1950.02.26? Baildon Katowice - Wisła Kraków 1:5

Z Historia Wisły

1950.02.26?, mecz towarzyski, Katowice,
Stal Katowice 1:5 (1:3) Gwardia Kraków
widzów: 4.000
sędzia:
Bramki
Krężel 2x Wiesław Gamaj
Panek
Wohlfeller
Tadeusz Legutko
Stal Katowice
Gwardia Kraków
3-2-5
Jerzy Jurowicz
Leszek Snopkowski
Tadeusz Legutko
Zbigniew Jaskowski
Mieczysław Rupa
Kazimierz Cisowski
Wiesław Gamaj
Józef Mamoń
Panek
Roman Abraham Wohlfeiler

trener: Josef Kuchynka

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

Sport. 1950, nr 16

1950.02.23


STAL NAJBLIŻSZYM PRZECIWNIKIEM KRAKOWSKIE.

GWARDII KRAKÓW, Po kieleckiej Gwardii katowicka Stal będzie przeciwnikiem mistrza ligi piłkarskiej Gwardii w nadchodzącą niedzielę 2(5 bm. Skład Gwardii na niedzielny mecz w Katowicach ustalony zostanie po Czwartkowym treningu.

"Piłkarz" z 1950.02.27

Gwardia pokonała Stal (Katowice) 5:1 (3:1)

Katowice (Tel. wł.) Piłkarski mecz towarzyski rozegrany w Katowicach pomiędzy mistrzem Polski Gwardią a drugoligową Stalą, zgromadził na stadionie Stalii około 4 tys. widzów. Gwardia wygrała to spotkanie bez trudu 5:1 (3:1), strzelając bramki przez Gamaja 2, Wohlfeiler, Panka i Legutko po 1. Honorowy punkt dla gospodarzy zdobył Krężel. Krakowianie potraktowali spotkanie ze Stalą jako próbę sił młodych graczy, wystawiając nowych zawodników, i wypróbowując ich aż 20. Ze znanych graczy uwijali się po rozmokłym boisku Legutko, Jurowicz, Snopkowski, Jaśkowski, Cisowski i Rupa grający na pozycji prawego pomocnika.

Na tle bardzo słabo grającej Stali młodzi zawodnicy Gwardii zdali egzamin na bardzo dobrze. Przede wszystkim górowali oni szybkością i techniką. Z młodzieży zespołu mistrza Polski nieźle wypadł Gamaj, groźny przebojowec. Wydaje się, że Krakowianie będą mieli z niego dużą pociechę w nadchodzących rozgrywkach ligowych. Gwardia przez całe 90 min. posiadała dużą przewagę, pozostając stale w ofenzywie. Sporadyczne wypady napastników Stali kończyły się zawsze utratą piłki na rzecz przeciwnika. Jurowicz przez cały przeciąg spotkania był mało zatrudniony.


Sport. 1950, nr 17

1950.02.27


GWARDIA KRAKÓW - STAL KATOWICE 5:1 (3:1)

KATOWICE, (c) Jak było do prze Rdzenia krakowska Gwardia mimo, że skład w jakim wystąpiła mocno przypominał rezerwę, bez trudu uporała się z katowicką Stalą.

Dwutysięczna publiczność bez większego entuzjazmu przyjęła wbiegającą na boisko drużynę noszącą miano mistrza ekstraklasy państwowej. Piszemy »noszącą miano«, bowiem drużyna krakowska, która stanęła do wałki z katowicką Stalą rekrutowała się w olbrzymiej większości z graczy rezerwowych. Jak się później okazało i taki zespół zupełnie wystarczył na zaaplikowanie słabo przygotowanym ślązakom pokaźnej porcji pięciu bramek.

Bramki dla Gwardii zdobyli: ?? 2, Legutko, Cisowski i Panek po, jednej. Jedyną bramkę dla Stali uzyskał w pierwszej połowie Krężel. Sędziował obiektywnie ob. Gober


Gazeta Krakowska. 1950, nr 58 (27 II) nr 373

Gwardia Kraków-Stal Katowice 5:1 (5:1) Katowice. Drugi w sezonie obecnym występ piłkarzy krakowskiej Gwardii zakończył się sukcesem zespołu mistrza Polski.

Gwardią rozegrała towarzyskie spotkanie ze Stalą (Katowice) uzyskując wysokie zwycięstwo 5:1 (3:1). Drużyna krakowska potraktowała ten mecz jako próbę młodych zawodników, z których najlepiej wypadł Gamaj.

Mimo braku najlepszych graczy przebywających na obozie kondycyjnym w Wiśle, zwycięzcy zagrali dobrze, będąc zespołom o Masę lepszym od przeciwnika.

Nieliczne ataki gospodarzy załamywały się na linia pomocy. w której wyróżnił się spokojną i skuteczna gra Legutko.

Bramki dla zwycięzców uzyskali: Gamaj 2, Wohlfeiler, Panek i Legutko po jednej.

Honorowy punkt dla Stall zdobył Krężel

Dziennik Zachodni, 1950, R. 6, nr 58

GWARDIA KRAKOW — STAL KATOWICE 5:1 (3:1)

KATOWICE, (s) Pierwszy w tym roku występ drugoligowej Stali Katowice wykazał słabe przygotowanie do nowego sezonu piłkarskiego. Wiślacy, mimo że wystąpili w niekompletnym składzie, byli od miejscowych o klasę lepsi. Szczególnie dobrze wypadli młodzi zawodnicy Gamaj oraz Kotaba, którzy zapowiadają się na dobrych piłkarzy. Bramki dla Gwardii zdobyli Gamaj 2 oraz Panek, Forfeyer i Legutko po 1, dla Stali Krenżel.