1954.05.23 Wisła Kraków - Szombierki Bytom 2:0

Z Historia Wisły

1954.05.23, Puchar Polski, 1/4 finału, Kraków, Stadion Wisły, 11:00
Gwardia Kraków 2:0 (2:0) Górnik Bytom
widzów: 10.000
sędzia: Fronckowski z Olsztyna
Bramki
Zdzisław Mordarski 13’
Marian Machowski 14’
1:0
2:0
Gwardia Kraków
3-2-5
Zbigniew Lech
Jerzy Piotrowski
Leszek Snopkowski
Stanisław Flanek
Tadeusz Miksa
Józef Mamoń
Marian Machowski
Włodzimierz Kościelny Grafika:Zmiana.PNG (Zbigniew Kotaba)
Józef Kohut
Wiesław Gamaj
Zdzisław Mordarski

trener: Michał Matyas
Górnik Bytom
3-2-5
Szołtysek
Gorzelik
Kantoch
Białas
Burda
Banisz
Antoni Luda
Frydek
Sobek
Krasówka
Golenia

trener: Dziwisz

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowskie. 1954, nr 121 (22 V) nr 2613

‎‎

23 bm. w Krakowie Górnik-Bytom gra z Gwardią

W NADCHODZĄCĄ niedzielę 23 bm. krakowska Gwardia rozegra ćwierćfinałowe spotkanie o puchar Polski z bytomskim Górnikiem. Zwycięzca tego spotkania zakwalifikuje się już do półfinału rozgrywek pucharowych.

Po niefortunnej porażce Włókniarza w ostatnim meczu z Budowlany­ mi Chorzów, Gwardia jest jedyną drużyną krakowską, która gra jeszcze w pucharze Polski. Nic więc dziwnego, że będzie ona dążyć do uzyskania zwycięstwa i zakwalifikowania się do półfinału jako jedyny reprezentant naszego okręgu.

Odniesienie zwycięstwa nie będzie rzeczą łatwą, gdyż Górnik bytomski posiadający w swych szeregach takich zawodników jak Banisz, Sobek czy Krasówka jest zespołem groźnym dla każdej drużyny. Niemniej jednak zespół krakowski zdając sobie sprawę z wagi niedzielnych zawodów dołoży na pewno starań by w drodze do finału sforsować i tę trudną przeszkodę.

Zawody niedzielne rozegrane zostaną na stadionie Gwardii. Początek o godz. 11 przed południem.

"Przegląd Sportowy" z 1954.05.24

Gwardia Kraków - Górnik Bytom 2:0 (2:0)

Kraków 23.5. (tel. wł.) Gwardia Kraków - Górnik Bytom 2:0 (2:0). Bramki zdobyli Mordarski i Machowski. Sędziował Fronckowski z Olsztyna. Widzów ok. 10 000.

Fragment spotkania - interwencja bramkarza bytomskiego
Fragment spotkania - interwencja bramkarza bytomskiego
Gwardia: Lech, Piotrowski, Snopkowski, Flanek, Miksa, Mamoń, Machowski, Kościelny, (Kotaba), Kohut, Gamaj, Mordarski. Trener Matias.

Górnik: Szołtysek, Gorzelik, Kantoch, Białas, Burda, Banisz, Luda, Frydek, Sobek, Krasówka, Golenia. Trener Dziwisz.

W ciągu 2 minut (13 i 14) strzeliła Gwardia dwie bramki i rozstrzygnęła losy meczu, otwierającego jej drogę do półfinału Pucharu Polski. Być może, że efekt tego nagłego uderzenia wpłynął na ograniczenie bojowości. Gra, która zrazu, dzięki składnym akcjom zwycięzców zapowiadała się bardzo interesująco, zaczęła stopniowo tracić na wartości. Coraz częściej widzieliśmy bezproduktywne rajdy pomocników, mijających z piłką własnych napastników. Mnożyły się również niedokładne podania i inne błędy, z których najgorszy polegał na usiłowaniu zamienienia bardzo dobrej sytuacji do strzału na idealną. To znaczy niemożliwa do osiągnięcia. Jeden tylko Mordarski nie ociągał się ze strzałami z dalszej odległości, przez co też zdobywał zasłużone oklaski. Mordarski dał przy tym swoim młodszym kolegom lekcję skuteczności w momencie, kiedy otrzymawszy piłkę ze sparowanego przez bramkarza górników strzału nie silił się na żaden efekt, szybko posłał ją wprost w środek siatki. Skutecznie grać i walczyć umieją również Flanek i Piotrowski, którzy zdobytą piłkę adresują z reguły dokładnie do swoich partnerów, czego nie można powiedzieć o Miksie, Gamaju, a nawet o Mamoniu.

Górnicy, zepchnięci przez długi okres meczu do defensywy, dopiero pod koniec zawodów doszli do głosu. Wykazali się oni wówczas chwalebną zaletą, którą powinni sobie przyswoić piłkarze Gwardii. Ta zaleta - to szybkie i precyzyjne przerzuty prawego łącznika na lewe skrzydło i na odwrót.