1947.10.05 Wisła Kraków - Warta Poznań 0:2

Z Historia Wisły

1947.10.05, Mistrzostwa Polski, 1. kolejka, Kraków, Stadion Wisły, 16:30, niedziela
Wisła Kraków 0:2 (0:1) Warta Poznań
widzów: 15.000
sędzia: Nalepa z Zabrza
Bramki
0:1
0:2
41' Bolesław Gendera
81' Dionizy Gierak
Wisła Kraków

Jerzy Jurowicz
Michał Filek
Stanisław Flanek
Jan Wapiennik
Tadeusz Legutko
Adam Wapiennik
Władysław Giergiel
Mieczysław Rupa
Józef Kohut
Artur Woźniak
Kazimierz Cisowski

trener: Adam Walter
Warta Poznań

Feliks Krystkowiak
Tadeusz Weiss
Michał Dusik
Kazimierz Groński
Piotr Danielak
Stanisław Kaźmierczak
Dionizy Gierak
Bolesław Gendera
Henryk Czapczyk
Marian Skrzypniak
Bolesław Smólski

trener: Károly Fogl (HUN)

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1947, nr 273 (4 X) nr 564

Przed pierwszym meczem finałowym Wisła czy Warta? Piłkarski Kraków będzie w niedzielę przeżywał nielada emocję. Na boisku Wisły spotkają się w pierwszym finałowym meczu z cyklu rozgrywek o mistrzostwo Polski, dwie drużyny o ustalonej marce. Wisła i Warta.

Obie kandydatki do zaszczytnego tytułu mistrza Polski przygotowują się starannie do tego ważnego spotkania i wystąpią w niedzielę w swych najsilniejszych składach. W Wiśle brak będzie jedynie Gracza, któremu dyskwalifikacja kończy się 6-tego bm. Zastąpi 9° na prawym łączniku Rupa, pozostałe natomiast linie w drużynie krakowskiej grać będą w swym normalnym zestawieniu.

Na ogół liczy się na sukces Wisły, który jednak nie przyjdzie jej łatwo.

Poznaniacy są zespołem wyrównanym, o dobrej technice, szybkości i kondycji, to też mecz niedzielny zapowiada się niezwykle ciekawie.

Tak się złożyło, że Wisła reprezentuje jako jedyny klub barwy Krakowa w finale. Sukces więc czerwonych, będzie równocześnie sukcesem całego piłkarskiego, Krakowa.

Echo Krakowa. 1947, nr 274 (5 X) nr 565

Warta —Wisła

Najbliższa niedziela przyniesie nam pierwszy finałowy mecz o mistrzostwo Polski w piłce nożnej pomiędzy drużynami poznańskiej Warty i Wisły.


Toteż w tym ciężkim spotkaniu na pewno sympatie wszystkich bez wyjątku krakowian będą po stronie Wisły. Interesujące te zawody rozpoczną się w niedzielę na boisku Wisły o godz. 15-tej.


Echo Krakowa. 1947, nr 275 (6 X) nr 566

Kierownik „Wisły" Wł. Żak wierzy w swą jedenastkę, choć treser Walter nie jest za wielkim optymistą

Kierownika sekcji piłkarskiej T. S. Wisła p. Władysława Żaka zastaję na boisku Wisły, jak z uwagą obserwuje czwartkowy trening swych chłopców przed finałowym meczem z Wartą.— No i jak pan sądzi —zapytuj ę znienacka p. Żaka— da sobie Wisła w niedzielą radą z poznaniakami? P. Żak uśmiecha sią.—Powinniśmy wygrać, ale sam pan wie, jak to jest z tą piłką. Chłopcy starają sią, męczą sią, mają przewagą—a wynik... sam sią robi. Czasem na korzyść, czasem wbrew temu co sią na boisku dzieje —na niekorzyść. Na przykład w Świdnicy...— O, właśnie... Czy Wisła rzeczywiście tak słabo grała w tym meczu?— Ależ skądże znowu! 75 procent z gry miała drużyna krakowska, tylko nic jej jakoś nie wychodziło. Muszę jednak stwierdzić, że nasi zawodnicy nie przykładali sią specjalnie do tego spotkania. Dalecy jednak byli od tej formy o jakiej pisała prasa sportowa. Po prostu tak się złożyło, że przegrali. Nie można przecież wygrywać bez przerwy. Kiedyś się musi przegrać. Lepiej więc, że przegraliśmy w Świdnicy, niż gdybyśmy mieli przegrać na przykład w nadchodzącą niedzielę...— Niech pan odpuka trzy razy...

