1947.06.01 Pogoń Siedlce - Wisła Kraków 0:7

Z Historia Wisły

1947.06.01, Eliminacje MP, 6. kolejka, Siedlce,
Ognisko Siedlce 0:7 (0:3) Wisła Kraków
widzów:
sędzia: Winiarski z Łodzi
Bramki
2x Mieczysław Rupa
2x Józef Kohut
2x Kazimierz Cisowski
Mieczysław Gracz
Ognisko Siedlce
3-2-5
Górzyński I
Kowalczyk
Górzyński II
Kołodziejczyk
Lewocki I
Lewocki III
Bartnicki
Pieńkowski
Trzos
Pietrzak
Mazur

trener:
Wisła Kraków
3-2-5
Jerzy Jurowicz
Tadeusz Mącznik
Stanisław Flanek
Adam Wapiennik
Jan Wapiennik
Michał Filek
Władysław Giergiel
Mieczysław Gracz
Józef Kohut
Mieczysław Rupa
Kazimierz Cisowski

trener:
Wg. DP 148/2 bramki: Rupa 5, Gracz i Kohut

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1947, nr 149 (3 VI) nr 440

Wisła—Ognisko (Siedlce) 7:0 (3:0)

Występ drużyny krakowskiej zakończył się jej pełnym sukcesem w postaci wysokiego zwycięstwa nad zespołem gospodarzy w stosunku 7:0.

Przebieg gry odpowiada wynikowi. Czerwoni byli o klasę lepsi i wygrali zdecydowanie.

Bramki zdobyli Rupa 5 oraz Gracz i Kohut po 1.

Echo Krakowa. 1947, nr 150 (4 VI) nr 441

W GRUPIE PIERWSZEJ na czele kroczy bezapelacyjnie Wisła, która odsunęła się już od wice leadera Polonii warszawskiej o 1 punkt. Dwie dalsze drużyny tej grupy: KKS i Polonia bytomska podzieliły się punktami, co wykorzystał sprytne RKS Szombierki i dzięki walkowerowi z Motorem usadowił się na 3 miejscu. Ale z tej pozycji zepchnie go na pewno i KKS i Polonia Bytom.

"Przegląd Sportowy" z 1947.06.02

WISŁA ZALAŁA OGNISKO

Siedlce 1.6. (Tel. wł.) Wisła - Ognisko 7:0 (3:0)

Wisła: Jurowicz, Mącznik, Flanek, Wapiennik II, Wapiennik I, Filek I, Giergiel, Gracz, Kohut, Rupa, Cisowski. Ognisko: Górzyński I, Kowalczyk, Górzyński II, Kołodziejczyk, Lewocki I, Lewocki III, Bartnicki, Pieńkowski, Trzos, Pietrzak, Mazur. Bramki zdobyli: Kohut, Rupa i Cisowski po 2 oraz Gracz 1. Przez cały czas spotkania goście przeważali zdecydowanie nie wykorzystując wielu sytuacji podbramkowych. W drugiej połowie Ognisko grało w 10-tkę bez Lewockiego I. W Wiśle wyróżnić należy niezmordowanego Gracza. Z Ogniska zaś braci Górzyńskich oraz Bartnickiego. Sędziował poprawnie, p. Winiarski z Łodzi.

”Start” z 1947.06.02

Wisła – Ognisko 7:0 (3:0)

Siedlce, (tel. wł.). Drużyna krakowska, która do tych zawodów wystąpiła w nast. składzie: Jurowicz — Mącznik, Flanek — Wapiennik I, Wapiennik II, Filek I — Giergiel, Gracz. Kohut. Rupa, Cisowski, nie musiała zbytnio się wysilić by pokonać Ognisko. Publiczność siedlecka dopiero w tym meczu przekonała się, że klasa gry nie polega na indywidualnych popisach jednostek, lecz na harmonijnej współpracy całej drużyny.

Wisła, a specjalnie jej napad dał wprost wzorowy przykład takiej celowej współpracy: najlepszy w tej linii i najlepszy na boisku Gracz ściągał na siebie przeciwnika i wystawiał Rupę, który na tym meczu zdobył 5 bramek dla swych barw. Pozostałe 2 zdobyli Gracz i Kohut.

Bardzo podobała się także gra linii pomocy Wisły, która nie przepuszczała wprost piłki na własną połowę boiska, a w podaniach do przodu starała się o kak największą dokładność. Obrona i bramkarz Wisły nie mieli pola do popisu, lecz nierzadkie ich interwencje dowodziły i klasy i spokoju wynikającego z bezwzględnej wyższości nad przeciwnikiem.

Drużyna krakowska wobec równoczesnej utraty punktu przez warszawską Polonię jest w obecnej chwili najpoważniejszym kandydatem na mistrza swej grupy i jedyną niepokonaną wśród 9-ciu w swej grupie. Oprócz niej pomiędzy 28-ma zespołami, walczącymi w eliminacji do Klasy Państwowej nie stracił dotąd punktu jedynie ŁKS.

"Dziennik Polski" z 1947.06.03

Wisła - Ogniwo 7:0 (3:0)

Siedlce zobaczyły piękna grę i piękne bramki: Rupy 5, Gracza i Kohuta po 1.


Sport. 1947, nr 43

1947.06.02

WISŁA KRAKÓW — OGNISKO - SIEDLCE 7:0 (3:0)

Siedlce. IV meczu o wejście do ekstraklasy Wisła Kraków bez trudu uporała się z Ogniskiem Siedlce, podwyższając znów znacznie swój i tak wielki. dorobek punktowy.

Drużyna gości przez cały przebieg gry miała bezapelacyjną przewagę i przewyższała ! o klasę drużynę przeciwnika. ...Najlepszym graczem w. ataku Wisły był doskonały Rupa strzelec 5 bramek. Dwie dalsze zdobyli Kohut i Gracz