1955.04.24 Garbarnia Kraków - Wisła Kraków 0:1

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 06:49, 28 mar 2020; PawelP (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
1955.04.24, I liga, 5. kolejka, Kraków, Stadion Garbarni, 16:30, niedziela
Garbarnia Kraków 0:1 (0:1) Gwardia Kraków
widzów: 20.000
sędzia: Koroniak ze Stalinogrodu.
Bramki
0:1 15' (g) Wiesław Gamaj
Garbarnia Kraków
3-2-5
Henryk Stroniarz
Feluś
Konopelski
Piekalski
Leśniak
Btemek(?)
Żerdziński
Browarski
Piątek
Bozek
Grajcar

trener:
Gwardia Kraków
3-2-5
Jerzy Jurowicz
Jerzy Piotrowski
Mieczysław Szczurek
Ryszard Budka
Leszek Snopkowski
Ryszard Jędrys
Zbigniew Kotaba
Włodzimierz Kościelny
Zdzisław Mordarski
Wiesław Gamaj
Kazimierz Budek

trener: Mieczysław Gracz

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowskie. 1955, nr 94 (21 IV)

Krakowscy, kibice podążą tłumnie w niedzielę na stadion . Garbarni, by Obserwować „krakowskie derby” — mecz pomiędzy Gwardią a Garbarnią

Gwardziści zdobyli wreszcie dwa pierwsza; punkty , i obecnie chcą za wszelką cenę opuścić mało zaszczytne ostatnie miejsce w tabeli. Warunkiem do tego jest . odniesienie dalszego zwycięstwa, o które pokusi się Gwardia na boisku Garbarni. Jednak- (że zespół ludwinowski odznaczający się tym, że trąci punkty na wyjeździe a zbiera u siebie, bynajmniej i nie będzie chciał zrezygnować z tej metody i podarować je swym Krakowskim kolegom. Chyba, że wszystko pójdzie „krakowskim targiem” i mecz zakończy się remisem, z którego przypuszczalnie zadowolone będą dwie drużyny.


Echo Krakowskie. 1955, nr 95 (22 IV)

‎‎

Przedsprzedaż biletów na derby Krakowa już się rozpoczęta

POJEDYNEK dwóch pierwszoligowych drużyn krakowskich Gwardii i Garbarni, zapowiada się niezwykle interesująco

Niemniej ciekawie zapowiadają się zawody drużyn rezerwowych o godz. 14.30. i Początek ligowego spotkania o godz. 16.30. Organizatorzy meczu zawiadamiają, że bilety nabywać można wcześniej w „Orbisie”, Rynek Główny 41 od czwartku, do soboty

Ulgowe bilety dla młodzieży szkolnej są do nabycia w lokalu . TKS Włókniarz — Garbarnia przy ul

Sokolskiej 17 w godzinach wieczornych.


Echo Krakowskie. 1955, nr 97 (24/25 IV)

‎‎

Sprawozdanie radiowe z meczu piłkarskiego Garbarnia Gwardia (Kr.)

ROZGŁOŚNIA Krakowska Polskiego Radia nada w dniu dzisiejszym w programie lokalnym sprawozdanie dźwiękowe z meczu piłkarskiego o mistrzostwo I ligi Gwardia Kraków — Garbarnia

Początek o godz. 18.15.


"Przegląd Sportowy" z 1955.04.25

Jurowicz bohaterem „derbów” krakowskich Garbarnia przegrywa z Gwardią 0:1

KRAKÓW, 24.4 (tel. wł.) Garbarnia – Gwardia Kraków 0:1 (0:1). Bramkę zdobył Gamaj. Sędziował Koroniak (Stalinogród). Widzów 20.000

Garbarnia: Stroniarz, Feluś, Konopelski, Piekalski, Leśniak, Btemek(?), Żerdziński, Browarski, Piątek, Bozek, Grajcar.

Gwardia: Jurowicz, Piotrowski, Szczurek, Budka, Snopkowski, Jędrys, Kotaba, Kościelny, Mordarski, Gamaj, Budek.

Z chwila wznowienia gry po przerwie zerwał się gwałtowny wicher. Był tak silny, że wykopywana piłka bez dotknięcia ze strony któregoś z zawodników Garbarni wracała z powrotem na pole karne gwardzistów. Przy takim sprzymierzeńcu mogła Garbarnia, która do przerwy została zepchnięta przez dobrze grającą Gwardię do defensywy, ruszyć do kontrataku. Na bramkę Jurowicza posypało się wówczas wiele groźnych strzałów, w tym jeden wprost piorunujący, oddany przez Browarskiego z dalszej odległości, a obroniony w sposób mistrzowski przez bramkarza Gwardii.

Derby krakowskie rozegrane w typowych dla tegorocznej wiosny warunkach(do przerwy przy słonecznej pogodzie, po zmianie przy porywistym wichrze a wreszcie przy ulewnym lodowatym deszczu stały na dobrym poziomie. Mimo wysokiej stawki, nerwowej atmosfery i niepewnego, do końca spotkania wyniku grano fair, z wyjątkiem Piekalskiego, który musi odzwyczaić się od chodzenia na oślep i „wchodzenia” w przeciwnika. Gwardia górowała nad przeciwnikiem wyszkoleniem technicznym i tym co nazywamy myślą w grze – natomiast Garbarzom należą się słowa uznania za ich niesłychanie ofiarną i ambitną postawę.

