1946.12.31 Bieg sztafetowy o mistrzostwo Polski

Z Historia Wisły

Spis treści

Na śnieżnych trasach Zakopanego

(Przegląd Sportowy, 2 stycznia 1947r., Nr. 2 , strona 1)


Wisła wygrywa sztafetę o mistrzostwo Polski

Zakopane, 1.I (Tel. wł.). Zakopane doczekało się wreszcie u schyłku 1946 roku śniegu. Dzięki temu w dniu sylwestrowym udało się przeprowadzić pierwsze w bież. sezonie zawody narciarskie i to w klasyfikacji mistrzostw Polski.

Były to zawody w biegu sztafetowym na dystansie 4x10 km o mistrzostwo Polski i puchar kapitana PZN płk. mgr Artura Kasprzyka.

Na starcie stanęło 16 sztafet w tym 12 miejscowych (5 zespołów Wisły, 3 SNPTT, 2 Sokoła, 2 HKN) oraz 4 zamiejscowe (2 AZS Kraków, Wisła Kraków, AZS Wrocław). Trasa prowadziła z pod skoczni na Krokwi, drogą do Białego następnie Krzeptówkami do Kościelisk i pętlą przez wylot Małej Łąki równolegle do regli na metę, która znajdowała się na stadionie zimowym.

Ze względu na skąpą jeszcze połowę śniegową trasa była bardzo trudna technicznie i wymagała wielkiego wysiłku fizycznego od zawodników.

Doskonałą formę wykazali starzy zawodnicy Wisły: Orlewicz, Kwapień, Gąsienica - Samek, Zwijak następnie ze znanych biegaczy SNPTT Skupieniowie Tadeusz i Stanisław, z HKN Dziedzic i Dawidek, z zamiejscowych Kaczmarczyk z AZS Kraków.

Od startu do mety prowadziła sztafeta Wisły, a zacięta walka o drugie miejsce toczyła się na trasie pomiędzy HKN i SNPTT. Na 5-ym miejscu uplasowała się sztafeta Sokoła zakopiańskiego z weteranem Mardułą Fr. na czele.

Wyniki techniczne były następujące:
1) Wisła I - Zakopane (Sitarz, Kłoc, Orlewicz, Kwapień) 3 godz. 02,15 sek.
2) SNPTT - Zak. (Matuszny, Skupień Tad., Skupień Stan., Zubek Józef) ten ostatni w maratonie na FIS r. 1939 zajął 11-te miejsce - czas 3 godz. 12m.
3) HKN - Zak. (Dawidek, Kobylański, Hoły, Dziedzic) - 3:15.
4) Wisła II - Zak. .
5) Sokół Zak.,
6) SNPTT II,
7) Wisła Kraków.

Indywidualnie: 1) Orlewicz (Wisła Zak.) 42 min. Orlewicz wykazał znakomitą formę. Duże przestrzenie płaskiego terenu bardzo mu odpowiadały mógł na nich wyzyskać w całej pełni swe wielkie fizyczne walory.

Na mecie oczekiwali Orlewicza dwaj jego synowie 6-cio i 4-letni narciarze. Drugie miejsce zajął Tad. Kwapień (Wisła Zak.) 43:15.

3) Dziedzic HKN 45:58,
4) St. Skupień SNPTT,
5) Skupień T. SNPTT,
6) Zwijak Wisła
7) Gąsienica Samek Wisła,
8) Klocek.
Zawodnicy Wisły, jako biegacze przeważają w dalszym ciągu, czego dowodem, że na 10 biegaczy przyszło zawodników Wisły.

Organizację biegu przeprowadził Podhalański Związek Narciarski, trasę wyznaczył Henryk Wnuk, kolegium sędziowskie składał się z prezesa PZN dr. Bonieckiego, Józefa Haggena, mgr Fiszera i Makowieckiego.

Echo Krakowa. 1947, nr 3 (3 I) nr 294

Narciarze zakopiańscy na starcie

Wisła (Zakopane) zwycięża w biegu sztafetowym Zakopane. 31 grudnia odbyły się w Zakopanem pierwsze zawody narciarskie w tym sezonie. Był to bieg sztafetowy 4X10 km o Mistrzostwo Polski i puchar kapitana PZN-u pułk. Kasprzyka. Zawody zgromadziły na starcie 16 sztafet, w czym zamiejscowych 4 i 12 zakopiańskich.