Chyba zdaje pan sobie sprawą z ciężaru gatunkowego tego meczu i z wiary jaką żywi do waszej drużyny sportowy Kraków. Zaufania sportowców krakowskich nie można zawieść...— Oczywiście... —zgadza się ze mną p. Żak. — Wisła wie doskonale, że reprezentuje w spotkaniach finałowych barwy nie tylko swego klubu, ale po prostu całej krakowskiej piłki nożnej. Dlatego będzie nam zależało na odniesieniu pierwszego sukcesu w ; rozgrywkach finałowych.

Bynajmniej nie lekceważymy sobie przeciwnika, znamy Wartę nie od dziś, wiemy jakim systemem grają, co potrafią, a czego im brak. Mecz będzie ładny, bo pomimo dużej stawki tego spotkania, obie drużyny grają zawsze „fair , a wygrać powinien lepszy...

Wisła wystąpi w pełnym składzie, jedynie bez Gracza. Zagra on jednak Pa meczu z Cracovią.— Z kim?...— Z Cracovią! —powtarza p. Żak.

Nie sądzi pan chyba, że dwie „odwieczne rywalki zapadną w sen zimowy nie zmierzywszy sią przynajmniej raz jeszcze na zielonej murawie. Otóż w przyszłym tygodniu Wisła rozegra mecz- z Cracovią, a dochód tego spotkania przeznaczony został na odbudowę Warszawy.

Natomiast 2 i 23 listopada Wisła, która pauzuje w rozgrywkach finałowych zmierzy sią dwukrotnie z Cracovią o tytuł najlepszej drużyny w Krakowie.—Czyli że będziemy trzy razy świadkami „świętej wojny" i to jeszcze w obecnym sezonie.— A jak tam z formą poszczególnych zawodników Wisły?— Z tym pytaniem proszę się zwrócić do pana Waltera —kończy naszą rozmowę kierownik Wisły, żegnając się przyjaźnie.— Właśnie ukończył trening i chętnie udzieli panu kilku informacji.

Udaję się do szatni, wraz z zawodnikami Wisły, chcąc zamienić z trenerem najlepszej jedenastki krakowskiej kilka słów.—Jak z kondycją zawodników? —zapytuję, po przywitaniu sią z p. A.

Walterem.— Nie nadzwyczajnie... — wzdycha trener Wisły. — Na niektórych graczach znać przemęczenie niesamowicie dużą ilością spotkań, jakie rozegrali w tym sezonie. Na przyklap słabsza ostatnio forma Jurowicza tłumaczy się, w pierwszym rządzie... podróżami. Krótki, tygodniowy odpoczynek na Dolnym Śląsku wpłynął dodatnio na samopoczucie zawodników. Trening dzisiejszy wypadł nieźle i sądzę, że chłopcy zagrają w niedzielę na poziomie.— Opinia sportowa przypisuje panu w pierwszym rzędzie, zasługę odniesienia przez Wisłę szeregu cennych sukcesów.— To że Wisła jest w tej chwili jedną z najlepszych drużyn w Polsce, nie jest bynajmniej wyłączną moją zasługą — mówi p. Walter. —Zawodnicy skorzystali w tym roku wiele, ale jest to zaledwie 10°/o tego, czego chciałem i mogłem ich nauczyć. Gracze umieją już dużo, ale można z nich jeszcze więcej wydobyć. Na to jednak potrzeba trzech rzeczy: pracy, treningu i jeszcze raz treningu!—Jeszcze jedno; jak pan sobie wyobraża racjonalny trening czołowych drużyn w Polsce? Czy należało by zaangażować trenerów zagranicznych?— Tak. tylko że na to, aby każdy klub miał zagranicznego trenera nie możemy sobie pozwolić. Ale jest jedno Wyjście. Możnaby zaangażować 3 Wągrów czy Czechów, którzy przez okres trzechmiesięczny uczyliby krajowych trenerów, a ci z kolei przeprowadzaliby potem treningi w swych klubach. Po roku znów owi zagraniczni trenerzy przyjechaliby do nas na okres trzechmiesięczny dla skontrolowania osiągniętych wyników i ewentualnych poprawek. W ten sposób za dwa lata nie kilka, a kilkadziesiąt drużyn grałoby według najlepszych wzorów zagranicznych.— A wówczas...—... mielibyśmy dużo do powiedzenia w europejskim futbolu... — kończy p. Walter krótką lecz ciekawą rozmowę. Żegnam się z sympatycznym trenerem Wisły, życząc mu owocnej pracy dla swego klubu, a pupilkom jego zwycięstwo w meczu z Wartą. D.

