarzyski, Sosnowiec,
Unia Sosnowiec 3:2 (1:1) Wisła Kraków
widzów:
sędzia: Kucz
Bramki
Brzozowski
Staniszowski
Pałka
Bolesław Habowski
Henryk Kopeć
Unia Sosnowiec
Wisła Kraków

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1936, nr 201 (21 VII)

Unja zwycięża Wisłę 3:2 (1:1).

Sosnowiec, 19 lipca (Sp). Niedzielna gościna krakowskiej Wisły u sosnowieckiej Unji wywołała duże zainteresowanie. Wisła wystąpiła bez graczy, którzy przebywają na obozie przedolimpijskim, mimo to Krakowianie dokładali sił, ażeby mecz wygrać. — Udało się to jednak Unji, która zwyciężyła w stosunku 3:2 (1:1), mimo, że technicznie stała niżej niż goście.

Gra była naogół chaotyczna i na niskim poziomie. Bramki dla Unji zdobyli Brzozowski, Staniszewski i Pałka, dla Wisły Habowski i lewy łącznik.

Kurjer Zachodni Iskra - 1936.07.17

WISŁA UNJA

Zapowiedziany na najbliższą niedzielę 19 bm. występ ligowej Wisły w Sosnowcu wzbudził duże zainteresowanie wśród sportowców Zagłębia Dąbrowskiego. Skład Wisły, która rozegra zawody koleżeńskie z drużyną STS. Unja, przed stawia się następująco: Koźmin, Szumilas, Szczepanik, Bajorek, Kotlarczyk I, Jezierski, Habowski, Kopeć. Władysławski, Zatorski Sołtysik. Zawodnicy Madejski, Sitko, Kotlarczyk II i Łyko nie uzyskali zezwolenia z PZPN, na rozegranie meczu w Sosnowcu, ponieważ równocześnie muszą wziąć udział w zawodach drużyny olimpijskiej. Co do graczy Władysławskiego i Zatorskiego, to brali oni udział w zawodach mistrzowskich z Ruchem i Śląskiem i zapewnili sobie stałe miejsce w ligowej drużynie Wisły. Jak wiadomo, Wisła w bieżącym sezonie znajduje się w dobrej formie, czego dowodzi odniesione przez nią zwycięstwo nad zawodowcami angielskimi, oraz pozycja w tabeli ligowej. Należy się przeto spodziewać, że w niedzielę na stadjonie Unji będziemy widzami ładnej i ciekawej gry zespołu krakowskiego. Zawody powyższe odbędą się o godz. 17.30. Przedmecz o godz. 15.30 rozegra TS. „Cynkownia" (Będzin) z rezerwa Unji

Kurjer Zachodni Iskra. R.27, 1936, nr 195 - 1936.07.19

Wisła (Kraków) — Unja. Dzisiaj o godz. 17.30 rozegrane zostaną na stadjonie STS. Unja koleżeńskie zawody piłki nożnej między Wisłą ligową i drużyną gospodarzy. Zawody powyższe prowadzić będzie sędzia p. E. Kuc.Kurjer Zachodni Iskra. R.27, 1936, nr 196 - 1936.07.20

Porażka ligowej Wisły w Sosnowcu

S.T.S. Unja — Wisła 3:2 (1:1)

Wczoraj bawiła w Sosnowcu krakowska ligowa Wisła. chcąc się zrewanżować za doznaną przed dwoma laty porażkę w spotkaniu z miejscową linją w stosunku 2:4. Rewanż nie udał się i Wisła wyjechała z Sosnowca znów pokonana. Do wczorajszego spotkania Wisła wystąpiła bez czterech „olimpijczyków Madejskiego, Sitko, Kotlarczyka II i Łyki. Skład Wisły był następujący: Koźmin, Kopeć, Szumilas, Bajorek, Kotlarczyk I, Szczpanik, Habowaki, Jezierski, Władysławski, Zatorski i Sołtysik. Unja wystąpiła również w osłabionym składzie, bez Słoty i Dudka. W bramce do przerwy grał Doros b. bramkarz „Ruchu", po przerwie zaś Łukasik. Grę rozpoczęła Wisła i po kilku ładnych zagraniach uzyskała prowadzenie ze strzału Władysławskiego. W następnych 15 minutach gra toczy się ze zmiennem szczęściem. W 20 minucie Brzozowski egzekwując rzut wolny z za pola karnego, uzyskuje ładnym strzałem wyrównanie. W pozostałych minutach Unja ma znaczną przewagę i możność uzyskania przynajmniej trzech dalszych bramek, jednakże napad nic umie wykorzystać dogodnych pozycyj. Po przerwie Wisła ostro atakuje, dążąc do uzyskania zwycięstwa. Dobrze usposobiony bramkarz Unji wyłapuje jednak kilka ostrych strzałów. Wynik dla Unji podwyższa Staniszewski. Bramki tej Wisła nie chce uznać Po krótkiej przerwie jednak, uznano decyzję sędziego, i gra potoczyła się dalej Wkrótce Habowski wyrównuje, strzelając drugą bramkę. Na graczach Unji widać zmęczenie, zaczyna ona grać defenzywnie. Wisła natomiast zaczyna grać ostro, a miejscami nawet brutalnie. W ostatnich minutach kierownik napadu Unji przerywa się ładnie z piłką przez obronę Wisły i strzela trzecią, i Sędziował p. Kuc. Widzów ponad decydującą o zwycięstwie bramkę, 1000. przyjętą przez publiczność burzą oklasków.