1949.12.04 Górnik Wałbrzych - Wisła Kraków 2:3

Z Historia Wisły

1949.12.04, mecz towarzyski, Wałbrzych,
Górnik Wałbrzych 2:3 (0:0) Gwardia Kraków
widzów:
sędzia:
Bramki
Ignaczak (w) 63'


Ignaczak

1:0
1:1
1:2
2:2
3:2

(sam.) Pawełczyka
Wiesław Gamaj

Zbigniew Kotaba
Górnik Wałbrzych
Gwardia Kraków

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

"Przegląd Sportowy" z 1949.12.05

W Wałbrzychu słabo, we Wrocławiu dobrze - grała Gwardia

Wrocław, 4.12. (tel. wł.). Piłkarski mistrz Polski wybrał się na Dolny Śląsk na dwa mecze. Oba zakończyły się jego zwycięstwem: w Wałbrzychu Gwardia pokonała tamtejszego Górnika 3:2 (0:0), a we Wrocławiu Ogniwo 7:0 (5:0). Wyniki wskazują na to, że inaczej grał się mistrzowi w mieście naszych kopalń, a inaczej w stolicy Dolnego Śląska.

Telefoniczny meldunek z Wałbrzycha mówi, że Gwardia zawdzięcza zwycięstwo szczęśliwej grze. Prawdą jest, że przeciwko Górnikowi nie grali: Jurowicz, Rupa, Mamoń, ale brak tych zawodników nie upoważnia do takiego obniżenia lotów, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę, że pierwszą bramkę zdobyli gospodarze w 63. min. z rzutu wolnego, egzekwowanego przez Ignaczaka. Krakowianie wyrównali z samobójczego strzału obrońcy Górnika Pawełczyka, a w chwilę po tym zdobyli prowadzenie ze strzału Gamaja. Dla gospodarzy wyrównał Ignaczak a decydującą o zwycięstwie bramkę zdobył dla Krakowian na minutę przed końcem Kotaba, który wykorzystał zamieszanie podbramkowe. W Gwardii najlepiej grali obrońcy, Legutko w pomocy i Kohut w ataku. W zespole Górnika wyróżniła się linia pomocy oraz napastnik Dudek.

"Piłkarz" z 1949.12.05

Dwa zwycięstwa Gwardii krakowskiej

Wrocław (tel. wł.). We Wrocławiu i Wałbrzychu bawiła przez dwa dni drużyna piłkarska krakowskiej Gwardii, która rozegrała dwa spotkania z Górnikiem i z Ogniwem wrocławskim. Oba mecze zakończyły się zwycięstwem krakowskiej drużyny.
W pierwszym z nich

GWARDIA POKONAŁA GÓRNIKA (WAŁBRZYCH) 3:2
demonstrując tylko do pauzy wcale dobrą grę natomiast po pauzie gra była dość nudna. O zwycięstwie Gwardii zadecydowała w ostatniej niemal minucie samobójcza bramka Górnika.

W drugim dniu
WARDIA WYGRAŁA Z OGNIWEM 7:0 (5:0)

Najlepszym zawodnikem był młody Jaśkowski, strzelec 3 bramek. Dalsze bramki zdobył Kohut 2, oraz Flanek i Cisowski po jednej.

Sędziował dobrze p. Klepacz z Wrocławia. Widzów 6.000.

Sport. 1949, nr 98

1949.12.05


Tylko 3:2 wygrała Gwardia Kraków z Górnikiem Wałbrzych

Gwardia (Kraków) — Górnik (Wałbrzych) 3:2 (0:0)

WAŁBRZYCH. Swój tegoroczny sezon piłkarski zakończyła drużyna mistrza ligi tournee po Dolnym Śląsku. Pierwszy mecz rozegrała Gwardia w sobotę w Wałbrzychu z miejscowym Górnikiem. Goście wystąpili w składzie mocno rezerwowym.

Spotkanie odbywało się w niesprzyjających warunkach atmosferycznych przy silnym wietrze.

Dla Gwardii bramki zdobyli Gamaj, Kotaba i jedna samobójcza.

Dla Górnika obydwie Ignaczak.

Do przerwy Gwardia, grająca t wiatrem miała znaczną przewagę i niemal bez przerwy przesiadywała na połowie przeciwnika. Pod bramką atak zawodził jednak z reguły, marnując najlepsze sytuacje.

Po zmianie pól obraz gry zmienił się całkowicie. Już. w 50 minucie prowadzenia dla gospodarzy, silny strzał trafił jednak w poprzeczkę. W kilka minut później Dudek z Górnika został nieprawidłowo zatrzymany tuż przed linią pola karnego. Sędzia zarządził rzut wolny, którego wykonawcą był Ignaczak. Pięknym strzałem zmusił on bramkarza Gwardii do kapitulacji. W 63 min. na skutek błędu Stolego piłka po dośrodkowaniu Cisowskiego znalazła się pod bramką Górnika, a obrońca Pawelczyk skierował ją do własnej siatki.

Już w następnej minucie Gamaj zdobył prowadzenie dla Gwardii. Sukces gości nie załamuje gospodarzy i wkrótce jedna ze składnych akcji przynosi piłkarzom Górnika wyrównanie.

Na minutę przed końcem meczu Kotaba zdobył dla Gwardii zwycięską bramkę. W drużynie zwycięzców najlepiej zagrali obydwaj obrońcy, stoper Legutko i Kohut w napadzie. Zawody prowadził sędzia Jaciow. Widzów 5.000.


Gazeta Krakowska. 1949, nr 291 (5 XII)

Drużyna mistrza Polski — Gwardia (Kraków) rozegrała na Dolnym Śląsku dwa spotkania towarzyskie, odnosząc zwycięstwa nad A-klasowymi zespołami. W sobotę w Wałbrzychu Gwardia pokonała miejscowego Górnika 3:2, a w niedzielę wygrała wysoko we Wrocławiu z mistrzem wrocławskiej A-klasy Ogniwem 7:0, uzyskując bramki ze strzałów Jaśkowskiego 3, Kohuta 2, Cisowskiego i Flanka.