Echo Krakowa. 1947, nr 275 (6 X) nr 566

Transmisja z meczu piłkarskiego WISŁA — WARTA zostanie nadana z płyt w niedzielę o godzinie 21.55, a nie —jak uprzednio podano w programie —o godzinie 22.20.


Echo Krakowa. 1947, nr 276 (7 X) nr 567

Wisła bez Gracza, ustępowała drużynie poznańskiej wyraźnie, a wynik najzupełniej odzwierciedla przebieg spotkania.

Jeżeli przypomnimy sobie mecz z Polonią i warszawską, i słabą grę Cracovii ubiegłej niedzieli, to trzeba stwierdzić, że czołowym drużynom krakowskim brak na finiszu oddechu.

Nie ulega wątpliwości, że główną przyczyną tego stanu rzeczy jest nadmierna eksploatacja zawodników.

Sprawę tę poruszymy w najbliższych dniach —przy innej okazji. Dziś wystarczy wspomnieć, że spotkanie Warta — Wisła było dla wielu zawodników Wisły —61-szym z kolei w bieżącym sezonie. Jest to prawie dwa razy tyle spotkań, ile normalnie rozgrywano przed wojną.

W tych warunkach nie można się dziwić, że zawodnikom brak sił nie tylko fizycznych, ale przede wszystkim _psychicznych.

Zawodnicy Wisły, dzięki przede wszystkim nerwowości zagrali — każdy z osobna — wyraźnie poniżej swej formy. Klasycznym tego przykładem był Kohut, który trzykrotnie zmarnował doskonałe sytuacje podbramkowe używając do strzelenia bramki rąk zamiast nóg lub głowy...

Po tym meczu możnaby o nim napisać:

„Kohut bez Gracza, to połowa gracza .

Do poziomu asa ataku Wisły, Strzelca 101 bramek, dostosowali się i jego koledzy w tej linii — bez wyjątku.

Dużo lepiej zagrała pomoc czerwonych, w której Wapiennik I i Legutko wybijali się nie tylko poziomem —ale i ambicją. W obronie Filek tym razem w niczym nie ustępował Flankowi.

Jurowicz obronił wiele strzałów, a przepuszczone dwie bramki były nie do obrony. Warta górowała nad przeciwnikiem przede wszystkim —spokojem. Odnosiło się wrażenie, że poznaniacy wkładają w grę dużo mniej wysiłku, a mimo to —przeważali lekko w ciągu całego spotkania.

Dotyczy to szczególnie Unii defensywnych w których tacy rutyniarze jak Weiss, Dusik, Danielak i Kaźmierczak imponowali spokojem i opanowaniem nerwowym w najcięższych sytuacjach. Krystkowiak w bramce wypełnił swe zadanie bez zarzutu...

Do pierwszego, finałowego spotkania o mistrzostwo Polski drużyny wystąpiły w następujących składach: Warta: Krystkowiak, Dusik, Weiss, Kaźmierczak, Groński, Danielak, Smólski, Skrzypczak, Czapczyk, Gendera i Gierak.

Wisła: Jurowicz, Flanek, Filek, Wapiennik I, Legutko. Wapiennik II Cisowski, Artur, Kohut, Kupa i Giergiel.

PRZEBIEG SPOTKANIA Wisła z miejsca atakuje z impetem i uzyskuje 2 rzuty rożne, które mijają jednak bez rezultatu.

W 4 min. notujemy pierwszy atak Warty, ale Jurowicz wyłapuje pewnie niebezpieczną centrę Smólskiego.

Wisła dalej atakuje zażarcie i Krystkowiak popisuje się piękną obroną główki Artura, a za chwilę, gorącą sytuację pod bramką Warty wyjaśnia Weiss, — broniąc po wybiegu Krystkowiaka —na linii bramkowej.

W miarę upływu czasu impet Wi6ły słabnie a inicjatywę przejmują poznaniacy.

W 20 min. Jurowicz znowu wyłapuje groźne podanie Smólskiego, po czym przez dłuższy czas gra toczy się na środku boiska. Zmienne akcje obydwóch stron załamują się na liniach obronnych, ale ataki Warty są groźniejsze.

W 32 min. Smólski pudłuje w 100e/o pozycji, a po przeciwnej stronie naśladuje go Cisowski.

