1948.07.11 Wisła Kraków - Widzew Łódź 8:0

Z Historia Wisły

1948.07.11, I ligi, 13. kolejka, Kraków, Stadion Wisły,
Wisła Kraków 8:0 (7:0) Widzew Łódź
widzów: 4.000
sędzia: Bolesław Latosiński z Sosnowca
Bramki
Józef Kohut 23'
Mieczysław Gracz 24'
Józef Kohut 29'
Mieczysław Gracz 31'
Mieczysław Rupa 33'
Józef Kohut 34'
Mieczysław Gracz 41'
Mieczysław Gracz (k) 82'
1:0
2:0
3:0
4:0
5:0
6:0
7:0
8:0
Wisła Kraków
3-2-5
Jerzy Jurowicz
Tadeusz Kubik
Stanisław Flanek
Michał Filek
Andrzej Łyko
Jan Wapiennik
Kazimierz Cisowski
Mieczysław Gracz
Józef Kohut
Mieczysław Rupa
Józef Mamoń

trener: Josef Kuchynka
Widzew Łódź
3-2-5
Ignacy Uptas Grafika:Kontuzja.pngGrafika:Zmiana.PNG (20'-23' Stanisław Musiał)
Kordian Reszka
Szczepan Kopaniewski
Bronisław Stempel
Jan Konarski
Józef Słaby
Edmund Wróbel
Kazimierz Wiernik
Józef Doryń
Jerzy Pawlikowski
Henryk Marciniak

trener: Zygmunt Otto, Vančo Kaménař
Kazimierz Cisowski nie strzelił karnego w 56. minucie (uderzył ponad bramką).

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

„Dziennik Polski” nr 190 relacja.

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1948, nr 185 (9 VII) nr 834

Mecz Widzewa z Wisłą


to kwestia mniej lub większej ilości zdobytych przez .Wisłę bramek. Napastnicy „czerwonych" będą starali się „odbić" na najsłabszej drużynie ligowej i posłać ich do domu z kilkoma, a może nawet kilkunastoma bramkami

"Przegląd Sportowy" z 1948, nr 56

Mimo zwycięstwa Wisła nie nawaliła

Dziwne wcielenia napadu krakowskiego

KRAKÓW, 11. 7. (Tel. wł.) Wisła – Widzew 8:0 (7:0). Bramki zdobyli: 23 min. Kohut, 24 min. M. Gracz, 29 min. Kohut, 31 min. Gracz, 33 min. Rupa, 34(?) min. Kohut, 41 min. Gracz, 82 min. Gracz z karnego.

Mimo wysokiego zwycięstwa Wisła spisała się nie nadzwyczajnie w spotkaniu z najsłabszym przeciwnikiem ligowym, który wystąpił ponadto w osłabionym składzie bez Cichockiego, Fornalczyka i Gbyła. Przebieg pierwszej połowy zapowiadał wynik dwucyfrowy. Zawiodła się jednak i rozczarowała tą część publiczności, która w czasie przerwy wędrowała na połowę gości, spodziewając się ostrego ataku Wisły. Atak strzelał, ale ślepymi nabojami. Celny strzał i to z karnego raz tylko trafił w bramkę Widzewa.

Dość na tym, że po pauzie grała po prostu nie ta sama Wisła. Mówimy to tylko o ataku, gdyż ten zawiódł na całej linii. Pierwszego karnego, podyktowanego w 11 min. po pauzie przeciw Widzewowi na podcięcie Gracza, nikt nie chciał strzelać. Odważył się wreszcie Cisowski i przeniósł (?). Dopiero drugi karny w 33 min, przynosi Wiśle jedyną bramkę zdobytą w tej części gry. Wprawdzie na 3 min. przed końcem tych bardzo nieciekawych zawodów pada jeszcze jedna bramka dla Wisły, strzelona przez Rupę, lecz sędzia nie uznaje jej z powodu spalonego.

Widzew Mimo że stał z góry na straconej pozycji odgrywał się jak mógł. W pierwszych 20 min. gry, kiedy Wisła nie mogła w żaden sposób zmusić Uptasa(?) do kapitulacji, atak Widzewa mógł nawet strzelić bramkę. Raz prawy łącznik nie wiedział co zrobić z piłką, stojąc sam na sam z Jurowiczem, drugi raz wyjaśnił Jurowicz, strzelając piłkę na róg.

Na plus Widzewa należy zaliczyć, że umiał przegrać z godnością, nie uciekając się do ostrej gry.

"Start" z 1948.07.14

Wisła - Widzew 8:0 (7:0)

Składy drużyn:

Wisła: Jurowicz, Kubik. Flanek, Filek, Łyko, Wapiennik, Cisowski, Gracz, Kohut, Rupa, Mamoń.

Widzew: Uptas (Mazur), Raszka, Kopanfcwski, Stempel, Konarski, Słaby, Wróbel, Wiernik, Horyń, Pawlikowski, Marciniak.