Warunki na trasie ciężkie ze względu na cienką pokrywę śnieżną która dawała się we znaki zawodnikom.

Start i meta znajdowały się na stadionie pod Krokwią. Trasa o długości 10 km, na ogół płaska z trudnymi zjazdami do potoków, w niektórych miejscach nie zamarzniętych była technicznie trudna.

Przebieg biegu był bardzo emocjonujący ze względu na zaciętą walkę trzech czołowych sztafet i dobrą jak na początek sezonu formę zawodników. Od startu do mety prowadziła sztafeta TS Wisła (Zakopane). O drugie miejsce toczyła się zacięta wałka pomiędzy SNPTT a HKN (Zakopane).

Tym razem SNPTT-owi udał się rewanż za rok ubiegły i zdobył on wicemistrzostwo Polski.

Na podkreślenie zasługuje forma i czasy zawodników Wisły a w szczególności Orlewicza i Kwapienia i Samka Gąsienicy. Z innych klubów dobre czasy uzyskali bracia Skupienie (SNPTT) oraz Dziedzic, Dawidek i Kobylański z HKN. Z klubów zamiejscowych Kaczmarczyk z AZS Kraików i Dawidek z TS Wisła Kraków.

WYNIKI TECHNICZNE Szczegółowe wyniki sztafet przedstawiają się następująco:

1) TS Wisła (Zakopane) w składzie Sitarz, Klocek, Orlewicz, Kwapień w czasie 3,02,5

2) SNPTT I (Zakopane) w czasie 3,12,25.

3) HKS Zakopane 3,15,23,5.

4) TS Wisła II (Zakopane) 3,16,31.

5) O. M. Sokół (Zakopane) 3,27,38.

Dalsze miejsca zajęły SNPTT II (Zakopane), TS Wisła (Kraków), TS Wisła III (Zakopane), O. M. Sokół II (Zakopane), AZS (Kraków). Indywidualnie najlepsze wyniki osiągnięte na poszczególnych odcinkach przedstawiają się następująco:

1) Orlewicz Wisła (Zakopane) 42,6.

2) Kwapień Wisła (Zakopane) 43,15.

3) Dziedzic HKS (Zakopane) 44,38,5.

4) Skupień SNPTT (Zakopane) 45,56.

Zainteresowanie zawodami bardzo duże, przy czym zebrana na trasie publiczność z ciekawością śledziła przebieg sztafety. Organizacja bardzo sprawna

Relacje prasowe

Sport. 1947, nr 1

Zakopane, (tel.) Na zakończenie starego roku odbyły się w dniu 31. 12. 1946 r. w Zakopanem mistrzostwa Polski w biegu sztafetowym 4 x 10 km., które były zarazem zawodami o puchar kpt. sportowego PZN ppłk. Kasprzyka.

W mistrzostwach wzięło udział 16 sztafet w tym 4-ry zamiejscowe AZS Wrocław, Wisła Kraków i AZS I-szy i Il-gi Kraków.

Trasa wytyczona przez Henryka Wnuka była bardzo urozmaicona, ale trudna ze Względu na nikłą warstwę śniegu.

I-sze miejsce i mistrzostwo Polski zdobyła sztafeta Wisły zakopiańskiej w składzie Sitarz, Klocek, Wojna - Orlewicz i Kwapień w czasie 3,02,15 godz. Wisła prowadziła od startu do. mety a narciarze jej wykazali doskonałą formę a szczególnie Marian Wojna - Orlewicz.

Na drugim miejscu przyszła do mety sztafeta SNPTT w składzie Matuszny, Skupień Tadeusz, Skupień Stanisław i Zubek w czasie. 3 godz. i 12 min. 3) HKN Zakopane (Dawid T„ Kobylański, Hoły, Dziedzic) 3 godz. i 15 min. 4) Wisła II Zakopane, 5) Sokół Zakopane.

Indywidualnie najlepszy czas uzyskał i zajął pierwsze miejsce Orlewicz w czasie 42 min. 2) Kwapień Wisła 43,15 min. 3) Dziedzic HKN 44,58, 4) Skupień Stanisław 5) Skupień Tadeusz.

Start i meta znajdowały się na zimowym Stadionie pod skocznią.

Zawody wywołały duże zainteresowanie i na trasie znalazło się dużo publiczności. Kolegium sędziowskie stanowili: prezes PZN dr. Boniecki, mgr Fiszer, Makowiecki i Faden.


Nagroda: Puchar przechodni im. Artura Kasprzyka