W 40 min. przedziera się Smólski, zdaje się że nieuchronnie pa-dnie bramka, jednak Flanek ratuje w ostatnim ułamku sekundy. W minutę jednak później Gendera strzela niespodziewanie z linii pola bramkowego i piłka otarłszy się o słupek WPADA DO SIATKI MIMO ROZPACZLIWEJ ROBINZONADY JUROWICZA.

Po przerwie przebieg gry dokładnie się powtarza. Przez 20 min. Wisła przeważa silnie, a Krystkowiak ma pełne ręce roboty. Interweniuje on szczęśliwie tak w bramce, jak i na przedpolu, a przy główce Cisowskiego słupek przychodzi mu z pomocą.

Z kolei inicjatywę przejmują Warciarze i przeprowadzają szereg niebezpiecznych ataków.

W 30 min. nieobstawiony Gierak otrzymuje piłkę —podciąga I W PEŁNYM BIEGU STRZELA POD POPRZECZKĘ.

Z tą chwilą Warta, mając wynik w kieszeni przechodzi zdecydowanie do obrony i mimo zażartych ataków przeciwnika utrzymuje wynik aż do końca spotkania.

Poznańska Warta jest w Krakowie b. lubiana za swą przysłowiową fair grę. Nic też dziwnego, że schodzącą z boiska drużynę poznańską pożegnała publiczność krakowska rzęsistymi oklaskami.

Zawodom przyglądało się około 15 tys. widzów.

Sędziował ob. Nalepa z Zabrza.

G.


"Przegląd Sportowy" z 1947.10.02

Pojedynek Wisły i Warty

W NIEDZIELĘ rozpoczyna się walka o mistrzostwo Polski roku 1947. Na podstawie gier eleminacyjnych w trzech grupach zakwalifikowały się do finału trzej mistrzowie grup, tj. Wisła, AKS i Warta. Stało się dobrze, że finalistów mamy w trzech różnych miast tym samym zainteresowanie znacznie się zwiększa.

Na pierwszy ogień idą Wisła i Warta w Krakowie. Nareszcie dojdzie do spotkania dwu równorzędnych partnerów. Teoretycznie należałoby Wiśle przyznać większe szanse już choćby ze względu na boisko krakowskie. Poza tym legitymuje się mistrz krakowski najbardziej równą formą. Dowodem tego był fakt, że przegrał tylko jedno spotkanie.

Mimo to nie brak sceptyków, którzy wietrzą w niedzielę w Krakowie sensację. Opierają się oni na obserwacji Warty, która ostatnio wzmocniła wydatnie swój blok defensywny. Jest on trudny do sforsowania, to też jeśli atak Wisły nie będzie w nadzwyczajnym rozmachu nie łatwo im będzie przebić się. Inna rzecz, że i atak Warty odbija wyraźnie od formacji tylnych. Brak mu energii i twardości, jaka cechuje całą defensywę. W tych warunkach należałoby liczyć na wynik remisowy, co dla Warty byłoby sukcesem.

"Przegląd Sportowy" z 1947.10.06

Kraków, 5.10. (tel. wł.). Warta - Wisła 2:0 (1:0).

Warta: Krystkowiak, Wajs, Dusik, Groński, Danielak, Kazimierczak, Gierak, Gandera. Czapczyk, Skrzypniak, Smólski.

Wisła: Jurowicz, Filek I, Flanek, Wapiennik I, Legutko, Wapiennik II, Giergiel, Rupa, Kohut, Artur, Cisowski.

Pierwszy finałowy mecz o mistrzostwo Polski przyniósł grodowi podwawelskiemu niemiłą niespodziankę. Warta zdeklasowała Wisłę na jej własnym boisku, wygrała 2:0 (1:0) i wywiozła z Krakowa dwa cenne punkty, które kto wie, czy nie zadecydują o mistrzostwie. Wisła sprawiła swoim wszystkim zwolennikom wielki zawód. Widownia krakowska przyzwyczajona do samych w tym roku zwycięstw na boisku Wisły, liczyła w niedzielę na zwycięstwo nad Wartą, a w najgorszym razie na remis, biorąc pod uwagę osłabienie Wisły brakiem zdyskwalifikowanego Gracza. Rachuby zawiodły. Wisła poraz pierwszy w tym roku została pokonana na własnym boisku. Gorycz porażki była tym większa, że w parze z przegraną szła utrata dwóch bardzo cennych punktów, daleko cenniejszych aniżeli w dotychczasowych rozgrywkach o wejście do ekstra klasy. Okazało się, że brak Gracza zaciążył nie tylko na wyniku, ale na całej drużynie Wisły. Mimo okresami znacznej przewagi Wisły, która uwydatnia się w rzutach rożnych (7:1) atak miejscowych nie umiał strzelać, bo nie było w tym dniu Gracza na boisku.