O tym meczu można by pisać zaczynając od popularnego „gdyby". Gdyby bowiem nie niezdrowa rywalizacja w tak zwanym królestwie strzelców to obraz i wynik drugiej części meczu byłyby zgoła inne aniżeli te jakie były w istocie. Wisła prowadziła do przerwy 7:0, zdobywszy w ciągu 20 minut tj. między 22—42 minutą 7 bramek z tego po 3 ze strzałów Gracza i Kohuta. Trzeba tu podnieść że pierwszą bramkę przepuścił rezerwowy bramkarz Widzewa Mazur zastąpiwszy przez 3. minuty kontuzjowanego Uptasa.

W dziesiątej minucie po przerwie „zarobiła" Wisła rzut karny i wówczas to „zaczęło się". Gdyby egzekwował Kohut i strzelił bramkę wówczas miałby zapewnione „królestwo strzelców"; publiczność miała znów zaufanie do Gracza i domagała się głośno by on egzekwował jedenastkę. W końcu bił kameno Cisowski i strzelił— w poprzeczkę i aut. Następne 39 minut to popis nieproduktywnej gry na polu łodzian i efekt w formie jedynej strzelonej bramki przez Gracza z drugiego rzutu karnego.

Wisła straciła okazję do poprawienia stosunku bramkowego na przeciwniku który w tabeli ligowej już się właściwie „nie liczy". Bardzo dobrze w Wiśle grali Flanek w obronie Wapiennik i Filek w pomocy oraz Gracz i Kohut w napadzie (aż do chwili opisanego wyżej wypadku). Grę Cisowskiego najlepiej oddaje powiedzenie jednego z członków zarządu Wisły: „od wysokiej klęski uratował Widzew ich bramkarz Uptas i... Cisowski.

Echo Krakowa. 1948, nr 187 (11 VII) nr 836

Czy w Krakowie padnie rekord bramek?...

‎‎
‎‎
‎‎

Ostatnim meczem Wisły w pierwszej rundzie rozgrywek ligowych, będą zawody z łódzkim Widzewem, stałym dostarczycielem punktów i bramek pozostałym drużynom Klasy Państwowej.

Drużynie krakowskiej trafia się więc okazja do wyraźnego poprawienia bilansu bramkowego, co mieć będzie poważne znaczenie przy końcowym układzie tabeli.

Interesująco zapowiada się potyczka napastników Wisły z nowym talentem bramkarskim — Musiałem, wykazującym ponoć b. dobrą formę.

O ile w niedzielę atak Wisły będzie dysponowany, to dojść może do poprawienia rekordu zdobytych bramek, który jak dotąd należy do Ruchu i wyraża się cyfrą 13 goali zdobytych w jednym meczu.

Należy jednak przestrzec wszystkich zbyt wielkich optymistów przed lekceważeniem sobie przeciwnika, który posiada w swej jedenastce kilku utalentowanych zawodników (Cichocki, Fornalczyk j na pewno łatwo nie sprzeda swej skóry.

Początek zawodów Widzew—Wisła w niedzielę 11 bm. o godz. 11


Sport i Wczasy. R.2, 1948, nr 47

Wisła gromi Widzew

Kraków (tel.) Wisła wysokie zwycięstwo uzyskała w okresie 30 minut, od 15 minuty do zmiany pól. Od gwizdka sędziego do 15 minuty gra była dość wyrównana, obie strony przeprowadziły szereg ataków i Wisła, chociaż miała wiele dogodnych sytuacji podbramkowych, nie mogła zdobyć bramki.

Wreszcie w 23 min. rozpoczęła się seria 7 bramek, które zdobyli kolejno: Kohut w 23 min., w pół minuty później Gracz główką z rzutu rożnego; w 29 min. Kohut przerzutem nad bramkarzem, w 30 min. Gracz z zamieszania, w 32 min. Rupa główką, w 33 min. Kohut pstrym strzałem i w 41 min. Gracz po przeboju.

Po tych 7 bramkach istniało tylko jedno pytanie, czy Wisła pobije w tegorocznych rozgrywkach rekord ilości strzelonych bramek.

Po przerwie, mimo prowadzenia przez Widzew otwartej gry, bram ki nie padały, atak Wisły wykazał wielką niezdarność strzałową, a rażącym przykładem był w 10 min. rzut karny podyktowany za faul na Graczu, który Cisowski przestrzelił.

Dopiero w 37 min. Gracz z rzutu karnego za faul na Cisowskim strzelił ostatnią i jednocześnie ósmą bramkę.

Tak wysoka porażka Widzewa spowodowana została słabą grą bramkarza Urkasa, który do momentu kontuzji bronił bardzo dobrze, tj. do .21 minuty. Następnie, gdy powrócił na boisko, bronił już bardzo słabo.



Echo Krakowa. 1948, nr 190 (14 VII) nr 839

Zamiast 15:0 wygrała Wisła tylko...

8:0. Kto temu był winieni... Zdaje się, że nie obrońcy i bramkarz Widzewa, lecz niektórzy napastnicy Wisły. Piłka czasami aż prosiła się o kopnięcie do bramki. Kopano ją — ale obok słupków, a rzut karny kopnięto nawet ponad bramkę.

