1946.08.06 Legia Warszawa - Wisła Kraków 2:4

Z Historia Wisły

1946.08.06, mecz towarzyski, Warszawa, Stadion Wojska Polskiego, 18:00, piątek
Legia Warszawa 2:4 (0:2) Wisła Kraków
widzów:
sędzia:
Bramki


Zdzisław Mordarski


Zdzisław Mordarski (k) 89'
0:1
0:2
1:2
1:3
1:4
2:4
11' (w) Mieczysław Gracz
Wiktor Cholewa

Wiktor Cholewa
Wiktor Cholewa

Legia Warszawa


trener: Stanisław Grządziel
Wisła Kraków
Jerzy Jurowicz
Stanisław Flanek
Tadeusz Kubik
Tadeusz Legutko
Michał Filek
Artur Woźniak
Mieczysław Gracz

trener: Jan Kotlarczyk

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Relacje prasowe

„Start” z 1946.08.06.

Legia – Wisła w Warszawie
We wtorek 6 sierpnia o godz. 18 na stadionie W. P. w Warszawie WKS Legia gościć będzie piłkarzy TS Wisła (Kraków). Część wpływów kasowych przekazana będzie lekkoatletom.

„Start” z 1946.08.08.

Na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie rozegrano w dniu 6 bm. spotkanie piłkarskie pomiędzy czołowymi drużynami Krakowa i Warszawy, tj, Wisłą i Legią. Organizatorzy tych zawodów przeznaczyli część dochodu na wyjazd lekkoatletów naszych do Oslo, za co należy im się specjalne uznanie.
Zawody stały na wysokim poziomie technicznych i wykazały pewną wyższość drużyny krakowskiej, w której wyróżnili się Jurowicz w bramce, Flanek w obronie, Legutko i Filek I — w pomocy, oraz Artur i Gracz w ataku.
W drużynie warszawskiej najgroźniejszą była lewa strona ataku: Kohut — Mordarski oraz środkowy pomocnik Szczurek.

Przebieg gry:
Z miejsca przewagę uzyskuje Wisła, której atak stosując grę płaskich przyziemnych podań, gości często na polu karnym przeciwnika i już w pierwszych minutach ma dwukrotnie możność zdobycia punktu. Jednak w obu wypadkach na przeszkodzie stoi poprzeczka. W 11-ej minucie zdobywa Wisła pierwszą bramkę z rzutu wolnego z odległości 18-tu metrów, egzekwowanego przez Gracza. Piłka, ostro strzelona, mimo interwencji bramkarza Legii, znajduje jeszcze miejsce między jego rękami a poprzeczką i wpada do siatki. W kilkanaście minut później Cholewa, wystawiony przez Artura, strzela z najbliższej odległości ostro do bramki Legii, bramkarz odbija — Cholewa jednak poprawia i uzyskuje drugą bramkę, ustalając w ten sposób wynik do przerwy.
Po przerwie następuje okres przewagi Legii. Zaraz w pierwszych minutach zdobywa ona pierwszą bramkę przez Mordarskiego. Silny strzał z najbliższej odległości zmusza Jurowicza do kapitulacji po raz pierwszy. Po dwudziestu minutach gry otrząsa się Wisła z przewagi i uzyskuje dwie bramki (obie przez Cholewę). Wynik 4:1 utrzymuje się do ostatniej minuty gry, kiedy to Legia uzyskuje bramkę z karnego za faul Kubika na przedpolu bramkowym. Egzekutorom jest Mordarski.