Nie dobrze to jednak świadczy o drużynie, która nie umie grać i wygrać, gdy zabraknie w niej jednego zawodnika. Niedzielny mecz powinien kierownictwu Wisły nasunąć poważne refleksje.

OKLASKI DLA WARCIARZY

Warta była jako całość drużyną lepszą, bardziej opanowaną nerwowo, toteż odniosła zwycięstwo zasłużone, nie podlegające dyskusji. Poznaniacy mogli zaimponować widowni spokojem, z jakim rozegrali swą pierwszą wielką partię na obcym terenie. Warta zawsze była mile widziana w Krakowie. W niedzielę, schodzących po meczu z boiska Warciarzy, oklaskiwano gorąco w uznaniu rzetelnie zapracowanego przez nich zwycięstwa.

Krystkowiak w bramce nie popełnił żadnego błędu. Z obrońców Dusik miał swój dobry dzień i był mocnym punktem defensywy. Warty, obok Kaźmierczaka w pomocy, który był najlepszy w tej formacji. Stary wyga Danielak nie zawiódł również i kondycyjnie wytrzymał do końca. W ataku Gandera był motorem Warty, mając obok siebie szybkiego, zwrotnego Gieraka; Flanek z obydwoma miał sporo roboty, a że obaj byli strzelcami bramek, które właśnie padły na tym meczu, obciąża to nieco konto naszego reprezentacyjnego obrońcy ( zwłaszcza przy utracie drugiej bramki). Czapczyk dobrze kierował atakiem i wielokrotnie niebezpiecznie zagrywał. Również rajdy Smólskiego stwarzały groźne sytuacje pod bramką Wisły, Smólskiego jednak prześladował pech w strzałach.

ZA DUŻO HISTERII

O Wiśle nie można niestety pisać takich superlatyw, jak o Warcie. Zagrała mecz histerycznie i nie wytrzymała nerwowo. Pierwsza utracona bramka zamiast ją zdopingować do najwyższego wysiłku w tak poważnej stawce, jeszcze więcej zdezorganizowała drużynę, która nie potrafiła się zdobyć nawet na uzyskanie wyrównującej bramki. Utrata drugiej bramki przesądziła ostatecznie wynik.

W Wiśle najsłabszą częścią był atak, za wyjątkiem pracowitego i ambitnie grającego Artura, z którego wszyscy pozostali mogli brać przykład ofiarności i ambicji, ale niestety - nie brali. W pomocy zadowolił tylko Wapiennik II. Trio obronne ponosi wspólną winę utraconych bramek i przegranej Wisły z atakiem, nie umiejącym strzelać do bramki przeciwnika.

PRZEBIEG GRY

Wisła przeważa silnie przez pierwszych 20 minut, uzyskując w tym czasie 3 kornery, z czego dwa zaraz po rozpoczęciu zawodów. Podczas, gdy Wiśle z tej przewagi nic nie wychodzi, Warta z każdą niemal minutą gry opanowuje sytuację. 40 minuta przynosi bardzo krytyczny moment pod bramką Wisły. Flanek ratuje przed niechybną bramką, wybijając piłkę pędzącemu Smólskiemu. W następnej jednak minucie Flanek nie może zapobiec katastrofie. Szybki atak Warty i Gendera zdobywa pierwszą bramkę dla zielonych, strzelając Jurowiczowi w lewy róg siatki.

W minorowych nastrojach na widowni kończy się pierwsza połowa zawodów. Po pauzie obraz gry niemal ten sam. Przewaga Wisły, coraz lepiej grająca Warta i druga bramka dla Warty, podobnie, jak przed pauzą, zdobyta w ostatniej fazie gry. Strzela ją po błyskawicznej akcji ataku, zupełnie nie obstawiony Gierak w 36 minucie.

Ostatnie minuty przynoszą bezskuteczne wybiegi Wisły dla uzyskania bodaj honorowej bramki. Sędzia Nalepa z Zabrza zupełnie dobrze wywiązał się ze swego zadania. Widzów 15 tysięcy.

