1947.06.08 Reprezentacja Krakowa Old Boyów - Reprezentacja Polski Old Boyów 2:1

Z Historia Wisły

Relacje: 2 4

Grali między innymi: Józef Adamek, Jan Pająk, sędzia Rutkowski, Józef Kotlarczyk, Mieczysław Jezierski, Maksymilian Koźmin, Walerian Kisieliński, Jan Kotlarczyk, Jan Reyman, Michał Szubert


25-lecie KOZPN

Przegląd Sportowy 9.VI.1947 (poniedziałek) Nr 46, str.2

SREBRNE GODY KOZPN

ŚLĄSK BIJE KRAKÓW 2:1

Kraków 8.6 (Tel. wł.) Najstarszy w Polsce KOZPN obchodził 25-lecie swego istnienia. W sobotę w kosciele Mariackim odprawiono nabożeństwo żałobne za zmarłych działaczy i zawodników, w niedzielę odbyły się główne uroczystości jubileuszowe. Na ulicy Basztowej, gdzie miesci się siedziba POZPN-u, odbyła się imponująca defilada wszystkich klubów zrzeszonych w KOZPN-ie, które przemaszerowały przed trybuną honorową, na której zgromadzili się przedstawiciele władz sportowych. Defiladę otwierała grupa sędziów piłkarskich okręgu krakowskiego, z seniorem Rutkowskim na czele. Tuż za nią kroczyły drużyny trzech najstarszych klubów krakowskich, tj. Wisły, Cracovii i Garbarni z wszystkimi swoimi sztandarami klubowymi, później barwne szeregi klubów wszystkich trzech klas.

Po defiladzie odbyła się uroczysta akademia, którą otworzył prezez KOZPN, Filipkiewicz. Chwilą ciszy uczczono jeszcze raz pamięć zmarłych działaczy i zawodników, poczem członek zarządu KOZPN-u red. Habzda naszkicował historię 25-lecia związku. Nastepnie prezes Filipkiewicz wręczył w imieniu KOZPN-u upominek przewodniczącemu woj. rady WF i PW red. Statterowi, obchodzącemu również jubileusz pracy na polu sportowym. Z kolei nastąpiły przemówienia oficjalne. Na zakończenie sekretarz KOZPN-u odczytał listę odznaczonych jubileuszową odznaką KOZPN-u. Wśród odznaczonych klasą I znajdują się nazwiska premiera Cyrankiewicza, min. Rusinka, gen. Bończy - Uzdowskiego i innych.

Częścią sportową uroczystości były imprezy piłkarskie, które odbyły się na boisku Wisły. W sobotę rozegrano 2 spotkania, jako przedmecz rozegrano zawody reprezentacji szkół zawodowych z reprezentacją szkół ogólnokształcących z wynikiem 1:1. Drugie zawody były spotkaniem międzyokręgowym Śląska Opolskiego z drugim garniturem Krakowa, zakończone ciężko wywalczonym zwycięstwem Krakowa 3:2 (0:1). Śląsk był wyrównaną drużyną i nie miał słabych punktów. Na wyróżnienie zasługuje trio obronne i Gruner w ataku. Sędzia - Zapiór. Widzów około 4 tysiące. W niedzielę odbyły się również dwa mecze. Obydwa zgromadziły ponad 15 tysiecy widzów. Pierwszy mecz, to spotkanie oldboyów Krakowa z oldboyami Polski. Spotkanie to wygrał Kraków 2:1 (1:1).

Na boisku Wisły zobaczyła publiczność znanych dawnych "repów", jak Koźmina, Szumca, Martynę, Pająka, braci Kotlarczyków, Zastawniaka, Kubińskiego, Chruścińskiego, dr. Rejmana, mgr. Jesionkę, dr. Cikowskiego, Stycznia, Adamka, Kisielińskiego, Łankę i innych. Obie bramki dla Krakowa zdobył dr. Rejman, dla reprezentacji Polski - Kisielinski. Sędziował Andrzej Rutkowski.

Imprezą, kończącą uroczystości KOZPN-u, były zawody Śląsk - Kraków. Nie były to zawody o puchar śp. Kałuży. PZPN uznając, że oba okręgi, nie mogąc w przededniu Oslo wystawić najsilniejszych reprezentacji, zgodził się powyższe zawody rozegrać, jako zawody towarzyskie. Zawody skończyły się zwycięstwem Śląska 2:1 (2:0). Zwycięstwo, powiedzmy szczerze, nie było zasłużone. Kraków miał więcej z gry, z po pauzie wprost przytłaczającą przewagę, której piątka napastników krakowskich nie umiała wykorzystać. Bramkarz Ślaska, Janik, był bohaterem zawodów, bronił wszystko, a piłka lgnęła wprost do niego. Janikowi tylko zawdzięcza Śląsk, że nie zszedł z boiska pokonany.

Bramki zdobyli w 5-tej min. Morys i w 44-tej m. również Morys. Dla Krakowa w 34-tej Kohut. Sędziował mjr. Sznajder.