1946.10.13 Wisła Kraków - Reprezentacja OW Kraków 5:2

Z Historia Wisły

1946.10.13, mecz towarzyski, Kraków, Stadion Wisły, 11:00, niedziela
Wisła Kraków 5:2 (2:2) Reprezentacja OW Kraków
widzów:
sędzia: Jesionka
Bramki
Eugeniusz Wandas 5'


Tadeusz Legutko 26'
Zbigniew Jaskowski
Artur Woźniak
Eugeniusz Wandas
1:0
1:1
1:2
2:2
3:2
4:2
5:2

15'
18' Dwernicki




Wisła Kraków
Reprezentacja OW Kraków

Litwinko
Augustynek
Knopp
Nanke
Wiśniewski
Nalepa
Kunarzewski
Dwrenicki
Solek
Dębowski
Markiewicz

trener:

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Afisz zapowiadający mecz
Afisz zapowiadający mecz

Spis treści

Relacje prasowe

„Start” z 1946.10.10

Mistrz Wojska Polskiego -Wisła
W niedzielą dnia 13 bm. o godz. 13-tej zostaną rozegrane zawody piłkarskie pomiędzy drużyną reprezentacyjną Okręgu Krakowskiego — Mistrzem Wojska Polskiego na rok 1946 zdobywcą pucharu Ministra Spraw Zagranicznych ob. Rzymowskiego i pucharu WKS „Legia" — Warszawa a TS Wisła.

Zawody odbędą się na boisku TS Wiała, Al. 3-go Maja bez względu na pogodę.

„Start” z 1946.10.15

Wisła - mistrz Wojska Polskiego 5:2 (2:2)

Na boisku Wisły rozegrane w niedzielę przed południem towarzyskie zawody piłkarskie pomiędzy drużyną Wisły i mistrzem piłkarskim Wojska Polskiego przyniosły zwycięstwo mistrzowi Okręgu krakowskiego, który do tych zawodów wystąpił w najsilniejszym swoim składzie, jedynie bez zawodników, bawiących w Szkocji (Flanek, Wapiennik, Gracz). Wojskowi, których skład przedstawiał się następująco: Litwinko, Augustynem, Kopp Nanke, Wiśniewski, Nalepa, Kunarzewski, Dwernicki, Solek, Dębowski, Markiewicz,
stanowili dla Wisły przed przerwą niemal równorzędnego przeciwnika. Dopiero po przerwie lepsze przygotowanie techniczne i rutyna zrobiły swoje i Wisła stała się panem sytuacji, zdobywając trzy bramki i zasłużone zwycięstwo.
Pokonani mieli najlepsze punkty w bramkarzu, skrajnym pomocniku Nalepie oraz środkowej trójce ataku, gdzie Solek wybijał się na plan pierwszy. W Wiśle wszyscy grali poniżej swej formy a jedynym wyjątkiem pod tym względem był młody Jackowski. Zawiedli zwłaszcza strzałowo Giergiel i Wandas. Ten ostatni zepsuł kilka takich sytuacyj, w których niestrzelenie bramki jest naprawdę sztuką.

Prowadzenie zdobyła Wisła w 5 minucie gry ze strzału Wandasa. W chwilę po tym nie wyzyskał Giergiel jednej z najlepszych sytuacyj podbramkowych a riposta wojskowych zmusiła Jurowicza do wykazania klasy dla oddalenia niebezpieczeństwa od swej bramki W 15 minucie z winy obrony Wisły padło wyrównanie, w minutę później zaś poprzeczka ratuje Wisłę przed utratą drugiej bramki ze strzału Solka. Jednak w 18 min. Wojskowi prowadzą 2:1. Strzelcem był Dwernicki. Wyrównanie dla Wisły zdobywa Legutko po kornerze bitym przez Cisowskiego w 36 min. Po tej bramce następuje okres gry, w którym napastnicy Wisły zawodzą w idealnych sytuacjach podbramkowych. Przeciwnik ich ma również krótko przed przerwą sposobność zdobycia trzeciej bramki, jednak ostry strzał paruje Jurowicz na róg.

Po przerwie zdobywa Wisła z każdą chwilą coraz większą przewagę. Wyrazem jej są 3 bramki, zdobyte przez Jackowskiego, Artura i Wandasa. Na cztery minuty przed końcem zdobywają Wojskowi 3-cią bramkę, nie uznaną jednak przez sędziego Jesionkę na skutek spalonego.

„Start” z 1946.10.17

Komunikat K.O.Z.P.N. 38/46

Na prośbę TS Wisła – Kraków z dnia 9. X. 1945r. I. dz. 244/46 udzielono zezwolenia temuż klubowi na rozegranie zawodów towarzyskich z mistrzem Wojska Polskiego drużyną DOW 5 Kraków w niedzielę dnia 13 października 1946r. na boisku TS Wisła o godzinie 11-tej.