1943.08.01 Wisła Kraków - Łagiewianka 2:2

Z Historia Wisły

1943.08.01, Grupa I. Eliminacje do Mistrzostw Krakowa, Kraków, Boisko w Łagiewnikach, 17:00
Wisła Kraków 2:2 (1:0) Łagiewianka
widzów:
sędzia: Kazimierz Kielar
Bramki
Wisła Kraków
Łagiewianka
Mecz przerwany wskutek burd na boisku. Według terminarza ostanie 8 minut dograno 12 września!!! Jako gospodarz meczu wymieniana jest raz Wisła, a raz Łagiewianka...

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Relacje

"Początkowo, jak to stwierdziło kierownictwo turnieju, „zdawało się, że rozgrywki eliminacyjne przebiegną w jak najlepszym porządku, jeżeli uwzględni się ciężkie warunki wojenne i apel przewodniczącego kierownictwa turnieju do delegatów wszystkich drużyn o zachowanie spokoju i grę fair oraz współpracę z kierownictwem nad podniesieniem kultury fizycznej zawodników dla dobra sportu polskiego. Niestety, od samego początku rozgrywek nie było prawie tygodnia, aby nie miały miejsca awantury na boiskach. Nie pomogło stosowanie jak najostrzejszych kar, ekscesy na boiskach nie ustawały. Winę całą za te karygodne występy, zarówno poszczególnych zawodników, jak też sfanatyzowanych zwolenników niektórych zespołów, ponoszą w dużej mierze niewyrobieni sportowo i również sfanatyzowani kierownicy zespołów".

Już po dwóch tygodniach rozgrywek, w dniu 1 sierpnia, w czasie meczu drużyn KS „Łagiewianka" - TS „Wisła" na boisku w Łagiewnikach „sfanatyzowani zwolennicy drużyny KS „Łagiewianka" na czele z jego kierownikiem Janem Kwaśniewskim wtargnęli na boisko i chcieli pobić sędziego i zawodników TS „Wisła". Spowodowało to przerwanie spotkania przez sędziego tego meczu Kazimierza Kielara na osiem minut przed zakończeniem przy stanie 2:2".

Podobne ekscesy zadarzały się i w innych meczach. Wskutek czego zawieszono na krótko rozgrywki.

Za: S. Chemicz, SPORT W KRAKOWIE W LATACH 1939-1945, s. 109-110


01.08.1943. Łagiewniki. Wisła-Łagiewianka – „groziło pobicie zawodników Wisły i sędziego”.

S. Chemicz, Piłka nożna w okupowanym Krakowie, s. 102.