Sport. 1947, nr 78

1947.10.06

SENSACJA W KRAKOWIE WISŁA POKONANA PRZEZ WARTĘ

KRAKÓW (tel. wł.) Składy drużyn — Warta: Krystkowiak, Weiss Dusik, Iwański. Danielak, Kazimierczak, Gierak, Gendera. Czapczyk Skrzypniak, Smólski, Wisła: Jurowicz, Filek I, Flanek, Wapiennik 1, Legutko, Wapiennik II Giergiel, Rupa, Kohut, Artur, Cisowski.

Pula finałowa rozgrywek o mistrzostwo Polski na rok 1947 rozpoczęła się sensacją w Krakowie.

Warta pokonała Wisłę 2:0 (1:0) I nadspodziewanie wywiozła z podwawelskiego grodu 2 cenne punkty, które poznaniakom mogą się bardzo przydać w dalszych rozgrywkach.

Przewidywania pesymistów krakowskich, którzy przed meczem typowali Wartę na zwycięzcę sprawdziły się. Pesymiści opierali swoje przewidywania na tym, że Wisła grać będzie bez zdyskwalifikowanego Gracza.

WISŁA TO GRACZ

I tutaj dochodzimy od razu do sedna sprawy. Wisła to Gracz, a bez Gracza Wisła przegrywa. Tak było w ostatnią niedzielę na meczu z Polonią świdnicką i tak samo stało się obecnie w Krakowie z Wartą. Wisła poniosła po raz pierwszy w tym roku na własnym boisku porażkę tym dotkliwszą, że chodziło o wysoką stawkę.

Utraconych w finale punktów może Wiśle bardzo zabraknąć, WARTA WYGRAŁA ZASŁUŻENIE

Czy Warta wygrała zasłużenie? Bezsprzecznie tak. Poznaniacy górowali nad Wisłą przede wszystkim spokojem i opanowaniem. To były bodaj najważniejsze atuty poznaniaków, którzy przeważyli szalę zwycięstwa na swoją stronę. Drugim atutem poznańskiej drużyny była jej umiejętność techniczna pro wadzenia gry, która dała w sumie dwie zwycięskie bramki po jednej w każdej połowie gry.

Najjaśniejszymi punktami graczy Warty to niezwykle opanowany bramkarz Krystkowiak. doskonały Dusik w pomocy i motor ofenzywy zielonych Gendera w ataku. Wymienieni wybijali się ponad poziom, ale i pozostali „dobrze odstawili” swoją ciężką meczową robotę i wspólnie wypracowali cenne zwycięstwo.

Jako całość Warta doskonale rozegrała zawody taktycznie, dobrze rozdzieliła swoje siły. Przy stanie 1:0 grała umiarkowanie, aby później znowu nacisnąć i zdobyć drugą bramkę, która przypieczętowała już definitywnie porażkę Wisły.

JAK GRAŁA WISŁA Warta z upływem czasu „rozgrywała się” coraz lepiej, czego o Wiśle niestety tym razem powiedzieć nie można. Naturalnie, że brak Gracza był głównym powodem porażki. Na nic okazały się ofiarne zagrania Artura, który „harował” za cały atak, ale sam nic nie mógł zrobić, bo wszystkie sprężyny w ataku były rozkręcone. Zawiedli wszyscy po kolei: Kohut, Rupa, Giergiel i nawet „Kaziu” Cisowski. Atak Wisły gubił się zupełnie niepotrzebnie w bezprodukcyjnych kombinacjach, gubiąc piłki w najbardziej odpowiednich momentach. Wapiennik II nie mógł grać w pomocy, a Flanek w obronie. Z takim atakiem nie można było wygrać meczu.

Drugą przyczyną, która zgubiła Wisłę — to nerwy. Cała drużyna grała, zwłaszcza po utracie pierwszej bramki tak nerwowo jak nigdy jeszcze dotychczas. Nerwy rozkleiły zupełnie dotychczasową spoistość drużyny krakowskiej i nie pomógł nawet doping publiczności.

Wisła oddała dwa punkty w godne ręce lepszej od siebie drużyny.

PRZEBIEG GRY

Początek gry zapowiadał się dla Wisły dobrze. Nie schodziła ona przez 5 pierwszych minut z połowy Warty, zyskując dwa po kolei rogi.

W dalszym ciągu przebiegu gry Wisła miała często okazję do strzału, ale z reguły marnowała je.

W 40 minucie Flanek ratuje Wisłę przed niechybną bramką, zabierając piłkę Smulskiemu, a w minutę później Gendera zdobywa pierwszą bramkę dla Warty. Jurowicz robinsonuje za późno. W 43 minucie Wisła uzyskuje 4-ty róg przeciwko jednemu Warty, Po pauzie w drugiej minucie Kohut mógł wyrównać, jednakże strzelił na aut. Bramka Warty była pusta. W 12 minucie Artur strzela w słupek i jeden z obrońców Warty wybija na 5-ty róg dla Wisły.