Licznie zgromadzona widownia wielokrotnie rzęsiście oklaskiwała ładne akcje obu napadów a specjalnie operującego trójkątami i stosującego często prostopadłe podania w uliczki napadu Gwardii oraz celne strzały i udane interwencje bramkarzy. Jedyną bramkę zdobył Gamaj w 15 min. zawodów, przejmując na głowę dobrze bity przez Snopkowskiego rzut wolny i lokując piłkę w lewym, górnym rogu bramki. Do tego momentu Gwardia powinna była prowadzić 3:0. Dwie idealne pozycje z odległości 3 kroków od bramki zaprzepaścili kolejno Mordarski i Budek.

W zwycięskiej drużynie oprócz doskonałego Jurowicza wyróżnili się Mordarski, i Snopkowski; w Garbarni najlepiej grali Konopelski, Bieniek i Piątek. (ST.H.)


Gazeta Krakowska. 1955, nr 97 (25 IV) nr 2057

‎‎

Gwardia wygrywa z Garbarnią 1:0

Twierdzenie nasze tydzień temu, że krakowska Gwardia przełamała złą passę, potwierdziło się w zupełności i w spotkaniu niedzielnym z Garbarnia. Gwardziści tym razem wychodząc na boisko w kompletnym zestawieniu ze Szczurkiem, Piotrowskim, udowodnili, że potrafią grać dobrze i zdobywać tak bardzo im potrzebne punkty.

Zwycięstwo Gwardii nad Garbarnią 1:0 (1:0) jest cennym i w pełni zasłużonym sukcesem gwardzistów.

I tym razem okazało się, że zawodnicy „starsi wiekiem" jak Jurowicz, Szczurek i Mordarski byli podporą zespołu. Doskonale zagrał Mordarski tym razem w roli kierownika ataku.

Jego zagrania budziły podziw całej widowni, W ogóle Gwardia zagrała bardzo dobrze wyzyskując krótkie, przyziemne podania. Piłka szła z nogi do nogi, czego nie można było widzieć u Garbarni, gdzie zawodnicy niepotrzebnie grali górą. Powrót Szczurka scementował formacje obronne gwardzistów i zawodnik ten niejednokrotnie był przeszkodą nie do pokonania. Jurowicz dwukrotnie uratował swą drużynę od utraty bramki. składne, brak było zrozumienia w ataku, a pomoc tym razem nie potrafiła skutecznie wspierać swoich napastników dobrymi piłkami.

Arbiter niedzielnego spotkania — ob. Staroniak ze Stalinogrodu nie uznał dwóch bramek. Jednej Gwardii, strzelonej przy stanie 1:0 (ok. 20 minuta gry) i drugiej — Garbarni na dwie minuty przed końcem meczu.

Według nas jego decyzja w obu wypadkach była niesłuszna.

Gwardia: Jurowicz, Piotrowski, Szczurek, Budka, Snopkowski, Jędrys, Kotaba, Kościelny (Wapiennik), Mordarski, Gamaj, Budek.

Garbarnia: Stroniarz, Feluś, Konopelski, Piekulski, Leśniak, Bieniek, Derdziński, Browarski, Piątek, Bożek, Glajcar.

PRZEBIEG GRY Już w piątej minucie Gwardia była o krok od uzyskania prowadzenia. Doskonałe podanie Mordarskiego Budek skierował w aut. W 14 minucie zaskakujący strzał Mordarski skierował na bramkę Stroniarza, który z trudem piłkę przerzucił na róg. W minutę później po rzucie wolnym piłkę otrzymał na głowę Gamaj i skierował ją w róg bramki.

Zdobycie bramki jeszcze bardziej zdopingowało gwardzistów. Ataki ich raz po raz sunęły na bramkę Garbarni. W 23 minucie następuje jeden z ataków Garbarni. Browarski z pięciu metrów strzelił ponad poprzeczkę. W chwilę później Mordarski z linii pola karnego egzekwował rzut wolny. W fantastyczny sposób obronił Stroniarz, wybijając piłkę w pole.

Druga połowa meczu rozpoczęła się w anormalnych warunkach atmosferycznych.

Garbarnia grała z silnym wiatrem, który uniemożliwiał wybicie piłki na większą odległość. Garbarnia za wszelką cenę chciała wyrównać. Niestety zawodnicy nie potrafili wykorzystać swej przewagi i Jurowicz wyszedł obronną ręką. Z kolei nastąpił znów okres przewagi Gwardii. Stroniarz wybiegł z bramki i zebrał piłkę z nóg Gamaja. Za chwilę ostry strzał Bożka wyłapał Jurowicz.

W 63 minucie gry Jurowicz dwukrotnie wykazał swą wspaniałą klasę. Były to ciężkie chwile pod bramką Gwardii, gdy Garbarnia (Glajcar) po kolei wybijała trzy rzuty rożne.

Dwa z nich w fantastyczny sposób obronił Jurowicz.

Ostatnie minuty meczu upływają pod znakiem przewagi Gwardii, która nie potrafiła jednak strzelić drugiej bramki.

W 88 minucie gry po zamieszaniu podbramkowym Garbarnia zdobyła bramkę, której sędzia nie uznał, gdyż była strzelona — jak stwierdził sędzia boczny — ze spalonego.

Zawody prowadził Staroniak ze Stalinogrodu. Widzów około 14.000.

Spotkanie drugich zespołów Gwardii i Garbarni zakończyło się również zwycięstwem Gwardii 1:0 (0:0). (AKS)