1946.06.26 Wisła Kraków - Dębnicki 5:1

Z Historia Wisły

1946.06.26, Klasy A, 1. kolejka, Kraków, Stadion Garbarni, 18:30, środa
Wisła Kraków 5:1 (3:0) Dębnicki
widzów:
sędzia: Pryk
Bramki
Kazimierz Cisowski
Artur Woźniak
Wiktor Cholewa

Artur Woźniak
Wiktor Cholewa
1:0
2:0
3:0
3:1
4:1
4:2Madejczyk


Wisła Kraków

Michał Filek
Jan Wapiennik
Tadeusz Legutko
Adam Wapiennik
Kazimierz Cisowski
Artur Woźniak
Wiktor Cholewa
Władysław Giergiel
Tadeusz Mącznik
Dębnicki
Mieczysław Gracz i Stanisław Flanek nie grali w tym meczu

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - Sports.pl


Relacje prasowe

„Start” z 1946.06.27

Wisła - Dębnicki 5:1 (3:0)
Osłabiona brakiem Gracza, Flanka i Filka II Wisła rozprawiła się gładko w pierwszym meczu mistrzowskim ze swoim przeciwnikiem, którego mogła zresztą pokonać w daleko wyższym stosunku. Atak czerwonych zaprzepaścił bowiem niewiarygodną ilość pozycyj, a o bezwzględnej przewadze Wisły świadczy najlepiej fakt, że obrońcy jej stali niemal przez cały czas meczu na połowie boiska. Umożliwiło to Dębnickiemu przy szybkim przerzuceniu akcji na pole Wisły zdobycie honorowego punktu ze strzału Madejczyka.

W napadzie Wisły oprócz bardzo słabego Cholewy zawiódł i Giergiel. a „a kulą u nogi" był grający na pozycji lewego łącznika Mącznik; gracz ten zepsuł dosłownie wszystko, nie mówiąc już o tym, że w wielu wypadkach nie trafił do bramki z odległości 2 metrów. Artur na środku nie wysilał się również zbytnio: Cisowski częściej „kiwał" siebie niż przeciwnika.
Defenzywa Wisły wzięła więc ciężar gry na siebie i nie pozwoliła po prostu zejść własnemu napadowi z pola karnego przeciwnika. Doskonale spisywali się obaj Wapiennikowie (jeden w obronie drugi w pomocy) oraz Legutko i Filek I.

U pokonanych bramkarz Włodek interweniował często z powodzeniem — w obronie wyróżnił się Bartoniczek I, w pomocy Liszka a w napadzie Madejczyk i Bartoniczek II. Z niezliczonej ilości doskonałych sytuacyj podbramkowych 5 zamienili napastnicy Wisły na goale. Zdobyli je: Artur i Cholewa po 2 oraz Cisowski 1.
Sędziował Pryk.

„Dziennik Polski” z 1946.06.28

http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=17653

We środą odbyły się w Krakowie trzy spotkania o mistrzostwo klasy A, które dały wyniki następujące:

Wisła — Dębnicki 5:1 (3:0).
„Debiut" Wisły w pierwszych po wojnie mistrzostwach klasy A przyniósł „czerwonym", grającym bez Gracza i Flanka, spodziewane wysokie zwycięstwo. Już do przerwy wynik meczu był przesądzony, gdyż opiewał 3:0 dla Wisły (Cisowski, Artur, Cholewa). Po pauzie Dębnicki zdobywa honorową bramkę przez Madajczyka, Wisła natomiast podwyższa wynik do 5:1 przez Artura i Cholewę.
Sędzia p. Pryk bardzo dobry.