1949.08.21 Piast Gliwice - Wisła Kraków 0:3

Z Historia Wisły

1949.08.21, mecz towarzyski, Gliwice,
Stal Gliwice 0:3 (0:2) Gwardia-Wisła Kraków
widzów: 6000
sędzia: Weber z Zabrza
Bramki
0:1
0:2
0:3
Kazimierz Cisowski
Mieczysław Rupa
Józef Kohut
Stal Gliwice
Gwardia-Wisła Kraków

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

"Piłkarz" z 1949.08.22

Gwardia-Wisła-Stal (Gliwice) 3:0 (2:0)

GLIWICE (tel. wł.). Krakowska Gwardia-Wisła bawiła wczoraj w Gliwicach, gdzie rozegrała spotkanie towarzyskie ze Stalą gliwicką. Ligowcy do spotkania tego wystąpili w swoim najlepszym składzie, jedynie bez zdyskwalifikowanego Gracza. U zwycięzców bardzo dobrze wypadł Jurowicz, Szczurek, Kohut i Jaśkowski, u pokonanych Pajączkowski, Braisner i Wesołowski. W pierwszej części meczu wybitna przewaga drużyny krakowskiej dla której bramki zdobywają Cisowski i Rupa. Po zmianie pól miejscowi dochodzą coraz częściej do głosu, ale Jurowicz nie pozwala na zdobycie nawet honorowej bramki. Trzecią bramkę dla Wisły zdobył Kohut.

Sędziował p. Weber z Zabrza. Widzów 6.000.


Sport. 1949, nr 68

1949.08.22

GLIWICE, (tel. wł.) W niedzielę gościła w Gliwicach jedenastka leadera klasy państwowej Gwardii — Wisły Kraków, która rozegrała mecz towarzyski z czołową drużyną opolskiej kl. A — Stalą Gliwice, Ligowcy do spotkania tego wystąpili w najlepszym swym składzie, jedynie bez zdyskwalifikowanego Gracza którego miejsce z powodzeniem zajął Jaśkowski, Mecz po żywej i interesującej grze zakończył się zwycięstwem bardziej rutynowanych krakowian 3:0 (2:0).

W pierwszej części gry przewagę posiadają goście uzyskując dwie bramki ze strzałów Cisowskiego i Rupy. Po zmianie pól miejscowi, którzy w międzyczasie „otrzaskali się już z wielkością przeciwników, coraz częściej dochodzą do głosu, lecz doskonale broniący Jurowicz nie pozwala im na zdobycie tak upragnionej bramki. Trzecią bramkę dla Wisły zdobywa w tym okresie gry Kuhut.

U ligowców obok Jurowicza na specjalne wyróżnienie zasłużyli Szczurek w pomocy, oraz Kohut i młodziutki Jaśkowski w ataku. Gospodarze najlepszych graczy mieli w Pąjączkowskim w obronie, Preisnerze w pomocy i Wesołowskim w ataku.

Sędziował b. dobrze p. Weber Widzów ponad 6 tysięcy.


Gazeta Krakowska. 1949, nr 186 (22 VIII)

Towarzyskie spotkanie piłkarskie rozegrane pomiędzy Wisłą a Stalą (Gliwice) zakończyło się zwycięstwem leadera Klasy Państwowej 3:0. Bramki zdobyli: Cisowski, Rupa i Kohut.


Sport i Wczasy. R.3, 1949, nr 67

Wystąp Gwardii-Wisły w Gliwicach

GWARDIA WISŁA KRAKÓW — STAL GLIWICE 3:0 (2:0)

GWARDIA-WISŁA: Jurowicz; Dudek i Flanek; Szczurek, Legutko i Wapiennik (Snopkowski); Cisowski, Jackowski, Kohut (Kotaba), Rupa i Mamoń.

STAL GLIWICE: Ziemba; Pajączkowski i Przybylski; Małek, Preisner i Muzyczka; Dziedzic, Hochaizer, Wesołowski, Dumowski i Standzio

Drużyna krakowska w niedzielnym spotkaniu towarzyskim w Gliwicach wystąpiła w najlepszym 6kładzie. Mecz zapowiadał się ciekawie. Niestety atak Wisły zawiódł.

Dyskwalifikacja Gracza, którego zastąpił, niezły zresztą Jackowski, może wybitnie zaważyć na drodze gwardzistów w mistrzostwie. Toteż najlepsza dotychczas formacja drużyny wypadłe słabo. Raziły w niej niedokładne podania. Linie defensywne, ze Szczurkiem i Wapiennikiem na czele, były natomiast bez zarzutu. Specjalne słowa pochwały należą się Jurowiczowi, który po jednym z Romerów i dobiciu głową wspaniałą robinsonadą uratował bramkę.

W pierwszych minutach spotkania. byliśmy świadkami ładnej gry ze strony gości. Wyraźnie stremowana stal pozwoliła sobie w tym okresie strzelić dwie bramki, których autorem był Jackowski w 11 min. i Rupa w 15 min. Następnie gra się wyrównuje. Wisła zadowala się dwoma strzelonymi goalami i gra nieładnie oraz nonszalancko.

Na tym tle Gliwice prezentują się bardzo dobrze. „Stal“ inicjuje szereg akcji i przebojów, jednak brak rutyny w poważniejszych spotkaniach nie pozwala Jej na uzyskanie honorowego punktu. W pierwszej połowie w 41 min. trzecią bramkę, której sędzia nie uznaje. strzelił Cisowski, ze spalonego. Wynik dnia ustala w 71 min. Jackowski. Sędziował p. Weber z Zabrza, Widzów około 7 tys. (hak)


Dziennik Zachodni, 1949, R. 5, nr 230

Gwardia Wisła — Stal Gliwice 3:0 (2:0)

GLIWICE (s). Oczekiwany z wielkim zainteresowaniem występ leadera Ligi Gwardii-Wisły zgromadził na stadionie 8.000 widzów, którzy oglądali piękny mecz. Goście, którzy byli technicznie o klasę lepsi od miejscowych, pokazali koncertową grę. Po zmianie pól gra się nieco wyrównała, lecz miejscowi nie mogli uzyskać bramki z powodu braku wykończenia akcji. Bramki dla krakowian zdobyli Kohut, Mamon i Nowak po 1.