1947.08.01 SK Nusle Praga - Wisła Kraków 2:4

Z Historia Wisły

1947.08.01, mecze towarzyski, Praga,
SK Nusle Praga 2:4 (1:1) Wisła Kraków
widzów:
sędzia:
Bramki
pliva
Miller
2x Artur Woźniak
Kazimierz Cisowski
Mieczysław Rupa
SK Nusle Praga
Wisła Kraków
Do Czechosłowacji udali się: Jerzy Jurowicz i Przemysław Smolarek, Michał Filek, Tadeusz Legutko, Stanisław Flanek, Adam Wapiennik, Jan Wapiennik, Józef Kohut, Mieczysław Gracz, Kazimierz Cisowski, Zbigniew Jaskowski, Artur Woźniak, Władysław Giergiel i Mieczysław Rupa.

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

„Dziennik Polski” nr 209 relacja.

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1947, nr 213 (4 VIII) nr 503 [sic!]

Wisła SK. Nusle (Praga) 4:2 (1:1)

Pierwszy mecz krakowskiej Wisły w Pradze zakończył się sukcesem drużyny czerwonych.

Krakowianie mimo zmęczenia uciążliwą podróżą grali dobrze i zwycięstwo ich było całkowicie zasłużone.

Bramki dla Wisły-zdobyli: Kohut 2, Artur i Cisowski po jednej.

W dniu dzisiejszym Wisła gra następne spotkanie


”Start” z 1947.07.11.

Ploteczki krakowskie

S. K. Nusle (Praga) zaprosił drużynę krakowskiej Wisły do rozegrania kilku meczów na terenie Czechosłowacji. Jesli tylko rogrywki mistrzowskie Wisły pozwolą jej na kilkunastodniowe tourne po Czechosłowacji, oraz o ile PZPN zezwoli na wyjazd, — Wisła wyjedzie w przyszłym miesiącu do Pragi.

”Start” z 1947.07.31.

Wisła wyjechała do Czechosłowacji

Na zaproszenie S. K. NUSLE wyjechała w dniu dzisiejszym DO PRAGI drużyna Wisły. Krakowianie rozegrają swój pierwszy mecz na terenie Czechosłowacji już jutro (1. VIII.); terminy następnych 2-ch spotkań ustalono na niedzielą (3. VIII.) i wtorek (5. VIII.).

Wisła wyjechała w najsilniejszym Swoim składzie, a mianowicie: Jurowicz, Smolarek, Flanek, Filek I, Wapiennik I, Legutko, Wapiennik II, Giergiel, Gracz, Kohut, Artur, Jackowski, Rupa, Cisowski.

Drużynie towarzyszą: sekr. Tow. St. Voigt, kier. sek. Żak, oraz trener Walter.

”Start” z 1947.08.04.

Wisła — Nusle 4:2 (1:1)

W pierwszym meczu na terenie Czechosłowacii. rozegranym w piątek, bezpośrednio po uciążliwej, przeszło dobę trwającej podróży, miała Wisła za przeciwnika zespół Nusle. Polacy górowali nad drużyna czeską lepszym przygotowaniem technicznym i zwyciężyli zasłużenie, mając — zwłaszcza w drugiej połowie gry, znaczną przewagę.

Bramki dla Wisły, która wystąpiła w tvm meczu w nastepującym zestawieniu ataku: Giergiel, Gracz; Artur, Rupa, Cisowski zdobyli: Artur 2, Cisowski (z karnego) i Rupa. Dla Nusle strzelcami byli Pliva i Miller.

Wisła - SK Ślany 4:0 (3:0)

Drugi mecz na terenie Czechosłowacji rozegrała Wisła przeciw SK Slany wygrywając łatwo 4:0. Strzelcami bramek byli: Kohut (2). Giergiel 1 Cisowski.

Trzeci mecz rozegra Wisła we wtorek w Cieplicach, po czym w drodze powrotnej zmierzy się ze Slezska Ostravą w Ostrawie.

Sport. 1947, nr 61

1947.08.04

KRAKÓW W ostatniej niemal chwili po załatwieniu wszystkich formalności paszportowych i udzieleniu zgody przez PZPN wyjechała Wisła Kraków na tournee piłkarskie do Czechosłowacji.

WISŁA — NUSLE 4:2 (1:1) Praga, (tel. wł.) Na stadionie we Vrszowicach odbył się w piątek pierwszy powojenny występ piłkarzy polskich w Pradze. Przeciwnikiem drużyny polskiej była znana drużyna SK Nusle, Do spotkania tego Wisła wystąpiła w następującym składzie: Jurowicz, Flanek, Rupa, Wapiennik I, Legutko, Wapiennik II, Giergiel, Gracz, Kohut, Artur, Cisowski.

Skład Nusli przedstawiał się następująco: Staniek, Lukesiz, Horak, Marinowskt, Faur, Pliva, Nowak, Czapek, Neuman, Müller, Suk.

Wisła zagrała na ogół dobrze. Jurowicz w bramce był pewny, obaj obrońcy byli szybcy chociaż nie rozporządzali długim oswabadzającym wykopem. W pomocy obaj bracia Wapiennikowie byli lepsi od swego kolegi na środku. W ataku uwagę na siebie zwrócił Gracz.

Kohut na środku dobrze rozdzielał piłki zaś Artur dobrze strzelał. Obaj skrzydłowi zagrali zadawalająco.

W pierwszej połowie gra była na ogół otwarta przy czym obie strony nie wykorzystały kilku do= godnych pozycji podbramkowych.

W tym okresie szczęśliwsi byli Czesi, którzy w 26 minucie zdobyli prowadzenie ze strzału Müllera. Wysiłki Wisły zmierzające do wyrównania długo nie dawały rezultatu. Dopiero w 35 minucie Cisowski uzyskał wyrównanie dobijając słaby strzał Gracza.

W drugiej połowie gra ataku Wisły znacznie się poprawiła. Już w 5-tej minucie Artur z rzutu karnego podyktowanego za rękę obrońcy zdobył dla Wisły prowadzenie.

W 12-tej minucie pomimo przewagi Wisły Pliva niespodziewanym dalekim strzałem, który skoczył Jurowicza wyrównał na 2:2. Utratą tej bramki Wisła szczęście nie speszyła się i w dalszym ciągu posiadała lekką przewagę. Owocem jej ataków była 3 bramka, zdobyta bramka przez Artura iw 21 min. Pod koniec zawodów a mianowicie w, 42 minucie Kohut z podania Gracza strzelił 4-tą i ostatnią bramkę dnia.

Zawody prowadził sędzia Vrbowec. Widzów 2 tysiące