1946.03.24 Wisła Kraków – Cracovia 3:1

Z Historia Wisły

1946.03.24, mecz towarzyski, Kraków, Stadion Wisły, 15:30
Wisła Kraków 3:1 (2:0) Cracovia
widzów: 20.000
sędzia: Seichter
Bramki
Kazimierz Cisowski 26'
Artur Woźniak 39'
Wiktor Cholewa 64'

1:0
2:0
3:0
3:165’ Różankowski II
Wisła Kraków
3-2-5
Jerzy Jurowicz
Michał Filek
Stanisław Flanek
Władysław Filek
Tadeusz Legutko
Jan Wapiennik
Władysław Giergiel
Mieczysław Gracz
Artur Woźniak
Wiktor Cholewa
Kazimierz Cisowski

trener Jan Kotlarczyk
Cracovia
3-2-5
Jan Hymczak
Władysław Gędłek
Tadeusz Glimas
Edward Jabłoński I
Tadeusz Parpan
Marian Jabłoński II
Bolesław Pawlik
Stanisław Różankowski II
Eugeniusz Różankowski I
Jan Major
Henryk Bobula

trener: Zygmunt Chruściński

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - Sports.pl

Relacje prasowe

"Przegląd Sportowy" z 1946.03.25

http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1946/numer013/imagepages/image2.htm

Wisła gromi Cracowie 3:1
Słaba gra czołowych drużyn Polski

Kraków. 24.3. (Tel. wł.) – Wisła-Cracovia 3:1 (2:0).-

W miejsce odwołanych zawodów jugosłowiańskiego Hajduka z reprezentacją Krakowa rozegrano dziś derby krakowskie, które były oficjalną inauguracją sezonu piłkarskiego w Krakowie.

Na boisku Wisły zebrało się około 20.000 widzów, którzy doznali jednak rozczarowania. Mimo, że drużyny wystąpiły w swoich najsilniejszych składach, zawody stały na niskim poziomie, a szereg zawodników jak Cholewa, Różankowski II, Pawlik, Majer i Giergiel absolutnie nie zasłużyli na wystawienie ich do pierwszej drużyny.

Drużyny wystąpiły w następujących zestawieniach:

Cracovia: Hymczak: Gędłek, Klima: Jabłoński I, Parpan, Jabłoński II; Dębski, (Pawlik (Urzon), Rózankowski II, Różankowski I, Major (Jabłoński II), Bobula.

Wisła: Jurowicz; Filek II, Flanek, Filek I, Legutko, Wapiennik; Giergiel, Gracz, Artur, Cholewa, Cisowski.


Wisła, grając do przerwy z wiatrem, przeprowadziła kilka groźnych ataków, z których jeden zakończył się w 26 minucie gry wspaniałym strzałem Cisowskiego, wobec którego bramkarz Cracovii był bezradny. W tym okresie Cracovia grając głównie lewą stroną, nie może sforsować doskonałej dwójki braci Filków, poza którymi na straży bramki stoi nadto doskonały Jurowicz. W 39 minucie gry daleki niespodziewany strzał Artura przepuszcza fatalnie bramkarz Cracovii do siatki. Wisła prowadzi 2:0. Końcowe minuty pierwszej połowy upływają na kontratakach Cracovii, które wobec zdecydowanej postawy tria obronnego skazane są na niepowodzenie.

Po przerwie pierwszych 10 minut należy do Cracovii, a Pawlik ma kilkakrotnie sposobność strzelenia bramki, którą jednak marnuje. Słusznie tedy zastępuje go Urzon. Po okresie wyrównanej gry w 19 minucie najsłabszy z zawodników Cholewa mija Gędłka i strzela w róg nie do obrony, a Wisła prowadzi 3:0. Natychmiastowy kontratak Cracovii przynosi jej jedyną bramkę, strzeloną przez Różankowskiego II z podania Urzonia, a po złym wybiegu Jurowicza. Od tej chwili gra wyraźnie opada na tempie, a końcowe minuty upływają pod znakiem pojedynków na środku boiska.

Z graczy Wisły obok wspomnianych Jurowicza, braci Filków, zasługuje na wyróżnienie: Flanek w obronie i Artur w ataku; w Cracovii: Jabłoński I, Parpan, Bobula.

Sędzia p. Seichter trzymał mocno w ryzach obie drużyny.

"Start" z 1946.03.26