W 22 minucie gry widownia przeżyła denerwujący moment pod bramką. Wisły który jednak przeszedł szczęśliwie. Wisła zmienia atak. Cisowski przechodzi na łącznika, Rupa idzie na skrzydło. Publiczność dopinguje swoich graczy, ale bez rezultatu. Po kilku minutach Cisowski i Rupa wrócili na swoje poprzednie stanowiska.

W 24 minucie groźny przebój Czapczyka nie udał się, ale w 2 mi nuty później nieobstawiony Gierak, po szybkim ataku Warty, zdobył drugą pieczętującą zwycięstwo dla Warty bramkę. Bramkę tą zawiniła obrona, która nie obstawiła prawoskrzydłowego Warty no i sam Jurewicz, który mógł strzał obronić.

Ostatnie minuty gry upłynęły pod znakiem przewagi Wisły, jednak że bez zmiany wyniku. Stosunek rogów po całym meczu był 6:1 dla Wisły.

Sędzia Nalepa był energicznym i na ogół sprawiedliwym arbitrem.

Widzów około 15000Naprzód: organ Polskiej Partii Socjalistycznej. 1947, nr 273 - 1947.10.05

KRAKÓW- — W dniu dzisiejszym na stadionie Wisły w Krakowie odbędzie się pierwszy mecz, z cyklu walk o zaszczytny tytuł mistrza piłkarskiego Polski na rok bieżący, w którym spotkają się drużyna gospodarzy z poznańską Wartą.

Mecz zapowiada; się niezwykle interesująco, gdyż obie drużyny zwyciężyły łatwo swych przeciwników w grupach eliminacyjnych, kwalifikując się wraz z AKS-em chorzowskim do finału, a ponadto Warta jest zeszłorocznym wicemistrzem Polski, w których to rozgrywkach Wisła nie brała udziału — po nieszczęśliwej przegranej z Polonią warszawską. Teoretycznie Wisła jest drużyną równiejszą, a rozgrywając spotkanie na własnym boisku, posiada w stosunku do warciarzy pewną przewagę. Niestety, wystąpi ona bez swego asa Gracza, który musi pauzować na skutek 2-tygodniowej dyskwalifikacji.

Formacje obronne : pomoc warciarzy są minimalnie lepsze od wiślaków, atak krakowski bez Gracza stawiamy na równi z poznańskim, a ponieważ ostatnie wyniki Wisły wskazują na lekki spadek formy tej drużyny, teoretycznie zachodzi możliwość ew. sukcesu Warty w Krakowie. Już remis będzie dla poznaniaków poważnym krokiem naprzód w drodze do tytułu mistrza, gdyż' spotkanie rewanżowe warciarze rozegrają w Poznaniu w ostatniej fazie rozgrywek- Biorąc pod uwagę te okoliczności. oraz fakt, że Warta — w przeciwieństwie do Wisły — jest w tej chwili u szczytu swej formy, przewidujemy co najmniej połowiczny sukces warciarzy w Krakowie


Dziennik Zachodni, 1947, R. 3, nr 274. - Wyd. A

Sensacja piłkarska Krakowa

Warta -Wisła 2:0 (1:0)

Kraków, Warta okazała się zespołem będącym w doskonałej formie i zdeklasowała zupełnie Wisłę, która wystąpiła bez Gracza. Licznie zebrana publiczność krakowska z zadowoleniem przyjęła porażkę Wisły, przechodzącej ostry spadek formy, Warta zagrała we wszystkich liniach doskonale, mając podporę w doskonałym bramkarzu Krystkowiaku. Bramki dla Warty zdobyli do przerwy Gendera, po prze rwie Gierak. Najsłabszym zawodnikiem gospodarzy był Kohut. Sędziował doskonale p. Nalepa z Zabrza.
Naprzód: organ Polskiej Partii Socjalistycznej. 1947, nr 274 - 1947.10.06

Piękny start Warty w Krakowie

Poznaniacy zwyciężają Wisłę 2:0 (1:0)

KRAKÓW. — Pierwszy finałowy mecz o tytuł mistrza piłkarskiego Polski, rozegrany na boisku Wisły pomiędzy powyższymi drużynami, zakończył się zdecydowanym i zasłużonym zwycięstwem gości.

