1945.09.23 Milicyjny KS - Wisła Kraków 2:9

Z Historia Wisły

1945.09.23, mecz towarzyski, Łódź,
Milicyjny KS Łódź 2:9 (1:7) Wisła Kraków
widzów:
sędzia: Leon Sperling
Bramki
Ochęcki
Jankowski
3x Mieczysław Gracz
2x Władysław Giergiel
Eugeniusz Wandas
Józef Kohut
Tadeusz Legutko
Zbigniew Trap
Milicyjny KS Łódź
Wisła Kraków

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

"Przegląd Sportowy", nr 5 z 1945.09.07

Wisła przyjeżdża do Łodzi Jedna z najlepszych drużyn piłkarskich Polski T.S. Wisła z Krakowa zawita z końcem bież. miesiąca do Łodzi. 25 rozegra ona spotkanie z P.T.C. w Pabianicach, a w dzień później przeciwnikiem jej będzie Milicyjny Klub Sportowy. Występ Wisły wzbudzi naturalnie żywe zainteresowanie. Szczerze mówiąc wolelibysmy jednak, by M.K.S. wszedł w porozumieme z innymi drużynami i wystąpi przeciw Wiśle z zespołem kombinowanym.

"Przegląd Sportowy", nr 14 z 1945.09.24.


Wisła - Milicyjny KS 9:2 (7:1)
(W.K.) To co demonstrowała Wisła w spotkaniu z Milicyjnym KS, może być interesujące jedynie przez trzy kwadranse. Nawet największy kunszt musi mieć odpowiednie tło i oprawę by nie stał się nużącą manierą.
W drugiej połowie meczu widzieliśmy już wszystko: że Legutko, pośle piłkę Wandasowi, ten odda ją Graczowi, od którego powędruje do siatki – albo precyzyjnie na nogę Giergiela. Wiedzieliśmy, że jedenastka krakowska zrobi z piłką co zechce, a gospodarze mogą zadania czerwonych co najwyżej utrudnić. Byliśmy w pierwszej połowie świadkami bezapelacyjnego deklasowania przeciwnika, a w drugiej – nieciekawej zabawy, w której Wisła chodziła na,,pół obrotach”.
Jest tylko pytanie, które nasuwa nię na myśl, jako refleksja takiego meczu: jaki jest sens i jaki cel by najlepszy w tej chwili zespół polski tłukł sie 300 blisko kilometrów dla rozegrania zawodów z drużyną o poziomie przedwojennej B klasy? Naszym zdaniem, jest to chybiony efekt propagandowy.
Wynik meczu nie mówi wszystkiego. Bramek mogłoby być więcej, albo mniej – ważnym jest, że w pierwszej połowie kiedy Wisła strzelała bramki Milicyjny próbował się ambitnie ,,odgryzać”, a w drugiej, gdy krakwianie grali na pokaz, gospodarze nie istnieli, czego nie zmieniło zdobycie drugiej bramki.
Bagatym łupem bramkowym podzielili się; Gracz 3, Giergiel 2, Wandas, Legutko i Traf po 1. Dla łodzian: Ochęcki i Jankowski.
Sędziował b. Dobrze p.Szperling.

"Start" z 1945.09.25

Wisła remisuje i wygrywa w Łodzi
Łódź, 23. 9. (tel. wł.). Bawiąca tu na dwudniowych zawodach krakowska Wisła rozegrała w sobotę spotkanie przeciw ZZK uzyskując wynik remisowy 2:2 (1:1). Wisła, które była o klasę lepszą, nie wyzyskała szeregu sytuacji podbramkowych, natomiast pokazała grą na wys. poziomie technicznym i zachwyciła licznie zrzeszoną widownią. Bramki strzelił Wandas i Giergiel po jednej, dla kolejarzy obie Lewandowski. W niedzielą zwyciężyła Wisła wysoko Milicyjny KS 9:2, przyczem mając wynik 7:1 do przerwy wystąpiła w rezerwowym składzie w drugiej części zawodów i umożliwiła tym samym milicjantom dojście do głosu. Bramki zdobyli Gracz 3, Kochut 2, Giergiel 3 i Trapp 1. Dla pokonanych Chochliński i Jankowski.
Sędziował b. dobrze ob. Spierling.

Sport: tygodnik. 1945, nr 9

1945.09.24

WISŁA — MILICYJNY KS 9:2 (7:1) Łódź. (Tel. wł.) Drugi występ Wisły wzbudził większe zainteresowanie. Meczowi Wisła — Milicyjny KS przyglądało się ponad 10.000 widzów.

W tym spotkaniu zademonstrowała Wisła piękną i emocjonującą grę, zwłaszcza w pierwszej części meczu.

Druga cześć zawodów była mniej ciekawa. Wisła, mając zapewnione wysokie zwycięstwo, nie wysilała się zbytnio i dążyła raczej do utrzymaniu wyniku.

Bramki dla Wisły zdobyli Gracz (4), Krat (2), Giergiel (2) i Kochut. Bramki dla Milicyjnego KS uzyskali Okęcki i Jankowski.

Sędziował Sperling