1952.04.14? Wisła Kraków - Ruch Chorzów 1:2

Z Historia Wisły

1952.04.13, mecz towarzyski, Kraków, Stadion Wisły, 15:30
Gwardia Kraków 1:2 Unia Chorzów
widzów: 10.000
sędzia: Bukowski
Bramki
Alszer
Cieślik
Zbigniew Jaskowski
Gwardia Kraków
Unia Chorzów

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

‎‎
‎‎

Spis treści

Relacje prasowe

‎‎

Echo Krakowskie. 1952, nr 86 (9 IV) nr 1973

‎‎


Dwa ciekawe spotkania piłkarskie

W nadchodzące święta odbędą się w Krakowie dwa ciekawe spotkania piłkarskie.

W pierwszy dzień świąt rozegrany zostanie mecz między ośrodkami olimpijskimi Unii i Gwardii. Obydwa zespoły wystąpią do meczu w swych najsilniejszych składach, przy czym będzie on stanowił dalsze przy gotowanie naszych piłkarzy do spotkań międzynarodowych, które rozegrane zostaną jeszcze w ciągu bieżącego miesiąca.

Niedzielne spotkanie ośrodków od będzie się na boisku Gwardii o godz. 15,30.

Echo Krakowskie. 1952, nr 88 (11 IV) nr 1975

‎‎


Dwa ośrodki olimpijskie grają w Krakowie

Rywalizacja sportowa Śląska i Krakowa jest dobrze znana sympatykom sportu piłkarskiego. Uwidaczniało się to każdorazowo w meczach piłkarskich, jakie te dwa najsilniejsze okręgi Polski rozgrywały ze sobą. Rywalizacja ta jest zdrowa i nawet wskazana, gdyż pobudza ambicję zawodników do lepszych wyczynów oraz daje nam najlepszych reprezentacyjnych piłkarzy.

Spotkanie ośrodków olimpijskich Unii i Gwardii, jakie odbędzie się w dn. 13 bm. w Krakowie, będzie przypominało mecze Krakowa ze Śląskiem. Tym razem jednak będzie ono jeszcze więcej atrakcyjne, bowiem obie drużyny złożone są z najlepszych zawodników, jakimi dysponują te okręgi, względnie ośrodki olimpijskie..

Publiczność krakowska, potrafi ocenić dobrą grę. Mecz niedzielny da dużo okazji do tego, gdyż: jest to jeden z tak zwanych „punktowanych" meczów, jakie we współzawodnictwie obu tych ośrodków, są prowadzone.

Mecz ten da również okazję do wyrobienia sobie oceny, o naszych kandydatach do reprezentacji Polski, co ułatwi naszym Czytelnikom wzięcie udziału w konkursie „Echa Krakowskiego", który będzie plebiscytem na ustawienie naszej jedenastki narodowej. Zawody niedzielne odbędą się na boisku Gwardii o godzinie 15.30.


Sport, 1952, [R. 8], nr 30

Mecz ośrodków szkoleniowych

Drugie zwycięstwo Unii

Gwardia pokonana 2:1 (1:0)

GWARDIA: Jurowicz (Szczuczyński) Gędłek, Kaszuba, Flanek, Szczurek, Mamon, Kotaba, Gracz, Kohut, Patkolo, Mordarski (po przerwie Kotaba) Jaskowski (Rajtar), Kohut (Jaskowski), Gracz, Mordarski, UNIA: Skromny, Bartyła, Cebula, Bomba (Ranisz), Suszczyk, Wieczorek, Sobek, Trampisz, Alszer, Cieślik Wiśniewski. Bramki dla Unii zdobyli: w 32 min. — Alszer. w 48 min. — Cieślik: dla Gwardii: w 76 min. — Jaskowski. Zawody prowadził sędzia Bukowski: na liniach: Kilian i Król — wszyscy z Radomia. Widzów: 10.000.

Kolejny mecz ośrodków olimpijskich zakończył się zasłużonym zwycięstwem Unii 2:1 (1:0) Po tym krótkim wstępie głos oddajemy trenerowi węgierskiemu Kiralyemu. który tak ocenił niedzielne spot kanie w Krakowie: Pierwsza połowa zawodów nie mogła zadowolić, nikogo. To nie była piłka nożna. Gracze ciężko poruszali się na boisku. Dopiero po zmianie ról poprawił się poziom gry. Okres 30 minut drugiej Dołowy przypominał mi spot kania ligowych drużyn węgierskich ze środka tabeli. Gdy wszedł na boisko Rajtar ofensywa krakowian znacznie się ożywiła, widać było celowe zagrania, szybkie zdobywanie terenu, przemyślane akcje. Unia odniosła słuszne zwycięstwo. Jako całość była bezsprzecznie (lepszą i lotniejszą drużyna. Jeżeli leszcze poprawia się zdolności strzeleckie napastników chorzowskich, to częściej będziemy oglądać takie bramki, jak ta. którą strzelił Cieślik na niedzielnym meczu. Bramka była piękna i nie do obrony. Ze wszystkich ośrodków olimpijskich Unia jest najbliższa drogi wiodącej do stosowania skutecznej gry ofensywnej. i Silnymi punktami Unii są: Cebula i obydwaj pomocnicy: Suszczyk i Wieczorek, znacznie przewyższający swoich vis a vis z Gwardii: Szczurka i Mamonia. Zwłaszcza Szczurek zapominał, że jest bocznym pomocnikiem a nie stopperem. Pracę trenera krakowskiego ośrodka — Matyasa obraca w niwecz brak ambicji u niektórych zawodników. Atak Gwardii aż do chwili wejścia na boisko Raitara był najsłabsza formacja drużyny. Słabo wypadli: Kohut. Patkole, Kotaba, częściowo i Gracz. Dobrze natomiast — Gędłek, Kaszuba, Jaskowski.


4