— „Uśmiałem się serdecznie na tym meczu..." —powiedział do mnie pewien zagorzały zwolennik Wisły —bo wszyscy zakładali się. że będzie ponad 10, a tymczasem nie dopuścili do tego — właśnie napastnicy Wisły.

Kohut nie chciał być widocznie królem strzelców wiosennej rundy, bo nie chciał bić rzutu karnego dla Wisły.

Popularny „Kazio" widząc niezdecydowanie kolegów, podbiegł i palnął ponad poprzeczkę!

Krakowska publiczność chce widzieć bramki, chociaż by ich miało paść nawet 21 —jak w roku ubiegłym z Ogniskiem. Toteż głośno domagali się kibice Wisły bramek, wołając głośno „Wisła grać!" Pewnego rodzaju antidotum meczu Wisła — Widzew było spotkanie popołudniowe Cracovia —Legia. Tam była nuda, tu było tempo i ciekawe fikcje. Tam nie było gry, tu były szybkie i przemyślane akcje.

Ale tam nie było przeciwnika —tu zaś przeciwnik był i dobry i niebezpieczny. Mecz był do końca ciekawy i interesujący całą widownię.


Naprzód: organ Polskiej Partii Socjalistycznej. 1948, nr 191 1948.07.13

Wisła - Widzew 8:0 (1:0)

KRAKÓW (K) - Drużyna Wisły nie wykorzystają w powyższym meczu okazji do poprawienia swego bilansu bramkowego, co .mieć może poważne znaczenie pod koniec rozgrywek. Stały dostawca punktów i bramek — Widzew — i tym razem „zawiódł”; zawiedli natomiast napastnicy Wisły, którzy prześcigali się wprost w tym, aby nie strzelać bramki.

Do 25 m nuty gra jest chaotyczna kopaniną (i taką zostaje — mimo uzyskanych bramek — do końca zawodów). W 26 minucie Kohut zdobywa prowadzenie dla Wisły, po chwili zaś Gracz podwyższa wynik do 2:0. W pięć minut później Kohut po niefortunnym wybiegu bramkarza gości „przerzutem” zdobywa trzecią bramkę. Następna minuta po nieporozumieniu obrony Widzewa przynosi ze strzału Gracza dalszego goala. W 31 minucie Rupa po centrze Gracza kieruje główką piłkę do siatki łodzian. W minutę później Kohut podwyższa wynik, a w 40 minucie gry po pięknym przeboju Gracz ustala wynik do przerwy.

Po przerwie atak czerwonych marnuje szereg murowanych pozycji, m. in. Cisowski nie wykorzystuje rzutu karnego. Dopiero na 5 minut przed końcem zawodów Oracz za faul na Cisowskim pewnie egzekwuje rzut karny.

Sędziował dobrze Latosiński z Zagłębia.

Widzów 4 tysiące.

Życie Sportowe. R.3, 1948, nr 42(112)

1948.07.13


Wisła—Widzew 8:0 (7:0)

Zwycięstwo Wisły nad Widzewem mogło być jeszcze wyższe, gdyby napastnicy krakowscy wyzyskali wszystkie sytuacje pod bramką Łodzian, mniej na ich polu karnym kombinowali, a przede wszystkimi nie lekceważyli przeciwnika. Do 22 min. gry wynik był „jeszcze" bezbramkowy. Dopiero Kohut po 22 min. rozpoczyna serię bramek. W minutę później Gracz Zdobywa drugą, a Kohut w 29 min., trzecią bramkę. Następne bramki strzelają Gracz w 31 min., Rupa w 33 min., Kohut w 34 min. i do przerwy wynik 7:0 ustala w 41 min. Gracz. Zdawało się, że po przerwie nastąpi t. zw. „kwadrans Wisły" Przeszedł jeden kwadrans, drugi, w międzyczasie Cisowski zdążył przestrzelić raut karny a bramki nie było widać. Wreszcie za faul na Cisowskim sędzia Latosiński dyktuje drugi rzut karny, Gracz przestaje żartować i strzałem w róg ustala wynik spotkania, Obie drużyny zagrały słabo. Na konto Widzewa należy dodać, że prowadził on grę otwartą. Najjaśniejszym jego punktem był bramkarz Uptas do chwili kontuzji.

Dziennik Zachodni, 1948, R. 4, nr 192

Wisła— Widzew 8:0 (7:0)

Kraków. W spotkaniu z outsiderem klasy państwowej łódzkim Widzewem, Wisła odniosła zdecydowane zwycięstwo w stosunku 8:0 (7:0). Pierwszą połowa toczyła się pod znakiem zdecydowanej przewagi miejscowych, którzy zdobywają siedem bramek. Po zdobyciu siódmej bramki trzech tysięczną publiczność domagała się od swoich pupilów pobicia rekordu bramkowego ustanowionego przez Ruch. Niestety atak Wisły po przerwie nie stanął na wysokości zadania i uzyskał tylko jedną bramkę. Wisłą nie wykorzystała rzutu karnego, podyktowanego za foul na Graczu. Bramki dla Wisły zdobyli: Gracz 4, Kohut 3 i Rupa 1. Sędziował p. Latusiński.