1938.11.13 Garbarnia Kraków - Wisła Kraków 1:3

Z Historia Wisły

1938.11.13, Mecz towarzyski, Kraków, Stadion Wisły, 11:30
Garbarnia Kraków 1:3 (1:1) Wisła Kraków
widzów: 800
sędzia: Medrycki
Bramki

Nowak 44'


0:1
1:1
1:2
1:3
5' Artur Woźniak

46' Artur Woźniak
78' Mieczysław Gracz
Garbarnia Kraków
2-3-5
Jakubik
Piontek
Stankusz
Tyranowski
Wilczkiewicz
Lesiak
Krzemień
Skóra
Nowak
Pazurek
Ignasiak

trener:
Wisła Kraków
2-3-5
Tadeusz Brudny
Władysław Szumilas
Józef Kotlarczyk
Andrzej Woźniak
Franciszek Gierczyński
Michał Filek
Bolesław Habowski
Mieczysław Gracz
Władysław Filek
Artur Woźniak
Tadeusz Kapusta

trener: brak

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - Sports.pl

Relacje prasowe

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1938, nr 314 (13 XI)


Garbarnia-Wisła.

Niedzielny mecz ligowych drużyn Garbami i Wisły, po rocznej przerwie, wzbudził ogromne zainteresowanie w kołach sportowych Krakowa. Obie drużyny wystąpią w najsilniejszych składach. Początek meczu w niedzielę, dn. 13 bm. o godz. 11.30 przed południem na boisku Wisły. Bilety do nabycia po zniżonych cenach w przedsprzedaży.


„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1938, nr 316 (15 XI)

Wisła—Garbarnia 3:1 (1:1).

Kraków, 14 listopada.

Przy pięknej pogodzi w obecności ponad tysiąca widzów odbyty sią towarzyskie zawody piłki nożnej między drużynami Wisły i Garbarni, które ukończyły się zwycięstwem pierwszej w stosunku 3:1 (1:1). Wisła wystąpiła w nieco osłabionym składzie, bez Koczwary w bramce i Łyki w ataku oraz Łyki w pomocy, których zastąpili Brudny, dalej Kapusta na lewem skrzydle i Woźniak II na prawej pomocy po pauzie zmienił pozycje z Kotlarczykiem. Również Garbarnia próbowała nowych sił na dwóch pozycjach, a mianowicie Ignaczaka na lewem skrzydle i Tyranowskiego na prawej pomocy. Zresztą zespoły byty normalne.

W pierwszej połowie gra wyrównana, choć przy końcu inicjatywa jest raczej po stronie Garbarni, która wyzyskuje słabość napadu Wisły, stającego mało ambitnie. Bramka padła zaraz a początku gry dla Wisły pięknego volleya Artura po centrze Habowskiego. Wyrównanie przyszło na kilka minut przed pauzą ze strzału Nowaka, który wykorzystał przytomnie za krótkie odbicie głową przez Kotlarczyka.

Po pauzie przeważa początkowo Garbarnia, ale okres ten trwa niedługo. Potem przychodzi do głosu Wisła I utrzymuje swą przewagę do końca meczu. Bramki w tym okresie padają ze strzału Artura i Gracza. Garbarni, mimo wielkich wysiłków nie udaje się polepszyć wyniku, na skutek niezaradności w linji napadu.

Na wyróżnienie zasługują drużyny zwycięzców: Brudny w bramce, Wożniak w obronie, Gierczyński w pomocy (choć znać brak treningu) i Artur w napadzie. Z Garbarni najlepsi Piątek, Lesiak i Nowak. Sędziował doić dobrze p. Medycki."Przegląd Sportowy" Poniedziałek 14 listopada 1938 Nr.92

Na boiskach w kraju

Wisła – Garbarnia 3:1 (1:1). Bramki strzelili: Artur dwie i Gracz dla Wisły, Nowak – dla Garbarni. Sędzia p. Medrycki. Publiczności 800 osób.

Wisła: Brudny, Szumilas,Kotlarczyk, Woźniak, Gierczyński, Filek I, Chabowski, Gracz, Filek II, Artur, Kapusta.

Garbarnia: Jakubik, Piontek,Stankusz, Tyranowski, Wilczkiewicz, Lesiak, Krzemień, Skóra, Nowak, Pazurek, Ignasiak.

Garbarnia uległa i drugiemu rywalowi krakowskiemu. W tym przypadku jednak przegrana jej nie budzi żadnych zastrzeżeń, gdyż słaba dyspozycja strzałowanie nie pozwoliła Garbarnii na realizację szans. Jeszcze w pierwszej połowie trzymała się dobrze, natomiast po przerwie Wisła była groźniejsza w sytuacjach podbramkowych, wygrywając większość pojedynków. W Garbarni dobry był Piontek, poza tym dobrze wypadli Wilczkiewicz i Nowak. W Wiśle wybijali się Artur i Chabowski. Prowadzenie dla Wisły uzyskał Artur w 5 min. i dopiero tuż przed przerwą wyrównał Nowak. Atur podwyższył wynik po pauzie, a Gracz w 33 minucie ustala rezultat.


Wisła-Garbarnia 13.11 3:1 (1:1). Brudny – Szumilas, Kotlarczyk – Woźniak, Gierczyński, Filek I, Habowski, Gracz, Filek II, Artur, Kapusta. Gole: 5’ Artur, tuż przed przerwą wyrównał Nowak. Artur tuż po przerwie i w 78’ Gracz.


PS 92/2 http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1938/numer092/imagepages/image2.htm