Dzięki tej porażce szanse Wisły na zdobycie tytułu mistrzowskiego spadły do minimum. Warta przedstawiła się publiczności krakowskiej z jak najlepszej strony, jest drużyną wyrównaną i bojową, grającą szybko i zdecydowanie. a przy tym fair.

Z drużyny gości wyróżnić należy przede wszystkim szczęśliwie broniącego bramkarza Krystkowiak, obrońcę Dusika, który unie szkodliwi} prawą stronę ataku Wisły, środkowego pomocnika Danielaka, pieczołowicie opiekującego się Kohutem, oraz rutynowanego Genderę w ataku.

Decydująco na wynik* tego spotkania wpłynął brak zdyskwalifikowanego Gracza, co osłabiło linię ataku. Należy podkreślić, że jest to pierwsza w tym sezonie porażka Wisły na swoim boisku, a trzecia z rzędu, co wskazywałoby spadek formy tej drużyny, która pretendowała do tytułu najlepszej w Polsce. Publiczność była niemile zaskoczona kiepską grą pupili swoich i ostentacyjnie dopingowała gości. W Wiśle można wyróżnić dobrze grającego Flanka. Wapiennika II, oraz Artura. Jurowicz nie ponosi winy za puszczone bramki.

Słabo wypadł Kohut, Giergiel i Rupa.

Gra od początku prowadzona w ostrym tempie, a stroną atakującą jest Wisła, stwarzająca kilkakrotnie groźne sytuacje pod bramką Warty- Dzięki niezdecydowaniu swoich napastników i dobrej gry obrony i bramkarza przeciwników, Wiśle nie udaje się strzelić bramki. Gra z kolei zaczyna' stawać się coraz bardziej nerwowa.

W 17- minucie Wisła ma okazję do zdobycia prowadzenia, gdy w zamieszaniu podbramkowym Kohut strzela do pustej bramki Jednakże obrońca gości w ostatniej chwili wybija piłkę na corner. W 40- minucie w podobnej sytuacji pod bramką Wisły Flanek ratuje z beznadziejnej sytuacji. rzucając się całym ciałem pod logi Smólskiego. W minutę później Gendera strzela celnie w róg mimo rozpaczliwej interwencji Jurowicza. Sukces ten peszy zawodników Wisły, którzy grają bardzo nerwowo, a podania ich są bardzo niedokładne.

Po przerwie Wisła dąży wszelkimi siłami do zmiany wyniku jednakże bez skutku, gdyż na przeszkodzie stoi dobra forma' Warty, która nie przestaje atakować. W 35. min. Warta przypieczętowuje swoje zwycięstwo zdobywając drugą bramkę przez Gieraka z wypracowania Gendery. Warta po tym dąży do utrzymania wyniku^ grając wyraźnie na czas. Sędziował b. dobrze ob. Nalepa z Zabrza. Widzów około 15-000.


Życie Sportowe. R.2, 1947, nr 38(52)

1947.10.07


Warta w mistrzowskiej formie zwycięża Wisłę 2:0

Pierwszy finałowy mecz piłkarski o mistrzostwo Polski, rozegrany w Krakowie między' Wisłą i Wartą — ściągnął około 15.000 widzów.

Przewidywania licznych krakowian, iż Wisła bez Gracza nie potrafi wywalczyć zwycięstwa z twardo grającą Wartą, okazały się na boisku zupełnie słuszne. Wisła nie umiała przeprowadzić żadnej akcji, która by zadowoliła przyzwyczajoną do lepszej gry -publiczność. Nieudolność strzałowa „króla strzelców" Kohuta raziła, a trzykrotne usiłowano wprowadzenia piłki do 6iatki rękoma przez tego gracza nie licuje z tym „tytułem". Atak Wisły jako całość nie istniał, a dobrze grająca pomoc z obrońcami nie miała komu podać piłki. Najlepszymi graczami okazali się: Flanek o-raz bracia Wapiennicy.

Warta nie ustępowała Wiśle pod względem linii obronnych, w polu była lepsza kombinacyjnie, choć strzałowo zawiodła. Specjalnie celował tu niedoszły kandydat do reprezentacji Smólski.

Bramki zdobyła Warta z ładnego 6trzału w róg Gendery w 41 m. przed przerwą oraz ze strzału nie obstawionego, z winy obrońcy Wisły, Gieraka w 34 min. po przerwie.

Stosunek rzutów rożnych 7:1 dla. Wisły świadczy również o nie wykorzystanych możliwościach.